Skocz do zawartości

Mocowanie TV + przewody


luccass

Rekomendowane odpowiedzi

NO wlasnie - jak to wszystko ogarnac, zeby sie to kupy trzymalo, bylo w miare mozliwosci pochowane, ale i dalo sie cos zmienic za jakis czas kiedy bedzie potrzeba?

Poki co plan jest taki zeby TV powiesic na scianie i wkuc w sciane 'korytko' na przewody. Elektryka / anteny / ethernet beda mialy swoje zakonczenia w puszkach ponizej tunelu.

Podpowiedzcie cos prosze, nie chcialbym o czyms zapomniec, a poki co moge zrobic wszystko (gole sciany przed tynkami) wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Podpowiedzcie cos prosze, nie chcialbym o czyms zapomniec, a poki co moge zrobic wszystko (gole

> sciany przed tynkami)

Kumpel, co robi włąsnie systemy AV zawodowo, polecił mi zabudować rurę arota 60 mm, jak dasz dwie to już będzie bajka. Ja właśnie dałem dwie z rogu pokoju do projektora pod sufitem, ponoć ma to w zupełności wystarczyć. W tym momencie rzadko kiedy używa się już VGA, raczej wszystko idzie po HDMI, ewentualnie LAN, jakieś zasilanie. Mówił mi też kiedyś o prostokątnym kanale wentylacyjnym - taki też wkuwają w ścianę. W coś takiego wciągniesz wszystko, łącznie z rzadko już używanym euro złączem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki jest mniej wiecej plan ok.gif

A powiedzcie, ktorego producenta gniazda multimedialne sa godne polecenia? Musze sie zastanowic nad iloscia puszek i widze, ze dostepne sa niezle kombinacje..ale fajnie by bylo gdyby te byly z tej samej linii co gniazda zasilania pradowego wink.gif Hmm...ktory producent robi takie gniazda / wlaczniki w roznych kolorach RAL?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Gniazdko pradowe za tv wtedy nie trzeba kabla ciagnac, chyba, ze chcesz go umiescic bardzo blisko

2. Dobre TV maja wifi wiec kabel niepotrzebny

3. Puscic 4 HDMI i wystarczy

4. Kabel antenowy bez gniazda, beda mniejsze straty

5. Kable glosnikowe ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 1. Gniazdko pradowe za tv wtedy nie trzeba kabla ciagnac, chyba, ze chcesz go umiescic bardzo

> blisko

Zly pomysl, tym bardziej gdy ktos wylacza listwe wychodzac z domu lub gdy nie uzywa tv. Za kazdym razem ma zagladac za telewizor i szukac gniazda??

> 2. Dobre TV maja wifi wiec kabel niepotrzebny

Lepiej dac kabel, dzis wifi dziala, jutro juz nie. Po kablu pewniej, tv to nie urzadzenie mobilne wink.gif

> 3. Puscic 4 HDMI i wystarczy

> 4. Kabel antenowy bez gniazda, beda mniejsze straty

Nie zawsze sie tak da, tym bardziej gdy takim kablem idzie kilka sygnalow np: sat + tv + radio.

> 5. Kable glosnikowe

Za tv zbedne, bo pod 99,9 % telewizorow nie podlaczysz zewnetrznych glosnikow bez dodatkowego wzmacniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> NO wlasnie - jak to wszystko ogarnac, zeby sie to kupy trzymalo, bylo w miare mozliwosci pochowane,

> ale i dalo sie cos zmienic za jakis czas kiedy bedzie potrzeba?

> Poki co plan jest taki zeby TV powiesic na scianie i wkuc w sciane 'korytko' na przewody. Elektryka

> / anteny / ethernet beda mialy swoje zakonczenia w puszkach ponizej tunelu.

