Skocz do zawartości

Włącznik podwójny


Adaźko

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję włącznikiem podwójnym załączać/wyłączać dwa źródła światła: jedno 12V, drugie 230V.

Niestety taki: http://www.leroymerlin.pl/elektrycznosc/gniazda-wtyczki-akcesoria/serie-gniazd-i-wlacznikow/wlacznik-podwojny-basic-kontakt-simon,p158828,l1056.html nie obsługuje takich funkcji.

Są takie?

Jakaś nazwa (handlowa)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zwykłego wyłącznika dokładasz przekaźnik z cewką na 230V. Sterujesz cewką, o ona dowolnym napięciem po drugiej stronie styków NO.

Dzięki za odpowiedź, ale bardziej po ludzku?

 

Chodzi o to, że jedną kołyską chcę wyłączać jeden halogen 12V (zasilany z transformatora 12V, jest ich do transformatora podłączonych 3 sztuki, ale tylko jeden ma być wyłączany tym podwójnym), druga kołyska do lampy 230V.

Edytowane przez Adaźko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, ale bardziej po ludzku?

 

Chodzi o to, że jedną kołyską chcę wyłączać jeden halogen 12V (zasilany z transformatora 12V, jest ich do transformatora podłączonych 3 sztuki, ale tylko jeden ma być wyłączany tym podwójnym), druga kołyska do lampy 230V.

 

No to po co chcesz sterować 12V. Przecież z włącznika idzie do halogenów, a te dopiero przez trafo są zasilane 12V.   :facepalm:

 

Czyli i tym i tym sterujesz 230V  

 

 

EDIT Aaaa. zaczynam kumać tą skomplikowaną instalację.... Chwilkę  ;]

Edytowane przez rg15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ma być:

 

Włączam 2 sterowane z pierwszego włącznika.

 

Włączam i wyłączam jeden sterowany z 2 

 

Tak ?

 

Jeżeli tak, to zastosowanie przekaźnika w obwodzie 2 kołyski załatwiło by Ci problem, tylko, czy masz wystarczającą ilość przewodów w ścianie ?

Edytowane przez rg15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja wygląda tak, że jednym wyłącznikiem pojedynczym (W1) włączam napięcie na transformator/halogeny (T/H).

Zupełnie innym wyłącznikiem (W2) włączam napięcie na zupełnie inną lampę (L).

Jeden z halogenów (H3) musi być włączany/wyłączany osobno i dla niego chciałbym osobny wyłącznik.

Mogę poprzerobić nieco podłączenie/przewody pod W2 i tutaj chciałbym podwójny.

Nie wiem jak się rysuje schematy elektryczne, ale coś tam nabazgrałem.

Czerwona kreska to przewód, który chciałbym podłączyć do W2.

post-144819-0-97766200-1473856965_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej, jak dołożysz jeszcze jedno trafo do sterowania tym jednym halogenem.

I zlaczy rownolegle 2 trafo ;) nie mam jak sprawdzić ale chyba sa dostepne włączniki podwojne z 2 osobnymi zasilaniami?

edit: tak jak na schemacie to W2 bedzie mogl tylko wylaczyc H3. Jesli trafo bedzie wylaczone W1, to pstrykanie W2 nic nie zmieni ;) Zmiec H3 na wersje 230V, odlacz od trafo i podepnij pod W2 :) Tylko skas musisz przewod neutralny do niego podprowadzic ;)

Edytowane przez luccass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I zlaczy rownolegle 2 trafo ;) nie mam jak sprawdzić ale chyba sa dostepne włączniki podwojne z 2 osobnymi zasilaniami?

edit: tak jak na schemacie to W2 bedzie mogl tylko wylaczyc H3. Jesli trafo bedzie wylaczone W1, to pstrykanie W2 nic nie zmieni ;) Zmiec H3 na wersje 230V, odlacz od trafo i podepnij pod W2 :) Tylko skas musisz przewod neutralny do niego podprowadzic ;)

Nie jest problemem, że H3 będzie świeciło tylko przy włączonym W1 - to jest OK.

Problemem jest przewód neutralny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję włącznikiem podwójnym załączać/wyłączać dwa źródła światła: jedno 12V, drugie 230V.

Niestety taki: http://www.leroymerlin.pl/elektrycznosc/gniazda-wtyczki-akcesoria/serie-gniazd-i-wlacznikow/wlacznik-podwojny-basic-kontakt-simon,p158828,l1056.html nie obsługuje takich funkcji.

Są takie?

Jakaś nazwa (handlowa)?

 

Na Twoim miejscu sprawdziłbym w jakiejś Castoramie czy innym markecie.

Wydaje mi się, że występują przełączniki podwójne z dwoma oddzielnymi obwodami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu sprawdziłbym w jakiejś Castoramie czy innym markecie.

Wydaje mi się, że występują przełączniki podwójne z dwoma oddzielnymi obwodami.

 

Dokładnie to wystarczy, a nie jakaś kombinacja z przekaźnikami.

Jeden obwód na 230V, a tym drugim na 12V także może być sterowane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@Adaźko Kontakt-Simon ma go pod nazwa  'lacznik dwubiegunowy'  'lacznik podwojny schodowy'.

https://www.kontakt-simon.com.pl/assets/res/doc/249/56011889d871f_informacje_techniczne_schematy_elektryczne_podlaczania_lacznikow_i_przyciskow.pdf

Edytowane przez luccass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@Adaźko Kontakt-Simon ma go pod nazwa 'lacznik dwubiegunowy'

 

Jest tylko jeden mały, lecz istotny szczegół: ten dwubiegunowy ma co prawda dwa oddzielne tory, ale sterowanie nimi jest "sprzężone" (będzie pewnie jeden klawisz), a autorowi wątku chodzi o niezależne sterowanie każdego toru.

