Skocz do zawartości

Camper, campervan, VW California


bergerac

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 8.10.2022 o 19:25, ppmarian napisał(a):

Kolega ppmarian przerobił wypady pod namiot, spanie w kombi, zachodnia budę 400cm na haku, potem 460, teraz 520cm
Do tego zbudował sobie campetvana na h1l1

Nie wspominając wypadów z rodzicami łącznie z 126p + n126

Wiec absolutnie nic nie wie o caravanigu.

Jak jest pogoda to jest super można spać nawet pod gołym niebem ale jak pada to każdy chciałby choć odrobinę kawałka swojej przestrzeni...

 

 

Kolega ppmarian zapomina że każdy ma inne potrzeby i jego doświadczenia caravaningowe nijak się mają do potrzeb innych. Ale to ani pierwszy ani ostatni raz, a ja już się przyzwyczaiłem;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, bizz napisał(a):

 

Kolega ppmarian zapomina że każdy ma inne potrzeby i jego doświadczenia caravaningowe nijak się mają do potrzeb innych. Ale to ani pierwszy ani ostatni raz, a ja już się przyzwyczaiłem;)

Jakby @Bartolomejmiał podejście jak @ppmarian, to pewnie całe życie by składał na kampera zamiast zwiedzać świat w berlingo. Nie każdego stać (i nie każdy potrzebuje) tej przestrzeni. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, janusz napisał(a):

Jakby @Bartolomejmiał podejście jak @ppmarian, to pewnie całe życie by składał na kampera zamiast zwiedzać świat w berlingo. Nie każdego stać (i nie każdy potrzebuje) tej przestrzeni. 

 

A przede wszystkim każdy chce żyć po swojemu i zaspokajać swoje potrzeby a nie innych. 

  • Lubię to 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, janusz napisał(a):

Jakby @Bartolomejmiał podejście jak @ppmarian, to pewnie całe życie by składał na kampera zamiast zwiedzać świat w berlingo. Nie każdego stać (i nie każdy potrzebuje) tej przestrzeni. 

Chętnie bym przytulił californię :serducha:

Ale... mam na berlingo :hehe:

Przy okazji targów chciałem zobaczyć łazienki i kibelki w camervanach, camperach i przyczepach- utwierdziło mnie to w przekonaniu że wolę korzystać z sanitariatów na kempingach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Bartolomej napisał(a):

Chętnie bym przytulił californię :serducha:

Ale... mam na berlingo :hehe:

Przy okazji targów chciałem zobaczyć łazienki i kibelki w camervanach, camperach i przyczepach- utwierdziło mnie to w przekonaniu że wolę korzystać z sanitariatów na kempingach.

Od pewnego czasu myślę o aucie z możliwością okazyjnego przespania się w nim. Dużego busa nie chcę, taka "kalifornia" wydaje się w sam raz, ale ma dla mnie za dużo wad: podatek u mnie to ok 9-10 kPln/rok (najwieksza wada), potrzebuję codziennie dwóch aut na dojazdy do pracy (koszty paliwa lub utrzymywanie trzech aut), kibla ani prysznica (wygodnie) w tym nie zainstaluje, spanie "na dziko" i tak tylko sporadycznie. Lubimy jeździć bez wcześniejszego planowania noclegu i taka możliwość awaryjnego przespania w samochodzie zwiększyłaby komfort wycieczek, na zasadzie podoba nam się "ta zatoczka" to szukamy noclegu, a jak się nie uda to jedna noc w aucie. 

Takie berlingo z "kamper boksem" wydaje się ok, ale nie wiem czy da się rozłożyć łóżko z fotelem pasażera odsuniętym maksymalnie do tyłu i ile zostaje miejsca pod nogami pasażera dla psa? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, janusz napisał(a):

Od pewnego czasu myślę o aucie z możliwością okazyjnego przespania się w nim. Dużego busa nie chcę, taka "kalifornia" wydaje się w sam raz, ale ma dla mnie za dużo wad: podatek u mnie to ok 9-10 kPln/rok (najwieksza wada), potrzebuję codziennie dwóch aut na dojazdy do pracy (koszty paliwa lub utrzymywanie trzech aut), kibla ani prysznica (wygodnie) w tym nie zainstaluje, spanie "na dziko" i tak tylko sporadycznie. Lubimy jeździć bez wcześniejszego planowania noclegu i taka możliwość awaryjnego przespania w samochodzie zwiększyłaby komfort wycieczek, na zasadzie podoba nam się "ta zatoczka" to szukamy noclegu, a jak się nie uda to jedna noc w aucie. 

