Skocz do zawartości

Wentylacja domu


Rekomendowane odpowiedzi

Hej Pany (i Panie),

pytanie mam, a właściwie dwa:

1. czy mając możliwość, zamontowali byście reku w domu, starym, lekko zmodernizowanym?

Obecnie, właściwie mam w każdym pomieszczeniu kominy wentylacyjne (pozostałość po kaflakach zapewne).

Wentylacja ta działa dobrze - znaczy zimą działała, teraz już trzeba z rana zaraz okna otwierać, bo zaduch czuć.

Jestem w trakcie wymiany przyłącza elektrycznego (czekam, aż Enea zdejmie mi ten badziew napowietrzny i postawi ZK w płocie) . Po tym będę mógł zlikwidować rurę/tyczkę na dachu i wówczas chcę na całość położyć blachę.

Ale zastanawiam się, czy warto się pierdzielić żeby te 5 sztuk potrójnych kominów obrabiać blachą, czy nie lepiej rozebrać je do wysokości konstrukcji dachu, dać reku i zapomnieć o tym.

Obecnie najbardziej irytuje mnie hałas, wręcz gwizd, jesienią/zimą/wczesną wiosną gdy jest dość silny wiatr na dworze. 

Odgłosy są, jakby dach chciało porwać i familia nocami boi się spać 😂.

Ja też z racji wiedzy technicznej/zawodowej wiem jakie to może przynieść korzyści, a także wiem i godzę się na koszty eksploatacji - nie tu problem.

Pytanie brzmi - czy chciałoby Wam się bawić z tym?

2. No i obiecane to drugie pytanie, czy jest tu ktoś, kto takie coś zrobił i czy zrobiłby drugi raz i dlaczego nie 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak zrobiłem i jestem zadowolony.

Dodatkowo - widać wieczorem, jak się rodzina kąpie, jak ciepełko z kąpieli i natrysków zamiast pójść do atmosfery, wraca do domu :hehe:

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, technix napisał(a):

pytanie mam, a właściwie dwa:

Ad1: tak, jestem właśnie po montażu, działa jakiś od lutego, jest sporo lepiej, zwłaszcza po smażeniu, zapachy nie idą na pokoje na poddaszu, bo jest w nich nawiew. W sypialniach świeże powietrze, lepsze wietrzenie łazienki, szybciej schną ręczniki. Mimo że nie muszę zmieniać dachu, też rozważałem demontaż kominów, bo i tak przydałoby się je odświeżyć. Jakbym miał dach do remontu jak Ty, to był się nawet nie zastanawiał

 

Ad2: myślalem, że w pokojach zrobi się trochę chłodniej, a tu lipa, jeszcze szybciej się nagrzewają niż przed reku. Problem jest taki, że rury mam rozprowadzone na strychu, ocieplonym. Niestety, powietrze w tak długich kanałach, zaizolowanych wełną 50 mm, ogrzewa się na trasie z reku do nawiewu o jakieś 1-3 stopnie.Wiec jestem zmuszony zamontować teraz klimę :) bo przy aktualnej pogodzie mam w sypialni 23-24 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się podłączę do twojego pytania i zapytam.

 

Jaki jest przybliżony koszt takiej instalacji ?

Rozumiem, że trzeba liczyć jednostkę centralną (wymiennik + wentylator), kanały, zakończenia.

Czy jedynym kosztem działania rekuperatora jest energia elektryczna na silnik wentylatora + sterownik ?

Czy może są jeszcze jakieś filtry, które się regularnie wymienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tomo napisał(a):

To ja się podłączę do twojego pytania i zapytam.

 

Jaki jest przybliżony koszt takiej instalacji ?

Rozumiem, że trzeba liczyć jednostkę centralną (wymiennik + wentylator), kanały, zakończenia.

Czy jedynym kosztem działania rekuperatora jest energia elektryczna na silnik wentylatora + sterownik ?

Czy może są jeszcze jakieś filtry, które się regularnie wymienia.

 

Największym kosztem jest sam rekuperator, pozostałe elementy są tanie. Wykonać instalację można samemu - pod warunkiem że nie ma się dwóch lewych rąk i wykonuje się ją na odpowiednim etapie budowy. 

Najtrudniejsze jest dobranie parametrów urządzenia i rozplanowanie rur.

Koszt energii: silniki wentylatorów pracują nonstop, lepiej aby były to silniki DC, sterowanie jest pomijalne ale czasem będzie konieczność montażu nagrzewnicy wstępnej. W zależności od warunków może być ona elektryczna lub np. wodna. 

Filtry trzeba wymieniać regularnie, w brudnym otoczeniu częściej. Dobrze zamontować na wlocie zaraz za czerpnią dodatkowy, duży filtr do którego można napchać dużo włókniny - wydłuży to życie filtrów wewnętrznych, ale wpłynie na wydajność.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem na strychu skrzynię z filtrami na tania włókninę filtracyjna.

Skrzynie się robi z XPSa klejonego pianką montażową.

Na.filtry.mozna zamówić niedrogo ramki, najlepiej je dobrać pod szerokość włókniny z rolki.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tomo napisał(a):

Jaki jest przybliżony koszt takiej instalacji ?

Przekopuje z mojego niedawnego posta, robiłem na rurach spiro. 