> Podpowiedzcie cos prosze, nie chcialbym o czyms zapomniec, a poki co moge zrobic wszystko (gole

> sciany przed tynkami)

Pomysl dobry, chyba lepsze bedzie plaskie koryto wentylacyjne przynajmniej 110x55, bo latwiej przelozyc kolejne kable gdy juz jest w nim kilka. Gniazda nisko, pewnie zaslonisz je pozniej jakas niska szafka. Mam tak zrobione u siebie i jest ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pomysl dobry, chyba lepsze bedzie plaskie koryto wentylacyjne przynajmniej 110x55, bo latwiej

> przelozyc kolejne kable gdy juz jest w nim kilka. Gniazda nisko, pewnie zaslonisz je pozniej

> jakas niska szafka. Mam tak zrobione u siebie i jest

Poki co zona stwierdzila, ze nie chce wiszącego TV i będzie stal na szafce. Musze zatem 'tylko' zadbać o gniazda na wszelakie przewody, które mialyby laczyc cos bardziej odleglego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Poki co zona stwierdzila, ze nie chce wiszącego TV i będzie stal na szafce. Musze zatem 'tylko'

> zadbać o gniazda na wszelakie przewody, które mialyby laczyc cos bardziej odleglego...

A jak za rok czy dwa bedziesz chcial powiesic, to bedzie wtedy montowal koryto??

Ja bym zrobil teraz i zagipsowal otwory, pozniej kilka uderzen mlotkiem i po robocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> NO wlasnie - jak to wszystko ogarnac, zeby sie to kupy trzymalo, bylo w miare mozliwosci pochowane,

> ale i dalo sie cos zmienic za jakis czas kiedy bedzie potrzeba?

> Poki co plan jest taki zeby TV powiesic na scianie i wkuc w sciane 'korytko' na przewody. Elektryka

> / anteny / ethernet beda mialy swoje zakonczenia w puszkach ponizej tunelu.

> Podpowiedzcie cos prosze, nie chcialbym o czyms zapomniec, a poki co moge zrobic wszystko (gole

> sciany przed tynkami)

Ja mam tak: 2 x antena, 2xEth, 2x glosniki, 2x Eth (z przejsciowka na hdmi) +gruby peszel do pom gosp + peszel do PC + Xx230V. Nad tym mam wejscie do korytka, takiego na oko 5x12 wkutego w sciane i zakonczonego na wys srodka TV.

Tak to wyglada:

287725671-IMG_7863s.jpg

post-16681-14352524185605_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 1. Gniazdko pradowe za tv wtedy nie trzeba kabla ciagnac, chyba, ze chcesz go umiescic bardzo

> blisko

> 2. Dobre TV maja wifi wiec kabel niepotrzebny

a jak bedzie mial operatora z IPTV, to co ?

> 3. Puscic 4 HDMI i wystarczy

> 4. Kabel antenowy bez gniazda, beda mniejsze straty

facepalm%5B1%5D.gif

> 5. Kable glosnikowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja mam tak: 2 x antena, 2xEth, 2x glosniki, 2x Eth (z przejsciowka na hdmi) +gruby peszel do pom

> gosp + peszel do PC + Xx230V. Nad tym mam wejscie do korytka, takiego na oko 5x12 wkutego w

> sciane i zakonczonego na wys srodka TV.

> Tak to wyglada:

Dzieki ok.gif

A chcialoby Ci sie po krotce napisac jakie planujesz zastosowanie do wymienionych elementow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dzieki

> A chcialoby Ci sie po krotce napisac jakie planujesz zastosowanie do wymienionych elementow?

2xantena - tv +nagrywarka

2xEth - net do tv + zewn tuner

2xglosniki - podlaczenie tylnich glosnikow (kable mam doprowadzone do tylniej czesci salonu)

2xEth (w jednej puszce) mam doprowadzone do kacika do pracy, gdzie bedzie komp, sa takie gniazdka do przesylania HDMI 1.4 (z dzwiekiem) po 2xEth)

1x peszel - do pom gosp, gdzie schodza sie wszytskie instalacje na cele przyszlosciowe

+ peszel do kompa

To co bedzie potrzebne z gniazdek do tv przeciagne szerokim korytkiem pod TV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 2xantena - tv +nagrywarka

U siebie zrobilem 4 x antena, i 3 juz sa zajete tongue.gif

> 2xEth - net do tv + zewn tuner

6x LAN, 5 zajete zlosnik.gif

> 2xglosniki - podlaczenie tylnich glosnikow (kable mam doprowadzone do tylniej czesci salonu)

Ja zrobilem 6, nie lubie jak gdzies kable leza na podlodze w widocznym miejscu. Tylko centralny podlaczony bezposrednio, suby prze RCA.

