Skocz do zawartości

Okap kuchenny, skuteczność.


Artur7

Rekomendowane odpowiedzi

Rozważam zastosowanie okapu kuchennego pod szafkowego, również z dodatkowym wysunięciem, zwiększającym powierzchnię roboczą. Zastanawia mnie jednak, jak taki okap wypada pod względem wydajności, w porównaniu do pozostałych okapów, nazwijmy je umownie wolnostojącymi?

Czy istnieje na rynku jakaś propozycja, o parametrach przewyższających konkurencję, czy jednak takie rozwiązanie to tylko substytut okapu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Rozważam zastosowanie okapu kuchennego pod szafkowego, również z dodatkowym wysunięciem,

> zwiększającym powierzchnię roboczą. Zastanawia mnie jednak, jak taki okap wypada pod względem

> wydajności, w porównaniu do pozostałych okapów, nazwijmy je umownie wolnostojącymi?

> Czy istnieje na rynku jakaś propozycja, o parametrach przewyższających konkurencję, czy jednak

> takie rozwiązanie to tylko substytut okapu?

wydajnosc jest drugorzedna - to tylko kwestia odpowiednio mocnego silnika - mozesz sobie dobrac takie, co maja 150, 400, 600, czy 800m3/h, ale dobrac musisz do kubatury kuchni - ponoc od 6x kubatura na minimalnym do 10x na maksymalnym. To glosnosc takiego okapu jest problemem. Ja wlasnie wychodze odebrac Elica Elite 14 Lux. Pojecia nie mam, jak glosny jest, bo poza kilkoma podstawowymi (glownie Samsung, Ciarko, Amica i jakies noname'y w marketach) nie maja nigdzie na wystawie, zeby sobie posluchac i porownac, a parametry deklarowane producenta, to wiesz - jak katalogowe spalanie w samochodach. Imho nie ma sensu wydawac wiecej, jak 400zl za podszafkowy teleskopowy.

Jak chcesz cichy, a masz mozliwosc, to montuj turbine tunelowa w przewodzie kominowym, a w szafce samo pudlo ze sterowaniem. Moze kiedys tak przerobie u siebie, o ile mozna puscic kabel wewnatrz przewodu kominowego, bo innej mozliwosci nie mam (do kanalu przekuc sie moge dopiero na stryszku, czyli dwa pietra wyzej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj po montażu jakies info nt głośności itp.

Sam stoje przed faktem wymiany .Ale mój wysuwany Amiki to stary jest i filtry ma jeszcze flizelinowe.wymiana ich co miesiac bo inaczej nie ciągnie to masakra.Szukam czegoś z lepszymi filtrami - takimi do mycia oraz zeby miał dobry ciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej byłoby zamontować na kominie u wylotu wentylator odśrodkowy, taki zewnętrzny, puścić kable do środka a na dole tylko, najtańsze pudło bez bebechów. Będzie wydajnie i cicho.

Wszystkie, te pchające nie są wiele warte. Produkują tylko dużo hałasu a skuteczność mizerna. Chyba, że jest kilkadziesiąt cm, do metra przewodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak chcesz cichy, a masz mozliwosc, to montuj turbine tunelowa w przewodzie kominowym, a w szafce

> samo pudlo ze sterowaniem. Moze kiedys tak przerobie u siebie, o ile mozna puscic kabel

> wewnatrz przewodu kominowego, bo innej mozliwosci nie mam (do kanalu przekuc sie moge dopiero

> na stryszku, czyli dwa pietra wyzej).

Ja też o tym myślę. Mam o tyle łatwiej, że kanał mam wyprowadzony przez ścianę w kuchni na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wydajnosc jest drugorzedna - to tylko kwestia odpowiednio mocnego silnika - mozesz sobie dobrac

> takie, co maja 150, 400, 600, czy 800m3/h, ale dobrac musisz do kubatury kuchni - ponoc od 6x

> kubatura na minimalnym do 10x na maksymalnym. To glosnosc takiego okapu jest problemem. Ja

> wlasnie wychodze odebrac Elica Elite 14 Lux. Pojecia nie mam, jak glosny jest, bo poza kilkoma

> podstawowymi (glownie Samsung, Ciarko, Amica i jakies noname'y w marketach) nie maja nigdzie

> na wystawie, zeby sobie posluchac i porownac, a parametry deklarowane producenta, to wiesz -

> jak katalogowe spalanie w samochodach. Imho nie ma sensu wydawac wiecej, jak 400zl za

> podszafkowy teleskopowy.

> Jak chcesz cichy, a masz mozliwosc, to montuj turbine tunelowa w przewodzie kominowym, a w szafce

> samo pudlo ze sterowaniem. Moze kiedys tak przerobie u siebie, o ile mozna puscic kabel

> wewnatrz przewodu kominowego, bo innej mozliwosci nie mam (do kanalu przekuc sie moge dopiero

> na stryszku, czyli dwa pietra wyzej).

