Skocz do zawartości

Bardzo chłodne powietrze z kratek po nagrzaniu silnika


WitoldSopot

Rekomendowane odpowiedzi

Walczę z ogrzewaniem. Nie mam klimatronika

1. Czy układ chłodzenia odpowierza się extra czy robi to on sam?, jeżeli tak to gdzie?

2. Czy jest jakiś elektrozawór i jeżeli tak to gdzie - odpowiedzialny za przepływ wody przez nagrzewnicę?

3. Który bezpiecznik jest odpowiedzialny za ogrzewanie?

Silniczek odpowiedzialny za kierowanie powietrza na nagrzewnicę (ten dolny obok pedałów) działa i ośki chodzą lekko. Nagrzewnica jest zimna pomimo iż silnik rozgrzewa się - 91 stopni Celscjusza. Termostat wymieniony i działa (poprzedni też dobry) Spuszczałem wtedy płyn. Pompa wody wymieniana 45 tys. km. Gdyby pompa wody była padnięta to silnik by mi się grzał. Jechałem przy plus 10 stopni z prędkością 160km na niemieckiej autostradzie i temp. była stała. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądnąłem i nic nie ma na temat jakiegoś elektrozaworu. Przypuszczam, że musi coś być bo jakby cały czas przez nagrzewnicę przepływał płyn chłodniczy to latem jak włączam klimę byłoby za ciepło. Może ktoś może zerknąć na schemat czy jest coś takiego co odcina płyn chłodniczy do nagrzewnicy podczas np. włączenia klimy. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> bo jakby cały czas przez nagrzewnicę przepływał płyn chłodniczy to latem jak włączam klimę byłoby za ciepło.

Nieprawda, powietrze idzie wtedy tylko przez parownik klimy i omija nagrzewnicę (dzięki klapom). W AG jest elektrozawór, ale jest on zamykany tylko przy nastawieniu na maximum chłodzenia, wystarczy przekręcić pokrętło temperatury o kilka mm, to zawór się otwiera, nagrzewnica robi się gorąca, ale powietrze nie leci nagle wyraźnie cieplejsze...

PS. zajrzyj pod maskę silnika i dotknij węże nagrzewnicy, czy są gorące, zimne, letnie, czy jakie tam. To pozwoli naprowadzić Cię na trop.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w AG po okresie letnim kiedy to ogrzewanie było wyłączone było dwa razy tak, że włączyłem ogrzewanie na max a nie grzało nic. Zostawiłem pokrętło w takiej pozycji (ogrzewanie na max) i po nocy samo się naprawiło, nie mniej jednak od razu podejrzewałem elektrozawór, wiem że dość ciężko się dobrać do tego dlatego odwlekałem to w czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Silniczek odpowiedzialny za kierowanie powietrza na nagrzewnicę (ten dolny obok pedałów) działa i

> ośki chodzą lekko.

Sprawdź, czy do ośki jest przyczepiona klapka (czy ośka nie obraca się w kółko).

> Nagrzewnica jest zimna

Zapchana nagrzewnica, albo filtr p.pyłkowy.

Układ odpowietrza się sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykręciłem silniczek od regulacji ciepło zimno ten dolny i chodzi bez zarzutu. Klapka porusza się w zakresie 90 stopni, filtr przeciwpyłkowy wymieniony ''na nówkę nie śmiganą'' Gdzie w H są punkty masowe może jakiś link. Jutro będę walczył dalej wymieniam pompę wody. Jak jechałem ostatnio to wiało cieplejsze powietrze jak był na wysokich obrotach. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> rozłączyć wężę od nagrzewnicy od strony silnika????? Chciałbym przedmuchać ją nie inwazyjnie. Pozdro.

Obawiam się, że tak się nie uda, bo co później i jak podłaczysz???

Jak miałem swoją nagrzewnicę w rękach, łatwo do niej podłaczyć wąż od prysznica po odkręceniu słuchawki, wtedy widac, czy silnie z drugiej strony leci woda. Po zatkaniu wylotu można sprawdzić szczelność, ale ostrożnie, nie za duże ciśnienie, bo się "nadyma" i może pęknąć.