> 2xEth (w jednej puszce) mam doprowadzone do kacika do pracy, gdzie bedzie komp, sa takie gniazdka

> do przesylania HDMI 1.4 (z dzwiekiem) po 2xEth)

1x cat5e wykorzystywane jako USB + kabel HDMI, mozna sobie pograc na tv gdy komp stoi w pokoju obok.

> 1x peszel - do pom gosp, gdzie schodza sie wszytskie instalacje na cele przyszlosciowe

> + peszel do kompa

Porobilem okablowanie z lekkim zapasem, wszystko na strych do szafki rack.

> To co bedzie potrzebne z gniazdek do tv przeciagne szerokim korytkiem pod TV

ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zly pomysl, tym bardziej gdy ktos wylacza listwe wychodzac z domu lub gdy nie uzywa tv. Za kazdym

> razem ma zagladac za telewizor i szukac gniazda??

Ja mam zawsze podlaczony. Po co listwe wylaczac? Przy remocie lepiej pomyslec o centralnym wylaczniku.

> Lepiej dac kabel, dzis wifi dziala, jutro juz nie. Po kablu pewniej, tv to nie urzadzenie mobilne

Jak WIFI nie dziala? Od 7 lat u mnie zawsze dziala.

> Nie zawsze sie tak da, tym bardziej gdy takim kablem idzie kilka sygnalow np: sat + tv + radio.

O tym nie pomyslalem.

> Za tv zbedne, bo pod 99,9 % telewizorow nie podlaczysz zewnetrznych glosnikow bez dodatkowego

> wzmacniacza.

ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U siebie zrobilem 4 x antena, i 3 juz sa zajete

na co 3 ?

> 6x LAN, 5 zajete

wiesz ze jest cos takeigo jak switch grinser006.gif, iMHO przy wiekszej ilosci polaczen nie ma sensu ciagnac tylu przewodow. Ja dalem mniej ale za to Cat6

> Ja zrobilem 6, nie lubie jak gdzies kable leza na podlodze w widocznym miejscu. Tylko centralny

> podlaczony bezposrednio, suby prze RCA.

Mozna, ale to juz zalezy u mnie sciana jest krotka wiec to by nic nie dalo, pozatym kable od przednich glosnikow mozna zawsze za szafka puscic. Tylni srodkowy - jak ktos ma, ja nie mam a wszytsko co pow 5+1 uwazam za zbytek grinser006.gif

> 1x cat5e wykorzystywane jako USB + kabel HDMI, mozna sobie pograc na tv gdy komp stoi w pokoju

> obok.

jest taki system ?

Ja znalazlem hdmi na 2xcat5 z modulami do puszkowymi w normlanej cenie bo cos kolo 140zl /komplet

> Porobilem okablowanie z lekkim zapasem, wszystko na strych do szafki rack.

ok.gif

Wszystkiego i tak sie nie przewidzi, u mnie na etapie tynkow pojawiala sie mozliwosc podpiecia pod operatora FTTH, wiec swiatlowody i tak nei wyprowadze na zewn, musza oni wejsc do domu. niestety tv maja poprzed IPTV, wiec kazdy TV potrzebuje cat5e, a jeden pokoj u mnie nie ma cat5 przy TV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja mam zawsze podlaczony. Po co listwe wylaczac? Przy remocie lepiej pomyslec o centralnym

> wylaczniku.

