Skocz do zawartości

prawko ale juz ostatni raz


Makar25

Rekomendowane odpowiedzi

dzis po wielkich bólach udało mi sie złożyc wniosek o prawo jazdy myśle super na poczatku wrzesnia bede mogł sobie na legalu hulac a tu..... Pani w okienku powiedziała ze muszą cos posprawdzac i prawka moge sie spodziewac najwczesniej za ok 1,5 m-ca a najpewniej będzie dopiero we wrześniu i co wy na to co z tym przepisem o 30 dniach????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę, że trzeba kablować to im przynajmniej po premii pojadą, przepisy dotyczą równo wszystkich. ja złozyłem dokumenty w pierwszych dniach czerwca, 26. zadzwoniłem spytać czy już jest i usłyszałem "taaaakk, pana dokumenty wczoraj wysłałyśmy do warszawy" noszzzzz wafamać pad.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dzis po wielkich bólach udało mi sie złożyc wniosek o prawo jazdy

> myśle super na poczatku wrzesnia bede mogł sobie na legalu hulac

> a tu..... Pani w okienku powiedziała ze muszą cos posprawdzac i

> prawka moge sie spodziewac najwczesniej za ok 1,5 m-ca a

> najpewniej będzie dopiero we wrześniu i co wy na to co z tym

> przepisem o 30 dniach????

tak samo jak Ty olałeś termin wymiany prwka tak samo i oni olewają termin 30 dniowy pozatym pani która przyjmuje formularze to ona tylko przyjmuje a drukuje PWPW więc z reklamacją wal albo do nich albo ustawodawcy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tak samo jak Ty olałeś termin wymiany prwka tak samo i oni olewają

> termin 30 dniowy pozatym pani która przyjmuje formularze to ona

> tylko przyjmuje a drukuje PWPW więc z reklamacją wal albo do

> nich albo ustawodawcy...

Jest inaczej. Ja złożyłem wniosek 6 czerwca. Dzwoniłem 26 (20 dni, 14 roboczych) i

dopiero wysyłali do PWPW. W PWPW trwało to może 3-4 dni i dokument był w moim

wydziale komunikacji. 4 lipca odebrałem z wydziału. Data wydania dokumentu nadrukowana

na nim to 28 czerwca.

Więc to nie wytwórnia długo drukuje tylko WK długo przetwarza wnioski. Nie za bardzo

interesuje mnie że maja nawał. Jest termin 30 dniowy napisany w rozporządzeniu.

Mógł minister napisać 60 dni. Jak masz teren zabudowany w środku pola i jedziesz 80

to jak często spotykasz się policjantem co mówi 'spoko, to ograniczenie jest tu bez

sensu a ja tu stoję zupełnie przypadkiem, Pan jedzie, szerokiej drogi...'?

Dura lex sed lex czy jakoś tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> o 30 dniach mowi KPA kodeks postępowania administarcyjnego, ale

> jeżeli sprawa wymaga dodatkowych czynności, okres ten może ulec

> max o kolejne 30 dni, więc nić nie zrobisz...

O 30 dniach mówi to samo rozporządzenie które mówi o terminach wymiany PJ.

Do tego żadnych dodatkowych czynności nie trzeba wykonywać oczywiście ale nie

jest to łatwe do udowodnienia zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> o 30 dniach mowi KPA kodeks postępowania administarcyjnego, ale

> jeżeli sprawa wymaga dodatkowych czynności, okres ten może ulec

> max o kolejne 30 dni, więc nić nie zrobisz...

w ustawie jest wyraźnie napisane do 30 dni ( nie jest ujęte czy tylko robocze cz też wolne) i nic nie ma o dodatkowych dniach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KODEKS POSTĘPOWANIA ADMINISTARCYJNEGO jest ustawą nadrzędną reguluje zasady miedzy innymi załatwiania spraw;

Rozdział 7

Załatwianie spraw

Art. 35. § 1. Organy administracji publicznej 10) obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki.

§ 2. Niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane albo znane z urzędu organowi, przed którym toczy się postępowanie, bądź możliwe do ustalenia na podstawie danych, którymi rozporządza ten organ.

§ 3. Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym - w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.

Teoretycznie mają miesiąc, ale nie jak udowodnisz, że sprawa nie stała się szczególnie skomplikowana, np. z powodu utrudnień w druku....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak kodeks postępowania administracyjnego może mieć wyższość nad ustawą... hmm.gif

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 29 kwietnia 2002 r.

w sprawie wymiany praw jazdy.

(Dz. U. z dnia 7 czerwca 2002 r.)

