Skocz do zawartości

Budynek gospodarczy, drewutnia


rwIcIk

Rekomendowane odpowiedzi

Jest pomysł, by pozbyć się wreszcie pozostałego po budowie blaszaka zlosnik.gif

Co byście polecili w zamian na składzik narzędzi, kosiarek i drewna.

Może macie namiary na jakieś fajne projekty, firmy które wykonują takie przybytki ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak niewielkie to samemu wymurować albo z belek poskręcać.

Raczej coś z drewna wolałbym.

Mam teraz garaż blaszany 3x5 i ledwo się mieszczę.

Więc raczej coś nieco większego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To najpierw ogarnąłbym od strony prawnej co możesz sobie postawić, jak może wyglądać, a dopiero potem myśleć nad wyborem projektu smile.gif

Znajomy poszedł do jakiejś pracowni projektowej, pani mu w autocadzie wyrysowała, pojechał do tartaku, zamówił i w ciągu tygodnia sobie skręcił taką wiato - altankę chyba coś koło 25m. Ile zapłacił - nie wiem, ale przypomiało to puzzle tylko większe grinser006.gif i jak ktoś nie ma 2 lewych rąk to sobie poradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To najpierw ogarnąłbym od strony prawnej co możesz sobie postawić, jak może wyglądać, a dopiero

> potem myśleć nad wyborem projektu

> Znajomy poszedł do jakiejś pracowni projektowej, pani mu w autocadzie wyrysowała, pojechał do

> tartaku, zamówił i w ciągu tygodnia sobie skręcił taką wiato - altankę chyba coś koło 25m. Ile

> zapłacił - nie wiem, ale przypomiało to puzzle tylko większe i jak ktoś nie ma 2 lewych rąk

> to sobie poradzi.

Pod warunkiem 2. pomocników na podorędziu.

Drewutnie skrecały (ca. 3 na ca. 2 na ca. 2 z kantówek po pobudowie) 3. osoby. grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co byście polecili w zamian na składzik narzędzi, kosiarek i drewna.

Sprawdź, co możesz legalnie postawić. I jaka potem będzie kategoria - pewnie podatek 10x z metra wyższy niż od domu. Lepiej byłoby rozbudować dom, ale z kolei formalności więcej.

Generalnie najpierw zastanów się nad formalnościami i podatkiem, a jak wybierzesz rodzaj, to dopiero konkretny projekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sprawdź, co możesz legalnie postawić. I jaka potem będzie kategoria - pewnie podatek 10x z metra

> wyższy niż od domu. Lepiej byłoby rozbudować dom, ale z kolei formalności więcej.

> Generalnie najpierw zastanów się nad formalnościami i podatkiem, a jak wybierzesz rodzaj, to

> dopiero konkretny projekt.

Jak wiate bodajze do 25m2 (2 sztuki na kazde 500m2 bez pozwolenia, tylko na zgloszenie), to bez podatku, ale formalnie nie moze byc garazem, ani miejscem postojowym zadaszonym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak wiate bodajze do 25m2 (2 sztuki na kazde 500m2 bez pozwolenia, tylko na zgloszenie), to bez

> podatku, ale formalnie nie moze byc garazem, ani miejscem postojowym zadaszonym.

O takie coś mi chodzi. Budynek gospodarczy do 25 m2, gdzie wymagane jest tylko zgłoszenie.

Muszę jeszcze sprawdzić MPZP.

najnowsza ustawa

Quote:


wolno stojących parterowych budynków gospodarczych w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;

2a) wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej, rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki;


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak wiate bodajze do 25m2 (2 sztuki na kazde 500m2 bez pozwolenia, tylko na zgloszenie), to bez

> podatku,

A podasz podstawę prawną tego zwolnienia? To w Twojej gminie zwolnili?

Dla przykładu w tej gminie ustalili stawki:

garaże wolnostojące – 4 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej

budynki gospodarcze służące jako skład opału do 25 m2 powierzchni – 4 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej

Tylko trzeba mieć też na uwadze, że mogą ustalić inaczej, jak ustawa tego nie zabrania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A podasz podstawę prawną tego zwolnienia? To w Twojej gminie zwolnili?

