Skocz do zawartości

ogrodzenie


Olleo

Rekomendowane odpowiedzi

brak mi niejako koncepcji - moze cos podpowiecie.

Na pewno nie panelowe, ani tego typu:

http://slupki.com.pl/photos/plot-metalowy-na-ogrodzenie-tanio-3185490137.jpg

na slupkach punktowo zalanych betonem. Na pewno tez nie siatka, ani wiejski ze sztachet, choc drewnianego nie wykluczam. Zona nie chce tez murowanego z klinkieru, a ja nie chce tego tlucznia w klatce. Oczywiscie odpada tez modulowy z betonu grinser006.gif

Podoba mi sie nowa moda na deski poziome (czasem pionowe) miedzy szerokimi murowanymi slupami, jak to:

http://sztachety.pcv.org.pl/wp-content/uploads/2011/11/fence-design.jpg

ale robi wrazenie zbyt zamknietego i nieprzejrzystego - przy plocie maja byc krzewy i to je ma byc widac.

Tak wiec potrzebuje raz jakichs pomyslow.

Dwa, to technologia - wstepnie planuje wyszalowac i wylac zbrojony fundament na 50-60cm gleboki i ok. 40cm szeroki - nan standardowo hydroizolacja i na tym murowac - np. z bloczkow betonowych na fundament. Tylko czym by to pozniej najlepiej wykonczyc? Klej do styropianu i na to tynk cienkowarstwowy? Marmolit?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40cm. szerokości fundamentu na taki murek?!? Bez jaj. 20-25 max. Żeby ten powyżej trochę wystawał...

Zwykły tynk byłby najsensowniejszy. Tylko jest ryzyko odpadnięcia pod wpływem podciągania wilgoci. Izolacja musi być dobra. No i pamiętaj o związaniu z fundamentem chociaż trochę co kilka metrów.

Widziałem ostatnio taki mur z szalunków modułowych. Po zalaniu i zawibrowaniu jest na gotowo. Nic nie trzeba tynkować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dwa, to technologia - wstepnie planuje wyszalowac i wylac zbrojony fundament na 50-60cm gleboki i

> ok. 40cm szeroki - nan standardowo hydroizolacja i na tym murowac - np. z bloczkow betonowych

> na fundament. Tylko czym by to pozniej najlepiej wykonczyc? Klej do styropianu i na to tynk

> cienkowarstwowy? Marmolit?

Od dłuższego czasu zaczynam zauważać dziwny trend ludzie co by robili leją wszędzie unigrunt albo hydroizolacje.... Ogrodzenie takie jak to z poziomymi deskami jak będziesz robił to zadbaj głównie o głębokość fundamentu, tak jak kolega napisał później 40cm nie musi być wystarczy 20-25 tak żeby późniejsza zabudowa z cegły czy innego materiału wystawała. Zależy z czego będzie stawiany słupek można go otynkować zwykłym tynkiem cementowy, a potem przeciągnąć tynkiem akrylowym czy mozaiką. Całe ogrodzenie powinno być na wspólnym fundamencie w bramie też bo potem są kwiatki, że po zimie słupki przechyliły się w przeciwne strony i brama się nie zamyka hehe.

W kwestii nowocześniejszych ogrodzeń mogę zaproponować gabiony to takie siatkowe pojemniki do których wkłada się kamienie jakie się komu podobają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Od dłuższego czasu zaczynam zauważać dziwny trend ludzie co by robili leją wszędzie unigrunt albo

> hydroizolacje....

no coz, bez niej bedzie tynk ze slupa odlazil - nie ma bata.

> Ogrodzenie takie jak to z poziomymi deskami jak będziesz robił to zadbaj

> głównie o głębokość fundamentu, tak jak kolega napisał później 40cm nie musi być wystarczy

> 20-25 tak żeby późniejsza zabudowa z cegły czy innego materiału wystawała.

to ciekawe, nie spodziewalem sie tego

> Zależy z czego

> będzie stawiany słupek można go otynkować zwykłym tynkiem cementowy, a potem przeciągnąć

> tynkiem akrylowym czy mozaiką.

nie wiem, jak mi by sie udalo prosto wymurowac, ale pewnie nie na tyle, zeby od razu zaciagnac tynkiem cementowym cienkowarstwowym bialym i to wszystko?

