Skocz do zawartości
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Autokącik

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Zacieki na suficie

Featured Replies

Napisano

Hej. Mam problem. U dziadka w domu powstały zacieki na suficie i ścianie, wokół komina, było to na zimę i teraz chcemy się tym zająć. Kiedyś tam lała się woda ale dach jest nowy, komin nowo wymurowany i nic a nic nie cieknie stamtąd, sprawdzone w ulewę itd.

Wcześniej stała tam kuchnia z której było ogrzewanie na cały dom. Na jesień ją rozebraliśmy,zamurowany jest komin( pozostał ten nad dachem nowy) i pomalowaliśmy ściany a ogrzewanie zostało zmienione na gazowe, piec w łazience i wylot spalin też tam. W zimę pojawiły się jakby rdzawe plamy wokół komina na suficie i ścianie,gdzie kiedyś była kuchnia, szukaliśmy przyczyny w dachu czy kominie i bez efektów.

Czy to możliwe aby przez to, że nie jest już palone w kuchni i komin nie wygrzewany wychodziły efekty wcześniejszych zalewań. Czy ma na to wpływ ogrzewanie gazowe? Bo może woda się z pomieszczeń tam skrapla, podciąga i wychodzą plamy? 

W ogóle po zamontowaniu ogrzewania gazowego widać efekty wcześniejszych zalewań bo grzybek wychodzi tu i tam. 

Czy przyczyną może być brak odpowiedniej wentylacji, niestety nie da się wytłumaczyć, że trzeba wietrzyć i otwierać okna i wcale się nie oszczędza nie robiąc tego.

 

Najważniejsze to chcemy to teraz zamaskować, pomalować i jak to zrobić najlepiej, skuć tynk i co dalej ? Czym to zagruntować i pomalować?

Dziękuję za podpowiedzi :)

 

Napisano
  • Autor

Coś takiego było u teściów.

Najpierw docieplili dach nad stropem, a potem skuli tynk. 

Czymś chyba jeszcze izolowali, jakimś preparatem, by nie wyłaziło paskudztwo z powrotem.

Właśnie jest plan na ocieplenie stropu wełną, być może to trochę pomoże. Czyli plan na skucie i malowanie jest raczej dobry, tylko czym to przed malowaniem zabezpieczyć?

Napisano

Sprawdz u dziadka jaka temperature zima maja sciany i stropy w miejscach, gdzie grzyb wylazi, bo moze to nie byc kwestia wentylacji,

Napisano
  • Autor

Sprawdz u dziadka jaka temperature zima maja sciany i stropy w miejscach, gdzie grzyb wylazi, bo moze to nie byc kwestia wentylacji,

Dom nie jest ocieplony, dopiero jest to w planach więc ściany są zimne na pewno, komin jest centralnie w środku domu pomiędzy pokojem a kuchnią a tam to występuje, więc strop i ściana w tym miejscu jest cieplejsza niż te boczne. 

Napisano

Czy cieplejsza, to sie nie dowiesz, poki nie sprawdzisz. Lokalny spadek temperatury moze byc tak duzy, ze przekracza punkt rosy i zaczyna sie skraplac para wodna - grzybek murowany. Nawet przy optymalnej wilgotnosci wzglednej w domu moze sie tak zdarzyc. Oczywiscie mozesz wietrzyc jeszcze bardziej, ale przekroczysz wartosc krytyczna i zaczna ci oczy wysychac, wszystko elektryzowac itd.

Napisano

Po pierwsze do póki nie będzie wietrzone to najpewniej to będzie co jakiś czas wychodzić. Może być też tak że komin został przemurowany z nowej cegły do wysokości dachu a poniżej została stara cegła wcześniej nasiąknięta i podatna na wilgoć. Teraz jeśli komin nie jest przepalany to woda która się dostanie do niego podczas deszczu spływa do starych cegieł i przesiąka tworząc plamy. Ja miałem podobnie (mieszkanie w starej kamienicy na ostatnim piętrze).

Są specjalne zaprawy i środki które wykonuje się etapami, parowarstwowo i są dość drogie i w dawkach na większe powierzchnie. Ja u siebie zrobiłem tak. Po skuciu tynku z zaciekami do cegły z zapasem pomalować to wodą szklaną lub np farbą olejną, następnie otynkować to zaprawą tynkarską lub murarską (mocniejsza) oczywiście na bazie cementu najlepiej gotowcem z worka. Następnie można to jeszcze raz przemalować wodą szklaną lub olejną i na to gładź, grunt i emulsja. Oczywiście ściana musi być sucha i każda warstwa musi wyschnąć żeby nakładać następną. No i na olejnicę trudniej nakłada się zaprawę bo jest słabsza przyczepność.

Napisano
  • Autor

Po pierwsze do póki nie będzie wietrzone to najpewniej to będzie co jakiś czas wychodzić. Może być też tak że komin został przemurowany z nowej cegły do wysokości dachu a poniżej została stara cegła wcześniej nasiąknięta i podatna na wilgoć. Teraz jeśli komin nie jest przepalany to woda która się dostanie do niego podczas deszczu spływa do starych cegieł i przesiąka tworząc plamy. Ja miałem podobnie (mieszkanie w starej kamienicy na ostatnim piętrze).

