Skocz do zawartości

Cegła gipsowa dekoracyjna kilka pytań


Cezarek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam . Będę szykował pokój od zera i na jednej całej scianie będę układał cegłę gipsowa dekoracyjna ..

Kilka pytań mam 🙂

1. Na co kleić cegłę,  klej do niej gotowy w wiaderku 83zl za 12kg , pomyślałem że jakiś zwykły do płyt g-k by starczyl? 

2. Na podłodze będą panele i wokół listwy przypodłogowe mdf  i pytanie o obróbkę przy panelach,  myślę że najlepiej ułożyć panele , przykleić listwy na tej ścianie i dopiero układać cegiełki (cegiełki nie są równe, w sensie nie mają płaskiej powierzchni) A jakaś szpare między listwą A cegiełka  obrobic  akrylem...

3. Na co kleić te listwy mdf-mamut?

Jakiego impregnatu użyć na koniec na cegiełki  żeby się nie brudzili i żeby się nimi nie brudzic...

Chyba w miarę logicznie napisalem

Pozdrawiam 🙂

Edytowane przez Cezarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem jakis dedykowany klej, szajs straszny. Z tego co pamiętam kleiłem finalnie (chyba, tak na 95%) na klej gipsowy do gk (a może to był gips szpachlowy...?). Znalazłem jakiś filmik w necie gdzie gość testował siłę klejenia, wyszło że któryś trzymał dużo lepiej niż dedykowany i tego właśnie użyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Cezarek napisał(a):

Witam . Będę szykował pokój od zera i na jednej całej scianie będę układał cegłę gipsowa dekoracyjna ..

Kilka pytań mam 🙂

1. Na co kleić cegłę,  klej do niej gotowy w wiaderku 83zl za 12kg , pomyślałem że jakiś zwykły do płyt g-k by starczyl? 

2. Na podłodze będą panele i wokół listwy przypodłogowe mdf  i pytanie o obróbkę przy panelach,  myślę że najlepiej ułożyć panele , przykleić listwy na tej ścianie i dopiero układać cegiełki (cegiełki nie są równe, w sensie nie mają płaskiej powierzchni) A jakaś szpare między listwą A cegiełka  obrobic  akrylem...

3. Na co kleić te listwy mdf-mamut?

Jakiego impregnatu użyć na koniec na cegiełki  żeby się nie brudzili i żeby się nimi nie brudzic...

Chyba w miarę logicznie napisalem

Pozdrawiam 🙂

 

1. u mnie było klejony zwykłym klejem do glazury, który pozostał po robieniu łazienki.

Ale kleić możesz dosłownie na wszystko - np. na klej montażowy z tuby.

Ważne pytanie - kładziesz płytki takie z gotową fugą, czy te do fugowania ?

 

2. ja najpierw kładłem płytki na ścianie, bo taka była kolejność remontu - panele kładłem później.

Listwy jeszcze nie dałem.

 

3. ja jeszcze nie impregnowałem (muszę odkurzyć, a może zmyć po zakończeniu wszystkiego), ale ja bym nie szukał cudów - jakiś prosty impregnat.

 

 

IMG_2183.jpg

IMG_7900.jpg

Edytowane przez Tomo
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tomo napisał(a):

ja jeszcze nie impregnowałem (muszę odkurzyć, a może zmyć po zakończeniu wszystkiego), ale ja bym nie szukał cudów - jakiś prosty impregnat.

A ja bym poszukał jakiegoś lepszego impregnatu, Cezarek pisze o płytkach gipsowych a one są nasiąkliwe...

Jedak cuda się zdarzają... w wigilię rano przy wyciąganiu z lodówki odpadło dno od słoika z czerwonym barszczem, wszystko dało się spłukać czystą wodą praktycznie bez dotykania cegły. Nie wyobrażam sobie jak by to wyglądało niezaimpregnowane :)

 

20211222_174443.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, alster napisał(a):

A ja bym poszukał jakiegoś lepszego impregnatu, Cezarek pisze o płytkach gipsowych a one są nasiąkliwe...

Jedak cuda się zdarzają... w wigilię rano przy wyciąganiu z lodówki odpadło dno od słoika z czerwonym barszczem, wszystko dało się spłukać czystą wodą praktycznie bez dotykania cegły. Nie wyobrażam sobie jak by to wyglądało niezaimpregnowane :)

 

20211222_174443.jpg

 

Jasne - tylko impregnat albo jest impregnatem albo nim nie jest :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cegła będzie z fuga. Ok już wszystko wiem, oprócz wykończenia.. 

Myślałem żeby najpierw przykleić ta listwe  przypodłogowa mdf i od tego zacząć układać cegłę, bo nie jest idealnie równa, to do niej może być ciężko przykleić ta listwe żeby było w miarę równo 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.03.2023 o 17:23, Cezarek napisał(a):

Cegła będzie z fuga. Ok już wszystko wiem, oprócz wykończenia.. 

Myślałem żeby najpierw przykleić ta listwe  przypodłogowa mdf i od tego zacząć układać cegłę, bo nie jest idealnie równa, to do niej może być ciężko przykleić ta listwe żeby było w miarę równo 

 

To zależy jaki efekt chcesz uzyskać. 

