Skocz do zawartości

Wylewka na gruncie pod podłogówkę - warstwy


mayster_tcz

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie - jakie warstwy ?

Zamierzam wybrać delikatnie i wyrównać poziom. Przedtem oczywiście schowam tam kanalizę, wodę i instalację do odkurzacza centralnego.

Potem folia wywinięta do góry, potem styropian 10 cm (2x5cm), na to rurki od ogrzewania i zalać 8 cm betonu z gruchy.

Będzie ok ?

Pytanie poza tematem - jak bym chciał na takiej wylewce postawić ściankę działową, powiedzmy z pustaków lub cegły, to wylewam do gruntu bez styropianu, tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No właśnie - jakie warstwy ?

Na zagęszczony piasek chudy beton, około 10cm. W nim/pod nim kanaliza, woda.

Następnie izolacja, wywinięta na boki.

Styropian.

Rury c.o. i tu dałbym odkurzacz ale i pod spodem może być.

Zalać (beton z pulpy daje dobre efekty), zatrzeć (fajnie wychodzi mechanicznie).

...

> Pytanie poza tematem - jak bym chciał na takiej wylewce postawić ściankę działową, powiedzmy z

> pustaków lub cegły, to wylewam do gruntu bez styropianu, tak ?

Zasadniczo tak.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zasadniczo tak.

> Powodzenia.

zasadniczo, to z pustakow i cegly scianki stawia sie na chudziaku i dopiero leje sie plywajaca posadzke. Na posadzke mozna dac dzialowki z GK lub BK. Z BK fajne scianki wychodza z 8-10cm grubosci murowane na pianke PU solbet smart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie był chudziak, pod spodem tylko kanaliza i doprowadzenie wody do budynku.

Potem instalacje, folia i styropian 10cm.

Na koniec 5 cm posadzki z maszyny - beton prawie na sucho. Maszyna miesza i pompuje beton. Tam chłopki układają go tak by był wszędzie poziom. Na koniec zagęszczają polerką do betonu.

Beton z gruchy raczej nie daje się na posadzki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wygooglaj sobie: mixokret lub posadzki maszynowe

> Cały dzień roboty ekipy ze sprzętem kosztował u mnie 1150 zł. Wyszło gładko

Sama robocizna ?

Nie problem dla mnie jest pożyczenie betoniarki i mieszanie na miejscu, i chyba na tym się skończy. Niestety budżet mocno ograniczony. Posadzki też nie ma nie wiadomo ile, będzie niecałe 80m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sama robocizna ?

robocizna z maszyną

> Nie problem dla mnie jest pożyczenie betoniarki i mieszanie na miejscu, i chyba na tym się skończy.

> Niestety budżet mocno ograniczony. Posadzki też nie ma nie wiadomo ile, będzie niecałe 80m.

U mnie było 110 m2.

Bierz mixokreta. Sam nie wypoziomujesz posadzek no.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wygooglaj sobie: mixokret lub posadzki maszynowe

> Cały dzień roboty ekipy ze sprzętem kosztował u mnie 1150 zł. Wyszło gładko

jesli ma byc pod parkiet klejony, to za gladko tez nie moze byc. Trzeba pilnowac, zeby dobry i wystarczajaco duzo cementu bylo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jesli ma byc pod parkiet klejony, to za gladko tez nie moze byc. Trzeba pilnowac, zeby dobry i

> wystarczajaco duzo cementu bylo.

Pod parkiet powinien być po prostu mocniejszy.

Ale też ma być równy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sama robocizna ?

> Nie problem dla mnie jest pożyczenie betoniarki i mieszanie na miejscu, i chyba na tym się skończy.

> Niestety budżet mocno ograniczony. Posadzki też nie ma nie wiadomo ile, będzie niecałe 80m.

11-14zl robocizna - rozkladanie styro i folii, wykladanie posadzki i zacieranie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zasadniczo, to z pustakow i cegly scianki stawia sie na chudziaku i dopiero leje sie plywajaca

> posadzke...

