Skocz do zawartości

nie działa klima


patryk

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z klimatyzacją manualną. Jeszcze 3 tygodnie temu działała normalnie. Teraz nie działa, tzn. nie załącza sprzęgło, wentylator chłodnicy, ani dmuchawa nawiewu.

Może ma na to wpływ, że ostatnio montowałem gaz? (klima nie działa na benzynie i LPG).

Dzięki za wszelkie podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam problem z klimatyzacją manualną. Jeszcze 3 tygodnie temu działała

> normalnie. Teraz nie działa, tzn. nie załącza sprzęgło,

> wentylator chłodnicy, ani dmuchawa nawiewu.

> Może ma na to wpływ, że ostatnio montowałem gaz? (klima nie działa na

> benzynie i LPG).

> Dzięki za wszelkie podpowiedzi.

Raczej nie. Tak czy siak nie ma co kombinować i najlepiej udać się do serwisu od klimy - być może spadło ciśnienie czynnika i dlatego Ci się nie załącza? Jakaś nieszczelność może... Samemu tego nie sprawdzisz. Ewentualnie możesz odłączyć przewód przy odwadniaczu (tam chyba jest czujnik) i sprawdzić, czy zaczyna pracować. Przynajmniej u mnie w G odłączenie przewodu skutkuje włączeniem wentylatora na full i załączeniem sprzęgła sprężarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam problem z klimatyzacją manualną. Jeszcze 3 tygodnie temu działała

> normalnie. Teraz nie działa, tzn. nie załącza sprzęgło,

> wentylator chłodnicy, ani dmuchawa nawiewu.

> Może ma na to wpływ, że ostatnio montowałem gaz? (klima nie działa na

> benzynie i LPG).

> Dzięki za wszelkie podpowiedzi.

od tych obwodów jest chyba jeden bezpiecznik, zaczalbym od tego ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem.. niedawno dopsikalem czynnika ale byly jeszcze wtedy mrozy i nie moglem sprawdzic czy dziala... teraz wcisnalem cypki te do nabijania i gazu nic nie wylecialo z rzadnego.. czyli diagnoza nieszczelny uklad i brak czynnika i teraz mam do was pytanie czy da sie zrobic cos z nieszczelnym ukladem?? mozna go jakos zalatac i sprawdzic gdzie leci?? ps.kolego z wloclawka jak znajdziesz jakis dobry serwis od klimy we wloclawku lub okolicach to daj znac na forum bo chetnie skorzystam smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie ze sie da ! trzeba tylko pojechac do fachowców , u mnie jest taki w podlesiu

piszesz iż dopsikales czynnika , czyli jak?? zapewne byles u goscia od klimatyzacji a tren ci go dopsikał , tyle ze naciagnol cie na koszty ..nie sprawdzil szczelnosci przed nabiciem klimy ?? klima w oplach sie chyba bez wzgledu na mrozy zalacza , bynajmniej u mnie w omedze 98 rok tak jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> oczywiscie ze sie da ! trzeba tylko pojechac do fachowców ,

No, tak to się da. We własnym zakresie nie ma co kombinować...

> klima w oplach sie chyba bez wzgledu na

> mrozy zalacza , bynajmniej u mnie w omedze 98 rok tak

> jest

A w astrach tak nie jest. ok +4*C i wyżej. No chyba, że silnik zagrzany, to niżej też się sprzęgło sprężarki może załączyć. Zresztą temat wałkowany kilka razy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec bylem u takiego znajomego ktory naprawia lodowki i chlodziarki i tyle ludzi do niego przyjezdzalo w sprawie klimy wiec chlop kupil sobie czyynik i koncowki do klimy i mi napsikal za free... psiknal chyba 2 atmosfery ale ukladu nie sprawdzal bo na klimach w samochodzie sie nie zna i nie dotyka, no i niedawno sprawdzilem i nic..nie ma gazu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wiec bylem u takiego znajomego ktory naprawia lodowki i chlodziarki i

> tyle ludzi do niego przyjezdzalo w sprawie klimy wiec chlop

> kupil sobie czyynik i koncowki do klimy i mi napsikal za free...

