Skocz do zawartości

Rynkowy ubytek wartości pojazdu po kolizji


iceman66

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy ktoś się starał o odszkodowanie z tytułu rynkowego ubytku wartości pojazdu po naprawie z OC sprawcy?

Jakie kwoty dostawaliście ?

Jak można to policzyć ?

miałem szkode z OC sprawcy, koszt naprawy 16 miesięcznego auta 21,000zł

Napisałem o utratę wartości pojazdu i wyliczyli 950zł angryfire.gif

Auto wartę przed szkodą 36000 - 38000zł

info ekspert podaje 35000 - 36000zł

a Liberty podał wartość auta do obliczenia utraty wartości 30,100zł !!! crazy.gif

Rynkowy ubytek 3,2%

Robiony przód: maska zderzak wzmocnienie przednie i boczne, maska zawiasy , błotniki, lampy, podszybie i lakierowanie wszystko w ASO Toyoty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli podłużnice żadne nie ruszane i "naprawa zgodna z tecchnologia producenta'-a piszesz, że w ASO to te wyliczenia z Liberty internetowe to możesz sobie "wsadzić" i niestety ta wartośc brzmi realnie...

- w sensie tyle wywalczysz bo co do praktyki to musiałbyś sprzedać i potem na konkretnych wartościach "sprzedałem za tyle" średnia rynkowa tyle (ale uwaga "cen transakcyjnych" - nie wywoławczych) = jestem do tyłu tyle i tyle i wtedy do sądu z ubezpieczycielem

znajomym hyundaia i30 z tyłu ktos puknął - ale z podłużnicami robionymi i uzyskali coś ok 3kzł (aha - podpowiedź - niezależna opinia rzeczoznawcy PZM określająca "ile utracił" w wyniku utraty bezwypadkowości jest...... tylko "pomocna")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rynkowy ubytek wartości określa się na podstawie Instrukcji Określania Rynkowego Ubytku Wartości Pojazdów nr 1/2009 z dnia 12 lutego 2009 roku

Zatwierdzona w dniu 12 lutego 2009 uchwałą Zarządu Głównego do stosowania w Stowarzyszeniu Rzeczoznawców Samochodowych – EKSPERTMOT i w Komputerowym Systemie INFO-EKSPERT/SRTSiRD

Jako że wytycznych jest całkiem sporo, odsyłam do strony Polskiej Izby Ubezpieczeń:

http://www.piu.org.pl/public/upload/ibrowser/utrata%20wartosci%20handlowej.pdf

Wynika z tego, że nie każde roszczenie o RUW jest zasadne, bo pojazd lub zdarzenie mogą się nie kwalifikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem temat

wystąpiłem do PZM-tu o oszacowanie szkody w moim przypadku (naprawa na 16tys) z racji tego że były uszkodzone elementy wymienialne (błotnik , zderzak itp) utrata wartości oszacowana została na UWAGA 200zł !!!

opinia była droższa sick.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przerabiałem temat

> wystąpiłem do PZM-tu o oszacowanie szkody w moim przypadku (naprawa na 16tys) z racji tego że były

> uszkodzone elementy wymienialne (błotnik , zderzak itp) utrata wartości oszacowana została na

> UWAGA 200zł !!!

> opinia była droższa

czyli potwierdzasz to co napisałem w zasadzie

jak element wymienialny to kolega powinien sie cieszyc z podanej kwoty jak cos stalego to jest sie o co bic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubezpieczycielowi nie trzeba przedstawiać żadnej opinii rzeczoznawcy, żeby rozpatrzyli wniosek o rynkowy ubytek wartości.

Zwykle wystarczy zgłoszenie pisemne roszczenie (np. mailem) i sami powinni oszacować, czy wystąpiło obniżenie wartości pojazdu po naprawie.

Niezależnie od decyzji pozytywnej albo negatywnej trzeba poprosić o wyliczenie/opinię, na podstawie której oszacowano kwotę/odmówiono uznania. Z takim dokumentem można się ewentualnie udać po jakąś opinię niezależnego rzeczoznawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niezależnie od decyzji pozytywnej albo negatywnej trzeba poprosić o wyliczenie/opinię, na podstawie

> której oszacowano kwotę/odmówiono uznania. Z takim dokumentem można się ewentualnie udać po

> jakąś opinię niezależnego rzeczoznawcy.

i tak właśnie było

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Mój temat z ostatnich dni.

Naprawa z OC sprawcy z LibertyDirect. Auto ma 6 miesięcy, koszt naprawy po niewielkiej kolizji wyceniony po negocjacjach na 2900 zł gotówkowo - zgodziłem się i auto zrobię sam - tylny zderzak, felga, opona do wymiany, nadkole do drobnego prostowania i lakierowania. Telefonicznie uzgodniłem dodatkowe 600 zł z tytułu utraty wartości i doliczono to do kwoty ugody bez dodatkowej pisaniny - w sumie otrzymam 3500 zł..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wymienili na nowe czesci? Poducha nie wywawila? To jaka utrata wartosci? Przeciez nie byl

> przekoszony i szpachlowany. Ja bym taki samochod bez oporow kupil.

Nawet jak zrobione bardzo dobrze to i tak traci na wartości względem nie staukniętego...jak kupujący zobaczy listę wymienionych elementów to za głowe można się chwycić wink.gif

należy się więc niech płacą....auto młode, poduchy nie wystrzeliły

sam wolałbym kupić takie gdzie nic nie było robione albo po takiej kolizji ale tańsze...to czemu mam tracić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostałem już na konto 950 ale zrobiłem odwołanie bo do obliczenia utraty wartości w rubryce wartość pojazdu wpisali zaniżoną kwotę

Przy twoim samochodzie wolałbym naprawę bezgotówkową w ASO bo nie wiesz czy pod zderzakiem nie oberwało wzmocnienie belka zlosnik.gif i auto prawie nówka wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.