Rozwiązaniem jest łącznik podwójny schodowy (w Twoim linku na dole, po lewej).

Edytowane przez romano11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tylko jeden mały, lecz istotny szczegół: ten dwubiegunowy ma co prawda dwa oddzielne tory, ale sterowanie nimi jest "sprzężone" (będzie pewnie jeden klawisz), a autorowi wątku chodzi o niezależne sterowanie każdego toru.

Rozwiązaniem jest łącznik podwójny schodowy (w Twoim linku na dole, po lewej).

Masz racje :ok: Umknela mi kreska miedzy stykami na schemacie :sciana:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeśli masz możliwość (nie chce mi się juz dokładnie analizować opisu) to lepiej zrób włączanie zasilania trafo , a nie punktów świetlnych +12V.

 

 

właśnie wystarczyło przeanalizować opis, a nie pisać niepotrzebne rzeczy

 

No właśnie nie wystarczy zrobić sterowanie trafo, bo ze schematu jasno wynika (wszak to schemat oświetlenia  :hehe: ), że tylko jeden z trzech halogenów ma mieć możliwość sterowania indywidualnego (w zasadzie wyłączenia), a drugim będzie realizowane sterowanie grupowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też o tym pomyślałem, ale mam dostęp tylko do przewodu zielonego, do żółtego niestety nie  :(

 

Ale wytłumacz mi, co do tego ma kolor przewodu?   :nie_wiem:

Ja bym to widział tak:

post-154820-0-92839600-1473933501_thumb.jpg

 

Można by to jeszcze zmodyfikować (jeśli jest przewód 3x za W1) i wymienić W1 na łącznik seryjny (świecznikowy) - wtedy zyskał byś możliwość całkowicie indywidualnego sterowania halogenem H3 i łącznikiem W1 włączał byś osobno H1 + H2 i H3 drugim klawiszem.

Edytowane przez romano11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tylko jeden mały, lecz istotny szczegół: ten dwubiegunowy ma co prawda dwa oddzielne tory, ale sterowanie nimi jest "sprzężone" (będzie pewnie jeden klawisz), a autorowi wątku chodzi o niezależne sterowanie każdego toru.

Rozwiązaniem jest łącznik podwójny schodowy (w Twoim linku na dole, po lewej).

Sterowanie jednym włącznikiem podwójnym obwodu 230V i 12V, jak i prowadzeniextych obwodów jednym przewodem czy w jednej rurce nie jest rozsądnym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tylko jeden mały, lecz istotny szczegół: ten dwubiegunowy ma co prawda dwa oddzielne tory, ale sterowanie nimi jest "sprzężone" (będzie pewnie jeden klawisz), a autorowi wątku chodzi o niezależne sterowanie każdego toru.

Rozwiązaniem jest łącznik podwójny schodowy (w Twoim linku na dole, po lewej).

Kupowałem ostatnio w Leroy włączniki podwójne Legrand-a. Serii chyba Niloe? Z tym, że wersja I bo były jeszcze Niloe II.

Ramka zintegrowana z mechanizmem. Nie zdejmowana.

Kląłem przy montażu mostkując i zadając sobie pytanie po co ci durnie zrobili oddzielne tory?

Będzie idealny tylko jeśli to halogen to myślę, że szybko się styk wypali. Zastosowałbym tylko do LED. W przeciwnym razie przekaźnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie jednym włącznikiem podwójnym obwodu 230V i 12V, jak i prowadzeniextych obwodów jednym przewodem czy w jednej rurce nie jest rozsądnym rozwiązaniem.

 

Dlatego też narysowałem schemat rozwojowy (wersja 1.1  :phi: ), gdzie sterujesz tylko jednym napięciem. Co zrobi autor - tego nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję włącznikiem podwójnym załączać/wyłączać dwa źródła światła: jedno 12V, drugie 230V.

Niestety taki: http://www.leroymerlin.pl/elektrycznosc/gniazda-wtyczki-akcesoria/serie-gniazd-i-wlacznikow/wlacznik-podwojny-basic-kontakt-simon,p158828,l1056.html nie obsługuje takich funkcji.

Są takie?

Jakaś nazwa (handlowa)?

 

Łącznik podwójny krzyżowy to jest to czego potrzebujesz ( dwa niezależne tory każdy sterowany osobnym klawiszem). Jednakże podłączanie 12V i 230V w jednym łączniku nie jest zbyt mądrym rozwiązaniem

 

Kupowałem ostatnio w Leroy włączniki podwójne Legrand-a. Serii chyba Niloe? Z tym, że wersja I bo były jeszcze Niloe II.

Ramka zintegrowana z mechanizmem. Nie zdejmowana.

Kląłem przy montażu mostkując i zadając sobie pytanie po co ci durnie zrobili oddzielne tory?

 

Poczytaj sobie w internetach co ci durnie potrafią fajnego porobić za pomocą takich włączników jakie jak sądzę kupiłeś przez swoją pomyłkę. To się nazywa (w)łacznik podwójny krzyżowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.