Skocz do zawartości

Połączenie włącznika podwójnego do światła


fin323

Rekomendowane odpowiedzi

Mój "elektryk" podłączył mi nowy włącznik podwójny. Działa teraz na zasadzie

- jeden włącznik zapala 2 żarówki

- dwa włączniki zapalają 6 żarówek

- drugi włącznik sam nic nie zapala (powinien 4 żarówki)

Wcześniej tak było.

W załączniku schemat gniazdka. Podłączenie wygląda tak, że na dole jest niebieski kabelek do 6 (chyba faza), na górze w 1 i 4 brązowy i żółty.

287939731-gniazdko.jpg

Pytanie, gniazdko jest zepsuta (tak działa) czy elektryk ?

Jak to podłączyć żeby było jak chcę ?

post-34586-14352525991635_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ten "elektryk" robi widocznie wszystko na pamięć i nie myśli podczas pracy. Na pewno z

> przyzwyczajenia stwierdził, że zasilanie należy doprowadzić do zacisków 5 i 6 wyłącznika i

> teraz masz oświetlenie połączone w układzie "półkrzyżowym wpiętym w poprzek"

Jak to wpiąć poprawnie ? confused.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak to wpiąć poprawnie ?

Sieć 230V to nie jest zabawka i wszelkich napraw powinny dokonywać kompetentne osoby. Mógłbym Ci napisać, żeby zamienić miejscami kabel X na Y, ale to nie na tym polega. Trzeba ocenić stan całego obwodu elektrycznego i upewnić się, że nie ma żadnych problemów, bo przez takie "łączenie kabelków kolorami" i inne łączenie "metodą prób i błędów" można podłączyć np. obudowę lampy pod 230V, co przy dotknięciu może być śmiertelne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie negujac kwestii bezpieczeństwa pozwolę sobie zauwazyć, że jeżeli w tej instalacji poprzedni włącznik dzialał prawidlowo, a są tam tylko trzy przewody, to nie ma innej możliwosci, jak to, ze jeden jest fazowy, a dwa sa do poszczególnych obwodów żydandola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A nie dziwi Cię elektryk, który do puszki włącznika doprowadził przewody w podanych kolorach?

W instalacjach z dodatkowymi puszkami łączeniowymi, szczególnie w obwodach oświetlenia, to kolory najczęściej są tylko sugestią i najlepiej nie ufać niczemu hehe.gif Oczywiście wszystko to powinno być odcięte od zasilania i lokatorom trzeba wręczyć latarki. Może wtedy nastałby porządek w instalacjach wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie negujac kwestii bezpieczeństwa pozwolę sobie zauwazyć, że jeżeli w tej instalacji poprzedni

> włącznik dzialał prawidlowo, a są tam tylko trzy przewody, to nie ma innej możliwosci, jak to,

> ze jeden jest fazowy, a dwa sa do poszczególnych obwodów żydandola.

Najprawdopodobniej tam jest taki schemat połączeń, więc działanie opisane przez autora wątku jest możliwe (tzn, że jeden przycisk nie załącza niczego, a dwa włączają wszystko):

Co należy poprawić, to można odczytać ze zdjęcia.

LP2Ym00_02.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Najprawdopodobniej tam jest taki schemat połączeń, więc działanie opisane przez autora wątku jest

> możliwe (tzn, że jeden przycisk nie załącza niczego, a dwa włączają wszystko):

> Co należy poprawić, to można odczytać ze zdjęcia.

Dokładnie taki przełącznik. Nie wiem czy jest tam taki schemat.

Elektryk nie kładł przewodów.

Czyli błąd myślenia że zasilanie to niebieski ?

Biorę latarkę i próbuję smile.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie negujac kwestii bezpieczeństwa pozwolę sobie zauwazyć, że jeżeli w tej instalacji poprzedni

> włącznik dzialał prawidlowo, a są tam tylko trzy przewody, to nie ma innej możliwosci, jak to,

> ze jeden jest fazowy, a dwa sa do poszczególnych obwodów żydandola.

Powinno tak być, ale zauważ, że może też być "sterowanie zerem", a faza na stałe posłana do lampy... grinser006.gif ufać znaczy sprawdzać biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź próbnik neonowy i sprawdź - przy calkiem wyłączonym właczniku napięcie powinno byc tylko na jednym przewodzie, jeżeli instalacja jest wykonana prwidlowo. Jeżeli fazę będziesz mial na dwóch przewodach, moze byc wykonana niewlaściwie "ze sterowaniem w zerze", jak napisał kolega obok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Weź próbnik neonowy i sprawdź - przy calkiem wyłączonym właczniku napięcie powinno byc tylko na

> jednym przewodzie, jeżeli instalacja jest wykonana prwidlowo. Jeżeli fazę będziesz mial na

> dwóch przewodach, moze byc wykonana niewlaściwie "ze sterowaniem w zerze", jak napisał kolega

> obok.