Takie berlingo z "kamper boksem" wydaje się ok, ale nie wiem czy da się rozłożyć łóżko z fotelem pasażera odsuniętym maksymalnie do tyłu i ile zostaje miejsca pod nogami pasażera dla psa? 

Nowe berlingo są też chyba dłuższe wersje- tak jak caddy maxi. Gdybym miał większy budżet to kupiłbym właśnie caddy. Chciałem samochód jak najmłodszy by móc wykupić ubezpieczenie oc i ac- max 10 lat.  Reimo -jest duży wybór akcesoriów -może kiedyś... na razie priorytetem są studia córek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby @Bartolomejmiał podejście jak @ppmarian, to pewnie całe życie by składał na kampera zamiast zwiedzać świat w berlingo. Nie każdego stać (i nie każdy potrzebuje) tej przestrzeni. 
A kolega ppmarian tym kombi czy z namiotem co robił jak nie zwiedzał?

Zwyczajnie (może to moje niedomówienie) jak kogoś stać to odpuścić sobie te kroki pośrednie i iść (myśląc o wypadch z rodzina 2+3) w alkowe lub duża przyczepę.

Jeszcze raz zaznaczam jak jest pogoda to nie ma znaczenia jak leje to się robi mało przyjemnie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bartolomej napisał(a):

Nowe berlingo są też chyba dłuższe wersje- tak jak caddy maxi. Gdybym miał większy budżet to kupiłbym właśnie caddy. Chciałem samochód jak najmłodszy by móc wykupić ubezpieczenie oc i ac- max 10 lat.  Reimo -jest duży wybór akcesoriów -może kiedyś... na razie priorytetem są studia córek. 

Jest wersja berlingo xl, ale nowe berlingo, czy partner (rifter) są tylko "elektryki". 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, ppmarian napisał(a):

A kolega ppmarian tym kombi czy z namiotem co robił jak nie zwiedzał?

Zwyczajnie (może to moje niedomówienie) jak kogoś stać to odpuścić sobie te kroki pośrednie i iść (myśląc o wypadch z rodzina 2+3) w alkowe lub duża przyczepę.

Jeszcze raz zaznaczam jak jest pogoda to nie ma znaczenia jak leje to się robi mało przyjemnie.
 

Minivan niekoniecznie jest stanem pośrednim ;] . Kampery mają ceny zaporowe, a do przyczepy nigdy nie byłem w 100% przekonany- choć wykorzystywałbym ją prawie cały rok. Podróż- czas i koszty. Zresztą teraz to już tylko we dwie osoby. Z córkami lataliśmy pod namiot- quechua t6.2, miejsca wystarczająco i dość mobilnie- majdan rozkładaliśmy w 40 minut- materace, komody, stoliki... 

Gdybym w wieku trzydziestu lat miał na tyle kasy by kupić i utrzymać alkowę... ech :jem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minivan niekoniecznie jest stanem pośrednim ;] . Kampery mają ceny zaporowe, a do przyczepy nigdy nie byłem w 100% przekonany- choć wykorzystywałbym ją prawie cały rok. Podróż- czas i koszty. Zresztą teraz to już tylko we dwie osoby. Z córkami lataliśmy pod namiot- quechua t6.2, miejsca wystarczająco i dość mobilnie- majdan rozkładaliśmy w 40 minut- materace, komody, stoliki... 
Gdybym w wieku trzydziestu lat miał na tyle kasy by kupić i utrzymać alkowę... ech :jem:
Moje zdanie po tylu wypróbowanych opcjach:

1 os - kombi/nimi van/ campervan l1h1/namiot dachowy

2 os - nimi van / campervan l2h2/namiot dachowy

2+1 - campervan l3h2/ polintegra/przyczepa 460

2+2 i więcej - alkowa/
przyczepa +500

Oczywiście do tego tradycyjne namioty w różnej wielkości ale to już jazda mocno na pogodę i w dość wąskim okresie roku i raczej tylko campingi.



  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam T5 z 2012r krotka wersje 9os.

