Skocz do zawartości

Z serii budujemy dom...wysokość ścian szczytowych


Cooler

Rekomendowane odpowiedzi

Problem:

ściany szczytowe wymurownae na równo z krokwiami

materiał: Ytong 24

dach dwuspadowy 40 stopni na dachu membrana, łaty kontrłaty i dachówka betonowa.

Wg aktualnej "szkoły" ściany szczytowe powinny być od góry zaizolowane styropianem ok 10 cm co za tym idzie powinny być wymurowane nizej niż szczyt krokiew.. Jednak wg instrukcji Ytonga ściany stawia się na równi z krokwami. Wszędzie na forach straszą że bez izolacji od góry ściana moze przemarzać, w najlepszym razie będzie mostek termiczny w najgorszym wilgoć co moze sie równać grzybowi. Są opinie że przy BK (Ytongu) takiej tragedii nie ma. Na tym etapie dach jest juz pokryty membraną i łatami ( krokwie są blisko ścian szczytowcy i ściecie o te 10 cm moze byc problematyczne. Kazać rozbierać i ciać czy dać sobie spokój? Może ktoś ma doświadczenia jak sie zachowuje taki mur po latach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poddasze uzytkowe? Jesli tak, to ja bym scial i dal izolacje. U mnie tak majster wlasnie spieprzyl, tylko ze u mnie 36cm porotherm + pelne deskowanie, przez co trudniej sciac, niz ytong pod membrana. A ze wiekszosc szczytu, to nieuzytkowe poddasze, to dalem troche pianki, gdzie sie dalo i tyle. Dodatkowo spierniczyl mi tez kolankowe sciany - tez podmurowal pod samo deskowanie. To juz skulem przy ocieplaniu domu i dalem welne elewacyjna az do murlaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A masz na ścianie wylany wieniec ?

Nie nie ma wieńca...na szczęście bo to by dopiero przemarzało- Jest goły przycięty Ytong. Dodam że w projekcie było na równo ze szczytem krokwi- kierownik budowy też nie widzi jakiegoś duzęgo zaniedbania szczególnie że to Ytong, a fora i rózni eksperci już widzą zagrozenie. Chciałbym wiedzieć na ile realne i groźne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> poddasze uzytkowe? Jesli tak, to ja bym scial i dal izolacje. U mnie tak majster wlasnie spieprzyl,

> tylko ze u mnie 36cm porotherm + pelne deskowanie, przez co trudniej sciac, niz ytong pod

> membrana. A ze wiekszosc szczytu, to nieuzytkowe poddasze, to dalem troche pianki, gdzie sie

> dalo i tyle. Dodatkowo spierniczyl mi tez kolankowe sciany - tez podmurowal pod samo

> deskowanie. To juz skulem przy ocieplaniu domu i dalem welne elewacyjna az do murlaty.

tak użytkowe. No z porothermem lub SIlką to ponoć bezwględnie ściąc..a z BK/ Ytongiem zdania są podzielone. WIadomo że lepiej by było ściąc i zaizolować- ale na chwile obecną żeby ściąć musze rozebrać kawałek dachu i zdjąć krokwie skrajne- wiec jest to nieco problematyczne

PS długo już mieszkasz? są jakieś efekty uboczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mowiac o murowaniu do krokwi masz na mysli skosy na scianie szczytowej czy pozioma krawedz przy jetkach/kleszczach?

ja najpierw zrobilem dach - pozniej domurowywalem/docinalem BK i wrzucalem welne na skosy (mega upierdliwe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tak użytkowe. No z porothermem lub SIlką to ponoć bezwględnie ściąc..a z BK/ Ytongiem zdania są

> podzielone. WIadomo że lepiej by było ściąc i zaizolować- ale na chwile obecną żeby ściąć

> musze rozebrać kawałek dachu i zdjąć krokwie skrajne- wiec jest to nieco problematyczne

> PS długo już mieszkasz? są jakieś efekty uboczne

jeszcze nie mieszkam, a tej zimy nie bylo mrozow. Ytong tnie sie pila - albo specjalna do BK, albo zwykla do drewna. Nie ma chyba nic prostszego i nic rozbierac nie musisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jeszcze nie mieszkam, a tej zimy nie bylo mrozow. Ytong tnie sie pila - albo specjalna do BK, albo

> zwykla do drewna. Nie ma chyba nic prostszego i nic rozbierac nie musisz.

