Napisano Piątek o 19:083 dni Wykopałem sobie kanał dosyć głęboko - na 210cm, podczas kopania pojawiła się woda na jakichś 30cm od dna, już podczas kopania zaczęły zawalać się ściany, w kolejnych dniach jeszcze bardziej, zostawiłem to do wyschnięcia, woda opadała sukcesywnie. Ostatnio były deszcze i znów podmyło, że aż prasa hydrauliczna stojąca w rogu mi wpadła do środka, parę dni wybierałem urobek i w końcu wczoraj zalałem płytę - grubo, bo od 20 paru do 30 paru cm wyszło - mam już kupione pustatki szalunkowe i zbrojenie, plan jest wymurować z tych pustaków, zalać w środku betonem, obsypać ziemią, na całości powierzchni wylewka 10-15cm, potem kafelki.Teraz walka z czasem - jak przyjdą ulewy, znów mi podmyje, a już bliziuteńko jest ściana - z jednej strony warto zrobić jak najszybciej, z drugiej strony - warto byłoby poczekać aż taka gruba posadzka wyschnie. Może jakaś opcja pośrednia, typu 2 rzędy pustakow na samej zaprawie murarskiej, ale bez zalewania i chociaż tyle obsypać ziemią? Jak to widzicie? Pogoda na najbliższy czas w miarę słonecznie, ale ze 2 dni mają być burze
Napisano Sobota o 12:343 dni 17 godzin temu, Josyp napisał:kafelki17 godzin temu, Josyp napisał:Jak to widzicieKiepsko. Gdzie hydroizolacja? Zbrojenie?Gdzie podpora d sciana?Gdzie szalunki? Strach wchodzic do takiego wykopu.
Napisano Sobota o 12:363 dni Przy ścianach jak najszybciej stawiac scianke oporowa i zalewac betonem.Bo tu są 2 problemy.Wilgoc ktora wyjdzie i ryzyko zawalenia ścian Edytowane Sobota o 12:373 dni przez deszczowyRoman
Napisano Sobota o 17:483 dni Pustak szalunkowy, który masz. Od zewnętrznej strony hydroizolacja. Kamień i beton do środka pustaków bym dał.Płyta nie jest równolegle do ściany.Jeśli grunt nie jest stabilny, a nie jest, to między pustaki, a ich zewnętrzne boki dobrze byłoby dać zbrojenie i od zewnątrz zalać betonem bo inaczej całość może się "składać do środka". Edytowane Sobota o 17:583 dni przez analyzer65
Napisano Sobota o 19:192 dni Godzinę temu, analyzer65 napisał:Pustak szalunkowy, który masz. Od zewnętrznej strony hydroizolacja. Kamień i beton do środka pustaków bym dał.Płyta nie jest równolegle do ściany.Jeśli grunt nie jest stabilny, a nie jest, to między pustaki, a ich zewnętrzne boki dobrze byłoby dać zbrojenie i od zewnątrz zalać betonem bo inaczej całość może się "składać do środka".I tak pewnie będzie bo nie wypuscil zbrojenia z plyty do pustaków
Napisano Sobota o 19:262 dni 6 minut temu, deszczowyRoman napisał:I tak pewnie będzie bo nie wypuscil zbrojenia z plyty do pustakówMożna jeszcze z użyciem kotwy chemicznej ten błąd naprawić. Ale widać, że partyzantka i po kosztach ma być...
Napisano Niedziela o 09:342 dni Jak byś nie Josypował, to byś kupił gotowy kanał z hydroizolacją na olx z transportem hds-m. Po podliczeniu materiałów i twojej pracy wyszło by pewno ciut drożej.