SKladam obie kanapy z tylu na plasko i na to ida 2 materace na cala szerokosc i tak spimi 2+1 male dziecko.Starszego dzieciaka 10lat dajemy na rpzedmie fotele wzdluz na materacu.Zrobilem sobie firanki i sie zaslaniamy.DO tego panel sloneczny 160Wat i drugi aku pod siedzeniem  to starcza na lodowke telefony itp

Mozna tak 2-3 noce przespac pozniej juz troche to meczy

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.10.2022 o 13:33, bizz napisał(a):

 

Nie sugeruj się tak do końca opiniami, kolega @ppmarian tez lubi na siłę odradzać - moi dobrzy znajomi jeżdżą kampervanem w składzie dwie osoby dorosłe i piątka dzieci. Auto max długie i wysokie, wystarczyło miejsca na 7 foteli z pasami, toaletę, lodówkę, kuchenkę i spanie dla wszystkich. Niestety tutaj już trzeba obejść się bez łazienki, gdyby była dwójka dzieciaków mniej spokojnie by się zmieścił prysznic.

Jest ciasno, ale są szczęśliwi.

no i się sprzedał. miałem dzisiaj oglądać a gość odpisał, że nieaktualne. 400 tys. nalotu, 65kpln, niby wtryski robił i coś przy wale. jest ruch :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Marcinas napisał(a):

no i się sprzedał. miałem dzisiaj oglądać a gość odpisał, że nieaktualne. 400 tys. nalotu, 65kpln, niby wtryski robił i coś przy wale. jest ruch :) 

 

A co tam miałeś do kupienia? Bo przegapiłem sens wątku a nie chce mi się grzebać, szukasz busa do przeróbki? Pytam bo moja firma właśnie zaczyna wystawiać nasze, max 3 lata mają i za podobne pieniądze idą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
3 godziny temu, Olas1 napisał(a):

 

No to się pochwalę... zeszło się trochę, ale namiot super. Jakość ok, dbałość o szczegóły też. Wziąłem full opcję z dodatkowymi gniazdkami 12v, lampką, listwami led i panelem 200W. Teraz jeszcze montuje ogrzewanie i dodatkowy akumulator i mamy auto na co dzień, ciągnik do kempingu i weekendowego podróżnika dla dwójki :) 

Cytryna.jpg

Poka wnętrze :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Vadero napisał(a):

Poka wnętrze :ok:

 

Wnętrze seria. Nic nie robię. Akumulator hotelowy będzie pod maską. Ładowarka 12/12v również. Pod siedzeniem ładowarka z solarów, ładowarka 230v oraz skrzynka z bezpiecznikami rozdzielająca 12v na wszystkie urządzenia. Nie chce póki co żadnej zabudowy robić. Jak mi to zacznie przeszkadzać to coś ogarnę. Wybór jest ogromny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Zbynek napisał(a):

Po co ładowarka 12V-12V? Połącz akumulatory przez separator i będzie ok.

 

Hasło: LiFePo4. Poza tym ładowarka jest zdecydowanie bardziej wydajna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Olas1 napisał(a):

 

Hasło: LiFePo4. Poza tym ładowarka jest zdecydowanie bardziej wydajna. 

Też mam LiFePo4, podłączony przez zwykłego Cyrix`a CT (nie Li-CT) i wszystko gra. Ładowanie z alternatora na poziomie 40-50A. Chyba że masz tzw. "inteligentny" alternator to rzeczywiście nie będzie ładował.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Zbynek napisał(a):

Też mam LiFePo4, podłączony przez zwykłego Cyrix`a CT (nie Li-CT) i wszystko gra. Ładowanie z alternatora na poziomie 40-50A. Chyba że masz tzw. "inteligentny" alternator to rzeczywiście nie będzie ładował.

 

Niestety mam. Jedyne rozsądne wyjście to 12/12. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bergerac napisał(a):

super!

 

te siatki się jakoś zasłania na noc?

 

gdzie takie widoki?


Tak, zasłania się. Nie spałem tam jeszcze, ogrzewania brak, a w nocy 6st. 
Chorwacja, Krk. W dzień super, ale jak tylko słońce się schowa to niestety zimno. 
 

2E8D6BB5-B6AF-4851-AAE6-DC7A33B338C2.jpeg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.