Skocz do zawartości

Zjazd z ronda w lewo..Rataje


arek_m

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.Wczoraj jechałem prawym pasem do skrętu w lewo ,jak ten gość z filmu 8min 46 sek.Na lewym pasie który jest też do skrętu w lewo raczej do zawracania,facet jak w tym białym nissanie na filmie włancza kierunek i zjeżdza mi na mój pas i trąbi .Kierowca z filmu zjeżdza na prawy skrajny.Ja trzymałem sie nadal środkowego .Czy moge jechac nadal tym środkowym do zjazdu bez zjeżdzania na skrajny prawy? Wydaje mi sie ze gośc z lewego skrajnego musi mi ustapić..chyba że ja sie tu mylę..

 

Edytowane przez arek_m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek definicje ;)

 

Cytat

86. 1. Znak P-1 „linia pojedyncza przerywana”, w którym kreski są krótsze od przerw lub równe przerwom, wyznacza pasy ruchu.
2. Znak P-1 o podwójnej szerokości, w którym kreski i przerwy są równe, informuje ponadto, że wyznaczony pas ruchu jest pasem:
1) ruchu powolnego;
2) zanikającym albo
3) przeznaczonym wyłącznie dla pojazdów wyjeżdżających na inną drogę lub jezdnię.

[...]

4. Znak P-3 „linia jednostronnie przekraczalna” oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię od strony linii ciągłej i najeżdżania na nią, z wyjątkiem powrotu po wyprzedzaniu na położony przy linii przerywanej pas ruchu zajmowany przed wyprzedzaniem.

[...]

7. Znak P-6 „linia ostrzegawcza”, w której kreski są dłuższe od przerw, rozdziela pasy ruchu i uprzedza o zbliżaniu się
do linii, przez którą przejeżdżanie jest zabronione, lub do miejsca niebezpiecznego.

 

Czyli zgodnie z powyższymi, linia pojedyncza przerywana (P-1) wyznacza pasy ruchu.

 

10 godzin temu, arek_m napisał(a):

facet jak w tym białym nissanie na filmie włancza kierunek i zjeżdza mi na mój pas i trąbi

 

Czyli w jego mniemaniu jedzie swoim pasem, czy zmienia pas?

 

Cytat

5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować kierunkowskazem zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

 

Jeśli uważa, że zmienia, to ustępuje pierwszeństwa pojazdowi po nim jadącemu.

Jeśli uważa, że nie zmienia, to co próbuje sygnalizować?

 

Jeśli oznakowane jest sprzeczne, niezrozumiałe, to cały czas mamy inne przepisy, na przykład takie:

 

Cytat

Art. 3. 1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga - szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.

 

Art. 22. 1. Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.

 

Czyli egzekwowanie swojego pierwszeństwa trąbą, nie bardzo podpada pod powyższe.

 

 

A jak patrzę na to oznakowanie z góry, to ponownie mam wrażenie, że ktoś próbował to skanalizować dobrze, tylko - jak zwykle - mu nie wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżdżę tam codziennie i po remoncie, gdy geometria ronda stała się bardzo nienaturalna, często kierowcy gubią pas, którym wjechali. Niemniej jednak przedstawiona przez ciebie sytuacja wskazuje, że to własnie ty zgubiłeś pas, należało trzymać się prawej strony i wjechać na ten najbardziej na zewnątrz.

 

W filmie, który stworzył PIM, też tak jest to zorganizowane.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, bamaj napisał(a):

Jeżdżę tam codziennie i po remoncie, gdy geometria ronda stała się bardzo nienaturalna, często kierowcy gubią pas, którym wjechali. Niemniej jednak przedstawiona przez ciebie sytuacja wskazuje, że to własnie ty zgubiłeś pas, należało trzymać się prawej strony i wjechać na ten najbardziej na zewnątrz.

 

W filmie, który stworzył PIM, też tak jest to zorganizowane.

 

To jest rondo z cyklu jak chcesz zrobić sobie auto to tam jedź…

Właściwie tylko na lokalnych tablicach jadą poprawnie. Z innych miast powiatowych gubienie toru jazdy gwarantowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, stig napisał(a):

To jest rondo z cyklu jak chcesz zrobić sobie auto to tam jedź…

Właściwie tylko na lokalnych tablicach jadą poprawnie. Z innych miast powiatowych gubienie toru jazdy gwarantowane.

W pełni się zgadzam.

Czasem stojąc na wjeździe od JPII na lewym pasie do skrętu w lewo (Kórnik), typuję sobie czy mój sąsiad z prawego pasa ogarnie czy nie. Rzadko się zdarza, żebyśmy na zjeździe stali koło siebie 🙃

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, bamaj napisał(a):

W pełni się zgadzam.

Czasem stojąc na wjeździe od JPII na lewym pasie do skrętu w lewo (Kórnik), typuję sobie czy mój sąsiad z prawego pasa ogarnie czy nie. Rzadko się zdarza, żebyśmy na zjeździe stali koło siebie 🙃

Zawsze zjeżdzam na ten skrajny prawy,jak jeżdze busem załadowany.Teraz nie zjechałem jechałem swoim ,bo chciałem z tego lewego wyjechać na katowicką i skęcic do Posnani w lewo ..Czyli tobie bym zajechał drogę,Tam czasem z lewego skrajnego pasa nie ma lini przerywanej i ciągłej ?że możesz zjechac ale po upewnieniu sie ze na prawym pasie nie ma nikogo?No widze tam przerywaną linie ze możesz z lewego skrajnego zjechać ,ale ja mógłbym nadal jechac tym swoim pasem i wyjeżdzając z ronda na katowicka byłbym na tym lewym .

Edytowane przez arek_m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, arek_m napisał(a):

Zawsze zjeżdzam na ten skrajny prawy,jak jeżdze busem załadowany.Teraz nie zjechałem jechałem swoim ,bo chciałem z tego lewego wyjechać na katowicką i skęcic do Posnani w lewo ..Czyli tobie bym zajechał drogę,Tam czasem z lewego skrajnego pasa nie ma lini przerywanej i ciągłej ?że możesz zjechac ale po upewnieniu sie ze na prawym pasie nie ma nikogo?No widze tam przerywaną linie ze możesz z lewego skrajnego zjechać ,ale ja mógłbym nadal jechac tym swoim pasem i wyjeżdzając z ronda na katowicka byłbym na tym lewym .

Kluczowe są te linie, które zaznaczyłem, one nakierowują na dany pas.

rataje.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.09.2023 o 21:07, arek_m napisał(a):

Hej.Wczoraj jechałem prawym pasem do skrętu w lewo ,jak ten gość z filmu 8min 46 sek.Na lewym pasie który jest też do skrętu w lewo raczej do zawracania,facet jak w tym białym nissanie na filmie włancza kierunek i zjeżdza mi na mój pas i trąbi .Kierowca z filmu zjeżdza na prawy skrajny.Ja trzymałem sie nadal środkowego .Czy moge jechac nadal tym środkowym do zjazdu bez zjeżdzania na skrajny prawy? Wydaje mi sie ze gośc z lewego skrajnego musi mi ustapić..chyba że ja sie tu mylę..

 

miał pierwszeństwo to trąbił, tylko niepotrzebnie włączał kierunek, bo on trzymał się swojego pasa a Ty zmieniałeś pas, powinieneś jechać tak jak autor filmu

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.