Skocz do zawartości

Zwiekszenie mocy przyłączeniowej do mieszkania


MeMpHiS

Rekomendowane odpowiedzi

Takie nietypowe pytanie mam w tym temacie.

Wszystko juz mam przygotowane do podlączenia 3 - faz, natommiast chciał bym sie dowiedziwec jak to wygląda ze strony energetyki.

Wiadomo, ze zwiekszenie mocy przyłączeniowej wiąze sie z jednorazową opłata, zależna od ilosci kW.

Obecnie na mieszkanie jest standardowo 4,6kW czyli bezpiecznik przedlicznikowy 20A.

Energetyka moc przylączniowa moze regulowac tylko bezpiecznikiem przedlicznikowym, a jakie ich wartosci sa kazdy wie zlosnik.gif

Stąd moje pytanie, przy trzech bezpiecznikach 16A mamy 11kW, przy trzech bezpiecznikach 20A mamy niecale 14kW.

Jakie bezpieczniki enegretyka kaze zalozyc przy np 12kW?:) jeden 20A, reszta 16? czy dla bezpieczeństwa wsadzą 3x20A?

2kW mniej to zawsze 300zł w kieszeni, a z drugiej strony obawiam sie ze 3x16A moze byc troche mało.

W mieszkaniu wieksze obciazenie na pewno bedzie generowac indukcja, bojler, pralka, zmywarka, piekarnik, do tego jeszcze jakis odkurzacz i moze sie okazac ze dwa z tych urzadzen bedą chodziły z tym samym czasie, a wtedy 16A moze wybic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

> Limit ustala energetyka na zasadzie ilosci kWh na miesiąc? przy 12kW mniej przy 14 więcej?

Jesli nawet to przekroczenie tego limitu oznaczalo by ze ciagniesz non stop wiecej niz 12kW. To w gospodarstwie domowym nie jest mozliwe...

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a myślisz, że w cyfrowym liczniku Amperomierz nie istnieje?

nie wszyscy cyfrowe liczniki posiadaja - mi rok temu na swiezo zalozyli klasyczny. Mam bodajze 3x32A, czy cos kolo tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie wszyscy cyfrowe liczniki posiadaja - mi rok temu na swiezo zalozyli klasyczny. Mam bodajze

> 3x32A, czy cos kolo tego.

jasne, że nie ok.gif

to raczej było pokazanie możliwości, bo kolega wyżej zdawał się twierdzić, że nie ma takiej opcji wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 3f i11kW powinienes dostac 20A, przy 14kW 25A, przy 17kW 32A, 21kW 40A.

Czyli:

11-13kW - 20A

14-16kW - 25A

17-20kW - 32A

PS. Jezeli jest tu mowa o mieszkaniu w bloku, to podstawa jest czy istniejacy pion pozwoli/wytrzyma zwiekszenie mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a czym to niby będą mierzyć?

W gospodarstwach domowych raczej nikt w to nie wnika, ale jako wiekszy odbiorca w odpowiedniej taryfie jest mozliwosc zamawiania mocy na konkretny okres (np. okresy miesieczne), w momencie przekroczenia zamowionej mocy robi sie duzoooooo drozej. Niedoszacowanie najlepsze tez nie jest hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jeżeli wiesz jak działa amperomierz to opisz jak ZE miałby zrealizować Twój "pomysł"...

Opisałem Ci wyżej.

Na razie tego nikt nie egzekwuje generalnie. Ale może zacząć.

W wielu miejscach, szczególnie gdy zabezpieczenia przyłącza są topikowe i zaplombowane, ZE dają je nadmiarowe, żeby pogotowie co chwila nie musiało jeździć. Bo na terenach wiejskich gdzie są częste zaniki zasilania (trudne do uniknięcia przy gołych liniach napowietrznych), krótkotrwałe przekroczenia mocy też są noe do uniknięcia.

Bo możesz się doskonale mieścić z nornalnym użytkowaniem w 5 kW, ale gdy po powrocie zasilania naraz Ci ruszają w domu wszystkie urządzenia, to chwilowo możesz pociągnąć i 9kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Opisałem Ci wyżej.

> Na razie tego nikt nie egzekwuje generalnie. Ale może zacząć.

