Skocz do zawartości

Jakie autko - kombi, diesel, min. 2008


husky83

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak pisałem w temacie dotyczącym minivanów, przymierzam się do zakupu nowszego autka.

Budżet już znacie - ok. 20.000 - można przekroczyć, ale bez przesady (przesadnie można przekroczyć tylko w równoległym temacie dotyczącym minivanów)

Tak więc kopiuję listę wymagań, jednak tym razem rozmawiamy o kombikach (tak więc lista lekko zmodyfikowana):

  • diesel tylko i wyłącznie (nie pytajcie dlaczego diesel - po prostu diesel)

  • Oszczędny smile.gif (wiem, to pojęcie bardzo względne)

  • 6 biegowa skrzynia biegów

  • dwustrefowa klima

  • rocznik minimum 2008 (najlepiej w okolicach 2010)

  • bardzo mile widziane niezależne fotele z tyłu

  • bardzo mile widziane przyciemnione szyby z tyłu

  • bardzo mile widziane rolety na szybę wmontowane w tylne drzwi

  • mile widziany dach panoramiczny

  • nie przesadnie długi - powiedzmy w okolicach 4,5m

Przez wymagania 6 biegowej skrzyni odpada większość focusów (o ile dobrze pamiętam, tylko wersje 2.0 mają 6 biegów).

Dodam, że jestem zwolennikiem aut technologicznie nowszych, więc i debiut samochodu w danej wersji żeby nie był dawniej niż 10 lat temu (aczkolwiek to umowna i bardzo sztuczna granica, nie trzeba aż tak na nią zwracać uwagi) ;-)

Moje typy? Niektóre mieszczą się w budżecie, dla niektórych trzeba naciągnąć budżet.

Kolejność losowa:

1. Fiat Croma (dużo pali, za długa)

2. Ford Focus (ciężko o 6 biegowego)

3. Peugeot 308SW (jakoś mi przypadł do gustu, ale opinie bardzo różne)

4. Renault Laguna (ciężko w budżecie, długi)

To tak na szybko tyle, wiem, że jeszcze były jakieś, które mi się podobały, ale nie pamiętam co...

Oczywiście bardzo proszę o info co byście wybrali i dlaczego, czy jeździliście danym autem, Wasze opinie na jego temat itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Crome od paru tygodni - zrobiłem nią 3,5kilometrów i narazie jestem zadowolony zlosnik.gif

Bardzo wygodne auto, ładne. Pali fakt nie najmniej - z automatem średnia 7,5 litra.

Z minusów - nie ma uchwytów na napoje wink.gif

U mnie przyciemniane szyby są, rolety są, panoramiczny dach też.

Długa jest - ale są czujniki. Dla mnie żaden problem manewrować ale fakt że zawsze jeździłem dośc durzymy autami.

Napewno promień skrętu lepszy niż w moim poprzednim Saabie 900 wink.gif

Właśnie Saab 9-3 kombi będzie chyba mniejszy - kuzyn miał w sedanie i sobie chwalił.

A nie myślałeś o C4 Picasso zamiast kombi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja mam Crome od paru tygodni - zrobiłem nią 3,5kilometrów i narazie jestem zadowolony

> Bardzo wygodne auto, ładne. Pali fakt nie najmniej - z automatem średnia 7,5 litra.

> Z minusów - nie ma uchwytów na napoje

> U mnie przyciemniane szyby są, rolety są, panoramiczny dach też.

> Długa jest - ale są czujniki. Dla mnie żaden problem manewrować ale fakt że zawsze jeździłem dośc

> durzymy autami.

> Napewno promień skrętu lepszy niż w moim poprzednim Saabie 900

> Właśnie Saab 9-3 kombi będzie chyba mniejszy - kuzyn miał w sedanie i sobie chwalił.

> A nie myślałeś o C4 Picasso zamiast kombi?

Od czasu jak zacząłem powoli myśleć nad wymianą auta właśnie Croma chodziła mi po głowie. Auto duże (żeby nie powiedzieć 'za duże'), ale jednocześnie przestronne, chociaż nie miałem okazji siedzieć w żadnej Cromie, żeby się przekonać.

Spalanie - mnie interesuje wersja 1.9jtd 120KM, w ostateczności 150KM.