 

 

Tak właśnie jest nowy komin tylko nad dachem,  mamy podobne przemyślenia co do nasiąkania właśnie, bo mimo że od góry jest zaślepiony to wloty z boku już nie i może nasiąka, do tego myślimy aby jakoś zaimpregnować komin na zewnątrz żeby nie nasiąkał.

Nie jest tego dużo i kucia tez nie, może można by podkuć zaizolować np folia w płynie jak w łazience i na to płyta gipsowa zamiast grubego tynku i dopiero na to cienka warstwa na wyrównanie powierzchni?  Ale czy to dobry pomysł? Pewnie pojawi się nowy problem i łączenie będzie pękać?

Napisano

Tylko może być tak że folia pod wpływem wilgoci może zacząć puchnąć i odłazić. Co do płyty to ewentualnie zielona i można by ją zakołkować po przyklejeniu dla pewności, a na łączenie płyty z tynkiem dać siatkę łączeniową na gips wzmocniony.

Tylko czy zrównasz się płytą z tynkiem?

Napisano

>...piec w łazience i wylot spalin też tam...
Jak to rozumieć? Kocioł gazowy ma swój, nowy, inny komin lub wylot spalin przez ścianę czy jest podłączony do tego starego komina po kuchni?
Napisano

Gaz spala się do pary wodnej i co2 a węgiel do co2. I wtedy woda ze spalin po prostu się leje.

Zapewne musisz wstawić w komin rurę z nierdzewki. Najlepiej komin koncentryczny.

Też to miałem i po wstawieniu komina koncentrycznego przestał komin ciec.

Napisano

Może to być "coś" z komina, co po prostu teraz rozpuszcza się w parze wodnej (krótko mówiąc - nowe piece mają "zimne" spaliny na wylocie z komina - para wodna często się skrapla wewnątrz komina i pojawiają się różne problemy). Rozwiązanie - poza oczywiście skuciem tynku itp. to wkład kominowy (rura albo "dmuchany", jeżeli komin wewnątrz może być nierówny, mieć jakiś uskok itp.).

Napisano

Trochę chaotycznie opisałeś problem.

Jeśli nowy kocioł gazowy jest podłączony do tego komina bez wkładu, to może się tak dziać - sadza w środku jest rozpuszczana przez skropliny i spoinami przesiąka do wewnątrz. Deszczu musiałoby się naprawdę sporo nalać, by przesiąkł, tym bardziej że komin ma czapę. W czapie powinien być od dołu zrobiony rowek, taki kapinos - deszcz będzie spadał na dach natrafiając na niego a nie sączył się do wewnątrz.

 

Komin wentylacyjny jakiś w domu jest ? Jeśli nie, warto pomyśleć, by coś wykombinować.

 

http://higrosystem.com/p/2/9/nawiewnik-scienny-higrosterowany-eht-502-z-izolacja-akustyczna-okap-z-siatka-na-owady-nawiewniki-scienne.html

 

Takie coś polecam, pewnie znajdziesz gdzieś taniej, innego producenta, czy sam coś wykombinujesz. Ten akurat wygląda dość estetycznie, może dziadki dadzą się namówić ?

 

 

Co do remontu - jak się da to najpierw wyczyściłbym stary komin, będzie mniej towaru do przesiąkania :)

Tynki niestety zbić trzeba z komina. Najlepiej jeszcze jakbyś wydrapał fugi, przez które przesiąka sadza/smoła i wypełnił od nowa (zobaczysz po skuciu tynków).

 

Otynkowałbym normalnie spowrotem, bez zbędnych cudów. 

Napisano
  • Autor

Przepraszam, nie doprecyzowałam wcześniej, komin od gazu jest systemowy, wyprowadzony bezpośrednio od pieca na dach, nie połaczony ze starym. Dziekuję za sugestie, czyli trzeba skuć potraktować chemią, zaizolować i może na to płyta po skuciu, bo wygląda na to że uda sie ładnie wyrównać poziomy. Liczyć na to, że nie wyjdzie to znowu. Plama jest jakby na około komina na 40cm, dokładnie tak jak kiedyś tam naciekło bo dach w tym miejscu przeciekał, własnie wokół komina. Teraz wszystko szczelne więc z zewnątrz nie ma szans na dostanie sie wody, wygląda że poprostu zaciąga parę w to miejsce z pomieszczenia i wychodzi plama.

Napisano

Po skuciu sprawdź czy nie jest mokre/wilgotne i sprawdź kapinos na czapie komina. Para raczej nie osiądzie tak równo. 

 

Może stara wilgoć jeszcze nie wyschła ?  Jak jest mokre, to nie ma co tynkować, bo przesiąknie znowu.

Wyroby gipsowe bym odradzał, lubią pleśnieć.

Napisano

Skoro komin do kotła jest systemowy, oddzielny a ciekła kiedyś obróbka starego to może być efekt wysychania tej całej wilgoci. Sprawdziłbym czy nie jest mokre i jesli nie to poczekał jeszcze do wiosny ze skuwaniem. Zimą jest bardziej suche powietrze. Wyciagnie całą wilgoć i wszelkie wykwity, które mają się pojawić wyjdą. Wtedy: "remont".

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

Ostatnio przeglądający 0

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.

Account

Navigation

Szukaj

Szukaj

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.