> W wielu miejscach, szczególnie gdy zabezpieczenia przyłącza są topikowe i zaplombowane, ZE dają je

> nadmiarowe, żeby pogotowie co chwila nie musiało jeździć. Bo na terenach wiejskich gdzie są

> częste zaniki zasilania (trudne do uniknięcia przy gołych liniach napowietrznych),

> krótkotrwałe przekroczenia mocy też są noe do uniknięcia.

> Bo możesz się doskonale mieścić z nornalnym użytkowaniem w 5 kW, ale gdy po powrocie zasilania

> naraz Ci ruszają w domu wszystkie urządzenia, to chwilowo możesz pociągnąć i 9kW.

dyskusja rozpoczęła się od zdania:

"...Jednak jak przekroczysz limit to zaplacisz wiecej za Kw. "

a to jest ewidentnie nieprawda!

w PL gospodarstwa domowe nie płacą za przekroczenie mocy umownej. to że licznik może takie pomiary robić nic nie oznacza i nic nie zmienia dla kolegi, który rozpoczął temat. jego będzie ograniczać wartość zabezpieczenia przed- i zalicznikowego. Wesołych Świąt food.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie chce mi się, po raz kolejny, dyskutować z Tobą na poziomie do jakiego zmierzasz - sorry

> odpowiedź masz wyżej

miałem zamiar się już nie odzywać ale...

zwróć uwagę że w odpowiedzi powyżej jest mowa o MOCY, którą mierzy się w Watach lub raczej w Woltoamperach, a nie o PRĄDZIE, który mierzy się w Amperach. amperomierz nie mierzy mocy mimo że Tobie się tak wydaje. EOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> miałem zamiar się już nie odzywać ale...

i trzeba było przy tym pozostać

> zwróć uwagę że w odpowiedzi powyżej jest mowa o MOCY, którą mierzy się w Watach lub raczej w

> Woltoamperach, a nie o PRĄDZIE, który mierzy się w Amperach. amperomierz nie mierzy mocy mimo

> że Tobie się tak wydaje. EOT

idź sobie sprawdzić co to jest Watt, jakiego działania jest efektem, a potem pomyśl czego potrzeba do wyliczenia go przy znanym napięciu grinser006.gif

druga sprawa, problem tyczył się nie tyle mocy, co ograniczeń, w niej, pomiędzy stosowanymi wartościami bezpieczników.

Więc do kontroli czy dany odbiorca nie przekracza zamówionej mocy, przez brak pośrednich wartości bezpieczników, czego potrzeba?

To czy wyświetlacz licznika pokaże i zapamięta A czy W nie zmienia faktu, że musi mieć amperomierz w środku.

Tak więc EOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Więc do kontroli czy dany odbiorca nie przekracza zamówionej mocy, przez brak pośrednich wartości

> bezpieczników, czego potrzeba?

Dobrej woli grinser006.gif

Sądzisz, że tego dożyjemy? Jeżeli ZE nie założy ogranicznika mocy dla każdego klienta indywidualnego, to jakoś nie wierzę w to, że statystyczny, średnio uświadomiony elektrycznie Kowalski będzie chodził po mieszkaniu i liczył: włączona pralka - 2000W, czajnik - 2200W, ogrzewacz pojemnościowy wody (w moim przypadku dwa) - 1200W, odkurzacz - 1800W, piekarnik - 2000W, komputr grinser006.gif stacjonarny - 300W, ładowarka do telefonu - 5W hehe.gif do tego jakieś oświetlenie... nie, to nie przejdzie.

Jasne, że nie wszystkie w/w odbiory pracują jednocześnie, ale już praca 3 z nich spowoduje przekroczenie - chwilowe, bo chwilowe, ale jednak - mocy przydzielonej.

Jedyna rada - zmniejszyć moc zainstalowaną: sprzedać pralkę, wyrzucić czajnik, a odkurzacz podarować teściowej i kiedy ta go użyje - zapytać: mamusia sprząta, czy odlatuje? grinser006.gifhehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> PS. Jezeli jest tu mowa o mieszkaniu w bloku, to podstawa jest czy istniejacy pion pozwoli/wytrzyma

> zwiekszenie mocy.