Na podstawie art. 150 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, Nr 123, poz. 779 i Nr 160, poz. 1086, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 133, poz. 872, z 1999 r. Nr 106, poz. 1216, z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 43, poz. 483 i Nr 53, poz. 649, z 2001 r. Nr 27, poz. 298, Nr 106, poz. 1149, Nr 110, poz. 1189, Nr 111, poz. 1194, Nr 123, poz. 1353, Nr 125, poz. 1371, Nr 129, poz. 1444 i Nr 130, poz. 1452 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253) zarządza się, co następuje:

§ 1. Rozporządzenie określa warunki i terminy wymiany praw jazdy i innych dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami lub potwierdzających dodatkowe kwalifikacje kierujących pojazdami, zwanych dalej "dokumentami", oraz wysokość opłat za ich wymianę.

§ 2. 1. Wymiany dokumentów, o których mowa w § 1, dokonuje organ wydający uprawnienia do kierowania pojazdami, na wniosek osoby uprawnionej do kierowania pojazdami złożony na druku, którego wzór określają przepisy w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami.

2. Okres od dnia złożenia wniosku do dnia wydania nowego dokumentu nie może być dłuższy niż 30 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> § 3. Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego

> powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy

> szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch

> miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu

> odwoławczym - w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania. [...]

Jest tylko pytanie czy wymiana prawka jest sprawą wymagającą postępowania

wyjaśniającego. Jest gdzieś definicja postępowania wyjaśniającego? Bo IMO

wydanie drugiego kwitu na podstawie mojego wniosku i ich zapisu w aktach nie

wymaga żadnego wyjaśniania.

hmm.gif

Jeżeli nie to obowiązuje to co w rozporządzeniu czyli 30 dni i kropka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile sprawdzenie czy nie zdobyłeś punktów karnych, labo inne nie zostaną zinterpretowane jako postępowanie wyjaśniające, jeżeli organ wg. Ciebie przekroczy termin, lub dokonane jakiegolwiek uchybnienia proceduralnego zawsze może się odwołać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> O ile sprawdzenie czy nie zdobyłeś punktów karnych, labo inne nie

> zostaną zinterpretowane jako postępowanie wyjaśniające, jeżeli

> organ wg. Ciebie przekroczy termin, lub dokonane jakiegolwiek

> uchybnienia proceduralnego zawsze może się odwołać...

Eee, daj spokój. To potrzeba jakiegoś prawnika. zlosnik.gif

Odwoływać się nie będę bo zmieścili się prawie na styk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dzis po wielkich bólach udało mi sie złożyc wniosek o prawo jazdy

> myśle super na poczatku wrzesnia bede mogł sobie na legalu hulac

> a tu..... Pani w okienku powiedziała ze muszą cos posprawdzac i

> prawka moge sie spodziewac najwczesniej za ok 1,5 m-ca a

> najpewniej będzie dopiero we wrześniu i co wy na to co z tym

> przepisem o 30 dniach????

To trzeba było wymienić prawko wcześniej smirk.gifsmirk.gifsmirk.gif

Tam też pracują ludzie i wcale im się nie dziwię, jak ileś tam -dziesiąt, czy -set tysięcy ludzi ruszy się dopiero jak im grożą sankcje finansowe, to do kogo mogą mieć pretensje smirk.gifsmirk.gifsmirk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozmawiałem przed chwilą z kumplem, odebrał dziś prawko. walnął w księdze skarg i zalżaleń wpis i zrobił zdjęcie a następnie powiedział paniom żeby strony nie wyrywały bo i tak ma dowód, że się tam wpisał zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mówisz o ustawie o podajesz rozporzadzenie..

to może jeszcze raz przeczytaj...

Quote:

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 29 kwietnia 2002 r.

w sprawie wymiany praw jazdy.

(Dz. U. z dnia 7 czerwca 2002 r.)

Na podstawie art. 150 ust. 2 ustawy
z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, Nr 123, poz. 779 i Nr 160, poz. 1086, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 133, poz. 872, z 1999 r. Nr 106, poz. 1216, z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 43, poz. 483 i Nr 53, poz. 649, z 2001 r. Nr 27, poz. 298, Nr 106, poz. 1149, Nr 110, poz. 1189, Nr 111, poz. 1194, Nr 123, poz. 1353, Nr 125, poz. 1371, Nr 129, poz. 1444 i Nr 130, poz. 1452 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253) zarządza się, co następuje:

§ 1. Rozporządzenie określa warunki i terminy wymiany praw jazdy i innych dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami lub potwierdzających dodatkowe kwalifikacje kierujących pojazdami, zwanych dalej "dokumentami", oraz wysokość opłat za ich wymianę.