Zgadza się. To miałem na myśli.

>> Czemu ?

>bo jest rzadki i bedziesz mial problem go zatrzec rownomiernie.

To, że jest rzadki tylko ułatwia sprawę. Problemem jest grube i niejednorodne kruszywo, którego nie da się ładnie zatrzeć. Daje dużą wytrzymałość ale niezbyt równą powierzchnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To, że jest rzadki tylko ułatwia sprawę.

tylko jak wejdziesz, zeby zatrzec? Nie mowimy o 2m2, a o 80.

> Problemem jest grube i niejednorodne kruszywo, którego nie

> da się ładnie zatrzeć. Daje dużą wytrzymałość ale niezbyt równą powierzchnię.

to tez, ale nie do konca - zacieralem schody lane z kreconego recznie z pospolki (kamyki do 3-4cm) i dalo rade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No właśnie - jakie warstwy ?

> Zamierzam wybrać delikatnie i wyrównać poziom. Przedtem oczywiście schowam tam kanalizę, wodę i

> instalację do odkurzacza centralnego.

> Potem folia wywinięta do góry, potem styropian 10 cm (2x5cm), na to rurki od ogrzewania i zalać 8

> cm betonu z gruchy.

> Będzie ok ?

> Pytanie poza tematem - jak bym chciał na takiej wylewce postawić ściankę działową, powiedzmy z

> pustaków lub cegły, to wylewam do gruntu bez styropianu, tak ?

Ja robilem tak:

- ubity podsypka

- 10cm proszku poliuretanowego (mozna pominąć)

- 10cm wylewka - podkład

- folia wywinieta do gory

- 16cm styro

- folia taka alu + rurki od ogrzewania

- 5cm wylewwek anhydrytowych

Moje uwagi co twojego planu:

- troche malo styro jak na dzisiejsze czasu, ja masz mozliwosc daj wiecej,w szegolnosci ze bedzie grzal podloge

- zastanow sie nad wylewkami anhydrytowymi, sa znacznie lepsze do grzewania podlogowego ok.gif oraz sa mocniejsze.

- pod scianki dzialowe nalezy zrobic fundament, nei musi opierac sie na lawach, wystarczy zalac ok 20-30cm pod chodziakim, potem oczywisice bez styro.

- beton do wylewek daje sie zazwyczaj z mixokreta, robiony na miejscu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U mnie był chudziak, pod spodem tylko kanaliza i doprowadzenie wody do budynku.

> Potem instalacje, folia i styropian 10cm.

> Na koniec 5 cm posadzki z maszyny - beton prawie na sucho. Maszyna miesza i pompuje beton. Tam

> chłopki układają go tak by był wszędzie poziom. Na koniec zagęszczają polerką do betonu.

> Beton z gruchy raczej nie daje się na posadzki.

5 cm to troche malo jak na mixokreta ..

beton z gruchy jak najbardziej daje sie tez na posadzki, ale jest to specjalna mieszanka na podlogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sama robocizna ?

> Nie problem dla mnie jest pożyczenie betoniarki i mieszanie na miejscu, i chyba na tym się skończy.

> Niestety budżet mocno ograniczony. Posadzki też nie ma nie wiadomo ile, będzie niecałe 80m.

robiles to juz kiedys ?

wiesz jak sie robi dylatacje, jakie i gdzie ?

wiesz jakie proporcje, jak dobrac cement, itd ?

Sama betoniarka nie zalatwi sprawy, jak podasz beton na pietro, cyz w oddalony kraniec domu ?

Ja bym samemu tego nie tobil, bo posadzki to powazna sprawa a kazdy blad wyjdzie wczesniej czy pozniej..Chesz oszczedzic to przygotuj podloze, rozloz folie (dzisiaj wlasnie to robilem wink.gif ), poloz styro, itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> robiles to juz kiedys ?

> wiesz jak sie robi dylatacje, jakie i gdzie ?