> psiknal chyba 2 atmosfery ale ukladu nie sprawdzal bo na klimach

> w samochodzie sie nie zna i nie dotyka, no i niedawno

> sprawdzilem i nic..nie ma gazu

Może ja się wypowiem:

Układ klimatyzacji jest troszkę bardziej skomplikowany niż zwykła chłodziarka. Do napełniania klimatyzacji jest specjane urządzenie, które:

1. Wyciąga stary czynnik chłodniczy wraz z olejem (tak wraz z olejem, którym są smarowane poszczególne części klimatyzacji).

2. Oczyszcza czynnik chłodniczy.

3. Ew wymienia olej.

4. Przed nabiciem ponownie oleju i czynnika chłodniczego, tworzy w układzie próżnię, która bada szczelność oraz osusza układ klimatyzacji.

5. Nabija olej i czynnik chłodniczy (tzn miesza olej wcześniej z czynnikiem)

Cała czynność trwa około godziny albo i więcej bo zazwyczaj serwis klimatyzacji jeszcze w tzw międzyczasie odgrzybia klimę.

Mogłem coś pominąć ale tak to się powinno robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aa czyli ogoolnie nie ma co gdzies tam se psikac tylko trzeba podjechac do profesjonalistow... dobra teraz niech ktos podpowie (kto wie badz robil cos takiego) gdzie jest dobry serwis od klimy (w woj. kuj-pom, maz, pom, wlkp.) moge nawet podjechac ze 150km bo zalezy mi na tej "zabawce" jak to twierdzi moj szfagier smile.gif dlatego chce to szybko zrobic.. pozatym wybieram sie w lipcu do chorwacji a tam bez klimy to uuu...ciezko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> (kto wie badz robil cos takiego) gdzie jest dobry serwis od

> klimy (w woj. kuj-pom, maz, pom, wlkp.) moge nawet podjechac ze

> 150km bo zalezy mi na tej "zabawce" jak to twierdzi moj szfagie

Ja się wybieram niedługo (i sięwybraćnie mogę spineyes.gif) do Mikołajek Pomorskich niedaleko Prabut (ja mam blisko, z 25 km). Nie znam gościa, nie byłem jeszcze u niego, nie wiem ile bierze, ale pare osób w moim mieście mi go poleciło i tu na forum także. Podobno gościu zna się na rzeczy, ma to specjalne urządzenie zwane Silvertronic czy jakoś tak, które robi cały cykl jak powinno być. Nr do niego to 500 267 229. Sprawdz moze masz jakiegoś speca gdzieś bliżej, bo do Mikołajek z Torunia to ze 120-130 km będziesz miał.

Jeśli się zdecydujesz to pisz tu na forum jak było, jak jednak ja będę pierwszy to też opiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> aa czyli ogoolnie nie ma co gdzies tam se psikac tylko trzeba

> podjechac do profesjonalistow... dobra teraz niech ktos podpowie

> (kto wie badz robil cos takiego) gdzie jest dobry serwis od

> klimy (w woj. kuj-pom, maz, pom, wlkp.) moge nawet podjechac ze

> 150km bo zalezy mi na tej "zabawce" jak to twierdzi moj szfagier

> dlatego chce to szybko zrobic.. pozatym wybieram sie w lipcu do

> chorwacji a tam bez klimy to uuu...ciezko

Jak z czynnikiem wyleciał też i olej to możesz mieć teraz problem, być może coś niecoś się przytarło i będzie troszkę głośniej chodzić lub wogóle. Klima to nie lodówka........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak z czynnikiem wyleciał też i olej to możesz mieć teraz problem,

> być może coś niecoś się przytarło i będzie troszkę głośniej

> chodzić lub wogóle. Klima to nie lodówka........

