Skocz do zawartości

Ogrodnicze: przycinanie tujek smaragd.


Mirron

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jest tu jakiś ogrodnik ?

Mam posadzony żywopłot z Tuji Smaragd, który ma o ile dobrze pamiętam 3 lata... nigdy nie był przycinany ma ok 2.5m.

Moje pytanie czy mogę je teraz przyciąć? Tak żeby wyrównać całość i jednocześnie zagęścić (mam nadzieje że po przycince szczytów pójdzie w boki)

Nie wiem w jakich porach roku/miesiącach przycina się takie krzewy a nie chciałbym zepsuć roślinek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam!

> Jest tu jakiś ogrodnik ?

> Mam posadzony żywopłot z Tuji Smaragd, który ma o ile dobrze pamiętam 3 lata... nigdy nie był

> przycinany ma ok 2.5m.

> Moje pytanie czy mogę je teraz przyciąć? Tak żeby wyrównać całość i jednocześnie zagęścić (mam

> nadzieje że po przycince szczytów pójdzie w boki)

> Nie wiem w jakich porach roku/miesiącach przycina się takie krzewy a nie chciałbym zepsuć

> roślinek...

Kolega leśnik doradzał mi wykonywanie takich zabiegów późną zimą/wczesną wiosną - przed okresem wegetacji. Czyli marzec-kwiecień będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie podpiąć się pod temat.

Czy teraz jest dobry okres na sadzenie żywopłotu?

I jaki gatunek wybrać żeby spełniał warunki:

- zielono przez cały rok

- rośnie na słabej glebie

- cena niewygórowana

Żywopłot ma zamaskować betonowy płot stojący od południa, czyli rośliny większość dnia w cieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pozwolę sobie podpiąć się pod temat.

> Czy teraz jest dobry okres na sadzenie żywopłotu?

Są 2 szkoły sadzenia tego typu rzeczy. Jedni sadzą jesienią, inni na wiosnę.

IMHO bezpieczniej jest sadzić na wiosnę, gdyż przy srogiej zimie niezahartowane sadzoniki mogą sobie nie poradzić.

Ale ja to amator jestem i tylko powtarzam to co usłyszałem smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam!

> Jest tu jakiś ogrodnik ?

> Mam posadzony żywopłot z Tuji Smaragd, który ma o ile dobrze pamiętam 3 lata... nigdy nie był

> przycinany ma ok 2.5m.

> Moje pytanie czy mogę je teraz przyciąć? Tak żeby wyrównać całość i jednocześnie zagęścić (mam

> nadzieje że po przycince szczytów pójdzie w boki)

> Nie wiem w jakich porach roku/miesiącach przycina się takie krzewy a nie chciałbym zepsuć

> roślinek...

Naczytalem sie w necie na ten temat i rozne wersje znalazlem, jak zwykle zrobilem po swojemu, przycinalem w okresie czerwiec-lipiec-sierpien czyli jak mi sie chcialo, kiedy sie chcialo i nic sie nie ... grinser006.gif

Tujom nic sie nie stalo, ale moje troche bardziej leciwie i ze wzrostem to tak na oko mialy 4-8m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Odgrzeje jeszcze kotleta...

A jak jest z sadzeniem? Lepiej teraz wadzić w ziemie powiedzmy 70-100cm tujki czy na wiosne?

Czy jak teraz bym je posadził to się przyjmą, ukorzenią przez zime, jesień a na wiosne ruszą w górę ? Dobrze kombinuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Odgrzeje jeszcze kotleta...

> A jak jest z sadzeniem? Lepiej teraz wadzić w ziemie powiedzmy 70-100cm tujki czy na wiosne?

> Czy jak teraz bym je posadził to się przyjmą, ukorzenią przez zime, jesień a na wiosne ruszą w górę

> ? Dobrze kombinuje ?

Ja sadziłem sadzonki 19 września ubiegłego roku ponad 200 tuj szmaragd. Nie przyjęło się ok. 10 %.

Znajomy jakiś czas bawi się w sadzenie i sprzedaż niewielkiej ilości twierdzi, że lepiej jest na wiosnę. Myślę, że wybór kiedy sadzić zależy wyłącznie od Ciebie.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.