Skocz do zawartości

Ogrzewanie wybrane - teraz kominek - czy z płaszczem.


Rszczotka

Rekomendowane odpowiedzi

> Oj, wszystkie możliwe opcje już przerabiałem. Drewno suche jak pieprz, a i tak po maksymalnie 3

> godzinach palenia szyba zasyfiona.

No bo przez parę godzin pali się oszczędnie, przy małym dostępie tlenu, to i sadzy dużo.

Naładować pół wkładu, otworzyć szyber, otworzyć dopływ powietrza ....

I szyba czysta zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No może w innych niż Makroterm kominkach to pomoże. Ostatniej zimy paliłem drewnem które schło

> przez 4 lata!!! pod daszkiem, w przewiewnym miejscu!!!. Pomiar wilgotności przy pomocy dość

> dobrego przyrządu pomiarowego pokazał 12% wilgotności. I co, i jajco, szyba też się syfi po

> mniej więcej 3 godzinach palenia.

Moj kominkarz powiedział, że nie ma cudów płaszcz = brudna szyba. Obniżona temperatura spalania i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No bo przez parę godzin pali się oszczędnie, przy małym dostępie tlenu, to i sadzy dużo.

> Naładować pół wkładu, otworzyć szyber, otworzyć dopływ powietrza ....

> I szyba czysta

U mnie jakoś nie specjalnie. Ponadto przy takim sposobie palenia, to zużycie drewna jest raczej zbyt szybkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Moj kominkarz powiedział, że nie ma cudów płaszcz = brudna szyba. Obniżona temperatura spalania i

> tyle.

No i kurde, nie do końca się zgodzę, kumpel ma kominek z płaszczem wodnym i u niego ta szyba nie jest tak zawalona sadzą jak u mnie w Makrotermie. Nie pamiętam jakiego producenta on ma kominek, ale szybkę ma przejrzystą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niestety duzo ludzi ma ten problem, moze spr pokombinowac ze sterowaniem, aby za bardzo turbina nie

> zwalniala po rozpaleniu.

Ja wyczytałem, że przy wentylatorze (zwłaszcza przy Makrotermie) nie ma mocnych - syfi się szyba. I to podstawowa przewaga przepustnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja wyczytałem, że przy wentylatorze (zwłaszcza przy Makrotermie) nie ma mocnych - syfi się szyba. I

> to podstawowa przewaga przepustnicy.

Tez czytalem o efekcie "wedzarni", dlatego odpuscilem to rozwiazanie. Wole dobry wklad + bufor, pracujacy w zamknietym ukl. Sterowanie ogranicze do sterowania pompami a intensywnosc palenia pozostawie sobie wink.gif.

Przy dobrze dobranym wkladzie i sezonowanym drewnie, nawet co kilkadziesiat palen mozna wykonac bez mycia szyby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> które unico ? neptun czy nemo ??

Nemo 2B plus (narożny), wczoraj przywiozłem zza Wrocka tongue.gif, ale udało mi się kupić za dobrą cenę. Wygląda na porządny i ogólnie firma ma pozytywne opinie

> ja w sumie tez chce plaszcz ale jakos hydraulicy niechetnie na to patrza

to zalezy od czlowieka, ja mam takiego co jest otwarty na rozne rzeczy. kominkow z plaszczem montowal juz mnostwo. Tylko od razu powiedzial ze sterowania mi nie ogarnie, ale to juz mam prawie rozpracowane grinser006.gif

W sumie kominek to przeciez piec stalopalny, wied nie rozni sie tak bardzo. mnowoczesne kominki potrafia pracowac w ukl zamknietych + maja zabezpeicznie. Trzeba tylko wszytsko dokladnie przemyslec i sie okreslic co sie chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak jedziesz z pelna moca to sie nie brudzi ale jak nie chcesz mega zaru w domu to bedzie sie

> brudzic...

z plaszczem nie da sie jechac caly czas pelna moca, a sa wklady ktore potrafie szyby nie brudzic. Kwestia konstrukcji + odp drewno + montaz zgodnie ze sztuka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Moj kominkarz powiedział, że nie ma cudów płaszcz = brudna szyba. Obniżona temperatura spalania i

> tyle.

Fizyki nie oszukasz. Każda materia ma swoją temperaturę zapłonu i utleniania oraz tzw. całkowitego spalania. Jeśli w procesie spalania obniży się nagle temperaturę tym samym zakłóci się zachodzące reakcje fizykochemiczne i spalanie przebiegać będzie w zmienionej formie. W przypadku kominka z płaszczem takie zjawisko będzie powodowało wydzielanie się większej ilości karboksylenów i węglowodorów nasyconych, sadzy znaczy się, zarastanie powierzchni paleniska oraz korozję elementów metalowych paleniska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Rok temu stałem przed podobnym dylematem i wybrałem DGP

> Czemu ? W razie braku prądu masz ogrzewanie i nie musisz kombinowac z aku, ups itp.

Ja mam z płaszczem wodnym i wyobraź sobie też nie muszę kombinować. skromny.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> masakra, czyli odpada opcja kominka jako awaryjnego ogrzewania na czas braku prądu (od którego

> zależne jest każde centralne). Nie rozumiem więc, po co robić taki kominek? Największa zaleta

> kominka jest właśnie taka, że mając trochę drewna w zapasie jest się niezależnym na jakiś czas

> od dostawców energii, przerw, czy gazu od Putina A robiąc takie cudo dalej jest się

> zależnym. Do tego kotłownia w salonie. Bez sensu

Nie do końca. Jest system do wystudzania płaszcza wodnego w kominku i można używać go również bez prądu.

Ale takie wkłady są drogie i kosztują swoje. No i trzeba i kanalizację i wodę dociągnąć do kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak to działa? Wymaga bieżącej wody działającej bez prądu, czy faktycznie działa bez prądu?

Wystarczy doprowadzenie zimnej wody i tyle, po osiągnięciu pewnej temperatury zawór dopuszcza zimną wodę, a drugi wylewa ciepłą do kanalizacji i tyle. Tylko musi być do tego przystosowany płaszcz wodny na wkładzie, a nie każdy jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wystarczy doprowadzenie zimnej wody i tyle, po osiągnięciu pewnej temperatury zawór dopuszcza zimną

> wodę, a drugi wylewa ciepłą do kanalizacji i tyle. Tylko musi być do tego przystosowany

> płaszcz wodny na wkładzie, a nie każdy jest.

Jak działa taki zawór? ciśnieniowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wystarczy doprowadzenie zimnej wody i tyle, po osiągnięciu pewnej temperatury zawór dopuszcza zimną

> wodę, a drugi wylewa ciepłą do kanalizacji i tyle. Tylko musi być do tego przystosowany

> płaszcz wodny na wkładzie, a nie każdy jest.

teraz wiekszosc ma chlodnice, tyle ze ja bym to traktowal jako dodatkowe zabezpieczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.