Skocz do zawartości

droga prywatna - kostka - przepisy


exor

Rekomendowane odpowiedzi

sytuacja wygląda tak:

- droga prywatna gruntowa - 430m2.

- dojazd dla 8 rodzin (4x dom jednorodzinny, 1x segment 4-lokalowy)

- za rok-półtora ma być zrobiona droga gminna, do której nasza droga dociera

 

mamy oferte od brukarza na 85koła: robota+materiał, kostka 8cm, odwodnienie w najniższym pkt. No wszystko generalnie w tej cenie. Nie wszystko bedzie w kostce,no ale nie o tym.

 

Czy jak se walniemy taki bruk to urząd miasta może się przyczepić?

Czy robiąc już teraz (przed ułożeniem drogi gminnej) to narażamy się na jakieś problemy? Nie wiem - zachowanie poziomów: nasza droga/gminna albo narażenie naszej kostki na uszkodzenia jak będą robić drogę gminną?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, exor napisał(a):

sytuacja wygląda tak:

- droga prywatna gruntowa - 430m2.

- dojazd dla 8 rodzin (4x dom jednorodzinny, 1x segment 4-lokalowy)

- za rok-półtora ma być zrobiona droga gminna, do której nasza droga dociera

 

mamy oferte od brukarza na 85koła: robota+materiał, kostka 8cm, odwodnienie w najniższym pkt. No wszystko generalnie w tej cenie. Nie wszystko bedzie w kostce,no ale nie o tym.

 

Czy jak se walniemy taki bruk to urząd miasta może się przyczepić?

Czy robiąc już teraz (przed ułożeniem drogi gminnej) to narażamy się na jakieś problemy? Nie wiem - zachowanie poziomów: nasza droga/gminna albo narażenie naszej kostki na uszkodzenia jak będą robić drogę gminną?

 

 

 

IMHO nie.

Mam podobną sytuację i dopytywałem kiedyś w UM. Powiedzili, że nie swojej drogi nie mogę robić, ale na drodze prywatnej to już co innego- sprawa właścicieli.

Problem to właśnie poziomy i spadki. U nas jak zrobili część niczyją (gmina) to tak podwyższyli, że ludziom spadek się zrobił do posesji. My odczekaliśmy z drogą prywatną (na końcu drogi) i połączyliśmy poziom do asfaltu gminnego.

Mówi się, że materiały nawet tanieją, może warto poczekać ... albo zrobić samą podbudowę z odwodnieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, sherif napisał(a):

IMHO nie.

Mam podobną sytuację i dopytywałem kiedyś w UM. Powiedzili, że nie swojej drogi nie mogę robić, ale na drodze prywatnej to już co innego- sprawa właścicieli.

Problem to właśnie poziomy i spadki. U nas jak zrobili część niczyją (gmina) to tak podwyższyli, że ludziom spadek się zrobił do posesji. My odczekaliśmy z drogą prywatną (na końcu drogi) i połączyliśmy poziom do asfaltu gminnego.

Mówi się, że materiały nawet tanieją, może warto poczekać ... albo zrobić samą podbudowę z odwodnieniem.

Przerabiałem temat z oczekiwaniem na tańszy materiał w 2023 roku, o ile może kiedyś materiał stanieje to wzrasta sukcesywnie minimalne wynagrodzenie i tak w kółko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą drogę tak na rympał chcecie robić, czy jednak jakieś papiery ktoś ogarnie? Nie wypada uzgodnić jej wykonania z gminą?

Gdyby gmina miała projekt swojej drogi, to z niego można wziąć wysokosciówkę, oczywiście wykonanie z projektem może się rozjechać z różnych względów, ale byłby jakiś punkt wyjścia.

Droga gminna "za rok-póltora" sugeruje, że prędzej za 3-5, albo i to nie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, exor napisał(a):

sytuacja wygląda tak:

- droga prywatna gruntowa - 430m2.

- dojazd dla 8 rodzin (4x dom jednorodzinny, 1x segment 4-lokalowy)

- za rok-półtora ma być zrobiona droga gminna, do której nasza droga dociera

 

mamy oferte od brukarza na 85koła: robota+materiał, kostka 8cm, odwodnienie w najniższym pkt. No wszystko generalnie w tej cenie. Nie wszystko bedzie w kostce,no ale nie o tym.

 

Czy jak se walniemy taki bruk to urząd miasta może się przyczepić?

Czy robiąc już teraz (przed ułożeniem drogi gminnej) to narażamy się na jakieś problemy? Nie wiem - zachowanie poziomów: nasza droga/gminna albo narażenie naszej kostki na uszkodzenia jak będą robić drogę gminną?

 

 

 

Jeżeli istnieją jakieś zapewnienia o terminach robót ze strony wójta/burmistrza/prezydenta to dreptałbym właśnie teraz przed wyborami do urzędu i drążyłbym temat, najlepiej większą grupą potencjalnych wyborców dla włodarza. Być może coś ugracie, moim zdaniem spróbować warto. Osobiście wywalczyłem przed wyborami budowę wodociągu do mojej posesji, niestety włodarzowi nie poszczęściło się w tamtych wyborach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ZUBERTO napisał(a):

Tą drogę tak na rympał chcecie robić, czy jednak jakieś papiery ktoś ogarnie? Nie wypada uzgodnić jej wykonania z gminą?

Tak, na teraz jest plan 'rympał'. Jakie papiery?

Wszystkie media, które lecą w tej drodze są na geoportalu, więc wiadomo gdzie kopać a gdzie uważać. Dodatkowych mediów prowadzonych nie będzie, bo nie ma już działki bez zabudowy.

 

3 godziny temu, ZUBERTO napisał(a):

Gdyby gmina miała projekt swojej drogi, to z niego można wziąć wysokosciówkę, oczywiście wykonanie z projektem może się rozjechać z różnych względów, ale byłby jakiś punkt wyjścia.

Droga gminna "za rok-póltora" sugeruje, że prędzej za 3-5, albo i to nie.

 

 

Tzn. prace już są prowadzone na tej gminnej, geodeta była, projekt jest, przetarg rozstrzygnięty. To nie jest tylko zapewnienie. Jakieś kręgi betonowe są też już zwiezione na jednym końcu tej ulicy gruntowej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, exor napisał(a):

Tak, na teraz jest plan 'rympał'. Jakie papiery?

Wszystkie media, które lecą w tej drodze są na geoportalu, więc wiadomo gdzie kopać a gdzie uważać. Dodatkowych mediów prowadzonych nie będzie, bo nie ma już działki bez zabudowy.

Tzn. prace już są prowadzone na tej gminnej, geodeta była, projekt jest, przetarg rozstrzygnięty. To nie jest tylko zapewnienie. Jakieś kręgi betonowe są też już zwiezione na jednym końcu tej ulicy gruntowej.

Nie chce mi się dociekać czy budowa prywatnej drogi wymaga pozwolenia, zgłoszenia, czy niczego.

Z tego co wiem zarządcy często korzystają z furki dotyczącej realizacji inwestycji do celów drogowych.

Wydaje mi się jednak, że samo rozwiązanie połączenia z drogą publiczną wypadałoby mieć w jakiś sposób ogarnięte/uzgodnione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.