> wiesz jakie proporcje, jak dobrac cement, itd ?

> Sama betoniarka nie zalatwi sprawy, jak podasz beton na pietro, cyz w oddalony kraniec domu ?

> Ja bym samemu tego nie tobil, bo posadzki to powazna sprawa a kazdy blad wyjdzie wczesniej czy

> pozniej..Chesz oszczedzic to przygotuj podloze, rozloz folie (dzisiaj wlasnie to robilem ),

> poloz styro, itd

Samego betonowania nie będę robił, bo się nie znam, ale wykopanie, położenie instalacji, przygotowane miejsca na ścianki itp - to zrobię sam. Posadzka będzie tylko na parterze.

O dylatacjach czytałem, na pewno będą przy ścianach zew, nie wiem czy nie dać jesze w jednym miejscu jednej, ale to dopytam i doczytam smile.gif

Chodzi mi też o relację czas/robota/koszty - jak mam zapłacić te 200 - 300 zł więcej i mieć w nosie betoniarkę itp, to spoko, ale nigdy nie lałem posadze, więc nie wiem - stąd pomysł z gruszką smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Samego betonowania nie będę robił, bo się nie znam, ale wykopanie, położenie instalacji,

> przygotowane miejsca na ścianki itp - to zrobię sam. Posadzka będzie tylko na parterze.

> O dylatacjach czytałem, na pewno będą przy ścianach zew, nie wiem czy nie dać jesze w jednym

> miejscu jednej, ale to dopytam i doczytam

> Chodzi mi też o relację czas/robota/koszty - jak mam zapłacić te 200 - 300 zł więcej i mieć w nosie

> betoniarkę itp, to spoko, ale nigdy nie lałem posadze, więc nie wiem - stąd pomysł z gruszką

mozesz zamowic z gruszki, ale specjalny na wylewki, pamietaj tez o pompie.

dylatacja przy ogrzewaniu to nie tylko sciany ..

Posadzki z miksokreta to ok 30zl/m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Posadzki z miksokreta to ok 30zl/m2

Mozna zaplacic i 55zl/m2, a mozna 23-24zl/m2 i jakosc oraz materialy beda te same. W przyszlym tygodniu u sasiada zaczyna sprawdzona ekipa - 12zl/m2 robocizna, materialy zamawia sobie sam, bedzie tego max drugie 12zl/m2. Ja mialem "nieco" drozsza - robocizne mieli w podobnej cenie (14zl), ale mnie nacieli na materialach frown.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mozna zaplacic i 55zl/m2, a mozna 23-24zl/m2 i jakosc oraz materialy beda te same. W przyszlym

> tygodniu u sasiada zaczyna sprawdzona ekipa - 12zl/m2 robocizna, materialy zamawia sobie sam,

> bedzie tego max drugie 12zl/m2. Ja mialem "nieco" drozsza - robocizne mieli w podobnej cenie

> (14zl), ale mnie nacieli na materialach

Zrobilem porownanie 5, polecanych ekip cena jaka uslyszalem to 30-33zl/m i z tego co slyszalem to std a wybralem i tak za 45zl grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zrobilem porownanie 5, polecanych ekip cena jaka uslyszalem to 30-33zl/m i z tego co slyszalem to

> std a wybralem i tak za 45zl

Stolica, to musi kosztowac smile.gif We Wro 24zl/m2, to norma. Mozna jeszcze probowac 1-2zl na metrze, ale koledze tak przyoszczedzili cementu, ze mu sie miejscami sypie i luszczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No właśnie - jakie warstwy ?

> Zamierzam wybrać delikatnie i wyrównać poziom. Przedtem oczywiście schowam tam kanalizę, wodę i

> instalację do odkurzacza centralnego.

> Potem folia wywinięta do góry, potem styropian 10 cm (2x5cm), na to rurki od ogrzewania i zalać 8

> cm betonu z gruchy.

> Będzie ok ?

