Skocz do zawartości

Olej do 1,8


rwIcIk

Rekomendowane odpowiedzi

Zbliżam się do 75 kkm i niedługo czas na zmianę oleju w moim Cruze 1,8. Do tej pory jeździł na oleju GM, ale na forach dyskusyjnych polecają inne oleje. 

Podobno GM dexos2 nie jest właściwy do zmiennych faz rozrządu, że nierównomierne dawkowanie mocy to właśnie przez źle pracujące koła faz rozrządu na tym oleju.

Jeśli nie GM, to jaki? Mobil może być?

http://www.mobil.pl/Poland-Polish-LCW/carengineoils_dexos-2-approved-mobil-synthetic-lubricants.aspx

W wykazie widzę Mobil 1 ESP 0W40 i Mobil Super 3000 5W30 XE i Formula G ...

 

A może któryś Motul 

https://www.motul.com/pl/pl/products/oils-lubricants/8100-x-clean-5w40

https://www.motul.com/pl/pl/products/oils-lubricants/specific-dexos2-5w30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chce Ci sie zaglebiac co jest lepsze to pozostaje tylko porownywac karty charakterystyki kazdego kandydata. Dowiesz sie z nich tego ze obojetnie czy zaplacisz za banke 90 czy 150zl to parametry maja bardzo podobne. Pytanie jak dany olej trzyma parametry po 5 czy 10kkm. Takich informacji w internecie jak na lekarstwo a wszelkie polecenia sa glownie podparte zamilowaniem do nazwy, niczym wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc zdam się na mechanika - niech zaleje, co akurat ma. :)

Do ASO już raczej nie pojadę. Biorą kupe kasy za przegląd, a dodatkowo za wymianę swiec, które są przewidziane do wymiany.

Wkurzyli mnie też tym, że nie uwzględniają zgłoszonych usterek do naprawy gwarancyjnej. :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też nie musi być dobre rozwiązanie, bo możesz trafić na mechaników, których wiedza skończyła się na latach 90-tych i zaleją Ci np. 10W40, bo tak robią obojętnie czy zajedzie polonez czy maybach powyżej 100kkm. Na spokojnie przemyśl jaki olej zalać i sam go sobie kup, filtry też i co tam jeszcze potrzeba. Jako, że jesteś z prawobrzeżnej Warszawy to mogę Ci polecić Petrostar na Pradze. Ceny rozsądne, wybór ogromny, a dodatkowo jak kupisz u nich olej to współpracują z warsztatem, w którym wymienisz go za 1zł.

Z tańszych spełniających Dexos2 bardzo dobre parametry ma Orlen MaxExpert XD 5w30, nawet lepsze od polecanego wszędzie i droższego Motula X-clean FE. Ja pozostanę raczej przy GM, bo nie widzę jego wad, a jak poszukać po forach to służbowe Insignie robią na nim po 200-300kkm przy interwale wymiany co 30kkm i problemów nie stwierdzają. Być może ze względów patriotycznych przejdę przy najbliższej wymianie na tego Orlena, ale z tego co wiem to GM teraz też jest w Polsce produkowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, mechanika mam blisko fabryki, z młodszego pokolenia, który zaleje odpowiedni olej - raczej. ;]

Musze zadzwonić i popytać co obecnie ma na stanie. Mam 3 lata przerwy, bo na gwarancji trzeba było w ASO serwisować.

Do tej pory lał oleje Mobila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Mobila 5W30 akurat chyba żaden nie ma Dexos2, dopiero Mobil 0W40 go spełnia, ale jest dość drogi, bo wychodzi koło 35zł/l. Parametry ma porównywalne do tego Orlena co podawałem, ale będzie z 50zł od niego droższy na bańce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry zasugerowałem się tym, że oleje Mobil bez "1" (mobil 1) to jest niższa półka i w ogóle ich nie brałem pod uwagę. Kiedyś tylko te z jedynką były uważane za syntetyki, ale teraz to już trudno się połapać, bo wszystko jest hydrokrakowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tego samego zdania, ale są na innym forum tacy co twierdzą, że ten gnój to jest właśnie olej ze stajni GM, który winny jest wszystkiemu. A jeżeli nawet nie jest winny, to jego nieużywanie powoduje zdecydowane przedłużenie żywotności KZFR i lepszą pracę silnika. A mnie po prostu interesują wszelkie dowody, które takie mity potwierdzają lub je obalają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tego samego zdania, ale są na innym forum tacy co twierdzą, że ten gnój to jest właśnie olej ze stajni GM, który winny jest wszystkiemu. A jeżeli nawet nie jest winny, to jego nieużywanie powoduje zdecydowane przedłużenie żywotności KZFR i lepszą pracę silnika. A mnie po prostu interesują wszelkie dowody, które takie mity potwierdzają lub je obalają.

 

Bo na "tamtym" forum większość to frustraci narzekający na GM :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Patrząc na jego lepkość, jest większa niż np. Motul X-Clean FE 5W30 również z Dexos2. Jeśli w tym silniku najważniejsze jest to, aby olej jak najszybciej docierał do KZFR, to wybrałbym jednak 5W30. Zawsze to też nieco mniejsze spalanie i opory w silniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

PO zmianie na Motula nie czuję różnicy. Przyspiesza w miarę płynnie, ale tak też było przed wymianą - przez ostatnie tys. km objaw prawie ustąpił - charakterystyczne przyduszanie się przy niektórych obrotach nie objawia się, a jeśli już to mało wyczuwalnie.

 

Co do szarpnięć po całkowitym zdjęciu nogi z gazu, to podobno winne jest sprzęgło - tak twierdziło ASO.

Ale może to wina brudnej przepustnicy?

EGR w tym silniku jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zostaje jeszcze przepustnica do sprawdzenia.

Ktoś czyścił przepustnicę w 1,8?

Są tam jakieś kanaliki do udrożnienia?

Dawno temu czyściłem elektryczną przepustnicę w Astrze 1,6 - przytykał się kanalik obejściowy, który doprowadzał powietrze, gdy przepustnica była zamknięta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.