Skocz do zawartości

Akumulator Varta czy Moll


natek

Rekomendowane odpowiedzi

Czeka mnie kupno nowego akumulatora, obecny ma 8,5 roku i napięcie na nim rano to 11,9, max 12,2 V. Auto niedawno zrobiło trasę 3000 km i podładowanie mu nie pomogło, chyba czas na zmianę.

Wyselekcjonowałem sobie dwa akumulatory, które będą mi pasowały pojemnością, pradem rozruchu i co równie istotne wymiarami. Jeden to Varta z serii Silver a drugi to Moll z serii Kamina Start.

Varta Silver bezobsługowy ma 85 Ah i 800 A prądu rozruchu, zmierzony aku w sklepie - naładowany pokazał ok 750 A prądu rozruchu

Moll Kamina Start obsługowy z korkami ma 80 Ah i 640 A prądu rozruchu, zmierzony akumulator w sklepie miałl 637 A prądu rozruchu (a urządzenie pokazywało, że aku jest niedoładowany). Zatem Varta troszkę koloryzuje podając maksymalny prąd rozruchu a Moll pisze minimalny jaki gwarantują.

Który z tych dwóch byście wybrali? I czy na aku Varty Silver mozna znaleźć datę produkcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czeka mnie kupno nowego akumulatora, obecny ma 8,5 roku i napięcie na nim rano to 11,9, max 12,2 V.

> Auto niedawno zrobiło trasę 3000 km i podładowanie mu nie pomogło, chyba czas na zmianę.

> Wyselekcjonowałem sobie dwa akumulatory, które będą mi pasowały pojemnością, pradem rozruchu i co

> równie istotne wymiarami. Jeden to Varta z serii Silver a drugi to Moll z serii Kamina Start.

> Varta Silver bezobsługowy ma 85 Ah i 800 A prądu rozruchu, zmierzony aku w sklepie - naładowany

> pokazał ok 750 A prądu rozruchu

> Moll Kamina Start obsługowy z korkami ma 80 Ah i 640 A prądu rozruchu, zmierzony akumulator w

> sklepie miałl 637 A prądu rozruchu (a urządzenie pokazywało, że aku jest niedoładowany).

> Zatem Varta troszkę koloryzuje podając maksymalny prąd rozruchu a Moll pisze minimalny jaki

> gwarantują.

> Który z tych dwóch byście wybrali? I czy na aku Varty Silver mozna znaleźć datę produkcji?

Uwielbiam tą zabawę pt -data produkcji zlosnik.gif Miałem ,klienta który koniecznie chciał aku z produkcji miesiąc wcześniej-pytał mnie o aku 6 miesięcy hehe.gif Na Varcie masz kolorowe kropeczki -oznaczające daty produkcji-poszukaj w necie.Moja opinia jest taka-nie ma co brać aku wysilonych w sensie duży prąd rozruchowy-są delikatne i szybciej Ci padną.Proponuje obsługowy-choć teraz na wszystkich pisza bez ,jak masz jakiekolwiek pojecie to dłużej Ci posłuży.

Mogę ci zaproponować Optime 80ah 680a -stary obsługowy model robiony przez Jenoxa za 250zł albo 80ah 700a (Centra plus oklejona AD) za 275zł.

Jeszcze jedna uwaga trzeba patrzyć czym się w sklepach sprawdza aku-niektóre mierniki zakłamują mój MM około 10-15% w górę ,i jakim prądem został obciążony aku.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Varte Silver mam u siebie i nie polecam, w styczniu skonczyla sie 2-letnia gwarancja i od razu

> zaczely sie problemy, pewnie najblizszej zimy nie przetrzyma.

Panowie tak się tworzą tzw URBAN LEGEND.Mój sąsiad Pan Staszek ma 80 lat i jeździ 4 razy w miesiącu.On też nie Polecam Varty a także Centry,Boscha i paru innych hehe.gifhahaha.gif Na żywotność aku wpływ ma wiele czynników i nie można rozpatrywać tego na jednym przykładzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Varte Silver mam u siebie i nie polecam, w styczniu skonczyla sie 2-letnia gwarancja i od razu

> zaczely sie problemy, pewnie najblizszej zimy nie przetrzyma.

Ja mam w dwóch autach Vartę Silver kupione rok po roku.

Jedna (ta niespełna trzyletnia) wyzionęła ducha i tylko dzięki "znajomościom" została wymieniona na nową.

Druga póki co działa, ciekawe jak długo...

Teraz jak będę miał kupić do trzeciego auta to chyba kupię najtańszy zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Panowie tak się tworzą tzw URBAN LEGEND.Mój sąsiad Pan Staszek ma 80 lat i jeździ 4 razy w

> miesiącu.On też nie Polecam Varty a także Centry,Boscha i paru innych Na żywotność aku wpływ

> ma wiele czynników i nie można rozpatrywać tego na jednym przykładzie.