Jesli zapchana, to jak lekko (da się wylać płyn do końca) to gorący ocet lub jakiś kamix do czajników, jesli mocno (woda chlupoce cały czas i nie da się wylać) to trzeba kupić inną: nową/uzywkę.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Obawiam się, że tak się nie uda, bo co później i jak podłaczysz???

> Jak miałem swoją nagrzewnicę w rękach, łatwo do niej podłaczyć wąż od prysznica po odkręceniu

> słuchawki, wtedy widac, czy silnie z drugiej strony leci woda. Po zatkaniu wylotu można

> sprawdzić szczelność, ale ostrożnie, nie za duże ciśnienie, bo się "nadyma" i może pęknąć.

> Jesli zapchana, to jak lekko (da się wylać płyn do końca) to gorący ocet lub jakiś kamix do

> czajników, jesli mocno (woda chlupoce cały czas i nie da się wylać) to trzeba kupić inną:

> nową/uzywkę.

> Pozdr.

Jak jest mocno zatkana to bym wsadził do sporego gara zalał octem i podgotował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> warsztatu niech szukają co może być przyczyną. Pozdro

Cały układ sprawdzony Pompa tłoczy ale bardzo słabo przyczyną jest przedmuch przypuszczalnie na wtrysku są kołnieże które lubią siadać albo uszczelka pod głowicą na co nie stawiam. Była robiona - wczoraj próba na CO dwa, ale nic nie wykazała dzisiaj jeszcze raz i niestety CO dwa jest w ukadzie chodzenia. Zdziwił mnie kolor płynu chłodniczego zawsze był przezroczysty, a teraz od chwili gdy walczę z ogrzewaniem jest mętny w kolorze różowo brudnym. Przyczyna znaleziona po naprawie napiszę co było przyczyną. Pozdrawiam i dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli komuś kiepsko grzeje - tylko po dodaniu gazu to przyczyną u mnie była uszczelka pod głowicą. Pierwsza rzecz to sprawdzić płyn chłodniczy na obecność CO dwa na bardzo rozgrzanym silniku, pierwsze badanie było na nierozgrzanym silniku i nic nie wykazało. Druga rozgrzany i i dobrze gazowany 3 tys. obrotów pokazała obecność spalin. Co robiłem

1. Sprawdziłem silniczki nadmuchu powietrza górny kierujący klapami ma ślimacznicę lubi się zawieszać (znajduje się nad pedałem gazu z prawej strony na środkowej konsoli (z boku) widać po zdjęciu dolnej osłony nad pedałami.) Dolny jest odpowiedzialny za kierowaniem większej lub mniejszej ilości ciepłego powietrza na nagrzewnicę. Działa w zakresie 90 stopni Czytałem, że lubią sie zacierać ośki warto posmarować olejem do maszyn. U mnie chodzą idealnie.

2. Sprawdziłem pompę wody organoleptycznie - łopatki i ośka Ok. Jak ktoś zamontował tanią pompę z plastikowymi łopatkami lubią się połamać lub są już tak zużyte poprzez tarcie, że mielą wodę, a nie przepompowywują.

3. Termostat wymieniłem niepotrzebnie pracował w zakresie 85-91 Stopni po rozgrzaniu silnika w zimie, a więc OK.

4. Sprawdziłem każdy wąż wody na przejście wody - szlauch i puszczałem wodę.

5, Sprawdzić węże wchodzące i wychodzące do nagrzewnicy. u mnie pompa nie miała siły przepchnąć płynu chłodniczego - przedmuch na uszczelce pod głowicą. i dolny był chłodny i to powinienem zwykonać jako pierwszą czynność sprawdzającą.

