Skocz do zawartości

Przewody 230v oraz sat i skrętka


stepien2

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Jestem na etapie wymiany elektryki w domu. Chciałem również rozłożyć przewody sat oraz skrętkę pod internet i  monitoring.

 

W widocznej bruździe idą przewody 6x5, 4x5, 2,5x5, 5 przewodów3x1,5 oraz 6 przewodów 3x2,5. Czy mogę tam ułożyć przewody 1x sat i 3x rj45?

 

Czy ułożenie ich w jednej bruździe może mieć negatywny wpływ na sygnał TV lub pracę monitoringu? Jeśli ma to znaczenie długość wynosi około 20m. Przy czym w najdalszym pomieszczeniu zostają przewody 6x5, 5x2,5 i dwa razy 3x2,5.autokaci.jpg.cce976c8599b749450d254835672918a.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, stepien2 napisał(a):

Czy ułożenie ich w jednej bruździe może mieć negatywny wpływ na sygnał TV lub pracę monitoringu? Jeśli ma to znaczenie długość wynosi około 20m. Przy czym w najdalszym pomieszczeniu zostają przewody 6x5, 5x2,5 i dwa razy 3x2,5.

Możesz dodać skrętki i do TV SAT. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, stepien2 napisał(a):

Jak przykryję te przewody płytą gk, na której dam sat i intenet to wystarczy te 12,5 mm, żeby wszystko chodziło jak należy?

 

Dla większości zastosowań wystarczyłaby ekranowana skrętka puszczona obok tych przewodów. Tylko że jeśli masz tam faktycznie 5x6 to oznacza że jest to najpewniej jakaś wewnętrzna linia zasilająca, gdyby okazało się że linia ta zasila np. silniki lub przetworniki częstotliwości to gorzej. W skrajnym przypadku gdybyś kiedyś zapragnął puścić tą skrętką np. modbus - to już duży problem.

Przewody tvsat są ekranowane.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prąd będzie zasilał typowe dla domu urządzenia. W garażu co najwyżej jakieś 1-3 urządzeń 3F typu kompresor lub spawarka.

Z głównej rozdzielnicy idzie przewód 5x6, a do dwóch kolejnych już 4x5.

A mogę dać jeszcze przewody sat i int w drugą bruzdę, tam będzie 1-2 przewody 3x2,5 lub jeden 5x2,5 czy tam też muszę dawać ekranowane?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, punktak napisał(a):

 

Dla większości zastosowań wystarczyłaby ekranowana skrętka puszczona obok tych przewodów. Tylko że jeśli masz tam faktycznie 5x6 to oznacza że jest to najpewniej jakaś wewnętrzna linia zasilająca, gdyby okazało się że linia ta zasila np. silniki lub przetworniki częstotliwości to gorzej. W skrajnym przypadku gdybyś kiedyś zapragnął puścić tą skrętką np. modbus - to już duży problem.

Przewody tvsat są ekranowane.

 

Modbusy bardziej boli odległość. Mam kilka linii RSa puszczone momentami razem z zasilaniem i nigdy problemu nie było.

Najlepiej i tak wykorzystać żyły w skrętce ekranowanej.

 

18 godzin temu, stepien2 napisał(a):

Prąd będzie zasilał typowe dla domu urządzenia. W garażu co najwyżej jakieś 1-3 urządzeń 3F typu kompresor lub spawarka.

Z głównej rozdzielnicy idzie przewód 5x6, a do dwóch kolejnych już 4x5.

A mogę dać jeszcze przewody sat i int w drugą bruzdę, tam będzie 1-2 przewody 3x2,5 lub jeden 5x2,5 czy tam też muszę dawać ekranowane?

 

Ja wszędzie dałem ekranowane, nie kosztowało to jakoś więcej. Natomiast tam gdzie mogłem kable inne niż zasilające puszczałem oddzielną drogą - dla przejrzystości, bezpieczeństwa a nie z racji potencjalnych zakłóceń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie idą obok siebie, ale najgrubsze przewody to 3x2,5 lub 4x2,5. Nad kablami 230V idą skrętki LAN oraz przewody TV-SAT. :)

 

20220728_140241.jpg.48c9cec66201d2829d065f67338551aa.jpg

 

 

Tu widok w kotłowni, gdzie niżej kable wyjdą spod tynku i będzie "centrum dowodzenia", znaczy multiswitch TV-SAT i router WLAN:

 

20220728_140304.jpg.180c10c360016019808600f2f740b133.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Część przewodów teletechnicznych puszczę nową trasą, ale część muszę umieścić w miejscu z największą ilością przewodów 230v.autokaci.jpg.cce976c8599b749450d254835672918a.jpg.e7a7687b89f151754e7314c04a4c3dcd.jpg 

 

Czy zakup takiego peszla może ograniczyć w dużym stopniu zakłócenia elektromagnetyczne?

 

315866627_Beztytuu.jpg.3e0dccd43e99431dc5487d6efb6f813d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugeruję odpuścić temat ekranowania - w Twoim konkretnym przypadku jest to raczej techniczni i ekonomicznie nieuzasadnione. Poza tym, wbrew pozorom ekranowanie sieci teletechnicznych wcale nie jest takie proste i czasem powoduje więcej problemów niż korzyści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko monitoring/domofon ip będzie instalowany po zakryciu przewodów. Wolałbym być pewien że wszystko będzie ok i doszedłem do wniosku, że skoro nie mam przewodów ekranowanych to zainwestuję 200 zł w ekranowany peszel.

Ale jeśli mam mieć więcej szkody niż pożytku to odpuszczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, stepien2 napisał(a):

Dzięki za odpowiedzi. Część przewodów teletechnicznych puszczę nową trasą, ale część muszę umieścić w miejscu z największą ilością przewodów 230v.autokaci.jpg.cce976c8599b749450d254835672918a.jpg.e7a7687b89f151754e7314c04a4c3dcd.jpg 

 

Czy zakup takiego peszla może ograniczyć w dużym stopniu zakłócenia elektromagnetyczne?

 

Nie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.