Jesli nie zmienil sie sposob uzytkowania samochodu, ladowanie jest ok, stary Bosch wytrzymal 5 lat i jeszcze sluzy jako zerwowy, a nowa Varta na jego miejscu zaczyna dawac d... kilka dni przed koncem gwarancji i inny aku wstawiony zamiast jej nie stwarza problemow, to raczej wina badziewnego akumulatora zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Uwielbiam tą zabawę pt -data produkcji Miałem ,klienta który koniecznie chciał aku z produkcji

> miesiąc wcześniej-pytał mnie o aku 6 miesięcy Na Varcie masz kolorowe kropeczki -oznaczające

> daty produkcji-poszukaj w necie.Moja opinia jest taka-nie ma co brać aku wysilonych w sensie

> duży prąd rozruchowy-są delikatne i szybciej Ci padną.Proponuje obsługowy-choć teraz na

> wszystkich pisza bez ,jak masz jakiekolwiek pojecie to dłużej Ci posłuży.

nie wiem, nie znam się, polegam też na tym co piszą m.in. na tym forum - czyli brać w miarę najtańszy i jak najświeższy. Ale żeby nie pchać się w wysilony, może masz racje, przemysle.

> Mogę ci zaproponować Optime 80ah 680a -stary obsługowy model robiony przez Jenoxa za 250zł albo

> 80ah 700a (Centra plus oklejona AD) za 275zł.

warunkiem są wymiary 315/175 i 190mm wysokosci

> Jeszcze jedna uwaga trzeba patrzyć czym się w sklepach sprawdza aku-niektóre mierniki zakłamują mój

> MM około 10-15% w górę ,i jakim prądem został obciążony aku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie wiem, nie znam się, polegam też na tym co piszą m.in. na tym forum - czyli brać w miarę

> najtańszy i jak najświeższy. Ale żeby nie pchać się w wysilony, może masz racje, przemysle.

> warunkiem są wymiary 315/175 i 190mm wysokosci

> > MM około 10-15% w górę ,i jakim prądem został obciążony aku.

Oba spełniają te wymiary.Jeśli byś miał ochotę na zakup lub więcej info zapraszam na priv skromny.gif

P.S Oba świeże -tegoroczne ,produkcja okres wakacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jesli nie zmienil sie sposob uzytkowania samochodu, ladowanie jest ok, stary Bosch wytrzymal 5 lat

> i jeszcze sluzy jako zerwowy, a nowa Varta na jego miejscu zaczyna dawac d... kilka dni przed

> koncem gwarancji i inny aku wstawiony zamiast jej nie stwarza problemow, to raczej wina

> badziewnego akumulatora

Zwłaszcza że Varta robi aku dla Boscha wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> znasz konkretny model tego Molla ??

> Porównaj cenę z łaski swojej na tej stronie Aku Moll i daj znać czy jest duża różnica

to MOLL z serii KAMINA START czyli podstawowej, 80Ah i 640A prądu rozruchu. Bez magicznego oczka, które można sobie wsadzić, za to z korkami oraz centralnym odpowietrzeniem. Akumulator w sklepie pokazał 12,73 V oraz 814A prądu rozruchu. Zatem nawet jeśli urządzenia diagnostyczne przekłamują 10-15% to uważam, ze parametry i tak ma bardzo dobre. Zdecydowalem się i go wziąłem, cena z odbiorem na miejscu to 415 PLN. kupowałem tu

Za namową kolegi bart220 kompletnie odpuściłem sobie akumulatory z wyższych serii z dużymi prądami rozruchu itd. Jesli z tych samych wymiarów są lepsze parametry prądowe to nie bierze się to z niczego i z pewnością jest obarczone mniejszą żywotnością. Nie widzę sensu wiecznie gonić za czymś lepszym, lekko większa pojemność i prąd rozruchu. Akumulator, który przewidział producent jest wystarczający i nigdy nie odczułem niedoboru pradu. Do drugiego auta jeśli będe miał do kupienia aku w przyszłosci to też wezme o fabrycznych parametrach i z podstawowej serii. Czasem można dostać niezły gratis jak widać.

Ale nurtuje mnie inna rzecz. Moje auto wyposażone jest w jakiś system Inteligent Battery Menagment, który sprawdza sobie napięcie na aku, ilości ładowań, zużycie prądu itd, i na tej podstawie reguluje właściwe napięcie ładowania. Przy wymianie akumulatora trzeba było go zakodować - zarejestrować wymianę. Jak sprawdzałem napiecie ładowania przy poprzednim kończącym się akumulatorze to wynosiło ono ok 14,1-14,3 V. Teraz po wymianie wynosi ono ok 14V. Rozumiem, że przy nowym aku napięcie ładowania może być nizsze bo akumulator jest w lepszym stanie. Ale czy to ładowanie nie jest deczko za niskie? Wszyscy piszą, że w normie traktuje sie między 13,8 a 14,4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.