> Dla przykładu w tej gminie ustalili stawki:

> garaże wolnostojące – 4 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej

> budynki gospodarcze służące jako skład opału do 25 m2 powierzchni – 4 zł od 1 m2

> powierzchni użytkowej

> Tylko trzeba mieć też na uwadze, że mogą ustalić inaczej, jak ustawa tego nie zabrania.

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19910090031

Quote:

Podatek od nieruchomości

Art. 2. 1. Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:

1) grunty;

2) budynki lub ich części;

3) budowle lub ich części
związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Quote:

Art. 1a. 1. Użyte w ustawie określenia oznaczają:

1)
budynek
– obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który
jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach;


autor:

Quote:

Raczej coś z drewna wolałbym.


A mowa byla o wiacie niezwiazanej trwale z gruntem i bez fundamentow.

To 2 sztuki na kazde 500m2 i powierzchnia dotyczyly projektu budowlanego i pozwolenia na budowe. Co do garazy, to jak napisalem wyzej, nie moze podawac we wniosku, ze wiata/budynek gospodarczy ma sluzyc jako garaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A, to przepraszam. Jak piszę w temacie "budynek gospodarczy, drewutnia"

Zeby napisac we wniosku zglaszajacym drewutnia, to trzeba byc nieswiadomym konsekwencji grinser006.gif Na to chyba jest jeszcze wiecej ograniczen, niz na garaz, ale to nie znaczy, ze podatek jest obowiazkowy - nie mozna wg ustawy nalozyc podatku na cos, co nie jest budynkiem, ale nie jestem pewien, czy sama definicja drewutni nie narzuca jakiejs formy budynku. Na pewno nie mozna np. przy granicy stawiac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli budynek gospodarczy, to budynek, jeśli ma fundamenty i dach.

Trzeba zgłosić zamiar budowy takowego, a później zapewne płacić podatek.

Więc co postawić, by nie było budynkiem? Wóz Drzymały? zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli budynek gospodarczy, to budynek, jeśli ma fundamenty i dach.

> Trzeba zgłosić zamiar budowy takowego, a później zapewne płacić podatek.

> Więc co postawić, by nie było budynkiem? Wóz Drzymały?

Wiate lub cokolwiek, co nie ma jednego z trzech elementow - trwale zwiazane z gruntem, fundamenty, sciany. Wystarczy, ze bedzie to domek drewniany zakotwiony punktowo do ziemi, ale bez fundamentow. Tyle, ze powyzej pewnej powierzchni uzytkowej (zdaje sie 25m2, a 35 dla ogrodkow dzialkowych i siedlisk - ale to sprawdz) bedziesz musial miec projekt budowlany i przejsc cala procedure zgloszenia.

Chyba sie nie myle, a jesli tak, to mnie poprawcie, bo troche czasu minelo, a w przepisach jest taki misz masz, ze juz mi sie miesza grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wiate lub cokolwiek, co nie ma jednego z trzech elementow - trwale zwiazane z gruntem, fundamenty,

> sciany. Wystarczy, ze bedzie to domek drewniany zakotwiony punktowo do ziemi, ale bez

> fundamentow.

No i git ok.gif

Taki drewniak poniżej 25 m2 chcę postawić bez fundamentów, tylko zakotwiczyć w gruncie ok.gif

Ma może ktoś namiary na firmy, które coś takiego robią i montują na działce?

BTW, od czerwca wchodzi nowa ustawa.

WDU19940890414

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pod warunkiem 2. pomocników na podorędziu.

> Drewutnie skrecały (ca. 3 na ca. 2 na ca. 2 z kantówek po pobudowie) 3. osoby.

A ja wiaty na auta sam jeden postawiłem. 270751858-jezyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No i git

> Taki drewniak poniżej 25 m2 chcę postawić bez fundamentów, tylko zakotwiczyć w gruncie

> Ma może ktoś namiary na firmy, które coś takiego robią i montują na działce?

Szukaj producentów różnych takich drewnianych rzeczy w swojej okolicy. Nie chcesz w razie problemów bujać się potem z kimś z drugiego końca Polski.

Znajdź najbliższy tartak i tam popytaj. Oni wiedzą kto od nich surowiec bierze i kogoś polecą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szukaj producentów różnych takich drewnianych rzeczy w swojej okolicy. Nie chcesz w razie problemów

> bujać się potem z kimś z drugiego końca Polski.

> Znajdź najbliższy tartak i tam popytaj. Oni wiedzą kto od nich surowiec bierze i kogoś polecą.