Elektryk cały czas mi wciska że to wina przełącznika. Wcześniej, na innym przełączniku, było dobrze. Każe kupić następny przełącznik buu.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Elektryk cały czas mi wciska że to wina przełącznika. Wcześniej, na innym przełączniku, było

> dobrze. Każe kupić następny przełącznik .

Skąd on jest elektryk, jeżeli nie umie sprawdzic przełącznika? Tu nie ma co wciskac, poza klawiszami, i patrzeć co się dzieje. Niech w takim razie on kupi przełącznik, albo napisze Ci na kartce jaki konkretnie - typ, model, producent, masz kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Elektryk cały czas mi wciska że to wina przełącznika. Wcześniej, na innym przełączniku, było

> dobrze. Każe kupić następny przełącznik .

Tak jak pisałem wyżej, "elektryk" podłączył zasilanie do styków 5,6 a powinno być najprawdopodobniej podłączone do styków 3,4. Stary przełącznik miał inaczej rozmieszczone wyprowadzenia i jak podłączył "identycznie" to efekt jest jak widać zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mój "elektryk" podłączył mi nowy włącznik podwójny. Działa teraz na zasadzie

> - jeden włącznik zapala 2 żarówki

> - dwa włączniki zapalają 6 żarówek

> - drugi włącznik sam nic nie zapala (powinien 4 żarówki)

> Wcześniej tak było.

> W załączniku schemat gniazdka. Podłączenie wygląda tak, że na dole jest niebieski kabelek do 6

> (chyba faza), na górze w 1 i 4 brązowy i żółty.

> Pytanie, gniazdko jest zepsuta (tak działa) czy elektryk ?

> Jak to podłączyć żeby było jak chcę ?

Wszystko zależy jaki kabelek czym jest a czym powinien być, u siebie mam brązowy (fazowy do 5,6), niebieski na jeden obwod (np 1,2) a żołty ) na drugi obwód (3,4). I działa wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dokładnie taki przełącznik. Nie wiem czy jest tam taki schemat.

> Elektryk nie kładł przewodów.

> Czyli błąd myślenia że zasilanie to niebieski ?

> Biorę latarkę i próbuję .

i to gruby błąd bo ogólnie przyjęty schemat to niebieski jest dla N

brąz to faza i żółto-zielony uziemienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> i to gruby błąd bo ogólnie przyjęty schemat to niebieski jest dla N

> brąz to faza i żółto-zielony uziemienie

Jakie w tej chwili mają znaczenie istniejące kolory na prawidłowe działanie włącznika? Trzeba podać zasilanie na odpowiedni zacisk, albo zlecić robotę elektrykowi a nie "elektrykowi" i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A nie dziwi Cię elektryk, który do puszki włącznika doprowadził przewody w podanych kolorach?

W przewodach 3-żyłowych były właśnie takie kolory. Jeżeli nie prowadził do wyłącznika przewodu 4-żyłowego, to tylko takie kolory miał do wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Elektryk cały czas mi wciska że to wina przełącznika. Wcześniej, na innym przełączniku, było

> dobrze. Każe kupić następny przełącznik .

Masz próbnik? Masz jak sprawdzić, na którym jest faza?

T: fazę podpinasz do tego czerwonego zacisku

N: metodą prób i błędów. Kombinacji jest 6 wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale dwa z tych kolorów są zastrzeżone wyłacznie dla fazy i dla "neutrala".

No i...? wink.gif Do wyłącznika nawet jak położysz 4 żyły, to ochronnej nie podłączysz. Niektórzy oszczędzają (pierwsza lepsza strona 240zł za ydyp 4x1.5 i 150 za 3x1.5), a konfiguracja kolorów zawiera chyba wszędzie kolor żółto-zielony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przewód niebieski nie może być fazą. Także sterowaną. Ja w takim wypadku wyglądaja przewody przy

> żyrandolu- dwa niebieskie, z których jeden jest powrotem, a drugi sterowaną fazą?

Zgadza się, nie powinien być i nie przypominam sobie, bym się z czymś takim zetknął. Można natomiast spotkać dwukolorowy jako sterowanie (faza) czegoś, bo jak pisałem wyżej, niektórzy oszczędzają na przewodach i zza wyłącznika faza idzie właśnie dwukolorowym. Zgadnij jak bym zrobił, gdybym robił sobie wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przewód niebieski nie może być fazą. Także sterowaną. Ja w takim wypadku wyglądaja przewody przy

> żyrandolu- dwa niebieskie, z których jeden jest powrotem, a drugi sterowaną fazą?

Może i u mnie jest sick.gif. Podłączyłem i działa. Faza (niebieski) do 4ki, brązowy do 1ki i żółty do 6 tki.

Działa jak chcę yay.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.