> Pytanie poza tematem - jak bym chciał na takiej wylewce postawić ściankę działową, powiedzmy z

> pustaków lub cegły, to wylewam do gruntu bez styropianu, tak ?

Ja mam 30 cm styropianu.

najpierw jest beton, potem izolacja z papy, na to wylewka betonowa wyrównująca, na to styropian. W styropianie instalacje. Na to folia i podłogówka.

Jeśli uważasz, że 10 cm styro wystarczy - policz sobie ile watów będzie szło nonstop w grunt przy grzaniu.

Poza tym 10 cm nie spełnia w tym roku norm na izolacje podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja mam 30 cm styropianu.

> najpierw jest beton, potem izolacja z papy, na to wylewka betonowa wyrównująca, na to styropian. W

> styropianie instalacje. Na to folia i podłogówka.

> Jeśli uważasz, że 10 cm styro wystarczy - policz sobie ile watów będzie szło nonstop w grunt przy

> grzaniu.

> Poza tym 10 cm nie spełnia w tym roku norm na izolacje podłogi.

Spełnia norme, przy 10cm wychodzi mi U=0.25 W/m2K, wiec jest mniejsze niz wymagane.

Podłoga jest też jednym z mniej ważnych "ucieczek ciepła" w moim przypadku to ok 6%, co nie zmienia faktu, że 10cm to trochę mało. Tym bardziej, jak się robi ogrzewanie podłogowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Spełnia norme, przy 10cm wychodzi mi U=0.25 W/m2K, wiec jest mniejsze niz wymagane.

> Podłoga jest też jednym z mniej ważnych "ucieczek ciepła" w moim przypadku to ok 6%, co nie zmienia

> faktu, że 10cm to trochę mało. Tym bardziej, jak się robi ogrzewanie podłogowe.

Jak zimno jest pod podłogą, czuć u mnie, gdy puścić ciepłą wodę z kranu - długo leci mocno zimna i szybko się studzi. Niestety najpierw na chudziaka były rozłożone rury, a na to dopiero styropian no.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak zimno jest pod podłogą, czuć u mnie, gdy puścić ciepłą wodę z kranu - długo leci mocno zimna i

> szybko się studzi. Niestety najpierw na chudziaka były rozłożone rury, a na to dopiero

> styropian

ok, ale woda woda, a podlogi na gruncie ile masz? 100m2? Temperatura gruntu w najwieksze mrozy ile? 4-6 stopni? A scian pewnie masz z 200m2 i -30 stopni.

No i chlodzic ci sie bedzie obojetnie, gdzie dasz rury bez dodatkowego ocieplenia - nawet w scianie, ktora ma 20stopni na plusie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ok, ale woda woda, a podlogi na gruncie ile masz? 100m2? Temperatura gruntu w najwieksze mrozy ile?

> 4-6 stopni? A scian pewnie masz z 200m2 i -30 stopni.

> No i chlodzic ci sie bedzie obojetnie, gdzie dasz rury bez dodatkowego ocieplenia - nawet w

> scianie, ktora ma 20stopni na plusie.

Tak czy siak, IMO rury można było dać w styropianie, a nie pod styropianem na chudziaku smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak zimno jest pod podłogą, czuć u mnie, gdy puścić ciepłą wodę z kranu - długo leci mocno zimna i

> szybko się studzi. Niestety najpierw na chudziaka były rozłożone rury, a na to dopiero

> styropian

bo czlowiek zimno najlepiej czuje stopami wink.gif, rury daje sie w otulinach + recyrkulacje.

Teraz w mieszkaniu mam piec gazowy na jednej scianie w lazience a kran na drugiej i tez potrafi ciec zimna i to dlugo, a rury ida w scianie grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> bo czlowiek zimno najlepiej czuje stopami , rury daje sie w otulinach + recyrkulacje.

Są tylko w peszlu i bez cyrkulacji - ale u mnie dom to miniaturka, więc wszędzie blisko na szczęście wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.