Dzięki za rzeczowa odpowiedź.

Mieszkanie w kamienicy i do tego WLZ aluminiowy:) ale moja klatka jest dziwna i z tego WLZtu zasilane jest tylko 5 mieszkań, gdzie w innych klatkach na takich samych kablach jest 12 mieszkań. A w przyszłym roku ma być remont i już będzie nowa miedź:)

Do mieszkania mam już puszczone 5x6mm^2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dobrej woli

> Sądzisz, że tego dożyjemy? Jeżeli ZE nie założy ogranicznika mocy dla każdego klienta

> indywidualnego, to jakoś nie wierzę w to, że statystyczny, średnio uświadomiony elektrycznie

> Kowalski będzie chodził po mieszkaniu i liczył: włączona pralka - 2000W, czajnik - 2200W,

> ogrzewacz pojemnościowy wody (w moim przypadku dwa) - 1200W, odkurzacz - 1800W, piekarnik -

> 2000W, komputr stacjonarny - 300W, ładowarka do telefonu - 5W do tego jakieś

> oświetlenie... nie, to nie przejdzie.

> Jasne, że nie wszystkie w/w odbiory pracują jednocześnie, ale już praca 3 z nich spowoduje

> przekroczenie - chwilowe, bo chwilowe, ale jednak - mocy przydzielonej.

> Jedyna rada - zmniejszyć moc zainstalowaną: sprzedać pralkę, wyrzucić czajnik, a odkurzacz

> podarować teściowej i kiedy ta go użyje - zapytać: mamusia sprząta, czy odlatuje?

po to gniazdka sie dzieli na obwody, a na te daje sumarycznie zabezpieczenienia mniejsze od glownych, zeby Kowalski nie musial myslec - wlaczy za duzo, to mu esa wywali i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> po to gniazdka sie dzieli na obwody, a na te daje sumarycznie zabezpieczenienia mniejsze od

> glownych, zeby Kowalski nie musial myslec - wlaczy za duzo, to mu esa wywali i tyle.

Sumarycznie mniejsze? hmm.gif

To tak: mam na dopływie Bi 25A.

W mieszkaniu mam następujące pomieszczenia: p-pokój, pokój 1, pokój 2, łazienka, WC, kuchnia.

Wydzieliłem osobno oświetlenie górne do każdego pomieszczenia, zabezpieczone esem 6A (łazienka + WC razem)

Gniazda, takie ogólnego przeznaczenia grinser006.gif są również porozbijane jak oświetlenie, lecz z esami 10A. Do tego dochodzą gniazda specjalizowane: piec, pralka - esy 16A oraz 2 pojemnościowe ogrzewacze wody (5l, o specjalnie dobranej małej grzałce 1200W) - esy 16A. W sumie mam zainstalowane esy o łącznym prądzie 144A grinser006.gif

Chyba coś zrobiłem źle... biglaugh.gifhehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ Wy tu teoretyzujecie...

Operator ma takie coś:

3673072900_1367407881.jpg

W zależności od firmy wartości mogą się minimalnie różnić. Jaką moc zamówisz, takie zabezpieczenie dają, pod warunkiem, że WLZ wydoli.

Co do przekraczania mocy umownej - w gospodarstwach domowych się nie stosuje, od tego są zabezpieczenia. W dużych zakładach stosuje, gdzie liczy się moc czynną/bierną itp bajery. Liczniki mają funkcję odczytu przekroczeń mocy bodajże w odstępach co 15 min i od tego naliczają opłaty dodatkowe.

Co do urządzeń - należy podłączyć tak, by obciążenie poszczególnych faz było możliwie równomierne.

Zapotrzebowanie na moc dla odbiorcy liczy się z uwzględnieniem współczynnika jednoczesności (wszystkie urządzenia naraz chodzą niezmiernie rzadko).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chodziło o zasadę.

> Quote:

> W zależności od firmy wartości mogą się minimalnie różnić.

Wiem o co Ci chodzilo i wiem tez, ze ja nie trafilem, ale chcialbym z czystej ciekawosci wiedziec ktorego dystrybutora tabelke podales (tak len jestem i nie chce mi sie zasiegow sprawdzac w necie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.