N a100% z czynnikiem wyleciał olej ale nie cały ! zawsze w układzie zostanie jego część w sprężarce ,parowniku ,skraplaczy ,osuszaczu . Bardzo ładnie opisałeś przebieg czynności urządzenia waytogo.gif Jest to standardowy cykl w którym próznia trwa średnio 20min ( na osobówke starczy) ale w momencie gdy nastapił jakis wyciek czynnika dobrze jest sprawdzić szczelność azotem przez kilka godzin gdyz urządzenie to nie zawsze wykryje małą nieszczelność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> N a100% z czynnikiem wyleciał olej ale nie cały ! zawsze w układzie

> zostanie jego część w sprężarce ,parowniku ,skraplaczy

> ,osuszaczu . Bardzo ładnie opisałeś przebieg czynności

> urządzenia Jest to standardowy cykl w którym próznia trwa

> średnio 20min ( na osobówke starczy) ale w momencie gdy nastapił

> jakis wyciek czynnika dobrze jest sprawdzić szczelność azotem

> przez kilka godzin gdyz urządzenie to nie zawsze wykryje małą

> nieszczelność.

Znajomy prowadzi warsztat i ma takie urządzenie, i byłem przy wszystkich czynnościaj (opisałem co widziałem) jakie były wykonywane przy mojej klimie w ubiegłym roku. W tym roku musze się też wybrać, bo klima coś słabo działa, pozatym raz do roku trzeba pojechać na przegląd, dobicie/regenerację czynnika oraz ew wymianę oleju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra wiec jak nikt nie zna serwisow to troche pogrzebalem i znalazlem pare w mojej okolicy.. podam je a jutro bede dzwonil i poroownywal ceny wiec moze sie komus przydac:

Torun:

ul. Kręta 35 tel.0566219998

ul. Warzywna 40 0566545809

ul. Plac Św. Katarzyny 19 PZMOT 0566522710

ul. Polna 23 0566624206

ul. Bliska 49 0566219502

Bydgoszcz:

ul. Toruńska 300 0523610523

ul. Smoleńska 41 601650762

Łysomice:

ul. Gdańska 1D 0566783730

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Znajomy prowadzi warsztat i ma takie urządzenie, i byłem przy

> wszystkich czynnościaj (opisałem co widziałem) jakie były

> wykonywane przy mojej klimie w ubiegłym roku. W tym roku musze

> się też wybrać, bo klima coś słabo działa, pozatym raz do roku

> trzeba pojechać na przegląd, dobicie/regenerację czynnika oraz

> ew wymianę oleju.

waytogo.gifSam pracuje na podobnej smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak z czynnikiem wyleciał też i olej to możesz mieć teraz problem,

> być może coś niecoś się przytarło i będzie troszkę głośniej

> chodzić lub wogóle. Klima to nie lodówka........

witam.

a czym w zasadniczej sprawie różni się lodówka od klimy.

W lodówce też jest olej który smaruje spręzarkę i też krąży w obiegu,też nastepuje odbieranie ciepła z tym że od artykułów zasada działania jest identyczna, róznica jest w szczegółach.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sam pracuje na podobnej

witam.

a ile kosztuje wymiana czynnika, oraz odgrzybienie bo musze zrobic u siebie w asterce a u mnie w mieścinie jeden fachowiec ale nie mam pojęcia jaki więc może wybiorę sie do poznania do sprawdzonego fachowca smile.gif

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ale w momencie gdy nastapił

> jakis wyciek czynnika dobrze jest sprawdzić szczelność azotem

> przez kilka godzin gdyz urządzenie to nie zawsze wykryje małą

> nieszczelność.

a czy to prawda że w momencie bardzo małych wycieków jedynym sposobem jest dodanie do czynnika zabarwiacza (za 50zł frown.gif ), który uwidacznia nieszczelność ale niestety dopiero po kolejnym wycieku czynnika zostawiając odbarwienia w miejscu wycieku?

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a czy to prawda że w momencie bardzo małych wycieków jedynym sposobem

> jest dodanie do czynnika zabarwiacza (za 50zł ), który

> uwidacznia nieszczelność ale niestety dopiero po kolejnym

> wycieku czynnika zostawiając odbarwienia w miejscu wycieku?