§ 2. 1. Wymiany dokumentów, o których mowa w § 1, dokonuje organ wydający uprawnienia do kierowania pojazdami, na wniosek osoby uprawnionej do kierowania pojazdami złożony na druku, którego wzór określają przepisy w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami.

2. Okres od dnia złożenia wniosku do dnia wydania nowego dokumentu nie może być dłuższy niż 30 dni.


minister wydaje nowe rozporządzenie a nie zmienia całą ustawę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ROZPORZĄDZENIE

> MINISTRA INFRASTRUKTURY

> z dnia 29 kwietnia 2002 r.

> w sprawie wymiany praw jazdy.

> (Dz. U. z dnia 7 czerwca 2002 r.)

> Na podstawie art. 150 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - [...]

To co cytujesz to jest rozporządzenie. To co jest pogrubione to ustawa która dopuszcza

takie rozporządzenie.

Termin 30 dni (w tym przypadku) zapisany jest w rozporządzeniu które może zostać

wydane dzięki art. 150 ust. 2 ustawy z 20 czerwca 1997 a nie w samym teksie ustawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano mozna bylo, ale nie o to tutaj chodzi wink.gif

Od kolegi wymaga sie, a on sam juz nie moze wymagac?

Jesli on po tych 30 dniach nie dostanie prawka, a bedzie jezdzic - moze go spotkac za to kara, a urzednikow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> rozmawiałem przed chwilą z kumplem, odebrał dziś prawko. walnął w

> księdze skarg i zalżaleń wpis i zrobił zdjęcie a następnie

> powiedział paniom żeby strony nie wyrywały bo i tak ma dowód, że

> się tam wpisał

Jak już chce się w to bawić to tylko oficjalne na piśmie zażalenie na pracę urzędu.

Muszą Ci odpowiedzieć na piśmi. Wpis do książki równie dobrze można robić na

papierze w kiblu.

Poza tym to raczej nie kobita winna tylko jeżeli już to osoby organizujące pracę w

urzędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest inaczej. Ja złożyłem wniosek 6 czerwca. Dzwoniłem 26 (20 dni, 14

> roboczych) i

> dopiero wysyłali do PWPW. W PWPW trwało to może 3-4 dni i dokument

> był w moim

> wydziale komunikacji. 4 lipca odebrałem z wydziału. Data wydania

> dokumentu nadrukowana

> na nim to 28 czerwca.

> Więc to nie wytwórnia długo drukuje tylko WK długo przetwarza

> wnioski. Nie za bardzo

> interesuje mnie że maja nawał. Jest termin 30 dniowy napisany w

> rozporządzeniu.

> Mógł minister napisać 60 dni. Jak masz teren zabudowany w środku pola

> i jedziesz 80

> to jak często spotykasz się policjantem co mówi 'spoko, to

> ograniczenie jest tu bez

> sensu a ja tu stoję zupełnie przypadkiem, Pan jedzie, szerokiej

> drogi...'?

> Dura lex sed lex czy jakoś tak.

claps.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To trzeba było wymienić prawko wcześniej

> Tam też pracują ludzie i wcale im się nie dziwię, jak ileś tam

> -dziesiąt, czy -set tysięcy ludzi ruszy się dopiero jak im grożą

> sankcje finansowe, to do kogo mogą mieć pretensje

Do ministra co ustałił ten 30 dniowy termin w którym nie mogą się wyrobić urzędnicy a podatnicy mają prawo wszyscy razem przyjść ostatniego dnia czyli 1.06.2006r i złożyć wniosek, to władza musi przewidzieć takie okolicznośći bo chyba zna zwyczaje nardu jakim zarządza ewentualnie jeżeli nieprzewidziała to odpowiednio do sytuacji zareagować np. przedłużając termin ważności prawka jeszcze o miesiąc, lub jakiś inny dowolny pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Do ministra co ustałił ten 30 dniowy termin w którym nie mogą się

> wyrobić urzędnicy a podatnicy mają prawo wszyscy razem przyjść

> ostatniego dnia czyli 1.06.2006r i złożyć wniosek, to władza

> musi przewidzieć takie okolicznośći bo chyba zna zwyczaje nardu

> jakim zarządza ewentualnie jeżeli nieprzewidziała to odpowiednio

> do sytuacji zareagować np. przedłużając termin ważności prawka

> jeszcze o miesiąc, lub jakiś inny dowolny pomysł.

Całkowita zgoda.

Tyle, że u nas władzę możesz rozliczyć skarżąc ją o opieszałość urzędniczą dopiero przed ETS w Strassburgu lub Trybunałem Praw Człowieka w Hadze. Bo w Polsce wszyscy uważają, że to "normalne". I liczą, że ludziom się nie będzie chciało dochodzić praw za granicą, a tych, którym się chce, profilaktycznie opatruje się etykietką pieniaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie skoro wymiana prawka została ustanowiona na drodze rozporządzenia a poprzedni wzór prawka i wpis że jest bezterminowy na drodze ustawy to czy te rozporządzenie nie jest mniej ważne od tamtej ustawy ?

