Skocz do zawartości

Żywopłot


Jaruga

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam koncepcji żywopłotu który nie będzie upierdliwy (w sensie wymagał dużo pracy). Są dwa różne odcinki z różnymi oczekiwaniami:

1. krótszy ok 12m graniczący z drogą powiatową przy której właśnie buduje się ścieżka rowerowa, chodnik i latarnie. Tutaj oprócz izolacji wizualnej ma być też utrudnienie wejścia na posesję. Ten krótki odcinek nie musi być bezobsługowy. 

 

2. ok 30m wspólnego płotu z sąsiadem od którago chcę sie odgrodzić "optycznie". Tutaj ma być po prostu jak najmniej roboty i szybkie przyrosty. 

 

Co byście doradzili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Radson napisał(a):

Winobluszcz

 

Potrafi przejść na inne rośliny i je zagłuszyć. Bardzo ciężki w wytępieniu. Wiem bo mam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.03.2023 o 10:30, Jaruga napisał(a):

Szukam koncepcji żywopłotu który nie będzie upierdliwy (w sensie wymagał dużo pracy). Są dwa różne odcinki z różnymi oczekiwaniami:

1. krótszy ok 12m graniczący z drogą powiatową przy której właśnie buduje się ścieżka rowerowa, chodnik i latarnie. Tutaj oprócz izolacji wizualnej ma być też utrudnienie wejścia na posesję. Ten krótki odcinek nie musi być bezobsługowy. 

 

2. ok 30m wspólnego płotu z sąsiadem od którago chcę sie odgrodzić "optycznie". Tutaj ma być po prostu jak najmniej roboty i szybkie przyrosty. 

 

Co byście doradzili?

Only tuja brabant.

Wiem wiem, styliści ogrodów mowia że passę  i że oklepane itd.

 

Ale jak zapytałem szanownego Pana projektanta co w takim razie co szybko rośnie na szczelny żywopłot co zarazem nie jest ekspansywne i zapewnia zasłonięcie również zima to...

 

Odpowiedział że tuja 🤣

Posadziłem rok temu co 60cm tujki 140 cm.

Obecnie czubki przekraczają już 180 cm. Przy posadzeniu były przerwy, obecnie do 120 cm już są gęste i nie prześwitujące.

To rosnie jak wściekle. 

Ważne żeby dobrze nawieźć i z początku dobrze nawodnić i co roku przyciąć z 15 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Berberys - nie do przejścia. Upierdliwy w cięciu, bo kolczasty. 

Irga (są zimozielone) - przyzwoite przyrosty, gęsta, pięknie pachnie jak kwitnie, dekoracyjna. Dobrze znosi cięcie.

Klasyka czyli ligustr - jestem fanem. Szybko rośnie, gęsty jak się dobrze tnie od małego, łatwy w formowaniu i pielęgnacji. Rośnie wszędzie.

Edytowane przez tomkowski
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co by tam nie wymyślali w internetach to nie ma co ukrywać, że tuja wychodzi najszybciej i bezobsługowo. Zielone cały rok. Moja stara naczytała się, że tuje trujące tujonem, cmentarne i wszyscy umrzemy itp. Posadziliśmy laurowiśnie 25 krzaków. Po pierwszej zimie 1/4 zmarzła. Przyrosty po roku po 1 cm, a miało szybko odizolowac od drogi i dać prywatność. Po roku wykopałem wszystko i w to miejsce sadziłem tuje szmaragd, gdzie z sadzonek na 70 cm już mam koło 150cm w krótkim czasie. Na wiosnę sypne nawozu i żyje. Na tą chwilę minusów nie widzę. Jedynie chyba trochę za gęsto posadziłem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, riot napisał(a):

Tuje dałem przy płocie, a przed tuje wsadziłem wykopane wcześniej laurowiśnie, więc od strony działki będzie laurowiśnia, a od drogi to mnie już średnio interesuje ;)

Nie wiem jakie wymagania ma laurowiśnia, ale od drogi będzie miała zero światła. Do tego o ile pamiętam, to tuje mocno wyjaławiają podłoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym odgradzaniem się od drogi i sąsiada to ostrożnie - rób to z głową ale o tym za chwilę.

Jeśli chodzi o szybki przyrost to tak jak wspomniano wcześniej - tuja brabant - byle by podlewać i będzie rosła jak głupia - posadziłem 6,5 roku temu i mają już 5m.

A teraz kwestia odgradzania - kolega "odseparował" się od drogi szczelnie tujami i innym zielskiem świerkopodbnym. Dodatkowo również od sąsiadów. Przyszli amatorzy rzeczy cudzych i wyczyścili chałupkę ze wszystkiego co wlazło w plecaki torby i inne temu podobne. Sąsiady byli ale nic widzieli bo nie niby jak?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, HerrMajki napisał(a):

Z tym odgradzaniem się od drogi i sąsiada to ostrożnie - rób to z głową ale o tym za chwilę.

Jeśli chodzi o szybki przyrost to tak jak wspomniano wcześniej - tuja brabant - byle by podlewać i będzie rosła jak głupia - posadziłem 6,5 roku temu i mają już 5m.

A teraz kwestia odgradzania - kolega "odseparował" się od drogi szczelnie tujami i innym zielskiem świerkopodbnym. Dodatkowo również od sąsiadów. Przyszli amatorzy rzeczy cudzych i wyczyścili chałupkę ze wszystkiego co wlazło w plecaki torby i inne temu podobne. Sąsiady byli ale nic widzieli bo nie niby jak?!

Czy by tuje były czy nie to żadna różnica.

Przykład sprzed tygodnia, kot uruchomił alarm o 2 w nocy.

Nas nie było w domu, syrena wyła przez 3 min.

Pytam sąsiada czy słyszał.

No nawet nie zauważył a syrena jest 2 metry od jego sypialni bo to bliźniak.

Jedynie grupa z solida podjechała, pooglądali, raport zdali i pojechali.

Także czy tuje są czy nie to i tak nikt nic nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Chalek napisał(a):

Czy by tuje były czy nie to żadna różnica.

Przykład sprzed tygodnia, kot uruchomił alarm o 2 w nocy.

Nas nie było w domu, syrena wyła przez 3 min.

Pytam sąsiada czy słyszał.

No nawet nie zauważył a syrena jest 2 metry od jego sypialni bo to bliźniak.

Jedynie grupa z solida podjechała, pooglądali, raport zdali i pojechali.

Także czy tuje są czy nie to i tak nikt nic nie pomoże.

Różnica duża jeśli nic nie widać od ulicy i sąsiada, a jest tylko szpara na furtę i bramę na dodatek zabite sztachetami z 1cm przerwy. Weszli jak do siebie i poszli z towarem. I zapomniałem dodać, że zrobili to w dzień jak kumpel z łajf byli w hucie, a sąsiedzi emerycie nie pracują.

Edytowane przez HerrMajki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, HerrMajki napisał(a):

Różnica duża jeśli nic nie widać od ulicy i sąsiada, a jest tylko szpara na furtę i bramę na dodatek zabite sztachetami z 1cm przerwy. Weszli jak do siebie i poszli z towarem. I zapomniałem dodać, że zrobili to w dzień jak kumpel z łajf byli w hucie, a sąsiedzi emerycie nie 

No i? Wystarczyłoby że podjechali by busem przeprowadzki nosili fanty w kamizelkach odblaskowy i emeryci wróciliby oglądać esmeralda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.