Skocz do zawartości

Spawanie półosi


badyl1982

Rekomendowane odpowiedzi

Ja kiedyś spawałem migomatem (mam nawet gdzieś jeszcze zdjęcia pękniętej i pospawanej). Osiowość udało się zachować; wyważenie przy tej średnicy uznałem za najmniejszy problem.

Niespecjalnie przyznawałem się do zrealizowania tego pomysłu na forach internetowych, bo wszyscy, którzy mieli coś do napisania na ten temat, dość radykalnie go krytykowali. Niemniej jednak, udało się. Nie chciało mi się natomiast zdejmować osłony przegubu i oddzielać samego berła - i po jakimś czasie, niestety, zaczęło być je słychać podczas przyśpieszania przy maksymalnym skręcie. Nie wiem do tej pory, czy w przegubie coś się wytopiło, bo nie widziałem go nigdy przez nieruszaną osłonę, czy też wskutek temperatury rozszczelniło się przyleganie osłony do półosi, i do przegubu dostał się jakiś syf...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mp79 napisał:

Ja kiedyś spawałem migomatem (mam nawet gdzieś jeszcze zdjęcia pękniętej i pospawanej). Osiowość udało się zachować; wyważenie przy tej średnicy uznałem za najmniejszy problem.

Podgrzewales przed spawaniem? Jakiego drutu używałeś do spawania? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kenickie napisał:

Ja bym zapytał w jakimś warsztacie specjalizującym się w regeneracji wałów. Bo w przydomowych warunkach, raczej słabo to widzę. Trzeba zachować osiowość i wyważenie.

 

Nie będzie to jeździć w samochodzie. Obroty będą małe więc wyważenie nie jest tak istotne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, badyl1982 napisał:

Podgrzewales przed spawaniem?

Nie, tylko fazowałem na spoinę. Ale spawałem na maksymalnej mocy i z szybkim wysuwem, więc i tak podgrzewało się na tyle konkretnie, że w miarę szybkie wychładzanie w rejonie gumowej osłony, okazało się niewiele jej pomóc. 

58 minut temu, badyl1982 napisał:

Jakiego drutu używałeś do spawania? 

Pytasz o średnicę? 0,8 mm

Edytowane przez mp79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, badyl1982 napisał:

Do skrócenia jest poloś

Przerabiał ktoś taki temat? 

 

Nie robiłem, ale jak ma to być do pojazdu wolnobieżnego itp, to tniesz półoś, dopasowujesz rurkę o wewnętrznej średnicy równej tejże półosi, nabijasz, spawasz dookoła po obu stronach rurki. Jeśli ma przenosić większy moment obrotowy, to dodatkowo można rurkę przewiercić razem z półosią jakimś kobaltowym wiertłem i dać klin.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, badyl1982 napisał:

Do skrócenia jest poloś

Przerabiał ktoś taki temat? 

 

Tak. Robiłem swapa VW z Fiatem. Spawałem migomatem ale na tokarce, długa rurowa wymagała dotoczonej wkładki a krótka zatoczonej fazy i kontroli na ew. nieosiowość. Auto pojeździło kilka lat bez żadnych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, badyl1982 napisał:

Jaki gatunek drutu?

A cholera wie 😅

Taki, jak kupuję do spawania zwykłej stali. W sklepie nigdy nie pytają, jaki chcę gatunek. Zawsze mi podają taki dość twardy, chyba miedziowany, bo wizualnie przypominający miedziany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem tak kilka razy.

Końce fazujesz i wkładasz w czysty kątownik, łapiesz ściskami. Nagrzewasz, aż oczyszczone miejsca zmienią kolor na złotawy, bo półosie są ze stali, która ma ok 0,3% węgla. Spawasz zwykłym drutem, albo elektrodą. Najpierw jedną stronę, po wyjęciu z kątownika - drugą. Zostawiasz do ostygnięcia na powietrzu. Jeśli masz blisko osłony przegubów, okręcasz półoś przy nich szmatą i dbasz o to, żeby cały czas była mokra.

Masę spawarki oczywiście przykładasz do półosi, a nie do czopa na końcu.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.