Jak przykleisz listwę do ściany i później płytki nad, to mniej  więcej listwy będą zlicowane ze ścianą

Jak zaczniesz płytki od dołu, a na to listwa, to nie wiem jak wyjdzie połączenie płytka-listwa i fuga-listwa (fuga pomiędzy płytkami) 

A może zrezygnować z listwy na tej ścianie?

 

Ja obecnie robię pokój nad garażem, jest tam komin wentylacyjny z garażu i pomieszczenia gospodarczego. Ów komin postanowiliśmy obłożyć "cegiełką" i tak zastanawiając się nad kolejnością (najpierw panele czy płytki), zdecydowałem że płytki będą bezpośrednio nad panelami (nie trzeba wówczas listew wokół niedużego komina). Ale klejenie zacznę od drugiego rzędu (odmierzę grubość podłogi i pierwszego rzędu płytek), a ostatni rząd przy samej podłodze, przykleję jak już położę panele. 

Kleić po położeniu podłogi nie chcę, bo łatwo uszkodzić/ubrudzić panele. Kleić od pierwszego, z pozostawieniem szpary na panele też nie, bo ciężko będzie wjechać panelem od każdej z czterech stron. U ciebie będzie łatwiej, bo jeśli to ściana to możesz od niej zacząć układanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Majkiel napisał(a):

 

To zależy jaki efekt chcesz uzyskać. 

Jak przykleisz listwę do ściany i później płytki nad, to mniej  więcej listwy będą zlicowane ze ścianą

Jak zaczniesz płytki od dołu, a na to listwa, to nie wiem jak wyjdzie połączenie płytka-listwa i fuga-listwa (fuga pomiędzy płytkami) 

A może zrezygnować z listwy na tej ścianie?

 

Ja obecnie robię pokój nad garażem, jest tam komin wentylacyjny z garażu i pomieszczenia gospodarczego. Ów komin postanowiliśmy obłożyć "cegiełką" i tak zastanawiając się nad kolejnością (najpierw panele czy płytki), zdecydowałem że płytki będą bezpośrednio nad panelami (nie trzeba wówczas listew wokół niedużego komina). Ale klejenie zacznę od drugiego rzędu (odmierzę grubość podłogi i pierwszego rzędu płytek), a ostatni rząd przy samej podłodze, przykleję jak już położę panele. 

Kleić po położeniu podłogi nie chcę, bo łatwo uszkodzić/ubrudzić panele. Kleić od pierwszego, z pozostawieniem szpary na panele też nie, bo ciężko będzie wjechać panelem od każdej z czterech stron. U ciebie będzie łatwiej, bo jeśli to ściana to możesz od niej zacząć układanie. 

To też jest sposób żeby nie dawać pierwszej warstwy..

Ale ja jakoś nie chce "opierać " tych cegiełek na panelach , bo wydaje mi się że panele pracują, dlatego uloze  panele ,przykleje  listwe ona jest "chudsza" z 1cm od cegiełek,  i cegiełki będę kleił od tej listwy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Zbynek napisał(a):

A dlaczego gispowa imitacja a nie prawdziwe cegły? Można kupić płytki ze starych cegieł :ok:

Taptaraptap
 

 

Może dlatego, że dużo łatwiej jest położyć imitację - głównie dlatego, że ma gotowe fugi i są to w zasadzie puzzle.

 

W przypadku cegły ciętej trzeba je ułożyć (jak się źle urobi klej to potrafią zjeżdżać).

To jeszcze pół biedy - bo potem trzeba to zafugować, a to już nie takie proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, przerabiałem temat i moja opinia w tej sprawie.

W salonie kleiliśmy cegły scinane z prawdziwych cegieł (lica), klejone klejem do flizów, fuga robiona ręcznie

Użytkowaliśmy to tak od pażdziernika do lutego. Pomysł z surową cegłą jest chory. Zbierają się na tym niewyobrażalne ilości kurzu, cegła jakoś sama to przyciąga i odkurzanie ściany co 2 tygodnie było masakrą.

No dobra, wpadł kolejny chory pomysł - pomalujmy to na biało. Gorszego pomysłu chyba mieć nie można bo ściana z cegiełek, pomalowana na biało, na której jest jeszcze kominek - kwalifikuje się do malowania co roku po sezonie palenia w kominku.

Przetwaliśmy tak 5 lat, całą tą cegiełkę zbiliśmy i ścianę okleiliśmy karton gipsem.

W międzyczasie była zmiana pierwszej prowizorycznej osłony kominka na docelową.

 

Żeby nie było kolorowo to w jednej z sypialni na kawałku ściany położyliśmy imitację cegły z gipsu (tą normalnie kupioną w Castoramie), no w sypialni na górze to się sprawdza. Gipsowa pseudocegiełka tak nie zbiera kurzu, nie wiem dlaczego, nie znam się na tym po prostu piszę jak jest.

20141115_184926.jpg

20141121_103548.jpg

20141126_100935.jpg

20150508_163839.jpg

20170208_01kominek.jpg

20170420_161107.jpg

20190705_105356.jpg

20221215_143847.jpg

20230324_153951.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.