Zapomniałbym - jest jeden tartak w rodzinie zlosnik.gif

http://www.tartakmakow.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tyle ile sąsiad się zgadza.

eeee, z tym nie powinno być problemu smile.gif

Więc będzie niebudynek drewniany na niefundamencie, ale zakotwiczony w gruncie 1 m od ogrodzenia, o wymiarach 3,5x6 m, z dachem dwuspadowym i podwójnymi drzwiami ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> eeee, z tym nie powinno być problemu

> Więc będzie niebudynek drewniany na niefundamencie, ale zakotwiczony w gruncie 1 m od ogrodzenia, o

> wymiarach 3,5x6 m, z dachem dwuspadowym i podwójnymi drzwiami

nie tak hola hop - poczytaj 7 stron linka powyzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Galimatias

ano - wiata wiata, ale zalezy od przeznaczenia, dlatego nie wolno pisac, ze do samochodu, albo drewutnia, bo przy granicy tez nie postawisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ano - wiata wiata, ale zalezy od przeznaczenia, dlatego nie wolno pisac, ze do samochodu, albo

> drewutnia, bo przy granicy tez nie postawisz.

Nie chcę przy granicy - może być 1,5 m odsunięta

Wiata na narzędzia hmm.gif

Trzeba to w ogóle zgłaszać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie tak hola hop - poczytaj 7 stron linka powyzej

To prawda, natomiast jeśli się dobrze z sąsiadami żyje to wszystko przejdzie.

Urzędnik jest leniwy. Nie będzie sam sobie roboty nadawał. Jeśli się sąsiad nie poskarży to można prawie wszystko.

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie chcę przy granicy - może być 1,5 m odsunięta

> Wiata na narzędzia

> Trzeba to w ogóle zgłaszać?

poczytaj, bo zdaje sie albo przy granicy, albo 3m od, czy jakos tak. A czy zglaszac - to zalezy jak bardzo legalista jestes i jak malo sie urzedow boisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To prawda, natomiast jeśli się dobrze z sąsiadami żyje to wszystko przejdzie.

> Urzędnik jest leniwy. Nie będzie sam sobie roboty nadawał. Jeśli się sąsiad nie poskarży to można

> prawie wszystko.

zalezy od gminy, a nie od urzednika tak bardzo. W przepisach nic nie ma o zgodzie sasiada, a zyczliwy zawsze się znajdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> poczytaj, bo zdaje sie albo przy granicy, albo 3m od, czy jakos tak. A czy zglaszac - to zalezy jak

> bardzo legalista jestes i jak malo sie urzedow boisz.

Ponizej 3 m od granicy u mnie wymagaja pnb. Najlepiej zadzwonic do gminy i zapytac anonimowo. Odpowiedz w 5 minut, zamiast przeszukiwania internetu i sprzecznych informacji.

Prawda jest też taka, że u mnie nikt tego nie zgłasza i powstal taki impas, bo nikt nie odwazy sie zgłosić, bo jemu tez sie oberwie. Druga sprawa taka, że ze 2 lata temu chodzili geodeci i mierzyli wszystko, nikt kary ani nakazu rozbiorki nie dostał. Tyle ze to byl pomiar gminny, podejrzewam że do celów podatkowych. A wydzial podatków a nadzor budowlany to (przynajmniej u nas w gminie jak sie pewnego dnia dowiedziałem) dwie baaardzo odlegle instytucje. Podatki nalicza oplate mimo, ze w swietle przpisow budowlanych dom jest w stanie budowy. Czy PINB sie doczepi? Nie., oni są oni, a my są my...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mozna dzwonic i pytac, ale musialbym 11 miesiecy z UM Wroclaw nie walczyc o PnB, zeby uwierzyc, ze

> ktos Ci tam kompetentna odpowiedz da

I oto jest pytanie - zgłaszać czy nie zgłaszać?

A jak zgłaszać, to z nazwy co, by obyło się bez problemów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I oto jest pytanie - zgłaszać czy nie zgłaszać?

> A jak zgłaszać, to z nazwy co, by obyło się bez problemów?

