Skocz do zawartości

Pompa w studni głębinowej


rwIcIk

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli chcesz używać wody z tej studni do podlewania to jedynym rozwiązaniem jest jakiś większy zbiornik na zewnątrz i czujnik poziomu lustra wody powyżej pompy, który wyłączy zasilanie i zapobiegnie pompowaniu na sucho.

Wymiana pompy nic nie da.

 

Przy takim słupie wody pompa i tak padnie bardzo szybko, bo będzie się włączała i wyłączała co chwilę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przy takim słupie wody pompa i tak padnie bardzo szybko, bo będzie się włączała i wyłączała co chwilę.

Na razie studnię dobie odpuściłem

Uzyskałem warunki na przyłączenie do wodociągu i wstępną wycenę projektu i robót.

Wyjdzie drożej od studni, ale woda bardziej pewna w moim rejonie ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie studnię dobie odpuściłem

Uzyskałem warunki na przyłączenie do wodociągu i wstępną wycenę projektu i robót.

Wyjdzie drożej od studni, ale woda bardziej pewna w moim rejonie ;]

A niektórzy (nawet większość) śmieją się, gdy się im mówi, że w Polsce (i ogólnie Europie) jest ogromny deficyt wody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj sprawdzałem. Woda jeszcze niżej w studni. Trza czekać na mokry rok ;)

 

To załatwiaj wodociąg lub rób nową studnię.

 

Mój sąsiad kilka dni temu brał ode mnie kontakt na firmę od studni, bo skończyła się u niego woda, trochę mnie speszył bo mówił w trakcie jak nalewałęm wodę do basenu :phi: . Co ciekawe studnia ma ok 10m od mojej a zimą woda się skończyła 8] , u mnie za to nie ma najmniejszych problemów a źródło jest od bardzo duzej wydajności wg wykonawcy. Swego czasu drugi sąsiad miał podobny problem, okazało się jak wyciągął rurę, że była o kilka metrów krótsza niż deklarowana głębokość przez wykonawcę. Daltego dobra firma i uczciwe wykonanie studni to podstawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To załatwiaj wodociąg lub rób nową studnię.

 

Mój sąsiad kilka dni temu brał ode mnie kontakt na firmę od studni, bo skończyła się u niego woda, trochę mnie speszył bo mówił w trakcie jak nalewałęm wodę do basenu :phi: . Co ciekawe studnia ma ok 10m od mojej a zimą woda się skończyła 8] , u mnie za to nie ma najmniejszych problemów a źródło jest od bardzo duzej wydajności wg wykonawcy. Swego czasu drugi sąsiad miał podobny problem, okazało się jak wyciągął rurę, że była o kilka metrów krótsza niż deklarowana głębokość przez wykonawcę. Daltego dobra firma i uczciwe wykonanie studni to podstawa.

 

Nie tylko głębokość decyduje. Ja miałem chyba najbardziej jaskrawy przykład tego, jak można spartolić robotę w przypadku jednego z odwodnień. Wykonawca budowlany planował wykop (punktowo) o głębokości około 3 metrów. Woda występująca w warstwie wodonośnej o warunkach swobodnych występuje na tamtych terenach na głębokości poniżej metra ppt. Wybrano tańszą od naszej ofertę (wiadomo - CCC).

 

Wykonawca studni po odwierceniu, zafiltrowaniu i rozpoczęciu pompowania określił wydajność maksymalną studni na 4 m3/h - po prostu nie dawała więcej wody, pompa głębinowa zapuszona na spód otworu pracowała "na zalew" dając taką właśnie wydajność. Ogólnie warunki hydrogeologiczne określił krótkim "tu praktycznie nie ma wody". Po 3 dniach pompowania z taką wydajnością wjechała koparka (wykop około 10 metrów od studni), wybrała 2 łyżki ziemi i pokazała się woda. Nie było możliwe kontynuowanie prac ziemnych, więc po walce z wykonawcą studni w końcu poszli po rozum do głowy i zadzwonili do nas po pomoc. Studnia wywiercona 2 metry od tej, która dawała 4 m3/h dała łącznie (na dwie zapuszczone pompy - jedna o wydajności ok. 25 m3/h, druga 15 m3/h) prawie 40 m3/h, konieczne było też odwiercenie drugiej studni o podobnej wydajności, żeby dało się wykonać wykop "na sucho". Mamy zatem 20-krotną różnicę wydajności warstwy wodonośnej - między tym, co określił nierzetelny (albo po prostu niefachowy) wykonawca a tym, co faktycznie miało miejsce. Głębokości studni identyczne (oczywiście ta pierwsza - bezwodna - zmierzona przez nas), identyczna średnica rur, teoretycznie taka sama konstrukcja filtra (tj. generalny typ filtra - wykonawca pierwszej studni nie udzielił żadnych informacji dotyczących szczegółów technicznych) a jedna studnia daje 4 m3/h, druga 40 m3/h.

 

Taka różnica bierze się po pierwsze z technologii wiercenia (w tym użytych materiałów), po drugie z analizy budowy geologicznej i wykształcenia litologicznego warstwy i po trzecie z prawidłowego zaprojektowania i wykonania studni - przy użyciu odpowiednich materiałów, prawidłowego określenia interwału zafiltrowania itp. itd. To ostatnie wykonuje się po prostu w terenie - na podstawie danych zebranych w czasie wiercenia (tj. projekt "oficjalny" musi zawierać przypuszczalną konstrukcję studni itp., ale weryfikuje się to na miejscu i ostateczną konstrukcję dokumentuje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.