Skocz do zawartości

Znak zakazu i osoba "niepełnosprawna"


AxiT

Rekomendowane odpowiedzi

Jest sobie zwężenie drogi przy którym ewidentnie stoi znak zakazu zatrzymywania się i postoju B-36

Przedwczoraj widziałam jak podjechał gościu pod sam znak i zatrzymał się. Następnie wysiadł i .... na moja uwagę gdzie stoi pokazał za szybą kartkę inwalidy.

Wolno mu czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest sobie zwężenie drogi przy którym ewidentnie stoi znak zakazu zatrzymywania się i postoju B-36

> Przedwczoraj widziałam jak podjechał gościu pod sam znak i zatrzymał się. Następnie wysiadł i ....

> na moja uwagę gdzie stoi pokazał za szybą kartkę inwalidy.

> Wolno mu czy nie?

Wolno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest sobie zwężenie drogi przy którym ewidentnie stoi znak zakazu zatrzymywania się i postoju B-36

> Przedwczoraj widziałam jak podjechał gościu pod sam znak i zatrzymał się. Następnie wysiadł i ....

> na moja uwagę gdzie stoi pokazał za szybą kartkę inwalidy.

> Wolno mu czy nie?

Jeżeli zatrzymał się przed znakiem to mu wolno jeżeli za znakiem to mu nie wolno. Generalnie posiadacz karty parkingowej może nie stosować się do niektórych znaków drogowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jak na jpgu

Wg mnie rysunek przedstawia sytuację, że pojazd zatrzymał się w miejscu obowiązywania znaku. Z opisu sytuacji wynika, że kierowca wiedział o tym a na swoje usprawiedliwienie niesłusznie powoływał się na posiadanie jak rozumiem karty parkingowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jak na jpgu

IMHO w takiej sytuacji nie.

Posiadacz karty może się nie stosować do kilku znaków, ale musi się stosować do ogólnych przepisów - oczywiście jeżeli nie utrudnia ruchu innym.

Tu jest przejście i w tym miejscu nie wolno się zatrzymywać, koniec kropka. Do tego zatrzymał się na zwężeniu czyli utrudnia ruch, a tego mu nie wolno.

Jakby się zatrzymał przed zwężką, nawet 'pod prąd' na zakazie to można by dyskutować, ale w takiej sytuacji jak na rysunku nie przejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest sobie zwężenie drogi przy którym ewidentnie stoi znak zakazu zatrzymywania się i postoju B-36

> Przedwczoraj widziałam jak podjechał gościu pod sam znak i zatrzymał się. Następnie wysiadł i ....

> na moja uwagę gdzie stoi pokazał za szybą kartkę inwalidy.

> Wolno mu czy nie?

Wolno. Poza tym nie obowiązują go znaki zakazu wjazdu i zakazu ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wolno. Poza tym nie obowiązują go znaki zakazu wjazdu i zakazu ruchu.

wiesz, że gadasz bzdury?

B-36 (zakaz zatrzymywania) nie jest jednym, ze znaków wymienionych w rozporządzeniu...

PS

do B-2 (zakaz wjazdu od str. umieszczenia) też się musi stosować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakby było tak jak piszesz to mógłby sobie wjechać legalnie pod prąd

Racja. Skłamałem. Tylko zakaz ruchu.

"Uprawnienia inwalidów w poruszonym w zakresie pyytaniu zostały określone w art. 8 obecnie obowiązującego PoRD: "Osoba niepełnosprawna, posiadająca wymagane uprawnienie do kierowania pojazdem, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju, w zakresie określonym przepisami, o których mowa w art. 7 ust. 2. [czyli rozporządzenie z 21.06.99]Przepis ten stosuje się również do kierowcy przewożącego osobę niepełnosprawną mającą trudności w poruszaniu się."

"Uprawnienia inwalidów w poruszonym w zakresie pyytaniu zostały określone w art. 8 obecnie obowiązującego PoRD: "Osoba niepełnosprawna, posiadająca wymagane uprawnienie do kierowania pojazdem, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju, w zakresie określonym przepisami, o których mowa w art. 7 ust. 2. [czyli rozporządzenie z 21.06.99]Przepis ten stosuje się również do kierowcy przewożącego osobę niepełnosprawną mającą trudności w poruszaniu się."

Stosownie do par. 33 ust. 2 rozporządzenia z dnia 21.06.99, osoby niepełnosprawne kierujące pojazdami i kierujący przewożący osoby niepełnosprawne mające trudności w poruszaniu się mogą pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności nie stosować się do zakazów wyrażonych znakami: B-1, B-3, B-3a, B-4, B-10, B-35, B-37, B-38 i B-39 (są to następujące znaki: zakaz ruchu w obu kierunkach, zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych, zakaz wjazdu autobusów, zakaz wjazdu motocykli, zakaz wjazdu motorowerów, zakaz postoju, zakaz postoju w dni nieparzyste, zakaz postoju w dni parzyste oraz strefa ograniczonego postoju)."

Mam koleżankę z papierami niepełnosprawności i wjechała na zakaz ruchu (remont ulicy, ale ulica przejezdna). Zatrzymała ją policja, pokazała papiery, ale policjanci nie znali prawa i chcieli mandat wlepić. Po konsultacji z centralą wlepili jej mandat o nie zastosowanie się do znaku nakazu skrętu w prawo skrzyżowanie wcześniej hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zakaz zatrzymywania chyba też. Natomiast nie wolno mu utrudniać ruchu ani ogólnie stwarzać

> zagrożenia. Więc myślę że w sytuacji opisanej w temacie dostałby mandat.

Zatrzymywanie nie - postoju - tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.