Skocz do zawartości

Huczenie nowych opon po zrobieniu zbieżności


dus3

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

historia jest nastepująca:

 

Samochód miał kolizje gdzie uszkodzona została przednia opona od strony kierowcy.
Elementy zawieszenia wymieniane na oryginały z ASO. W związku z tym że samochód ma napęd na 4 koła (przebieg 8500km) wymieniony został komplet na nowe opony pirelli cinturato p7, 215/45 r18.
 

Po odebraniu od mechanika (bez robienia zbieżności) samochód jeździł bez problemów (nie ściągało go w żadną ze stron a co najważniejsze opony nie huczały). 
Następnie, po 50 km została zrobiona zbieżność ( na hunterze, podobno ma to znaczenie). Wykonujący poregulował tylko przód, tył był podobno dobrze.

 

Po regulacji samochód nadal jedzie prosto bez żadnego ściągania, ale opony zaczęły bardzo huczeć od mniej więcej 70km/h. Hałas narasta ze wzrostem prędkości.

 

i teraz pytanie czy możliwe jest, że nowe opony się „docierają” i po jakimś czasie hałas och toczenia się zmniejszy? (Taką teorie znalazłem w internatach, chociaż nigdy wcześniej nie zaobserwowałem tego zjawiska).

Czy może coś poszło nie tak przy ustawianiu geometrii i jechać na reklamacje. 
 

Skłaniam się ku drugiej opcji, ale nie chce się awanturować w warsztacie jeżeli np docieranie opon rzeczywiście może mieć wpływ na huczenie opon.

 

co uważacie?

 

Edytowane przez dus3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • dus3 zmienił tytuł na Huczenie nowych opon po zrobieniu zbieżności
W dniu 26.09.2023 o 20:44, dus3 napisał(a):

Samochód miał kolizje gdzie uszkodzona została przednia opona od strony kierowcy.
Elementy zawieszenia wymieniane na oryginały z ASO. W związku z tym że samochód ma napęd na 4 koła (przebieg 8500km) wymieniony został komplet na nowe opony pirelli cinturato p7, 215/45 r18

Hmm a mocowania w budzie nie zmieniły przypadkiem miejsc? Nie przesunęły się trochę? Zbieżność może mieć na to wpływ prowadzić się będzie dobrze jeśli będzie zbieżny. Ale jeśli nie będzie dobrze ustawione to będzie zjadać opony. Kiedyś też po wypadku ustawiałem zbieżność i w aucie zaczęło zjadać oponki. Niby maszyna, super hiper ultra a sprawę mi tak skopali że pożegnałem się z dwoma pięknymi Continentalami. 

 

W dniu 26.09.2023 o 20:44, dus3 napisał(a):

teraz pytanie czy możliwe jest, że nowe opony się „docierają” i po jakimś czasie hałas och toczenia się zmniejszy? (Taką teorie znalazłem w internatach, chociaż nigdy wcześniej nie zaobserwowałem tego zjawiska).

Raczej nie ma takiej opcji. Moje nowe oponki po dotarciu zrobily się jeszcze głośniejsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.10.2023 o 11:55, dus3 napisał(a):

Na tą chwilę idę w wersje „łożysko”.

Zamiana opon przód vs tył nic nie dała, wiec zostało tylko łożysko :(

Też może być. A jak masz podniesiony to nie słychać jak kręcisz kołem?? 

 

Edytowane przez wojteq85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.10.2023 o 10:22, wojteq85 napisał(a):

Też może być. A jak masz podniesiony to nie słychać jak kręcisz kołem?? 

 

Nie. Brak huczenia łożyska przy zakręceniu kołem ma sucho.


Przy jeździe na łuku i obciążeniu prawego koła słychać ze jest głośniej. 
Łożysko z piastą :( zamówione.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.10.2023 o 16:54, dus3 napisał(a):

Nie. Brak huczenia łożyska przy zakręceniu kołem ma sucho.


Przy jeździe na łuku i obciążeniu prawego koła słychać ze jest głośniej. 
Łożysko z piastą :( zamówione.

 

 

Czy prawe czy lewe to raczej różnicy nie powinno być. Miałem kiedyś tak że obciążone koło nie huczało a przy przechyleniu na jedną ze stron te które miało mniejsze obciążenie zaczynalo huczeć. Więc nacisk na konkretne koło nie jest wyznacznikiem akurat awarii w/w często jego brak powoduje huczenie. Ale to mechanik będzie wiedzieć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 6.10.2023 o 16:54, dus3 napisał(a):

Nie. Brak huczenia łożyska przy zakręceniu kołem ma sucho.


Przy jeździe na łuku i obciążeniu prawego koła słychać ze jest głośniej. 
Łożysko z piastą :( zamówione.

 

 

i co sie okazalo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące później...

Moim zdaniem, istnieje możliwość, że nowe opony rzeczywiście się „docierają” i po jakimś czasie hałas och toczenia się zmniejszy. Jest to zjawisko znane i opisywane przez producentów opon. Początkowo, nowe opony mogą wydawać głośniejszy hałas, który z czasem cichnie. Jest to spowodowane tym, że opony muszą się do siebie przyzwyczaić i wyrównać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.01.2024 o 03:03, jannickz napisał(a):

Początkowo, nowe opony mogą wydawać głośniejszy hałas, który z czasem cichnie. Jest to spowodowane tym, że opony muszą się do siebie przyzwyczaić i wyrównać.

To chyba pod warunkiem, że na bliźniaku. ;l

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.