> W kwestii nowocześniejszych ogrodzeń mogę zaproponować gabiony to takie siatkowe pojemniki do

> których wkłada się kamienie jakie się komu podobają.

no wlasnie pisalrm, ze mi sie nie podoba. Kamien tak, ale na spoine - jako mur, a nie jakis kliniec w klatce.

Spodobalo mi sie takie przeslo, bedzie pasowac do bialych slupow?

http://www.produkty-metalowe.pl/details,...ne_ogniowo.html

http://www.produkty-metalowe.pl/productfiles/177/1.jpg

tylko ta cena... wyjdzie jakies 6000 na same przesla i brame...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Spodobalo mi sie takie przeslo, bedzie pasowac do bialych slupow?

> tylko ta cena... wyjdzie jakies 6000 na same przesla i brame...

Przy Twoich zdolnościach to sobie w dwa popołudnia wyspawasz takie przęsła na gotowo... grinser006.gif

Co prawda nie ocynkowane, ale będą. Możesz oddać do ocynkowania lub malowania proszkowego lub tradycyjnymi metodami zabezpieczyć je przed korozją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przy Twoich zdolnościach to sobie w dwa popołudnia wyspawasz takie przęsła na gotowo...

> Co prawda nie ocynkowane, ale będą. Możesz oddać do ocynkowania lub malowania proszkowego lub

> tradycyjnymi metodami zabezpieczyć je przed korozją.

w zyciu nie spawalem. Owszem, mam ojca spawacza na emeryturze, ale spawarki nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w zyciu nie spawalem. Owszem, mam ojca spawacza na emeryturze, ale spawarki nie mam.

To kup spawarkę ! pewnie i tak wyjdzie taniej ( materiał i sprzęt) niz gotowe przęsła ( ich jakośc tez pewnie pozostawia wiele do życzenia). Dziadkowi zorganizujesz robotę, będziesz miał porządnie zrobione a i spawarka zawsze się przyda smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no coz, bez niej bedzie tynk ze slupa odlazil - nie ma bata.

> to ciekawe, nie spodziewalem sie tego

> nie wiem, jak mi by sie udalo prosto wymurowac, ale pewnie nie na tyle, zeby od razu zaciagnac

> tynkiem cementowym cienkowarstwowym bialym i to wszystko?

> no wlasnie pisalrm, ze mi sie nie podoba. Kamien tak, ale na spoine - jako mur, a nie jakis kliniec

> w klatce.

> Spodobalo mi sie takie przeslo, bedzie pasowac do bialych slupow?

> http://www.produkty-metalowe.pl/details,...ne_ogniowo.html

> http://www.produkty-metalowe.pl/productfiles/177/1.jpg

> tylko ta cena... wyjdzie jakies 6000 na same przesla i brame...

Fajna drabinka do zabaw dzieci.

A i nie jeden dorosły spróbuje to przejść.

Pod ciężarem nastolatka to się wszystko pokrzywi, a wyprostować trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w zyciu nie spawalem.

hmm.gif widocznie musiałem Cię z kimś pomylić, chociaż przy remoncie, którego efekty prezentujesz na łamach AK to aż nie do wiary... grinser006.gif ale wierz mi - spawanie jest łatwiejsze, niż ostrzenie wierteł... hehe.gif

> Owszem, mam ojca spawacza na emeryturze, ale spawarki nie mam.

Jak tylko rodziciel jest w stanie, wyrazi chęć pomocy, to się nie zastanawiaj. Wtedy korzyści są obopólne: ojciec znowu poczuje się młody i potrzebny grinser006.gif a Ty będziesz miał przęsła, jakie tylko sobie narysujesz... waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> widocznie musiałem Cię z kimś pomylić, chociaż przy remoncie, którego efekty prezentujesz na

> łamach AK to aż nie do wiary... ale wierz mi - spawanie jest łatwiejsze, niż ostrzenie

> wierteł...