Napisano Niedziela o 10:292 dni Dół jest wykopany większy niż wymiary docelowe kanału, więc po zewnętrznej stronie pustaków, po obwodzie można na 3 wysokościach dać np dwuteowniki (na poziomie płyty, na 2/3 wysokości kanalu i na 3/3 wysokości kanału. Zalane betonem będą mocno stabilną ścianą. Kamień, gruz w beton dodatkowo. Sam pustak zalany betonem to zbyt mało.Całość jest w o tyle kiepskim miejscu bo nie jest na środku pomieszenia, a bardzo blisko ścian.
Napisano Wczoraj o 06:04 1 dzień w takich warunkach hydrologicznych to se powinien z bloczków betonowych wymurować, i gdzies ewentualnie w srodku zakotwiczyc do tej wylewki chociaz 1-2 wastwy takich bloczkow.
Napisano Wczoraj o 11:31 1 dzień 5 godzin temu, marcin_szary napisał:w takich warunkach hydrologicznych to se powinien z bloczków betonowych wymurować, i gdzies ewentualnie w srodku zakotwiczyc do tej wylewki chociaz 1-2 wastwy takich bloczkow. Też byłoby ok.Ważne żeby ściana z bloczków nie miała możliwości wpadania do środka kanału.
Napisano Wczoraj o 16:04 1 dzień Autor jutro dolewam na zewntarz posadzki, zeby miec w miare rowna sztywna powierzchnie, 3 warstwy folii calkiem wytrzymale sie wydaja, dzis rozebralem szalunek i nawet tam gdzie beton nakapal dalo sie go calkiem sprawnie odczepic z folii, nawierce i dam na kotwach chemicznych wystajace prety, same pustaki szalunkowe rowniez maja miejsca na zbrojenia poziome, dokupilem tez nieco pionowych, poki co pogoda sprzyja
Napisano 9 godzin temu9 godzin jak Ci sie to nie zawali a potem nie bedzie lała woda do środka to będzie cud ..... przy takiej partyzantce
Napisano 3 godziny temu3 godziny Autor 5 godzin temu, marcin_szary napisał:jak Ci sie to nie zawali a potem nie bedzie lała woda do środka to będzie cud ..... przy takiej partyzantcedlaczego partyzantka? przemyslany plan, dzis wylalem dookola plyty wylewke, jutro dzialam z pustakami pierwszymi
Napisano 1 godzinę temu1 godzina W dniu 22.06.2026 o 18:04, Josyp napisał:jutro dolewam na zewntarz posadzki, zeby miec w miare rowna sztywna powierzchnie, 3 warstwy folii calkiem wytrzymale sie wydaja, dzis rozebralem szalunek i nawet tam gdzie beton nakapal dalo sie go calkiem sprawnie odczepic z folii, nawierce i dam na kotwach chemicznych wystajace prety, same pustaki szalunkowe rowniez maja miejsca na zbrojenia poziome, dokupilem tez nieco pionowych, poki co pogoda sprzyja Folia to nie hydroizolacja. Na poczatek hydroizolqcja szlamowa. PóźniejTrzeba zastosowac hydrozoolacje bitumiczna 2 skladnikowa zebybylo potrzadnie zrobione. Pustak szalinkowy nie nadaje sie do wilgoci bo jest z keramzytu i ciagnie wode.
Napisano 1 godzinę temu1 godzina 1 godzinę temu, Josyp napisał:dlaczego partyzantka? przemyslany plan, dzis wylalem dookola plyty wylewke, jutro dzialam z pustakami pierwszymi Bo musi byc rdzen betonowy chroniacy przed naporem ziemi po obu stronach dlugich scian, tym bardziej ze tam sa sciany garażu
Napisano 1 godzinę temu1 godzina Jeszcze od biedy mozesz zrobic drenaz na około kanalu i jakas studzienke rozszaczajaca do ktorej mozna bylozucic pompe awaryjne
Napisano 1 godzinę temu1 godzina Autor 10 minut temu, deszczowyRoman napisał:Bo musi byc rdzen betonowy chroniacy przed naporem ziemi po obu stronach dlugich scian, tym bardziej ze tam sa sciany garażujuz kupione pustaki, to z nich bede dzialal
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.