Skocz do zawartości

Hydrologia, hydrogeologia - kilka pytań...


romano11

Rekomendowane odpowiedzi

Powitać :)

 

Ponieważ zostałem opiekunem technicznym, konserwatorem i generalnym wykonawcą w jednym na działce rekreacyjnej 397m.kw. :phi: mam kilka pytań związanych (na początek) z wodą:

- w studzience jest licznik i za nim potrzeba wyłożyć rurkę do altany i tu pytanie: jakie fi ? z gleby wystaje kawałek rurki PP z kokotkiem;

- do podlewania wąż 1/2 albo 3/4" ? czy to ma związek z długością węża (wystarczy jak sądzę 20-25m) i być jakoś skorelowane z fi rurki zasilającej ?

- jest też "studnia" (na foto) głębokości ok. 3,5m, niestety wykonana ze starych beczek czy innej rury stalowej... średnio to wygląda; co z tym można by zrobić: zasypać ? przebudować na kręgi betonowe, pogłębić, odmulić i oczyścić ? wstawić do środka plastikową rurę fi 500 i szczelinę między nową i starą rurą (około fi 600) zalać zaprawą cementową?

Autokąciku doradź coś, bo jestem zielony w takich tematach :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, mayster_tcz napisał:

Nie bardzo zrozumiałem, to masz w końcu studnię kopaną czy wodociąg i licznik? 

 

Na bogato: jest i studnia (chociaż powinienem napisać: studzienka :phi:) i końcówka wodociągu, który chcę przedłużyć.

 

8 godzin temu, rwIcIk napisał:

Dowie się o jakirgoś lokalnego hydraulika i niech działa ;]

 

Lokalny hydraulik? Żeby mi doradził, czy do podlewania wystarczy mi szlauch 1/2 czy 3/4" ? :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to więc do altanki daj nawet i 1 cal PP (taka niebieska), potem sobie rozdzielisz na to co potrzebujesz czy założysz redukcję. Koszt jest bardzo mały. 

Do podlewania daj 3/4, zawsze mniejszy spadek. 

 

Co do studni - jeśli obudowa tylko źle wygląda, ale się trzyma dobrze, to wypompuj muł aż do dna, nasyp z pół metra drobnych kamieni i tyle. Jeśli obudowa się nie trzyma dobrze, to wykop studnie od nowa, technologia to już obojętnie, zależy co tam lokalnie robią i jak blisko powierzchni masz wodę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do podlewania wezmę 3/4" 20-25m.

Co do wodociągu - niebieska PP? To, co wystaje z gleby jest PP 25/4,2 (czy jakoś tak), ale jasnoszare. Nadaje się to to do gleby, czy to tylko kolor i nie ma większego znaczenia? I czy są dostępne inne odcinki, niż 3 lub 4 metry?

Odnośnie studni - to będzie musiało poczekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, romano11 napisał:

Do podlewania wezmę 3/4" 20-25m.

Co do wodociągu - niebieska PP? To, co wystaje z gleby jest PP 25/4,2 (czy jakoś tak), ale jasnoszare. Nadaje się to to do gleby, czy to tylko kolor i nie ma większego znaczenia? I czy są dostępne inne odcinki, niż 3 lub 4 metry?

Odnośnie studni - to będzie musiało poczekać.

 

Tak jak piszą koledzy przedłuż rurę z taką średnicą jak jest. Rożnica w cenie żadna, rurę kupuje się na metry, łączy skręcanym nyplem.

Wąż do podlewania, przy mniejszych odcinkach i niedużym ogrodzie/wydajności można 1/2, przy większej długości i sporym ogrodzie 3/4 podlejesz szybciej. 3/4 ma wadę taką, że jest wyraźnie cięższy, przez to mniej poręczny, gorzej się go skręca, itp.

Studnie najlepiej jak Ci obejrzy jakiś spec od studni, bo łatwo to zepsuć. Z tego co wiem to można wbić tam rurę i zatopić pompę, ale trzeba być pewnym jak jest z wydajnością i zamuleniem. Jeżeli tylko do podlewania to możesz tanią pompę kupić na początek i popróbować - zawsze to taniej niż z wodociągu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.