6. W silniku 110 KM w głowicy nie ma tulejeki aluminiowej z dwoma oringami które lubią przepuszczać na wtryskiwaczu lub robi się dziura - częsty przypadek koszt tulej w ASO z oringami około 250zł. tylko oryginał i ściąganie głowicy. Występuje w starszych silnikach. Często objawem jest nierówna praca silnika.To są wiadomości od 3 znajomych mechaniorów, którzy często to robili nie wyczytałem tego na żadnym forum.

7. Wymieniając uszczelkę pod głowicą polecam wyczyszczenie kolektora ssącego z mazi spaliny i olej z lekko puszczjącej turbiny i rur dochodzących do niego dużo pracy. Mechanicy nie mają czasu na to ja robiłem to prawie 4 godziny tam nie ma żadnej uszczelki jest to sklejone na silikon na wpust najwięcej czasu zajęło mi czyszczenie wpustu'' damsko męskiego''

8, Nagrzewnicę sprawdziłem przepuszczała aż miło.

9. Objawem dostawania się spalin jest inny kolor płynu chłodniczego staje się nieprzezroczysty. brudnawy. To powinno mnie nakierować ale nad tym zastanowiłem się po próbie na CO dwa.

10. Można sprawdzić filtr przeciwpyłkowy kabinowy może być zapchany lub w środku mogą być liście - najlepiej wyciągnąć odkurzaczem. Podczas wymiany filtra sprawdzić w którą stronę przepuscza dmuchnąć w niego i zamontować aby od dmuchawy przepuszczał powietrze - z drugiej strony filtra przepuszcz powietrze gorzej.

Może to komuś kiedyś pomoże. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dalej kiepsko grzeje zrezygnowany nalałem 25% octu i pojeździłem popłukałem iiiii nic nie pomaga. Lepiej grzeje ale to nie jest to na wolnych obrotach słabo. Czy ktoś ma dostęp do EPC i może sprawdzić czy pompa wody do wszystkich silników 1.7CDTI jest taka sama ? Nie chciałbym zakładać nowego tematu. Pamiętam, że do Astry G były 2 rodzaje. Dalej jak dodam gazu to leci ciepłe na wolnych bardzo letnie nawet gdy silnik jest rozgrzany po jeździe na autobahnie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tu też są dwa, a raczej trzy rodzaje.

> DTL i DTH mają jedną, reszta drugą, a po zmianie wszystkie mają taką samą.

> Zmiana jest od nr silnika 1874033.

nr silnika = słowo klucz grinser006.gif

przed zmianą numeru, we wszystkich 6 silnikach jest ta sama pompa, po zmianie: ta druga.

(143 = 048 shhh.gif

...268 po zmianie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wg katalogu, to nie są...

> Eeee, za cienki jestem Bolek, żeby dyskutować z takim Masterem od części jak Ty, więc nie pozostaje

> mi nic innego jak przyznać Ci rację .

nie podpuszczaj, Masta nono.gifwink.gif

Stary katalog i tyle.

Numery zmieniają się co chwila.

A finalnie mamy pomóc Koledze, no nie? ok.gif

EDIT: ja się wcale nie zdziwię, jak za rok zobaczę już w ogóle tylko 1 numer. Oczywiście nowy grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mój silnik to Z17DTJ 1941265 rok 2009 lipiec Pozdrawiam

.. czyli katalogowo po zmianie, OE 1334268.

... a katalogi niektórych zamienników podają, że to to samo co przed zmianą, i nawet to samo co w Ast.G.

Choć sam mój ulubiony DOLZ konsekwentny nie jest screwy.gif a wg HEPU mamy różną ilość łopatek wirnika + inną średnicę koła wirnika.

Czyli: założyć da się cokolwiek z w/w, ale pompa w Oplu "nowsza" może jest wydajniejsza/mniej wydajna ... może deko wolniej/szybciej kręci się wirnik i bardziej/mniej silnik dogrzany... niewiem.gif

Są 2 typy, wg VIN masz nowszą: mniej łopatek, większe kółko wirnika, pewnie ze swieca.gif szukać kto zauważy różnice na codzień grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.