Przed burza, dla oszczednosci pradu, jest wiele powodow. Nie kazdy remont czy budowa pozwala na zalozenie takiego wylacznika, tym bardziej, ze nie wszystko w domu moze byc wylaczane i wtedy trzeba kombinowac z dwoma obwodami.

> Jak WIFI nie dziala? Od 7 lat u mnie zawsze dziala.

To sie ciesz, wystarczy, ze ktos w okolicy wlaczy inne urzadzenie, dzialajace w pasmie wifi i masz po sieci bezprzewodowej. Wystarczy chociazby sender audio-video, piekne rozwala wifi. Juz dawno wyszedlem z zalozenia, wifi do urzadzen mobilnych, stacjonarne kablem. Dziala szybciej i pewniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> na co 3 ?

Dwa zajete przez dekoder SAT, trzecie to tv z dvb-s.

> wiesz ze jest cos takeigo jak switch , iMHO przy wiekszej ilosci polaczen nie ma sensu ciagnac

> tylu przewodow. Ja dalem mniej ale za to Cat6

Wiem, ale nie chcialem robic kolejnej kaskady, tym bardziej, ze calosc mam zrobiona na 1Gb/s, wiec do kaskady tez trzeba by takiego kupic. Juz dawno wyleczylem sie kaskad, jeden wiecej z elementow do zepsucia i kolejny zjadacz pradu. A kolejna sprawa, to pudlo skretki jest niewiele drozsze od przyzwoitego nieduzego switcha 1Gb/s, sciany i tak rylem, wiec dolozenie kilku skretek bylo wygodniejsze, tym bardziej, ze to odcinek z 9-10 metrow.

> Mozna, ale to juz zalezy u mnie sciana jest krotka wiec to by nic nie dalo, pozatym kable od

> przednich glosnikow mozna zawsze za szafka puscic. Tylni srodkowy - jak ktos ma, ja nie mam a

> wszytsko co pow 5+1 uwazam za zbytek

Ja staralem sie wszytko chowac, a wczesniej dlugo myslalem co i jak porobic. Oczywiscie w czasie prac niektore koncepcje sie zmienialy, robilem sam, mialem czas. Ale dwie rzeczy przegapilem, jedno gniazdo lan powiniem zrobic na innej scianie oraz glosnikowe dodatkowo w innym miejscu. A tak generalnie chyba wszystko przewidzialem.

> jest taki system ?

> Ja znalazlem hdmi na 2xcat5 z modulami do puszkowymi w normlanej cenie bo cos kolo 140zl /komplet

To sa oddzielne kable, mialem na zbyciu 15m hdmi to go schowalem w scianie i dolozylem cat5e na potrzeby usb (dla klawiatury, myszki)

> Wszystkiego i tak sie nie przewidzi, u mnie na etapie tynkow pojawiala sie mozliwosc podpiecia pod

> operatora FTTH, wiec swiatlowody i tak nei wyprowadze na zewn, musza oni wejsc do domu.

> niestety tv maja poprzed IPTV, wiec kazdy TV potrzebuje cat5e, a jeden pokoj u mnie nie ma

> cat5 przy TV

Ja wszystko wyrzucilem na strych, skretki (chyba ze 30), telefon, net, naziemna + sat. Zarobione na panel w szafie rack, do tego switche, router, NAS i multiswitch dla rtv+sat w odzielnej szafce. Calosc podpieta pod UPS, glownie ze wzgledu na NAS i voip.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 2xantena - tv +nagrywarka

> 2xEth - net do tv + zewn tuner

> 2xglosniki - podlaczenie tylnich glosnikow (kable mam doprowadzone do tylniej czesci salonu)

> 2xEth (w jednej puszce) mam doprowadzone do kacika do pracy, gdzie bedzie komp, sa takie gniazdka

> do przesylania HDMI 1.4 (z dzwiekiem) po 2xEth)

> 1x peszel - do pom gosp, gdzie schodza sie wszytskie instalacje na cele przyszlosciowe

> + peszel do kompa

> To co bedzie potrzebne z gniazdek do tv przeciagne szerokim korytkiem pod TV

Dzieki ok.gif20.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zarobione na

> panel w szafie rack, do tego switche, router, NAS i multiswitch dla rtv+sat w odzielnej

> szafce. Calosc podpieta pod UPS, glownie ze wzgledu na NAS i voip.