Wersja 120KM ma (z raportów Autocentrum) prawie identyczne spalanie jak moja Lybra (1.9jtd 105KM), w końcu to ten sam silnik, ale dużo młodszy, odświeżony.

Mimo wszystko patrzę na spalanie, bo ostatnio żona bardzo dużo jeździ i musiałem Lybrą zacząć znowu do pracy jeździć, a mam 40km w jedną stronę, więc wychodzi miesięcznie 1600km tylko do pracy. Lybra mi pali 6l na tej trasie, więc Croma brałaby coś koło tego (wersja 150km pewnie +0.5l/100km).

Dodatkowo jest dłuższa od Lybry o 30cm, a Lybra pod względem wielkości wydaje mi się idealna (chociaż bagażnik przydałby się troszkę większy).

Dlatego zwróciłem uwagę na peugeota - zarówno silnik 1.6HDI 109KM jak i 112KM (młodszy) w tym aucie spala o 0.5l/100km mniej niż Lybra i wg raportów autocentrum 'minimalne średnie' to 5.6 w stosunku do Lybry i Cromy - 6.1. Dodam, że to co tutaj opisują jako 'minimalne średnie' w moim przypadku jest po prostu średnim w drodze do pracy.

W Citroenie chyba jest ten sam silnik, podbiega troszkę pod drugi mój temat - czyli minivan smile.gif Ale tam wspominali o Grand Picasso. W każdym razie spalanie (wg raportów) to 6.4l, więc już dużo - z drugiej strony samochód dużo większy i przestronniejszy.

Jakoś średnio mi się podoba wnętrze Citroenów - bardzo futurystyczne. Inna sprawa - pewnie gdybym się nim przejechał, to bym zmienił zdanie smile.gif

Jeśli chodzi o spalanie, bardzo rozpieściło mnie Punto - silniczek 1.3mjtd 90KM na tej trasie bierze między 4.2 a maksymalnie 4.7l/100km.

Cały czas mam dylemat kombi czy minivan, jednak rozsądek podpowiada kombi smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Croma przestronna jest mega - z przodu mam porównanie z Mazdą 6 w kombi i jest dużo lepsza.

Ja mam 195cm wzrostu - za mną bez problemu siada narzeczona która też mała nie jest (178).

Co do silnika - 120 koni może być trochę mało. Te 150 daje radę w względnie. CHOĆ ja sie przesiadłem z saaba który miał 230 kucy więc też inne spojrzenie na to mam.

Najtaniej by ci wyszło gdybyś kupił 1.8 Benzyna + gaz ale to podobno muł.

Nie mniej Croma jest nastawiona na komfort - zawieszenie trochę jak w Renault 21 - nawet na 18" kołach nie czuć dziur smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Croma to Vectra C - więc popatrz i na nią.

Duża..

Poza tym Ople w kombikach są - moim skromnym zdaniem - brzydkie smile.gif

Croma - cały czas mi chodzi po głowie. Ale też bardzo duże autko. Wygodne na pewno, wnętrze troszkę mi Lybrę przypomina i podejrzewam, że wygoda będzie podobna. Ale cały czas wydaje mi się, że jest paliwożerna. Wiem wiem - czego ja oczekuję od auta tych wymiarów wink.gif

Ale np takie mondeo 2.0 163KM w kombiku (zdecydowanie droższe, ale daję dla porównania) wg raportów spala średnio 5.3l/100km. Litr różnicy, mimo wszystko uważam, że to dużo..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale np takie mondeo 2.0 163KM w kombiku (zdecydowanie droższe, ale daję dla porównania) wg raportów

> spala średnio 5.3l/100km. Litr różnicy, mimo wszystko uważam, że to dużo..

Mysle, ze mozesz zapomniec o takim srednim spalaniu grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mysle, ze mozesz zapomniec o takim srednim spalaniu

Ojcu spala średnio troszkę poniżej 6, ale hatchback.

Jednak teraz widzę, że na autocentrum jest dwa razy ten sam silnik - i faktycznie w drugim przypadku jest 6.4l/100km, mimo że to niby to samo ;-)

Ale taki Peugeot 308sw 1.6HDI 109KM już ma średnią w okolicach 5.6 wg raportów.

