Skocz do zawartości

Ferrari nie lubi turbo ale nie ma wyjścia


Florydzialski

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawy artykuł o tym jak to turbo zmniejsza zużycie papieru przede wszystkim na papierze, szczególnie w samochodach sportowych. I jak to Ferrari nie lubi turbo, ale musi je używać żeby ucieszyć europejskie przepisy. Najlepszy cytat z artykułu:

"Government fuel-economy test cycles, especially those in Europe, approximate the driving style of a heavily sedated 83-year-old librarian."

(czyli testy zużycia paliwa w Europie symulują styl jazdy naćpanego 83 letniego bibliotekarza ;) ).

 

Artykuł:

http://www.roadandtrack.com/car-culture/news/a24691/ferrari-engineers-dont-like-turbocharging/

 

Moje spostrzeżenia są takie że jak się jeździ leniwie, to rzeczywiście samochód z turbo pali mniej niż wolnossący o podobnej mocy silnika. Jednak jak się jeździ ostrzej to jest zupełnie odwrotnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dopuki pakują 'turbocharged 3.9-liter, 553-hp V8 ',to wg mnie może być

 

a takie stękanie jest dla purystów, którzy chceiliby w ferrari tylko silniki NA

 

 

 

a downsizing z turbo daje oszczędności wtedy kiedy silnik jest zimny (ale w dupę dostaje turbo), albo jak silnik generuje bardzo mało mocy (obroty biegu jałowego), wtedy dobry start-stop lub hybryda jest lepsza.

 

A dołożyć turbo do dużego silnika - jestem za

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Turbo ma dodatkowe wady - zwiększa masę silnika a co więcej pogorsza rozkład tej masy - jest ona wyżej co podwyższa środek ciężkości = psuje zachowanie w zakrętach.

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

zaraz napiszesz, że zwiększa opór aerodynamiczny, głośność silnika i miejsce w komorze silnika. Od tego jest żeby dawać Nm.

To lepiej wsadzić 2x większy silnik, który zrujnuje rozkład masy w większości samochodów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku czyli turbo waży więcej niż większy silnik? Lol

Ja autem z turbo nigdy nie osiągnąłem spalania z seicento. SC max to 15l/100

W turbo 11. A mocy 2x tyle i auto cięższe o 50%. Nie zamulam. :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Turbo ma dodatkowe wady - zwiększa masę silnika a co więcej pogorsza rozkład tej masy - jest ona wyżej co podwyższa środek ciężkości = psuje zachowanie w zakrętach.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mase zwiększa pomijalnie a  Nm daje mnóstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku czyli turbo waży więcej niż większy silnik? Lol

Ja autem z turbo nigdy nie osiągnąłem spalania z seicento. SC max to 15l/100

W turbo 11. A mocy 2x tyle i auto cięższe o 50%. Nie zamulam. :-D

 

W przypadku Ferrari silnik F154 waży więcej niż F136. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mase zwiększa pomijalnie a  Nm daje mnóstwo.

 

Tyle że nie tam gdzie ich potrzeba - masz pełno nm. przy niskich obrotach i duszenie się silnika przy wysokich - przy identycznej mocy silnika może to pogorszyć osiągi zamiast je poprawić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że nie tam gdzie ich potrzeba - masz pełno nm. przy niskich obrotach i duszenie się silnika przy wysokich - przy identycznej mocy silnika może to pogorszyć osiągi zamiast je poprawić. 

To zależy od konfiguracji. Sam sobie kiedyś zrobiłem 1,4 T w Punto o mocy 197HP który jechał od 4-7k rpm. Poniżej praktycznie jeździł w podciśnieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od konfiguracji. Sam sobie kiedyś zrobiłem 1,4 T w Punto o mocy 197HP który jechał od 4-7k rpm. Poniżej praktycznie jeździł w podciśnieniu.

 

Nadal 7krpm to jak na Ferrari bardzo mało. Nie jestem wrogiem turbo - uważam że do samochodu którym się jeździ na codzień, turbodoładowany silnik jest idealny - pozwala na dynamiczne przyspieszanie przy niskich obrotach silnika a co za tym idzie niewielkiej głośności. Ale w przypadku samochodu "sportowego" turbo to zuo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Ale w przypadku samochodu "sportowego" turbo to zuo.

 

Kiedyś nawet w F1 jeździli  turbodoładowaniem, o rajdach już nie wspomnę bo bez turbo nie było by większości legendarnych aut rajdowych.

Btw Ferrari też już bardzo dawno robiło supersamochody z doładowaniem - patrz F40 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś nawet w F1 jeździli  turbodoładowaniem, o rajdach już nie wspomnę bo bez turbo nie było by większości legendarnych aut rajdowych.

Btw Ferrari też już bardzo dawno robiło supersamochody z doładowaniem - patrz F40 ;)

 

W momencie kiedy spalanie nie jest istotne, supercharger daje znacznie lepsze efekty niż turbo - nie ma "turbo-lag", charakterystyka silnika jest liniowa, nie są wymagane ciężkie rury wydechowe. Niestety spalanie na tym bardzo cierpi.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Turbo ma dodatkowe wady - zwiększa masę silnika a co więcej pogorsza rozkład tej masy - jest ona wyżej co podwyższa środek ciężkości = psuje zachowanie w zakrętach.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Pozwolę się nie zgodzić. U mnie turbo jest pod silnikiem...

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Co zrobisz? Nic nie zrobisz. Dopoki tak wazna jest emisja CO2 a testy kompletnie sztuczne to wynik moze byc jeden.

Niestety. I przez to w europie nie ma kilku fajnych samochodów.. 

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę się nie zgodzić. U mnie turbo jest pod silnikiem...

Krawiec

Nadal ilośc rur kolektora wydechowego +

rur chłodnicy + sama chłodnica jest powyżej środka ciężkości samochodu bez tego bałaganu.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.