Co by było gdyby ktoś się uparł że jego prawko nie straciło ważności bo było wydane na podstawie ustawy i rozporządzenie nie może mu unieważnić prawka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam pytanie skoro wymiana prawka została ustanowiona na drodze

> rozporządzenia a poprzedni wzór prawka i wpis że jest

> bezterminowy na drodze ustawy to czy te rozporządzenie nie jest

> mniej ważne od tamtej ustawy ?

> Co by było gdyby ktoś się uparł że jego prawko nie straciło ważności

> bo było wydane na podstawie ustawy i rozporządzenie nie może mu

> unieważnić prawka ?

A to przeczytaj sobie art. 150 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. zwanej

"Prawo o ruchu drogowym":

Quote:

Art. 150. 1. Prawa jazdy i inne dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami lub potwierdzające dodatkowe kwalifikacje i wymagania w stosunku do kierujących pojazdami, wydane na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują ważność do czasu ich wymiany w zakresie na jaki zostały wydane.

2. Minister Transportu i Gospodarki Morskiej określi, w drodze rozporządzenia, warunki i terminy wymiany praw jazdy i innych dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami lub potwierdzających dodatkowe kwalifikacje kierujących pojazdami.


Chodzi o to:

Minister [...] określi w drodze rozporządzenia, warunki i terminy wymian praw jazdy [...]

Czyli ustawa określa, że takie rzeczy będą się działy w drodze rozporządzenia ministra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ano mozna bylo, ale nie o to tutaj chodzi

> Od kolegi wymaga sie, a on sam juz nie moze wymagac?

> Jesli on po tych 30 dniach nie dostanie prawka, a bedzie jezdzic -

> moze go spotkac za to kara, a urzednikow?

Dziwne, ale wcześniej prawko było do odebrania wcześniej niż po tych 30 dniach wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Do ministra co ustałił ten 30 dniowy termin w którym nie mogą się

> wyrobić urzędnicy a podatnicy mają prawo wszyscy razem przyjść

> ostatniego dnia czyli 1.06.2006r i złożyć wniosek, to władza

> musi przewidzieć takie okolicznośći bo chyba zna zwyczaje nardu

> jakim zarządza ewentualnie jeżeli nieprzewidziała to odpowiednio

> do sytuacji zareagować np. przedłużając termin ważności prawka

> jeszcze o miesiąc, lub jakiś inny dowolny pomysł.

Idąc takim tokiem myślenia, od 1 lipca nie powinno się przyjmować wniosków o wymianę "książeczkowych" praw jazdy i unieważnić je... może kogoś by to coś nauczyło skromny.gif

Btw wymiana trwała kilka dobrych lat, więc nie widzę sensu dalszego przedłużania terminu, bo znając życie ludzie i tak zaczynają walić do urzędu jak im coś grozi... tak więc teraz, czy za miesiąc i tak mielibyśmy to samo icon_rolleyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie dzieki za odpowiedzi wiadomo i tak bede jeździł dotąd aż mnie nie złapią w naszym kochanym kraju jest tak że jedno rozporzadzenie dotyczące jakiej kolwiek deprywacji obywateli musi być przestrzegane i juz zaś to co sie tyczy urzedasów jest rozpatrywane dwojako. Mam pretensje do kolegów którzy wciąż z uporem powtarzaja trzeba było wcześniej wymienić. Ok tyle ze czas ważności starych prawek był do 1 lipca zas o ich wymianie nikt nie może decydowac robie to wtedy kiedy chce tyle ze dokumentu nie mam. To co sie dzieje w WK zakrawa na kpinę ludzie zeby odebrać prawko stoją 2 dni dzien z wnioskiem i kolejny po odbiór Prawka może i mamy unijne ok ale urzedy wstyd i hańba Pozdrawiam gorąco i życze powodzenia wszystkim którzy oczekuja w długich kolejkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z wcześniejszą wymianą to faktycznie nie fair. Masz czas do 1 lipca czyli zgodnie

z prawem możesz przyjść 1 czerwca z wnioskiem i czekać góra 30 dni. Nie obchodzi

mnie bałagan w urzędzie. To ich bałagan w dodatku za nasze pieniądze.

Inna rzecz, że w urzędzie nie czekałem długo. Z wnioskiem koło godziny (6.06). Po

odbiór 5-10 minut (4.07). Nie było źle. Wstyd, żeby wniosek leżał 20 dni na półce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.