Skocz do zawartości

Ocieplenie poddasza nieużytkowego


luccass

Rekomendowane odpowiedzi

Do ocieplenia jest dom z lat '70 - parter i dość niskie nieużytkowe poddasze. Zgodnie z obowiązującymi trendami 50lat temu, przegroda między parterem a poddaszem to jakaś mieszanka słomy, wiórów i gipsu na drewnianym stelażu. Sam dach powyżej nie jest zupełnie ocieplony - żywe krokwie.

 

W jaki sposób to najrozsądniej ocieplić, tak żeby ze strychu dało się jeszcze korzystać i nie narobić sobie problemów z wilgocią? 

Na tę chwilę odpada dołożenie jakiejś folii paroizolacyjnej nad pomieszczeniami, więc całość powinna być w stanie odprowadzić parę.

 

Plan wstępny to w miarę możliwości wydłubanie od góry obecnej mieszanki izolującej i zastąpienie jej grubszą warstwą...no właśnie czego..? Piany PUR? Celulozy? Przykryć to wszystko deskami z odpowiednimi przerwami? 

 

Macie jakieś sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, luccass napisał(a):

Tak jak napisałem, drewniany oblepiony jakaś mieszanką słomy, gipsu i wuj wie czego jeszcze...

Sent from my KB2003 using Tapatalk
 

to wyrzuć wszystko co tam masz, taka polepa :)

 

Zagadaj z firmami co kładą pianę izolacyjną, to bardzo fajny temat. Otwarte komórki piany się sprawdzą przy Twojej konstrukcji, nie znam niestety kosztów. Poczytaj w necie, np tutaj: https://eliterm.pl/ocieplenie-stropu-piana/#ile-kosztuje-ocieplenie-stropu-piana

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkiego, to nie wyrzucę, bo sufit stracę nad pomieszczeniami ale motodą odkrywkową da się pewnie cześć usunąć

Właśnie o taki natrysk mi chodzi. Plus taki, że to jest twarde i można po tym chodzić. Tylko....czy ktoś miał z tym do czynienia?

Sent from my KB2003 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, luccass napisał(a):

Wszystkiego, to nie wyrzucę, bo sufit stracę nad pomieszczeniami emoji6.png ale motodą odkrywkową da się pewnie cześć usunąć emoji6.png

Właśnie o taki natrysk mi chodzi. Plus taki, że to jest twarde i można po tym chodzić. Tylko....czy ktoś miał z tym do czynienia?

Sent from my KB2003 using Tapatalk
 

jeśli to jest klasyczna polepa, to zazwyczaj wygląda to tak, że masz pomiędzy legarami deskowanie, na które od dołu jest położony tynk (niestety najczęściej na jakieś słomie. Wtedy  w zależności od technologii od góry są deski, na które jest nasypana polepa albo niestety jest nasypana od razu na słomę.

 

Jak jest na deski to pół biedy, bo wybierasz wszystko i na deski natryskujesz pianę.

 

Zawsze jest też opcja zrzucić wszystko i zostawić gołe legary i zrobić sufit na konstrukcji stalowej z KG, z izolacją wełną. Ale pewnie opcja z pianą będzie znacznie szybsza i tańsza, zwłaszcza jeśli sufity są w porządku. Czasem te sufity na słomie potrafią się wybrzuszyć.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sufit nie odpadnie po odkrywc czyli będą dechh to piana i tyle. Szwagierka ma pianę na podłodze zamiast styro i nic się z tym nie dzieje.

Jak się okaże że sufit trzyma się na słomie to niestety karton gipsy i piana/wełna w zależności co taniej wyjdzie.

Piana napewno szybciej.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wyrzuć wszystko co tam masz, taka polepa
 
Zagadaj z firmami co kładą pianę izolacyjną, to bardzo fajny temat. Otwarte komórki piany się sprawdzą przy Twojej konstrukcji, nie znam niestety kosztów. Poczytaj w necie, np tutaj: https://eliterm.pl/ocieplenie-stropu-piana/#ile-kosztuje-ocieplenie-stropu-piana
 
 
Mnie powiedzieli 72zł/m2 netto za 18-20cm. https://izo-express.pl/

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, luccass napisał(a):

W jaki sposób czyste powietrze ma pomóc w ociepleniu poddasza raz a porządnie? Serio pytam.

Sent from my KB2003 using Tapatalk
 

W taki sposób, że rozwalasz stary sufit i robisz przegrodę z ociepleniem od nowa. Jeśli zadajesz tu pytanie jak to zrobić, to będziesz miał odpowiedź w audycie energetycznym obowiązkowym do programu czyste powietrze. Audytor dobierze odpowiednie materiały i technologię aby zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na ciepło i tym samym obniżyć rachunki.

W ten sposób masz zrobione wg normy WT2021 i izolacja oraz przenikanie ciepła jest inne. 

Tylko jest podstawowe pytanie czy dochody właściciela nieruchomości  łapią się w progi dofinansowania przez WIOŚ? Inwestor nie wydaje w 100% swoich pieniędzy.