> pozdro

Podobno się tak właśnie robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no to pracujesz na stacji diagnostycznej klimatyzacji i sie nie

> chwalisz ? moze do ciebie przyjade na przeglad i odnalezienie

> mojej usterki

Nie lubie sie chwalić grinser006.gifwww.szukala.222.pl Niestety w najblizszym czasie mnie w firmie nie ma L4 frown.gif ale mimo to zapraszamy , chłopaki poradza sobie spewnością smile.gif Mimo wszystko nie chce mi sie wierzyc że w twoim mieście nie ma serwisu od klimy ? Wypad do poznania sporo ci przedroży .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a czy to prawda że w momencie bardzo małych wycieków jedynym sposobem

> jest dodanie do czynnika zabarwiacza (za 50zł ), który

> uwidacznia nieszczelność ale niestety dopiero po kolejnym

> wycieku czynnika zostawiając odbarwienia w miejscu wycieku?

> pozdro

Po części to prawda choc nie zawsze znajdzie się ubytek poprzez barwnik . Niektóre układy posiadaja barwnik fabrycznie ( raczej są to nowsze auta) Na wykrycie małych nieszczelnośc nieraz potrzeba sporo czasu i zastosować kilka sposobów npazot ,barwnik detektor gazu.

jeśli chodzi o ceny to w zeszłym sezonie był to koszt ok 200zł za przeglądzik ale jeśli faktycznie interesuje cie cena to zadzwoń waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Po części to prawda choc nie zawsze znajdzie się ubytek poprzez

> barwnik . Niektóre układy posiadaja barwnik fabrycznie ( raczej

> są to nowsze auta) Na wykrycie małych nieszczelnośc nieraz

> potrzeba sporo czasu i zastosować kilka sposobów npazot ,barwnik

> detektor gazu.

> jeśli chodzi o ceny to w zeszłym sezonie był to koszt ok 200zł za

> przeglądzik ale jeśli faktycznie interesuje cie cena to zadzwoń

200 PLN to dobra cena, ja płaciłem w ubiegłym roku z odgrzybianiem 300 PLN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 200 PLN to dobra cena, ja płaciłem w ubiegłym roku z odgrzybianiem

> 300 PLN

Bo Warszawa droga jest ,pozatym zależy też jak odgrzybiaja , ja starm sie dojść do samego parownika czyli w astrze f rozbieram całe podszybie waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Teraz nie działa, tzn. nie załącza sprzęgło,

> wentylator chłodnicy, ani dmuchawa nawiewu.

> Może ma na to wpływ, że ostatnio montowałem gaz?

Sprawdź kable zasilające od sprężarki, może przy montarzu gazu "się urwał" jakiś.

U mnie tak było - jak odebrałem auto od blacharza, klima nie działała i okazało sie, że kalbel przy sprężarce został urwany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bo Warszawa droga jest ,pozatym zależy też jak odgrzybiaja , ja starm

> sie dojść do samego parownika czyli w astrze f rozbieram całe

> podszybie

Swoją drogą mam chyba odpływ wody zatkany z parownika bo nie dało się wjechać z tą rurą od odgrzybiacza do końca. Pozatym z tej rurki nie chce cieknąć woda, a mi się wydaje że latem dywaniki są lekko wilgotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. wiec moge troche odswiezyc temat smile.gif objezdzilem warsztaty w toruniu i sensowne znalazlem tylko dwa... jeden na ul. kretej a drugi w Lysomicach zreszta adresy podalem wyzej. Wybralem Łysomice bo taniej smile.gif za odgrzybianie czyszczenie psikanie oleju i czynnika ok150zl. A teraz odpowiem co bylo u mnie.. otoz wiedzialem juz ze czynnik ucieka wiec sprawdzono mi przez napompowanie ukladu azotem i rzeczywiscie uciekalo ze az bylo slychac... diagnoza wyciek przy skraplaczu czyli do wymiany chlodnica klimatyzacji.. uzywka150zl ale sie ponoc nie oplaca nowa helli 330zl a ja wybralem jakas inna za 280 zl jutro mam dostac i zostanie zalozona.. juz nie moge sie doczekac smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ok. wiec moge troche odswiezyc temat objezdzilem warsztaty w toruniu

> i sensowne znalazlem tylko dwa... jeden na ul. kretej a drugi w

> Lysomicach zreszta adresy podalem wyzej. Wybralem Łysomice bo

> taniej za odgrzybianie czyszczenie psikanie oleju i czynnika

> ok150zl.