 

https://forum.autokacik.pl/topic/524267-a-może-jednak-rekuperacja/?do=findComment&comment=8840130&_rid=131211

 

Mam 4 nawiewy ze strychu do pomieszczeń na poddaszu i jeden na dół do salonu, wykorzystując istniejący komin. Do tego 3 wyciągi - 2 z dołu i jeden z górnej łazienki. Rury i kształtki to ok 2000 zł, izolacja wełna lamelowa 5 cm to 1500 zł, jakieś drobiazgi, typu taśmy, piany do wypełniania otworów kolo 300 zł i rekuperator izzi 302 z modułem stałego przepływu to 9200 zł.

 

Rekuperator kupisz już za ok 4k, ale jak chcesz oszczędne silniki DC, wymiennik entalpiczny, no to cena rośnie. Patrzyłem na firmę O3Ozon, niby tanio, ale tam jest taki chaos w specyfikacjach, że nie wzbudziło to mojego zaufania. Ponoć minimum przyzwoitości to ten Izzi, potem są jeszcze droższe marki, ale ja i tak nie wiem jak 2 wentylatory i wymiennik może kosztować 10k, no ale cóż, sam nie zrobie.

Edytowane przez Pito
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Pito napisał(a):

Ad2: myślalem, że w pokojach zrobi się trochę chłodniej, a tu lipa,

No nie, to ma służyć do usuwania zużytego powietrza i dawania świeżego ze dworu. Reku nie ma takiej wydajności aby zmienić zauważalnie temp. w domu. Uchylone okno ma o wiele większą przepustowość niż anemostat.

 

 

13 godzin temu, maras77 napisał(a):

Na.filtry.mozna zamówić niedrogo ramki, najlepiej je dobrać pod szerokość włókniny z rolki.

 

Gdzie zamówić?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, exor napisał(a):

No nie, to ma służyć do usuwania zużytego powietrza i dawania świeżego ze dworu. Reku nie ma takiej wydajności aby zmienić zauważalnie temp. w domu. Uchylone okno ma o wiele większą przepustowość niż anemostat.

 

 

 

Gdzie zamówić?

 

 

Ci robią filtry na zamówienie.

https://allegro.pl/uzytkownik/Filter-Muller/rekuperacja-czesci-322158

 

Zamów ramkę do włókniny.

 

Możesz też poszukać filtrów od kabin lakierniczych - są tanie i zajebiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.05.2024 o 08:14, maras77 napisał(a):

Zamów ramkę do włókniny.

Masz jakieś miejsce, gdzie można zamówić ramkę na wymiar? (Dla kolegi pytam 😉

Dzisiaj zmieniałem filtry w reku (też mam wycinane z wlokniny i ramki) po pół roku i wywiewny był trochę zakurzony, a ten od strony czerpni bez większych śladów zabrudzenia. Myślę, że po sezonie letnim będzie w gorszym stanie niż po zimowym. Jednak duża wilgoć w powietrzu powoduje, że kurz tak nie lata i filtr wyglądał elegancko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, janusz napisał(a):

Masz jakieś miejsce, gdzie można zamówić ramkę na wymiar? (Dla kolegi pytam 😉

Dzisiaj zmieniałem filtry w reku (też mam wycinane z wlokniny i ramki) po pół roku i wywiewny był trochę zakurzony, a ten od strony czerpni bez większych śladów zabrudzenia. Myślę, że po sezonie letnim będzie w gorszym stanie niż po zimowym. Jednak duża wilgoć w powietrzu powoduje, że kurz tak nie lata i filtr wyglądał elegancko. 

Napisz do nich:

https://allegro.pl/uzytkownik/Filter-Muller/rekuperacja-czesci-322158

"Prowadzimy również sprzedaż filtrów na zamówienie o dowolnym rozmiarze"

 

Edytowane przez maras77
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, maras77 napisał(a):

Napisz do nich:

https://allegro.pl/uzytkownik/Filter-Muller/rekuperacja-czesci-322158

"Prowadzimy również sprzedaż filtrów na zamówienie o dowolnym rozmiarze"

 

No właśnie mi chodzi o same ramki, a nie filtry. Ja do swojego mam, ale kolega ma w takim rozmiarze, że nie widziałem ramek. On też ma ramki tylko stare i pordzewiałe. W razie czego samemu się zrobi z profilu aluminiowego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, janusz napisał(a):

No właśnie mi chodzi o same ramki, a nie filtry. Ja do swojego mam, ale kolega ma w takim rozmiarze, że nie widziałem ramek. On też ma ramki tylko stare i pordzewiałe. W razie czego samemu się zrobi z profilu aluminiowego. 

To zamawiasz filtr z wymienną włókniną :ok:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 8.05.2024 o 22:40, technix napisał(a):

1. czy mając możliwość, zamontowali byście reku w domu, starym, lekko zmodernizowanym?

 

 

jak grawitacyjna działa dobrze i wilgotność poprawna to nie

 

W dniu 8.05.2024 o 22:40, technix napisał(a):

Obecnie najbardziej irytuje mnie hałas, wręcz gwizd, jesienią/zimą/wczesną wiosną gdy jest dość silny wiatr na dworze. 

 

 

jest to powód dla którego mógłbym założyć reku

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, bielaPL napisał(a):

 

jak grawitacyjna działa dobrze i wilgotność poprawna to nie

 

 

jest to powód dla którego mógłbym założyć reku

 

No właśnie mierzę wilgotność w każdym pomieszczeniu i niejeden nowy dom chciałby mieć takie wartości jak ja.

Pomału chyba odpuszczę, zresztą zobaczę jeszcze po montażu klimy co będzie.

Będę montował 5 jednostek klimatyzacji, do każdego pomieszczenia, za wyjątkiem łazienek i kuchni i korytarza 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.