Skocz do zawartości

Gont bitumiczny - montaż


Marko33

Rekomendowane odpowiedzi

będę na dachu owczarni montować gont bitumiczny - karpiówkę

 

Dach z pełnym deskowaniem - dwuspadowy

Dawać coś pod gont czy prosto na deski? Może czymś zagruntować te deski?

Przybijać gwoździami czy zszywkami ?

Co dać na kalenicę ? Myślałem że podpowie się na stronie Castoramy pod tym gontem ale nie widzę

 

https://www.castorama.pl/gont-nexler-karpiowka-80-cm-grafitowy-3-m2/5903874206620_CAPL.prd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomalować dach zawsze możesz - nie zaszkodzi.

 

Gont przystrzeliwać takerem (pamiętam, że kupowałeś).

 

Na kalenicę wygięty rząd gontu z obciętym ostatnim kawałkiem (tym gdzie jest pasek kleju).

 

Ew. pociąć elementy gontu na paski po 1 "dachówce" i przystrzelić prostopadle okrakiem na kalenicy.

Edytowane przez Tomo
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Marko33 napisał(a):

będę na dachu owczarni montować gont bitumiczny - karpiówkę

 

Dach z pełnym deskowaniem - dwuspadowy

Dawać coś pod gont czy prosto na deski? Może czymś zagruntować te deski?

Przybijać gwoździami czy zszywkami ?

Co dać na kalenicę ? Myślałem że podpowie się na stronie Castoramy pod tym gontem ale nie widzę

 

https://www.castorama.pl/gont-nexler-karpiowka-80-cm-grafitowy-3-m2/5903874206620_CAPL.prd

Wpierw papa podkładowa pod gont. Zaczynasz od "dołu" gwoździami "papiakami" mocować. Na kalenicy dajesz tak jak wyżej kolega napisał 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie być w opozycji do propozycji @Tomo Do mocowania tylko papiaki, zszywki przy większym wietrze nie wytrzymają. Coś o tym wiem bo mi odleciało pół dachu na altanie bo górale co go robili uwielbiali wspomnianego wcześniej takera. Co do kalenicy, to proponuję gotowe gąsiory z onduliny.

https://allegro.pl/oferta/gasior-onduline-kalenicowy-brazowy-12216754447

Zabawy z docinanymi kawałkami gontu na kalenicy również mam za sobą.

Edytowane przez misiu
  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj wiedzy u najlepszego źródła, czyli u producenta:

https://izohan.eu/produkt/nexler-gonty-bitumiczne-800-karpiowka/

 

(to chyba ten gont).

 

Kładłem taki (no tylko trapezowy) rok temu. Pod niego nie dałem nic, bo bym musiał całą rolkę papy kupić i by dużo zostało. Nieduży ten daszek robiłem.

Deski malowałem przed montażem (vidaron bezbarwny potem sadolin na kolor).

Używałem gwoździ papiaków z obi.

Na kalenicę dałem cały trapez i potem 2x połówki, i tak do końca (może coś zdjęcie rozjaśni).

Obróbki blacharskie masz? Ja zamawiałem w necie na doginamy pl.

Rynny jakieś (kupiłem w obi, bo akurat promka była)?

Aha - klej taki w tubie (jak silikon) też miałem, producent tam zaleca.

 

 

IMG_20220728_202508x.jpg

 

IMG_20220808_182704x.jpg

 

IMG_20220808_183316x.jpg

Edytowane przez exor
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem na wiatce śmietnikowej i domku dla dzieci, mocowałem wkrętami z płaskim łbem - deski mam nie za grube. Przetrwało najgorsze wichury.

Pierwszy rząd (dół) dałem dachówki do góry nogami, dopiero na to normalnie - nie ma żadnej szczeliny pomiędzy na samych końcach.

Kalenicy nie kupowałem, bo budżet był mały, dałem na zakładkę z dwóch stron gonty - nic nie cieknie już od 3 lat.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.07.2023 o 02:01, mayster_tcz napisał(a):

Ja robiłem na wiatce śmietnikowej i domku dla dzieci, mocowałem wkrętami z płaskim łbem - deski mam nie za grube. Przetrwało najgorsze wichury.

Pierwszy rząd (dół) dałem dachówki do góry nogami, dopiero na to normalnie - nie ma żadnej szczeliny pomiędzy na samych końcach.

Kalenicy nie kupowałem, bo budżet był mały, dałem na zakładkę z dwóch stron gonty - nic nie cieknie już od 3 lat.

Prawie idealnie, zamień wkręty na papiaki i będzie na 6+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, 4thelement napisał(a):

Prawie idealnie, zamień wkręty na papiaki i będzie na 6+

Miałem właśnie cienkie deski z odzysku i papiaki jakoś do mnie nie przemówiły, wydawały się za grube i długie. Ale sprawdziło się, żadna wichura nie porwała dachu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mayster_tcz napisał(a):

Miałem właśnie cienkie deski z odzysku i papiaki jakoś do mnie nie przemówiły, wydawały się za grube i długie. Ale sprawdziło się, żadna wichura nie porwała dachu :)

Ja kupowałem specjalnie krótsze papiaki żeby nie przebić deski podbitkowej, do których mocowałem gont.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.