> Jak tylko rodziciel jest w stanie, wyrazi chęć pomocy, to się nie zastanawiaj. Wtedy korzyści są

> obopólne: ojciec znowu poczuje się młody i potrzebny a Ty będziesz miał przęsła, jakie tylko

> sobie narysujesz...

Podpytam sie go, co o tym mysli. Spawaniem zajmowal sie zawodowo, ale raczej w zakresie naprawy urzadzen w hucie, niz w kowalstwie artystycznym. O kupnie spawarki myslalem kiedys w przyszlosci.

A jakby co, to z czego? Profili? Kucizny? Raczej nie bede mial mozliwosci zawiezc do cynkowni i lakierni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> O kupnie spawarki myslalem kiedys w przyszlosci.

Teraz jest dobry czas na zakup, przyszłość puka do drzwi... grinser006.gif

> A jakby co, to z czego? Profili? Kucizny?

A to już zależy od "projektu" - co sobie zamarzysz - to, co podlinkowałeś, to profile zamknięte.

Narysujesz "schemat" z elementów kutych - będą kute.

Zwróć jednak uwagę na jedną rzecz: kiedyś (pytanie brzmi nie czy, ale kiedy? biglaugh.gif) będziesz musiał ten płot pomalować... wtedy im prostsza forma, tym łatwiejsza praca. Wszelkie zakamary i udziwnienia, które mogą się ślicznie prezentować dla oka, będą mocno upierdliwe w renowacji.

Poniżej dwa pierwsze z brzegu obrazki, które mnie przerażają na samą myśl o ich czyszczeniu... ooniee.gifpanic.gif

287662429-1000-koszyk-kuty.jpg

287662429-DSC04055j.jpg

post-109606-14352523928081_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli najlepiej kucizna. A skad material i to z dobrego stopu, ktory co najwyzej powierzchniowo rdzewieje (mam na podworku prety zbrojeniowe - leza od 20 lat luzem na dwoch kawalkach drewna, 10cm nad ziemia - tylko powierchniowa rdza)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

wracamy do tej koncepcji:

> Podoba mi sie nowa moda na deski poziome (czasem pionowe) miedzy szerokimi murowanymi slupami, jak

> to:

> http://sztachety.pcv.org.pl/wp-content/uploads/2011/11/fence-design.jpg

> Dwa, to technologia - wstepnie planuje wyszalowac i wylac zbrojony fundament na 50-60cm gleboki i

> ok. 40cm szeroki - nan standardowo hydroizolacja i na tym murowac - np. z bloczkow betonowych

> na fundament.

slajd2.jpg

slajd1.jpg

wciaz otwarte pozostaje pytanie:

> Tylko czym by to pozniej najlepiej wykonczyc? Klej do styropianu i na to tynk

> cienkowarstwowy? Marmolit?

ma byc przede wszystkim tanio i praktycznie oraz latwe do czyszczenia - plot jest przy waskiej drodze gruntowej bez chodnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czasami robimy w pracy takie ogrodzenia, a ostatnio robiliśmy mostek na tz. bogato czyli dużo takich elementów dekoracyjnych kutych, elementy kute powinno się wypiaskować z tz. zgorzeli,następnie cynkowanie i czyszczenie z nadmiaru cynku a następnie porządne lakierowanie proszkowe, po takich zabiegach można zapomnieć na lata o jakiejkolwiek konserwacji ogrodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czasami robimy w pracy takie ogrodzenia, a ostatnio robiliśmy mostek na tz. bogato czyli dużo

> takich elementów dekoracyjnych kutych, elementy kute powinno się wypiaskować z tz.

> zgorzeli,następnie cynkowanie i czyszczenie z nadmiaru cynku a następnie porządne lakierowanie

> proszkowe, po takich zabiegach można zapomnieć na lata o jakiejkolwiek konserwacji ogrodzenia

"lata" bardzo szybko mijaja. 10 lat, jak z bicza strzelil. 15, ani sie obejrzysz. 20, no moze to jest okres wystarczajaco dlugi, zeby zapomniec. Ta metoda mam zrobiona balustrade na balkonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.