 

A ściany, fundamenty,okna i kocioł grzewczy tego domu jak wyglądają ?

Edytowane przez Tre-Bor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sufit nie odpadnie po odkrywc czyli będą dechh to piana i tyle. Szwagierka ma pianę na podłodze zamiast styro i nic się z tym nie dzieje.
Jak się okaże że sufit trzyma się na słomie to niestety karton gipsy i piana/wełna w zależności co taniej wyjdzie.
Piana napewno szybciej.
Jest lepiej niż myślałem. Patrząc od spodu, to mamy deski, kilka cm izolacji (jakieś sprasowane wióry), przerwa powietrzna ponad 20cm, znów deski z przerwami, izolacja(podobna) i na to wylewka dociskowa kilka cm.
Wstępny plan jest taki żeby zdjąć od góry wylewkę i izolacje, wypełnić pustkę jakimś materiałem (tutaj będę się zastanawiał, może jakaś celulozą), i deski przykryć OSB też zostawiając trochę przerw na ewentualną wentylację.

Ma to sens?

Sent from my KB2003 using Tapatalk

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, luccass napisał(a):

Jest lepiej niż myślałem. Patrząc od spodu, to mamy deski, kilka cm izolacji (jakieś sprasowane wióry), przerwa powietrzna ponad 20cm, znów deski z przerwami, izolacja(podobna) i na to wylewka dociskowa kilka cm.
Wstępny plan jest taki żeby zdjąć od góry wylewkę i izolacje, wypełnić pustkę jakimś materiałem (tutaj będę się zastanawiał, może jakaś celulozą), i deski przykryć OSB też zostawiając trochę przerw na ewentualną wentylację.

Ma to sens?

A nie lepiej wstrzyknąć w tę przestrzeń pianę?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, luccass napisał(a):


 

 


Ściany ocieplone, okna dwuszybowe sprzed 20 lat, instalacja CWU i CO ogrzewana kotłem gazowym kondensacyjnym.

Sent from my KB2003 using Tapatalk
 

 

To nad czym tu się zastanawiać jak okna będą w niedługim czasie do wymiany.

Składać wniosek o dofinansowanie do WIOŚ na termomodernizację i wymianę okien na 3 szybowe.

 

Jeśli faktycznie tym oszołomom w Brukseli się całkiem odklei to stare budynki będą nie sprzedawalne i nie wynajmowalne bez certyfikatów energetycznych spełniających eko normy. A wszystko na to wskazuje że tak się może wydażyć.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, luccass napisał(a):


 

 


Ano nad tym, że albo źle czytam, albo warunkiem koniecznym uzyskania nawet najmniejszego dofinansowywania jest wymiana źródła ciepła, czytaj kopciucha.

Sent from my KB2003 using Tapatalk
 

 

Źle czytasz. Bez wymiany źródła ciepła jest mniejsze dofinansowanie.

Jeśli masz FB, tam jest kilka grup czyste powietrze razem z wykonawcami, którzy to ogarniają.

Musisz tylko pamiętać, że przez wszelkie dotacje cena za te usługi jest max napompowana. 

Ja chciałem skorzystać tylko na wymianę okien dachowych i drzwi i jak policzyłem, to mi się to kompletnie nie opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle czytasz. Bez wymiany źródła ciepła jest mniejsze dofinansowanie.
Jeśli masz FB, tam jest kilka grup czyste powietrze razem z wykonawcami, którzy to ogarniają.
Musisz tylko pamiętać, że przez wszelkie dotacje cena za te usługi jest max napompowana. 
Ja chciałem skorzystać tylko na wymianę okien dachowych i drzwi i jak policzyłem, to mi się to kompletnie nie opłaca.
Bardziej to już tego skomplikować nie mogli. Wymiana stolarki, to rozpierdziel w całym domu i elewacji. Dzięki za chęci. Skupimy się na tym strychu, tym bardziej, że przyszłość tego domu nie jest do końca oczywista.

Sent from my KB2003 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle czytasz. Bez wymiany źródła ciepła jest mniejsze dofinansowanie.
Jeśli masz FB, tam jest kilka grup czyste powietrze razem z wykonawcami, którzy to ogarniają.
Musisz tylko pamiętać, że przez wszelkie dotacje cena za te usługi jest max napompowana. 
Ja chciałem skorzystać tylko na wymianę okien dachowych i drzwi i jak policzyłem, to mi się to kompletnie nie opłaca.
Jak się chce korzystać z firm to tak, 2-3 krotnie wyżej niż mała jedno-dwuososbowa firma. Ja robię wszystko w małych firmach, teraz będę zanosił ostatnią fakturę. Wymiana dwóch małych okien + drzwi wejściowe 5tys, oczywiście nienajtańsze, średnia półka. Wymiana kopciucha na kondensacyjny 13tys w tym 5 tys materiał i robocizna. Piana Pur 160m2 12tys. My się załapaliśmy na 60%, także łącznie 34tys do zwrotu ma być.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka




  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.