Skocz do zawartości

Dren bez kopania


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Mam plan dołożyć drenaż ok 3-4m w dwóch kierunkach, ala "V". Problem to uporządkowany trawnik (równy, korzenie wrośnięte w siatkę od kretów), nie chcę tego niszczyć czy kopać. Do tego rurki od podlewania. Startować będe z szopy w której mogę sobie wykopać "miejsce startowe". Idealnie było by wystartować z poziomu ok 10cm i ze spadkiem jechać te kilka metrów.

Wiertnice ręczne są krótkie do ok 1 metra, ale może zastować taką do wiercenia studni ? Może są jakieś inne prostsze rozwiązania ?

Kupiłem rurę drenarską fi 80mm, idealnie byłoby wywiercić 100-110mm może uda się jeszcze jakieś kamyki wpychać ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sherif napisał(a):

Mam plan dołożyć drenaż ok 3-4m w dwóch kierunkach, ala "V". Problem to uporządkowany trawnik (równy, korzenie wrośnięte w siatkę od kretów), nie chcę tego niszczyć czy kopać. Do tego rurki od podlewania. Startować będe z szopy w której mogę sobie wykopać "miejsce startowe". Idealnie było by wystartować z poziomu ok 10cm i ze spadkiem jechać te kilka metrów.

Wiertnice ręczne są krótkie do ok 1 metra, ale może zastować taką do wiercenia studni ? Może są jakieś inne prostsze rozwiązania ?

Kupiłem rurę drenarską fi 80mm, idealnie byłoby wywiercić 100-110mm może uda się jeszcze jakieś kamyki wpychać ;).

Myślisz wiercić poziomo czy też po skosie wiertnicą ręczną do studni? Powodzenia :P

Jaki tam masz grunt? Może kilka pionowych drenaży fi150 z nawierconych albo ponacinanych rur?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, tomkowski napisał(a):

Myślisz wiercić poziomo czy też po skosie wiertnicą ręczną do studni? Powodzenia :P

Jaki tam masz grunt? Może kilka pionowych drenaży fi150 z nawierconych albo ponacinanych rur?

a co ona tylko w pionie pracuje ;) ?

Studnie wiercą ludzie na kilkanaście metrów. Tu jak ze 4m wywiercę to będzie super.

Grunt to piach, tylko nie wiem jak z korzeniami. Zapadać się nie powinien przy takim otworze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, sherif napisał(a):

a co ona tylko w pionie pracuje ;) ?

Studnie wiercą ludzie na kilkanaście metrów. Tu jak ze 4m wywiercę to będzie super.

Grunt to piach, tylko nie wiem jak z korzeniami. Zapadać się nie powinien przy takim otworze.

Po prostu wiercąc po skosie narobisz się jak wół. Łatwiej jednak przykładać siłę z góry by ślimak zabierał grunt.

Jak piach to tym bardziej robił bym kilka pionowych "studni chłonnych" - nawet głębszych - byle nad poziomem wód gruntowych.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, tomkowski napisał(a):

Po prostu wiercąc po skosie narobisz się jak wół. Łatwiej jednak przykładać siłę z góry by ślimak zabierał grunt.

Jak piach to tym bardziej robił bym kilka pionowych "studni chłonnych" - nawet głębszych - byle nad poziomem wód gruntowych.

Ale pod trawa nie skręce a nie chce robić studzienek czy jej psuć.

Myślałem, żeby takim świdrem po trochu wiercić i wywalać urobek. Kwestia oczywiście przedłużek aby iść dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.07.2023 o 14:19, sherif napisał(a):

Studnie wiercą ludzie na kilkanaście metrów.

KILKANAŚCIE?

Wierciłem nieco ponad 6. Już przy tej długości ten sprzęt jest tak wiotki, że nie idzie tego napierać od góry. Mowa o tej ręcznej wiertnicy.

(albo ja miałem taki słaby sprzęt pożyczony).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.07.2023 o 20:59, misiu napisał(a):

Tu chyba lepiej byłoby wziąć jakąś maszynę, która robi przepusty pod drogami.

Szopa mi się rozwali od tego :phi:.

 

W dniu 10.07.2023 o 07:35, exor napisał(a):

KILKANAŚCIE?

Wierciłem nieco ponad 6. Już przy tej długości ten sprzęt jest tak wiotki, że nie idzie tego napierać od góry. Mowa o tej ręcznej wiertnicy.

(albo ja miałem taki słaby sprzęt pożyczony).

Tak piszą w opisach do tego sprzętu. Sąsiad jakoś na 8m wiercił. Dla mnie i 3m będzie zadowalające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, sherif napisał(a):

Szopa mi się rozwali od tego :phi:.

Możesz jeszcze wybrać metodę naturalno-pirotechniczną, czyli kret + mat. wybuchowe :hehe:. Tylko mniejszą dawkę tego drugiego zastosuj.

https://youtu.be/2j--olxjpwM

Edytowane przez misiu
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sherif napisał(a):

Dla mnie i 3m będzie zadowalające.

To tak "w poziomie" to nie próbowałem tego używać.

Musisz spróbować po prostu.

Tylko taka rzecz: ta wiertnica co miałem była pod rury 110mm. Więc otwór wiercony miał jakieś 130-140mm... Zatem do rury 80ki to trochę za dużo. W sensie zapadnie się ta ziemia pod odwiertem chyba.

 

(zdjęcie z klapkiem)

 

IMG_20220722_182140.jpg

Edytowane przez exor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, exor napisał(a):

To tak "w poziomie" to nie próbowałem tego używać.

Musisz spróbować po prostu.

Tylko taka rzecz: ta wiertnica co miałem była pod rury 110mm. Więc otwór wiercony miał jakieś 130-140mm... Zatem do rury 80ki to trochę za dużo. W sensie zapadnie się ta ziemia pod odwiertem chyba.

 

(zdjęcie z klapkiem)

 

 

Są różne średnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dobra poradziłem sobie metodą kombinowaną. Trochę podkop, trochę metoda odkrywkowa. 

Teraz czas na pompę, a raczej pompkę. 

Chciałbym ją opróżniać zbiornik drenażowy, coś ala jak na deszczówkę. Pompa chciałbym, żeby staneła obok w budynku +  wąż ok 1-2m do zbiornika i odprowadzenie do drenu. Moc raczej mała, żeby nie zabiło szybko drenu (100-200W).

Myślałem, że to std sprawa, ale takich pomp brak 8-). Wszystkie są zanurzalne - takiej nie chce. Jak rozumiem potrzebuje samozasysającej,  takie są ale na 12V i do oleju/paliwa :bzik:. Ktoś pomoże jakimś pomysłem / linkiem ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.