Salon z aneksem, około 40m2. Zależy mi na przyzwoitej sprawności, a zarazem ukryciu tego co się da, w celu zminimalizowania dominacji kuchni nad całością.

Jestem już chyba zdecydowany na rozwiązanie podszafkowe, Franke lub Fiber. W MM zdaje się, że mieli jeszcze gorenje, bosch,

Z tego co piszecie, jak hałas zacznie mnie irytować, to usunę co się da z okapu, wstawię jakąś turbawkę w przewód i będzie gites.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Najlepiej byłoby zamontować na kominie u wylotu wentylator odśrodkowy, taki zewnętrzny, puścić

> kable do środka a na dole tylko, najtańsze pudło bez bebechów. Będzie wydajnie i cicho.

> Wszystkie, te pchające nie są wiele warte. Produkują tylko dużo hałasu a skuteczność mizerna.

> Chyba, że jest kilkadziesiąt cm, do metra przewodu?

Przewodu (śr.15cm) jest około 2,2m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przewodu (śr.15cm) jest około 2,2m.

No to i dobry pchający pewnie jakoś tam da radę ale i tak im bliżej wylotu kanału jest wentylator tym ciszej i skuteczniej wyciąga.

Przygotuj się, że dobry, fabryczny okap z wydajnością rzędu 600 - 800m3 na godzinę będzie hałasował na maksymalnym ciągu jak odkurzacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No to i dobry pchający pewnie jakoś tam da radę ale i tak im bliżej wylotu kanału jest wentylator

> tym ciszej i skuteczniej wyciąga.

> Przygotuj się, że dobry, fabryczny okap z wydajnością rzędu 600 - 800m3 na godzinę będzie hałasował

> na maksymalnym ciągu jak odkurzacz.

on potrzebuje maks 400m3/h. Chcesz, zeby musial okna otwierac, jak okap wlacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No to i dobry pchający pewnie jakoś tam da radę ale i tak im bliżej wylotu kanału jest wentylator

> tym ciszej i skuteczniej wyciąga.

> Przygotuj się, że dobry, fabryczny okap z wydajnością rzędu 600 - 800m3 na godzinę będzie hałasował

> na maksymalnym ciągu jak odkurzacz.

Słyszałem, że głośność dochodzi nawet do 70-72db, ale na najwyższych biegach, używanych tylko na czas intensywnego smażenia np., w większości niby będzie używany bieg 1 i 2. Sytuację ratuje dodatkowo wentylacja mechaniczna Maico, dwa biegi, rozmieszczona właśnie przy aneksie, w łazience i toalecie zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Słyszałem, że głośność dochodzi nawet do 70-72db, ale na najwyższych biegach, używanych tylko na

> czas intensywnego smażenia np., w większości niby będzie używany bieg 1 i 2.

To prawda. Pierwszy, czasami drugi zwykle są ciche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> sporo - u mnie pol metra, albo i mniej, bo wlot do komina jest ok, 10-15 cm nad szafka.

U mnie jest taka sytuacja, na razie luźna propozycja rozmieszczenia szafek i agd, wymiary są rzeczywiste, wysokość pomieszczenia 2.80, górne szafki do sufitu podwieszanego, po dwie 50-tki po obu stronach, obok siebie są w rzeczywistości setkami, na dole priorytet blat ok. 1,5m.

Może ktoś coś jeszcze doradzi, wychwyci, jakieś sensowniejsze rozmieszczenie smile.gif

287884232-Untitled2.jpg

post-37137-14352525494791_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

> Może ktoś coś jeszcze doradzi, wychwyci, jakieś sensowniejsze rozmieszczenie

Typowy ciąg kuchenny w wersji najpierw wyjmujemy z lodówki, myjemy a na koniec gotujemy. Brakuje tylko chociaż odrobiny blatu między lodówką a zlewozmywakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U mnie jest taka sytuacja, na razie luźna propozycja rozmieszczenia szafek i agd, wymiary są

> rzeczywiste, wysokość pomieszczenia 2.80, górne szafki do sufitu podwieszanego, po dwie 50-tki

> po obu stronach, obok siebie są w rzeczywistości setkami, na dole priorytet blat ok. 1,5m.

> Może ktoś coś jeszcze doradzi, wychwyci, jakieś sensowniejsze rozmieszczenie

dobrze rozumiem, ze rura idzie w suficie podwieszanym? to dawaj turbine tam i wszystko aligancko zaizoluj welna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Słyszałem, że głośność dochodzi nawet do 70-72db, ale na najwyższych biegach, używanych tylko na

> czas intensywnego smażenia np., w większości niby będzie używany bieg 1 i 2. Sytuację ratuje

> dodatkowo wentylacja mechaniczna Maico, dwa biegi, rozmieszczona właśnie przy aneksie, w

> łazience i toalecie

Też mam wentylację mechaniczną i jedyne co daje, to że w czasie smażenia czuć w całym domu, ale 15 min po smażeniu już nie czuć.