Wiem ze sie tnie pilą ale wsadż pilę gdy krokiew z jednej strony jest 2 cm od muru a z drugiej moze z 9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jedz po dolnej krawedzi krokwi - nawet pila typu moja-twoja.

Też miałem taki pomysł...ale podobno może bycpotem problem z przymocwoaniem podbitki a poza tym częśc kostrukcji dachu ( płatwie czy jak zwał tak zwał) sa zamocowane w ścianach szczytowych maks 15 cm od góry ściany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wymurowane do samych desek. Siporeks + 12cm. wełny.

Sprawdzałem zimą pirometrem i nie ma mierzalnej różnicy w temperaturze ściany na środku i pod tuż skosem.

Jeśli bardzo chcesz bez problemu w kilkanaście minut wytniesz ten kawałek ręczną piłą widiową. Po dolnej krawędzi krokwi. Z mocowaniem podbitki problemu nie będzie bo i tak jest minimalnie niżej. Montuje się listwę pomocniczą i po kłopocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Też miałem taki pomysł...ale podobno może bycpotem problem z przymocwoaniem podbitki a poza tym

i tak na to kladziesz styro, a przeciez nikt nie bedzie kolkami do sciany krecil listwy do podbitki. U mnie robil facet stelaz, ktory mocowal do platwi, belki kalenicowej i murlat.

> częśc kostrukcji dachu ( płatwie czy jak zwał tak zwał) sa zamocowane w ścianach szczytowych

> maks 15 cm od góry ściany

platwie posrednie - to nic nie szkodzi, wazne zeby sie opieraly, a nie, czy cos je trzyma od gory.

Zawsze mozesz wezwac (albo kierbud) wykonawce do naprawy bledu, chyba, ze:

a) tak bylo w projekcie, to cisnij architekta

b) masz takiego majstra, jak ja, co to jak raz poszedl w p..., to juz nigdy nie wroci, mimo ze miesiacami obiecuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam wymurowane do samych desek. Siporeks + 12cm. wełny.

> Sprawdzałem zimą pirometrem i nie ma mierzalnej różnicy w temperaturze ściany na środku i pod tuż

> skosem.

tej zimy? grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam wymurowane do samych desek. Siporeks + 12cm. wełny.

> Sprawdzałem zimą pirometrem i nie ma mierzalnej różnicy w temperaturze ściany na środku i pod tuż

> skosem.

> (...)

Normalnie, apteka nie budowa. rotfl.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam wymurowane do samych desek. Siporeks + 12cm. wełny.

> Sprawdzałem zimą pirometrem i nie ma mierzalnej różnicy w temperaturze ściany na środku i pod tuż

> skosem.

> Jeśli bardzo chcesz bez problemu w kilkanaście minut wytniesz ten kawałek ręczną piłą widiową. Po

> dolnej krawędzi krokwi. Z mocowaniem podbitki problemu nie będzie bo i tak jest minimalnie

> niżej. Montuje się listwę pomocniczą i po kłopocie.

smile.gif no dobrze...a Ty byś wycinał czy zostawił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> i tak na to kladziesz styro, a przeciez nikt nie bedzie kolkami do sciany krecil listwy do

> podbitki. U mnie robil facet stelaz, ktory mocowal do platwi, belki kalenicowej i murlat.

> platwie posrednie - to nic nie szkodzi, wazne zeby sie opieraly, a nie, czy cos je trzyma od gory.

> Zawsze mozesz wezwac (albo kierbud) wykonawce do naprawy bledu, chyba, ze:

> a) tak bylo w projekcie, to cisnij architekta

> b) masz takiego majstra, jak ja, co to jak raz poszedl w p..., to juz nigdy nie wroci, mimo ze

> miesiacami obiecuje

Tak było w projekcie i KierBud nie widzi problemu tak jak jest, natomiast wykonawca zrobi jak będe chciał ale stwierdził że ponizej krokwi to za nisko, a ok 10cm od góry żeby wyciąć- musi rozebrać troche dachu- a z tym wiąże sie ryzyko że coś sie przy okazji połamie czy popsuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.