Wlasnie zastanawiam sie nad wyborem 'rozdzielni multimedialnej' - zapodasz model / fotki skrzynek, w ktorych to wszystko trzymasz? Jak nie znajde nic ciekawego, to po prostu zrobie tylko plyte przymocowana do sciany a na niej szyny DIN i male korytka kablowe (takie jak w szafach sterujacych). Przewody sie pochowaja, a urzadzeniom ' na wierzchu' w pomieszczeniu gospodarczym nic sie nie powinno stac wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wlasnie zastanawiam sie nad wyborem 'rozdzielni multimedialnej' - zapodasz model / fotki skrzynek,

> w ktorych to wszystko trzymasz? Jak nie znajde nic ciekawego, to po prostu zrobie tylko plyte

> przymocowana do sciany a na niej szyny DIN i male korytka kablowe (takie jak w szafach

> sterujacych). Przewody sie pochowaja, a urzadzeniom ' na wierzchu' w pomieszczeniu

> gospodarczym nic sie nie powinno stac

A kiedys wrzucalem na SV fotke mojej szafki rack. Natomiast jesli chodzi o av to kupilem jakas tania na allegro, ze sklejka w srodku, wymiarem dobralem aby zmiescil sie multiswitch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A kiedys wrzucalem na SV fotke mojej szafki rack. Natomiast jesli chodzi o av to kupilem jakas

> tania na allegro, ze sklejka w srodku, wymiarem dobralem aby zmiescil sie multiswitch.

z multiswitchem mozna nawet kupic komplet z dobrana szafka wink.gif, masz cos jeszcze upchniete w szafke Av (poza rackiem) ?

Ja mam dosc duza elektryczna 75cm wys x 54cm szerokości, wymyśliłem sobie, że kupię drugą taką żeby upchnąć RTV (multiswitch, domofon, router, patchpanel, siec pomiarową, itd) ale widzę, że będzie mało także pewnie bez racka się nie obejdzie, choćby po to żeby wsadzić dobry switch czy rejestrator do CCTV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> z multiswitchem mozna nawet kupic komplet z dobrana szafka , masz cos jeszcze upchniete w szafke

> Av (poza rackiem) ?

Mam dwie szafki, jedna rack 12U, w ktorej jest router, switche, patchpanele, NAS oraz maly ups, a druga mala plaska rtv, w ktorej jest mutliswitch. Ta druga kupilem troszke za waska i musialem Triaxa powiesic pod katem, bo zabraklo chyba 2cm zeby go przykrecic

> Ja mam dosc duza elektryczna 75cm wys x 54cm szerokości, wymyśliłem sobie, że kupię drugą taką żeby

> upchnąć RTV (multiswitch, domofon, router, patchpanel, siec pomiarową, itd) ale widzę, że

> będzie mało także pewnie bez racka się nie obejdzie, choćby po to żeby wsadzić dobry switch

> czy rejestrator do CCTV

Rack bedzie lepszy, tylko nie bierz jakiejs plytkiej, bo pozniej zaczniesz zalowac. Ja bym wszytkiego do jednej nie pchal tylko rozdzieli na conajmniej dwie szafki, chociazby zeby wszystko sie nie zagotowalo. Multiswitch troche sie grzeje, wiekszosc routerow tez, wiec jak masz miejsce aby powiesic oddzielna szafke to lepiej tak zrobic. Dla tv-sat mam tego typu http://allegro.pl/obudowa-ozr-400x600x220-szafka-metalowa-do-tv-sat-i4249103246.html