A jeśli chcesz, aby nie pachniało po mieszkaniu to dodatkowy wyciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Też mnie to właśnie wk. no i druga sprawa, po prawej stronie kaloryfer "zamienił" mi szuflady

> 60-tki na 45-tki, plus pusta przestrzeń 15.

daj tam cofnieta blende - tyle tylko, zeby sie termostat miescil. Szkoda tylko, ze bedzie w takiej dziurze, bo bedzie imho gorzej dzialal.

No i rure, jak pisalem, w welne razem z turbina w suficie, a bedziesz mial blogoslawiona cisze. Z takim zalozeniem okap mozesz kupic najtanszy z akceptowalnej jakosci wykonania, bo i tak wyprujesz silnik, a kupisz sobie inny. Tylko mnie nie pytaj, co ze sterowaniem - czy da sie stopniowac predkosc takiej turbiny tunelowej. Moze ktos tu bedzie wiedzial, a jak nie, to forum muratora, albo elektroda.p

p.s. Pamietaj o wentylacji tylu lodowki. W ktora strone bedzie sie otwierac? Jesli w lewo, to musisz miec tez luz po jej lewej stronie na otwarte drzwi.

p.s.2. szafka pod okap musi byc krotsza - minimum o grubosc tego wysuwanego panela, o ile nie przeszkadza Ci, ze jest tak nisko nad plyta (zebys mogl zajrzec do gara, bedziesz musial okap skladac).

p.s.3. ja bym rozwazyl, czy nie warto pociagnac w L po tej scianie po lewej. Zyskalbys dwa pojemne narozniki i kawalek blatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> p.s.2. szafka pod okap musi byc krotsza - minimum o grubosc tego wysuwanego panela, o ile nie

> przeszkadza Ci, ze jest tak nisko nad plyta (zebys mogl zajrzec do gara, bedziesz musial okap

> skladac).

A to zależy jaki w końcu okap się zastosuje, bo jeśli będzie całkowicie wbudowany w szafkę, to części wysuwanej nie ma i w ogóle go nie widać. A jeśli wysuwany, to listwy podszafkowe załatwiają sprawę.

> p.s.3. ja bym rozwazyl, czy nie warto pociagnac w L po tej scianie po lewej. Zyskalbys dwa pojemne

> narozniki i kawalek blatu.

No właśnie też tak mnie zaciekawiło, czy aby nie dałoby się lodówki ustawić na lewej ścianie jako zakończenie tego ustawienia w "L". Nie wiemy jak tam jest z miejscem.

A jeśli nie, to widzę, że szafka pod zlew jest 80cm a zlew jednokomorowy z ociekaczem- można dać zlew z mniejszym ociekaczem albo w ogóle zlew 60cm i od razu zyskujemy kawałek blatu po lewej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> daj tam cofnieta blende - tyle tylko, zeby sie termostat miescil. Szkoda tylko, ze bedzie w takiej

> dziurze, bo bedzie imho gorzej dzialal.

Nie kumam, kaloryfer jest odsunięty więcej niż 60cm(szerokość mebli), koliduje tylko z wysuwaniem szuflad.

> p.s.3. ja bym rozwazyl, czy nie warto pociagnac w L po tej scianie po lewej. Zyskalbys dwa pojemne

> narozniki i kawalek blatu.

Taki był pierwotny plan, L z lodówką 55cm w zabudowie. Później miała tam stać tylko lodówka, szeroka dwudrzwiowa, a na koniec rozwiązanie z lodówką bez zabudowy 60cm ze szklanymi białymi drzwiami, ale tak jak pisałem wcześniej, wszystko jeszcze do przemyślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A to zależy jaki w końcu okap się zastosuje, bo jeśli będzie całkowicie wbudowany w szafkę, to

> części wysuwanej nie ma i w ogóle go nie widać. A jeśli wysuwany, to listwy podszafkowe

> załatwiają sprawę.

Całkowicie chowany, wizualnie jest dla mnie najlepszym rozwiązaniem, pytanie co z wydajnością, ale już wiem jak można ewentualnie przerobić.

> No właśnie też tak mnie zaciekawiło, czy aby nie dałoby się lodówki ustawić na lewej ścianie jako

> zakończenie tego ustawienia w "L". Nie wiemy jak tam jest z miejscem.

Dało by się, i taki był pierwotny plan, jednak miejsca nigdy za dużo, raczej nie chcę dominacji kuchni nad resztą pomieszczenia. Poniżej pierwotny projekt, niby więcej szafek i ogólnie przytłaczająco, a blat roboczy w trzech kawałkach.

