Skocz do zawartości

Jakie wiertła do metalu?


CRAZY_Wroc

Rekomendowane odpowiedzi

Po kolejnej walce z wierceniem więcej niż 5 otworów tak mnie naszło, że czas kupić zestaw wierteł, które będą trwalsze.

Zawsze żal ściskał pośladki i kupowałem zestaw za kilkanaście PLN - bo przecież nie wiercę na codzień. Ale znienacka przyszła robota na cito - no i grube słowa latały jak motyle.

W związku z tym - polećcie trwałe wiertła w rozsądnej cenie (cena umowna :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@CRAZY_Wroc Kobaltowe, a wiertła i wiercone przedmioty chłodź zwykłą wodą- polewaczkę zrobisz z butelki, otworek w nakrętce i tyle.

 

Pójdzie jak w masło.

 

I jeszcze coś, niskie obroty, im większej średnicy tym mniejsze, powoli, i jak pisałem chłodzić.

 

Edytowane przez Orochimaru
Scaliłem posty.
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Cinek napisał:

I jeszcze coś, niskie obroty, im większej średnicy tym mniejsze, powoli, i jak pisałem chłodzić.

no dzisiaj wierciłem wiertłem 4 w profilu zamkniętym (kwadrat) - 20x20 mm - wiertarka akumulatorowa na 1 biegu. Lepiej szło z wkrętami samo wiercącymi - stąd wkurzenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, CRAZY_Wroc napisał:

no dzisiaj wierciłem wiertłem 4 w profilu zamkniętym (kwadrat) - 20x20 mm - wiertarka akumulatorowa na 1 biegu. Lepiej szło z wkrętami samo wiercącymi - stąd wkurzenie

Czasem byle jaka wiertarka stołowa bywa lepsza od wkrętarki ;)

Do precyzyjnego wiercenie są dostępne wiertła o podwójnym ostrzu.

Jak nie chcesz żeby wiertło tańczyło po materiale robisz punkt punktakiem ale to chyba wiesz.

Edytowane przez Cinek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Cinek napisał:

Czasem byle jaka wiertarka stołowa bywa lepsza od wkrętarki ;)

Do precyzyjnego wiercenie są dostępne wiertła o podwójnym ostrzu.

Jak nie chcesz żeby wiertło tańczyło po materiale robisz punkt punktakiem ale to chyba wiesz.

 

akurat po gradobiciu musiałem wymienić poszycie daszku nad drzwiami garażowymi - więc wybór narzędzia był z grubsza narzucony - co ciekawe wiertło fi5 stępiło się po rozwierceniu ~25 aluminiowych nitów (tylko główki) - więc to daje jakiś obraz nędzy którą miałem pod ręką :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, volf6 napisał:

W ściance 2mm profilu to chyba każdym wiertłem HSS da się zrobić kilkadziesiąt dziur bez problemu. Ważne aby to robić czysto czyli by wiertło nie maiło kontaktu z piaskiem czy betonem:ok:

z rozrzewnieniem wspominam wiertła z PRLu - zapewne "wynoszone" z zakładów pracy - ale parę sztuk znalazłem w garażu - potrafiły wytrzymać dużo - m.in wiercenie w murze :) (kto by tam o widii słyszał ;) ). Myślę że wiertła które teraz miałem to z plasteliny były - wieczorem sobie kontrolnie powierciłem otwory w podobnym profilu w warunkach komfortowych a nie polowych - po 2 otworach widać było wyraźne stępienie ostrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 7.07.2019 o 18:53, 2000_mc napisał:


W aluminium jak wierce to denaturatem smaruję.

Nie zapala się :phi: ?

 

Kupiłem dzisiaj kobaltowe wiertła, bo gość doradził takie (chciałem Milwaukee) musiałem rozwiercić stare blachowkręty 3mm, pierwszy poszedł jakoś, drugi już d.. dopiero wiertełkami z zestawu poszło. Problem to dość szybko wiertło się stępiło.

Pytanie - jakie macie strategie ostrzenia ?

 

Trochę nie chce się bawić ręcznie. Kiedyś ojciec miał przystawkę do Dremela do ostrzenia wierteł - są dalej takie, warto w to zainwestować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.