A jak i czym ten warsztat serwisuje klimę.Czy warto do niego jechać?Jakie wrażenia po "naprawie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dobra wiec odsiwezam watek po raz kolejny bo sezon powoli sie zaczyna.. stalem sie juz specem w dziedzinie klimatyzacji w astrze F smile.gif dzis dokonczylem remont swojej klimy... ostatni proces zakonczyl sie dzis.. niestety poprzedni wlasciciel zaniedbal uklad i padla chlodnica.. przegnila poprostu (byla jeszcze oryginalna) po zalozeniu nowej chlodnicy (280zl) okazalo sie ze uklad mimo to jest nadal nie szczelny..azot uciekal czujnikami (czunikiem zalaczania wentylatora i sprezarki) czyli oba do wymiany koszt okolo 200 zl za oba... naszczescie zrobiona zostala mala prooba na starych czujnikach i klima ruszyla wiec elektryka i sprezarka byla ok. Dzis zalozylismy oba czujniki i nastepnym krokiem bylo zrobienie 40 minutowej prozni w czasie ktorej maszyna wyciaga wszystko z ukladu i sprawdza szczelnosc naszczescie okazalo sie ze wszystko OK! pozostalo tylko dolac olej i nabic r134 i klima odpalila... wiec jezeli ktos ma jakie kolwiek problemy z klima i chce to zrobic w okolicach torunia to polecam warsztat w ktorym ja bylem... jesli kogos interesuja namiary to piszcie maila [email protected] jesli zglosicie sie do warsztatu i polecicie sie na mnie bedziecie dobrze potraktowani. Warsztat ma sporo katalogow i dostep do czesci wiec nie trzeba nic samemu zalatwiac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Panowie, może ktoś poleci mi sprawdzony serwis klimy w Rybniku lub

> okolicach?

> Jakiś adres, telefon...

Jeżeli do Gliwic nie masz za daleko to polecam warsztat na ul.Wrocławskiej 16 (koło PCK). Mi klimę postawił na nogi. Walczył z nią dłuugo bo wszędzie uciekało. tel. 335-31-31.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam problem z klimatyzacją manualną. Jeszcze 3 tygodnie temu działała

> normalnie. Teraz nie działa, tzn. nie załącza sprzęgło,

> wentylator chłodnicy, ani dmuchawa nawiewu.

> Może ma na to wpływ, że ostatnio montowałem gaz? (klima nie działa na

> benzynie i LPG).

> Dzięki za wszelkie podpowiedzi.

Witaj! Zestaw tych wszystkich usterek wskazuje, że uszkodzony jest moduł-sterownik klimatyzacji (nie mylić z panelem sterowania w kabinie). To on załącza z pozoru nie związane ze sobą rzeczy: sprzęgło klimy i wentylator chłodnicy. Sprawdż przede wszystkim bezpieczniki zasilające ten moduł, jest ich kilka. Nie wiem jaką masz Astrę F czy G. W G moduł jest nad lewym przednim nadkolem, za błotnikiem, po zdjęciu nadkola go zobaczysz. Sprawdź 2 wiązki przewodów, czy są całe przewody, czy jedna z nich nie wypadła z gniazda. Tam czasem dostaje się woda i błoto, gnicie i korozja tych przewodów to normalka!!! Wizyta w serwisie klimy nie jest potrzebna, raczej u elektryka, to o czym piszesz raczej nic nie ma wspólnego z obiegiem czynnika, szczelnością itd. - gdyby tak było wentylator chłodnicy by chodził!!! A przypuszczam też, że może gazownicy coś urwali przy montażu instalacji???

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.