Ten sam silnik w C4 Picasso 6.4, a w C4 Grand Picasso 5.8, w C4 hatchback spala 5.2 (opisany jako 110KM, więc może nie ten sam) .

To ciekawe, że w Grand pali mniej niż w zwykłym Picasso - mimo, że w jednym 19, a w drugim 25 raportów, więc już jakaś reprezentatywna średnia jest...

Dlatego większe auta (powyżej 4.5m) raczej odpadają:

1. czasami żona będzie jeździła, a dla niej to za duże

2. Mimo wszystko im większe auto tym większe spalanie

A inne samochody? Macie jeszcze jakieś propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale np takie mondeo 2.0 163KM w kombiku (zdecydowanie droższe, ale daję dla porównania) wg raportów

> spala średnio 5.3l/100km. Litr różnicy, mimo wszystko uważam, że to dużo..

Tyle to spala na spokojnej trasie.

Średnie w tych silnikach jest zawsze ponad 6, często bliżej 7.

I nie ma to wielkiej różnicy w stylu jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ojcu spala średnio troszkę poniżej 6, ale hatchback.

> Jednak teraz widzę, że na autocentrum jest dwa razy ten sam silnik - i faktycznie w drugim

> przypadku jest 6.4l/100km, mimo że to niby to samo ;-)

> Ale taki Peugeot 308sw 1.6HDI 109KM już ma średnią w okolicach 5.6 wg raportów.

> Ten sam silnik w C4 Picasso 6.4, a w C4 Grand Picasso 5.8, w C4 hatchback spala 5.2 (opisany jako

> 110KM, więc może nie ten sam) .

> To ciekawe, że w Grand pali mniej niż w zwykłym Picasso - mimo, że w jednym 19, a w drugim 25

> raportów, więc już jakaś reprezentatywna średnia jest...

> Dlatego większe auta (powyżej 4.5m) raczej odpadają:

> 1. czasami żona będzie jeździła, a dla niej to za duże

> 2. Mimo wszystko im większe auto tym większe spalanie

> A inne samochody? Macie jeszcze jakieś propozycje?

Ja przede wszystkim nie rozumiem, jakie ma znaczenie czy auto spali ten 1 litr wiecej czy mniej.

Szczegolnie w przypadku uzywanego diesla, gdzie pierwsza, wieksza awaria pochlonie wszystkie potencjalne oszczednosci na paliwie grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja przede wszystkim nie rozumiem, jakie ma znaczenie czy auto spali ten 1 litr wiecej czy mniej.

> Szczegolnie w przypadku uzywanego diesla, gdzie pierwsza, wieksza awaria pochlonie wszystkie

> potencjalne oszczednosci na paliwie

Czy diesel spali 1l/100km czy 10l/100km - tak jak piszesz, awaria pochłonie duże koszta. Ale nie oszczędności na paliwie, bo awaria może spotkać każde auto, nie tylko te oszczędne. W oszczędnym pochłonie oszczędności. A w drogim? nie ma oszczędności na paliwie = trzeba dopłacić.

Różnica 1l na paliwie przekłada się w moim przypadku na prawie 1000zł/rok (tylko jeżdżąc do pracy). Czy dużo, czy nie - nie zagłębiam się w to. Ale za 1000zł można już wykupić OC+AC. Moim zdaniem te 1000zł oszczędności rocznie to nie jest mało. Oczywiście nie popadajmy też w skrajność taką jak napisałem wyżej - ale przyjąłem, że nowe auto ma spalać nie więcej niż Lybra, która przy mojej jeździe bierze w okolicach 6 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ojcu spala średnio troszkę poniżej 6, ale hatchback.

ale patrzył na kompa czy liczył z dystrybutora , bo mój też mówił że auris mu pali 5.1 bo tak komp pokazywał a z dystrybutora mi wychodzi 6,4 nawet, także różnica jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ale patrzył na kompa czy liczył z dystrybutora , bo mój też mówił że auris mu pali 5.1 bo tak komp

> pokazywał a z dystrybutora mi wychodzi 6,4 nawet, także różnica jest

Komp pokazywał bodajże 5.5, a z dystrybutora wyszło 5.9 czy jakoś tak.. W każdym razie różnica między kompem a dystrybutorem wyniosła ok. 0.5l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.