287886074-acc_2.jpg

post-37137-14352525508359_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie kumam, kaloryfer jest odsunięty więcej niż 60cm(szerokość mebli), koliduje tylko z wysuwaniem

> szuflad.

a to spoko, to blende tylko daj, albo wspomniane poleczki

> Taki był pierwotny plan, L z lodówką 55cm w zabudowie. Później miała tam stać tylko lodówka,

> szeroka dwudrzwiowa, a na koniec rozwiązanie z lodówką bez zabudowy 60cm ze szklanymi białymi

> drzwiami, ale tak jak pisałem wcześniej, wszystko jeszcze do przemyślenia.

a ile tam masz tej sciany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dało by się, i taki był pierwotny plan, jednak miejsca nigdy za dużo, raczej nie chcę dominacji

> kuchni nad resztą pomieszczenia. Poniżej pierwotny projekt, niby więcej szafek i ogólnie

> przytłaczająco, a blat roboczy w trzech kawałkach.

tak lepiej, ale daj piekarnik pod plyte, a zamiast slupka blat - zlew.przesun w lewo. Bedziesz mial mniej szafek, ale wiecej blatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tak lepiej, ale daj piekarnik pod plyte, a zamiast slupka blat - zlew.przesun w lewo. Bedziesz mial

> mniej szafek, ale wiecej blatu.

Akurat piekarnik, w takim położeniu, był jednym z głównych atutów opcji L zlosnik.gif, ale mniejsza z tym.

Jestem już bliski podjęcia ostatecznej decyzji, główna zmiana to lodówka w zabudowie i zlew jednokomorowy, bez ociekacza jednak, tutaj zauroczył mnie blanko, z serii stellart, ale cena blisko 4tys, szukam czegoś podobnego, ale tańszego zlosnik.gif) Szafki góra wys 92 szer 70, jasny akryl, dolne fornir coś w rodzaju dębu amerykańskiego, i będzie dla mnie ok.

287894092-Untitled3.jpg

post-37137-14352525588419_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Daj po montażu jakies info nt głośności itp.

> Sam stoje przed faktem wymiany .Ale mój wysuwany Amiki to stary jest i filtry ma jeszcze

> flizelinowe.wymiana ich co miesiac bo inaczej nie ciągnie to masakra.Szukam czegoś z lepszymi

> filtrami - takimi do mycia oraz zeby miał dobry ciąg.

na razie gniazdko mam rozbebeszone, wiec tylko zdjecia:

20140825_220944.jpg

20140825_220956.jpg

troche rzezby w szafce bylo, bo dno musialem przesuwac 14cm w gore i dorabiac za okapem blende.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy aby Twój okap nie jest za wysoko zawieszony? Powinien chyba licować z dolną krawędzią szafek

minimum 65cm nad gazem, a bylby wowczas 55cm, wiec wzielismy jedyna mozliwa w Ikea. Zreszta wole miec przestrzen nad plyta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie załącznik jest... pusty?

Może warto samemu wyczaić co tam wpada w rezonans- coś podgiąć albo wsadzić gdzieś kawałek filcu/gąbki. A jak po odkręceniu od szafki będzie cicho? Nawet jak dostaniesz nowy to może być to samo albo gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Według mnie załącznik jest... pusty?

to zip, a w srodku plik w formacie m4a

> Może warto samemu wyczaić co tam wpada w rezonans- coś podgiąć albo wsadzić gdzieś kawałek

> filcu/gąbki.

silnik wpada w wibracje - moze smigla zle wywazone

> A jak po odkręceniu od szafki będzie cicho? Nawet jak dostaniesz nowy to może być

> to samo albo gorzej.

jak odkrece tak samo - opuszczalem w dol, zeby tylko wisial na wkretach i ten sam pies

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przesadziłeś z kompresją.

> Quote:

> Rozmiar - 0 bajtów.

Plik u mnie jest ok, ale cos przy przesylaniu albo na serwerze siadlo. Teraz powinno byc ok.

Nie konwertuje do mp3, bo plik rosnie i nie miesci sie w limicie grinser006.gif

p.s. sklep stwierdzil, ze pewnie rura spiro wpada w drgania od powietrza i jak sie nie zgadzam, to moge reklamowac u producenta. Wyjme dzis rure i sprawdze, ale sprawdzalem juz unieruchamiajac ja reka eliminujac styk z szafka i prawie bez zmian (owszem, troche rezonuje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> p.s. sklep stwierdzil, ze pewnie rura spiro wpada w drgania od powietrza i jak sie nie zgadzam, to

> moge reklamowac u producenta. Wyjme dzis rure i sprawdze, ale sprawdzalem juz unieruchamiajac

> ja reka eliminujac styk z szafka i prawie bez zmian (owszem, troche rezonuje).

po.zdjeciu rury buczy tak samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.