Poczytales watek podlinkowany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Poczytalem i mam metlik w glowie

> A od czerwca nowa ustawa

No i to jest powod, dla ktorego co gmina, to inna opinia - dzwoniac dowiesz sie tyle, jak u Ciebie w gminie to traktuja i to chyba najwazniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No i to jest powod, dla ktorego co gmina, to inna opinia - dzwoniac dowiesz sie tyle, jak u Ciebie

> w gminie to traktuja i to chyba najwazniejsze.

gmina to podatki

pozwolenia zgloszenia to powiat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no to musisz dzwonic do obu - u mnie za wszystko odpowiada UM.

Dzwoniłem do powiatu - trzeba zgłosić budowę takowego budynku gospodarczego.

Powierzchnia do 25 m2 bo jeszcze obowiązuje stara ustawa.

Położenie 3 m od granicy działki, jeśli nie ma otworów z tej strony.

Załączyć trzeba szkic budynku na aktualnej mapce (może być ksero kopia) i oświadczenie o prawie do działki.

W uchwale gminy widzę natomiast stawkę podatku od:

- garaży wolnostojących, budynków gospodarczych niezwiązanych z działalnością gospodarczą dla których stawka wynosi 3,79 zł od 1m2 powierzchni użytkowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dzwoniłem do powiatu - trzeba zgłosić budowę takowego budynku gospodarczego.

> Powierzchnia do 25 m2 bo jeszcze obowiązuje stara ustawa.

> Położenie 3 m od granicy działki, jeśli nie ma otworów z tej strony.

wiata moze byc w granicy

> - garaży wolnostojących, budynków gospodarczych niezwiązanych z działalnością gospodarczą dla

> których stawka wynosi 3,79 zł od 1m2 powierzchni użytkowej

budynkow tak, ale Ty chcesz postawic budowle grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wiata moze byc w granicy

Ale ja chcę mieć wszystkie ściany ...

> budynkow tak, ale Ty chcesz postawic budowle

No właśnie, czy da się postawić budowlę, gdy chcę mieć ściany i dach, a do tego zakotwiczyć w gruncie na stałe ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale ja chcę mieć wszystkie ściany ...

> No właśnie, czy da się postawić budowlę, gdy chcę mieć ściany i dach, a do tego zakotwiczyć w

> gruncie na stałe ...

Wystarczy, ze nie zrobisz fundamentow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No właśnie, ale jakoś zakotwiczyć tę budowlę muszę?

Podrazylem temat (orzeczenia sadow) i widze, ze jest i tutaj totalny burdel.

Fundamenty punktowe z bloczkow sa uznane za fundamenty:

http://blog.laurifer.pl/prawo-budowlane/...wych-bloczkach/

Fakt istnienia fundamentow punktowych z bloczkow i zamocowanie do nich jest uznane za trwale zakotwienie (zalozenie, ze trwale zakotwienie zachodzi wowczas, gdy przeniesienie wymaga przygotowania podloza do zakotwienia w innym miejscu):

http://wingik.slask.eu/index.php?option=...i&Itemid=91

Innym razem nie jest trwalym zakotwieniem:

http://prawo.rp.pl/artykul/946335.html

Najklarowniej chyba wychodzi sprawa wiaty, czyli braku przegrod grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się kopać z koniem, więc będzie "budynek gospodarczy".

Popytać muszę jeszcze, co zrobić, by nie odsuwać się aż 3 m od granicy. Czy wystarczy zgoda sąsiada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie chce mi się kopać z koniem, więc będzie "budynek gospodarczy".

> Popytać muszę jeszcze, co zrobić, by nie odsuwać się aż 3 m od granicy. Czy wystarczy zgoda

> sąsiada?

Nie ma czegos takiego, jak zgoda sasiada w przepisach, jesli dobrze sie orientuje. Ja dostalem WZ na takie umieszczenie garazu, ale raz, ze u mnie nie ma MPZP, a dwa, ze sasiad po drugiej stronie w tym miejscu ma garaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie ma czegos takiego, jak zgoda sasiada w przepisach, jesli dobrze sie orientuje. Ja dostalem WZ

> na takie umieszczenie garazu, ale raz, ze u mnie nie ma MPZP, a dwa, ze sasiad po drugiej

> stronie w tym miejscu ma garaz.

U mnie jest MPZP. Tam nie ma nic o odległościach.

Ale w powiecie twierdzą, że bud gospodarczy musi być co najmniej 3-4 m od granicy. I nie ma od tego odstępstw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.