Domofon zalozyl bym do oddzielnej, jakiejs malej, tv-sat to innej malej, a router, siec LAN czy rejestrator do rack. Czesto podczas burzy pada domofon, nie chcialbym aby cos przeszlo z niego na inne urzadzenia, ktore bylyby upchane razem z nim w jednej szafce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam dwie szafki, jedna rack 12U, w ktorej jest router, switche, patchpanele, NAS oraz maly ups, a

> druga mala plaska rtv, w ktorej jest mutliswitch. Ta druga kupilem troszke za waska i musialem

> Triaxa powiesic pod katem, bo zabraklo chyba 2cm zeby go przykrecic

> Rack bedzie lepszy, tylko nie bierz jakiejs plytkiej, bo pozniej zaczniesz zalowac. Ja bym

> wszytkiego do jednej nie pchal tylko rozdzieli na conajmniej dwie szafki, chociazby zeby

> wszystko sie nie zagotowalo. Multiswitch troche sie grzeje, wiekszosc routerow tez, wiec jak

> masz miejsce aby powiesic oddzielna szafke to lepiej tak zrobic. Dla tv-sat mam tego typu

> http://allegro.pl/obudowa-ozr-400x600x220-szafka-metalowa-do-tv-sat-i4249103246.html

> Domofon zalozyl bym do oddzielnej, jakiejs malej, tv-sat to innej malej, a router, siec LAN czy

> rejestrator do rack. Czesto podczas burzy pada domofon, nie chcialbym aby cos przeszlo z niego

> na inne urzadzenia, ktore bylyby upchane razem z nim w jednej szafce.

Tak chyba zrobie, duza plytka 15cm dam na urzadzenie poza IT, czyli RTV + domofony a switch, NAS, rejestrator do racka. Rack sobie powiesze pod sufitem, zeby nie tracic miejsca w waskim pomieszczeniu. Wiecej szafek nie chce, bo i tak bede mial 2szt duzych szafek, rack, 2 szafki od alarmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 1. Gniazdko pradowe za tv wtedy nie trzeba kabla ciagnac, chyba, ze chcesz go umiescic bardzo

> blisko

> 2. Dobre TV maja wifi wiec kabel niepotrzebny

> 3. Puscic 4 HDMI i wystarczy

> 4. Kabel antenowy bez gniazda, beda mniejsze straty

> 5. Kable glosnikowe

Miałem podobnie jeszcze pół roku temu. Po rewolucji i likwidowaniu elektrośmieci, zrobiłem małe korytko, do telewizora idzie tylko jedno HDMI i puszka elektryczna do której jest wpięty. Dekoder nc+ już mi nie śmieci i jest schowany bo hałasuje. Zlikwidowałem wszystkie urządzenia z których nie korzystałem i wszystkie niepotrzebne kable. Zupełnie inna estetyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

> Wlasnie - jakiego producenta podzespoly wybraliscie do instalacji TV/SAT?

> Dipol jest godny polecenia?

Szafke jakas z alledrogo, jakies tam rzeczy chyba bralem tez z Dipola.

A co do producentow to Triax, Inverto itd, czyli to co glownie jest polecane. Jesli bedziesz puszczal kilka przewodow np: do anteny sat, to kup sobie jeden gruby kabel, ktory zawiera 4 koncentryki w srodku ok.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szafke jakas z alledrogo, jakies tam rzeczy chyba bralem tez z Dipola.

> A co do producentow to Triax, Inverto itd, czyli to co glownie jest polecane. Jesli bedziesz

> puszczal kilka przewodow np: do anteny sat, to kup sobie jeden gruby kabel, ktory zawiera 4

> koncentryki w srodku .

O! Nie wiedzialem, ze cos takiego istnieje. Gdzie tego szukać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> O! Nie wiedzialem, ze cos takiego istnieje. Gdzie tego szukać?

Jesli chodzi o kabel to np: Hollex

Ja kupowalem w zeszlym roku na alledrogo. Przewod jest grubosci kciuka i zawiera w srodku 4 szt koncentrykow 75 ohm normalnej grubosci.

W sprzedazy sa roznej dlugosci, najkrotszy ma chyba 15m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.