Skocz do zawartości

Ogrzewanie elektryczne w domu?


Tomasz_29

Rekomendowane odpowiedzi

Czy możecie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy pompa ciepła powietrze powietrze to jest dokładnie to samo co klimatyzator ? Ja wiem, że działa na tej samej zasadzie ale chodzi mi o to czy jest jakaś różnica jeśli będę szukał instalatorów "pomp ciepła pp" a "klimatyzatorów". To samo czy nie to samo ? :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, yack napisał:

Czy możecie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy pompa ciepła powietrze powietrze to jest dokładnie to samo co klimatyzator ? :) 

Każdy klimatyzator to pompa ciepła powietrze-powietrze.

Ale nie każda pompa ciepła powietrze-powietrze to klimatyzator.

 

Np: w suszarce do ubrań jest pompa ciepła powietrze-powietrze, która służy tylko do pogrzania powietrza do wysuszenia ubrań. Ona nigdy nie będzie pracowała aby schłodzić powietrze wewnątrz suszarki.

 

Stosując pompy ciepła powietrze-powietrze musisz mieć świadomość że po domu będą "wiały wiatry". Ciepłe powietrze z pompy ciepła musi być jakoś rozprowadzone po całym domu, więc wentylator musi działać. Czy da się ogrzać w ten sposób dom? Oczywiście. Sam grzałem zeszłej zimy klimatyzacją (split na parterze i kanałówka na piętrze) przez cały miesiąc, jak miałem nieczynną kotłownię z piecem gazowym. W domu było tak samo ciepło, ale komfort był mniejszy poprzez właśnie te "wiatry".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2022 o 15:16, JacWeg napisał:

... Np: w suszarce do ubrań jest pompa ciepła powietrze-powietrze, która służy tylko do pogrzania powietrza do wysuszenia ubrań. Ona nigdy nie będzie pracowała aby schłodzić powietrze wewnątrz suszarki.

...

Suszarka z pompą ciepła podgrzewa mokre ciuchy, ale równocześnie skrapla wodę do pojemnika. Niby jakim sposobem, jeśli nie schładzaniem?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gondoljerzy napisał:

Suszarka z pompą ciepła podgrzewa mokre ciuchy, ale równocześnie skrapla wodę do pojemnika. Niby jakim sposobem, jeśli nie schładzaniem?

 

Chodziło mi o obieg gazów freonowych w suszarce (nie mylić z powietrzem używanym do przedmuchiwania ubrań) . Jest zawsze stały. Nie słyszałem o suszarkach, w których można odwrócić obieg gazów i do bębna suszarki wdmuchiwać zimne powietrze.

 

Przykładowy schemat suszarki z pompą ciepła:

obraz.png.e74f7bdcd690106ce301d7de3997573f.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2022 o 13:01, yack napisał:

Czy możecie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy pompa ciepła powietrze powietrze to jest dokładnie to samo co klimatyzator ? Ja wiem, że działa na tej samej zasadzie ale chodzi mi o to czy jest jakaś różnica jeśli będę szukał instalatorów "pomp ciepła pp" a "klimatyzatorów". To samo czy nie to samo ? :) 

Różnica to funkcja rewersu obiegu czynnika chłodniczego i np możliwość odbioru skroplin z modułu wewnętrznego. Dla instalatora praktycznie jest to samo urządzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Harp napisał:

Różnica to funkcja rewersu obiegu czynnika chłodniczego i np możliwość odbioru skroplin z modułu wewnętrznego. Dla instalatora praktycznie jest to samo urządzenie.

Czyli jeśli chcę kupić typowo do ogrzewania (chłodzenia nie potrzebuję) to i tak kupuję zwykłą klimę, tak ? w sensie z funkcją grzania ale klimę, tak ? Nie ma osobnych urządzeń które lepiej się sprawdzą do grzania ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, yack napisał:

Czyli jeśli chcę kupić typowo do ogrzewania (chłodzenia nie potrzebuję) to i tak kupuję zwykłą klimę, tak ? w sensie z funkcją grzania ale klimę, tak ? Nie ma osobnych urządzeń które lepiej się sprawdzą do grzania ? 

Niekoniecznie bo urządzenia można optymalizować pod względem ich głównej funkcji. Różnice mogą wynikać z zastosowanego czynnika chłodniczego i jego własności w różnych temperaturach. Może być tak, że urządzenie dobre jako grzanie funkcjonuje z jako taką sprawnością do -15*C a w upały trochę gorzej, a inne bardziej definiowane jako klimatyzacja przy -5 będzie się wyłączać bo gaz nie będzie poddawał się przemianom fazowym...

 

Przejrzyj zakresy prac danych urządzeń i sprawności w różnych temperaturach dla funkcji grzania i chłodzenia.

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.