Skocz do zawartości

Zakup samochodu od firmy z FVAT i sprawdzenie VIN Fiata


Azbest

Rekomendowane odpowiedzi

Zaszłą potrzeba kupienia osobowego "dostawczaka". Będzie to Doblo Maxi ze względu na gabaryty. Nowego doblo benzynowego już nie da się kupić więc muszę przebierać w używkach - zdecydowanie wymagana benzyna, bo moc nie ma znaczenia a samochód będzie robił krótkie odcinki.

 

Znalazłem 2018r 1.4/95KM zarejestrowany jako ciężarowy, ale 5-osobowy 

Wystawia go jakaś firma - sprzedaje na FVAT. Jako osoba fizyczna (samochód do użytku prywatnego) na co formalnie muszę uważać przy takim zakupie? Czy FVAT wystarczy, czy trzeba pisać jakąś umowę? Co sprawdzić - myślę o statusie firmy (czy jeszcze istnienie), długach, jakichś zastawach / kredytach i innych przypadkach w których po zakupie ktoś powie mi że to jednak nie moja fura i muszę ją oddać? Nie chce wpaść w jakąś formalną minę. 

 

Czy OC za samochód "ciężarowy" jest droższe od analogicznej osobówki?

 

Czy macie możliwość sprawdzenia samochodu po VIN czy to w bazach fiata czy innych żeby się coś dowiedzieć?

 

Trochę mam dziwne odczucia, bo podobno oglądały go 3 osoby i chciały leasingować i te 3 osoby finalnie nie miały zdolności kredytowej - dziwne ... ale tak twierdzi kupujący. Pytał się czy płacimy gotówką czy będziemy go chcieli leasingować - z "naciskiem" że za gotówkę to spoko .... i tak nabrałem podejrzliwości. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Formalnie starczy faktura choć zaraz się dowiesz, że tylko umowa Cię zabezpiecza.

Hasla: zastaw skarbowy i bankowy.

Przez ten 1 kiedyś się trochę strachu najadłem.

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, ZUBERTO napisał:

Formalnie starczy faktura choć zaraz się dowiesz, że tylko umowa Cię zabezpiecza.

Hasla: zastaw skarbowy i bankowy.

Przez ten 1 kiedyś się trochę strachu najadłem.

 

No właśnie o takie tematy mi chodzi, bo coś mi się tam nie podoba. Samochód ma dobrą cenę i powinien zniknąć zaraz o wystawieniu ogłoszenia. Stoi 2 miesiące i podobno 3 klientów chciało leasingować i nie mieli zdolności (a to 43kPLN) ... 

 

Zastaw bankowy chyba powinien być wpisany w dowór rej.? a skarbowy?

 

OK - dla potomnych - jest strona do sprawdzania zastawów skarbowych:

https://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/rzsw

w tym przypadku po VIN i nr. rej:

"W Rejestrze Zastawów Skarbowych nie odszukano przedmiotu zastawu o podanym numerze identyfikacyjnym."

Edytowane przez Azbest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Azbest napisał:

 

No właśnie o takie tematy mi chodzi, bo coś mi się tam nie podoba. Samochód ma dobrą cenę i powinien zniknąć zaraz o wystawieniu ogłoszenia. Stoi 2 miesiące i podobno 3 klientów chciało leasingować i nie mieli zdolności (a to 43kPLN) ... 

 

Zastaw bankowy chyba powinien być wpisany w dowór rej.? a skarbowy?

 

OK - dla potomnych - jest strona do sprawdzania zastawów skarbowych:

https://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/rzsw

w tym przypadku po VIN i nr. rej:

"W Rejestrze Zastawów Skarbowych nie odszukano przedmiotu zastawu o podanym numerze identyfikacyjnym."

43 netto (chyba że to z vatem) to taka dobra cena?  

Jak można nie mieć zdolności leasingowej na 43tyś zł? 🤣

 

Zastawy i zajęcia skarbowe/komornicze nie są wpisywane do KP a tym bardziej do DR. 

Co do kwoty to i tak musisz zapłacić przelewem a nie gotówką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Danielpoz. napisał:

43 netto (chyba że to z vatem) to taka dobra cena?  

Jak można nie mieć zdolności leasingowej na 43tyś zł? 🤣

 

Zastawy i zajęcia skarbowe/komornicze nie są wpisywane do KP a tym bardziej do DR. 

Co do kwoty to i tak musisz zapłacić przelewem a nie gotówką. 

43 brutto - dlatego dziwi mnie brak zdolności u 3 inny, wcześniejszych kupujących ... stąd jestem podejrzliwy.

 

przelew nawet jeśli kupuję prywatnie? rozumiem firma-firma, ale tu będzie firma-fizol

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok - dowiedziałem się, że samochód był finansowany "pożyczką leasingową" ... podobno spłaconą, ale w dowodzie rejestracyjnym nie ma informacji o zastawie bankowym/leasingowym.

Podobno cesja była tylko w polisie ubezpieczeniowej i nie było zastawu w DO ... co jest dla mnie mało prawdopodobne.

 

Ktoś wie jak to sprawdzić czy na samochodzie nie ciąży jakiś zastaw firmy leasingowej?

 

Widzę że zakup samochodu używanego to trochę droga przez mękę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok - dowiedziałem się, że samochód był finansowany "pożyczką leasingową" ... podobno spłaconą, ale w dowodzie rejestracyjnym nie ma informacji o zastawie bankowym/leasingowym.
Podobno cesja była tylko w polisie ubezpieczeniowej i nie było zastawu w DO ... co jest dla mnie mało prawdopodobne.
 
Ktoś wie jak to sprawdzić czy na samochodzie nie ciąży jakiś zastaw firmy leasingowej?
 
Widzę że zakup samochodu używanego to trochę droga przez mękę....

A kto jest wpisany w DR jako wlasciciel?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Maciej__ napisał:


A kto jest wpisany w DR jako wlasciciel?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Nie widziałem dowodu, ale właścicielem jest obecny użytkownik prowadzący JDG.  W dowodzie nie ma żadnych wisów odnośnie zastawu (jest generalnie bez wpisów). Sprzedający mówi że był TYLKO cesja w polisach ubezpieczeniowych

I to mnie dziwi, bo jak niby firma leasingowa ma się zabezpieczyć kiedy właściciel nie będzie go spłacał? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Nie widziałem dowodu, ale właścicielem jest obecny użytkownik prowadzący JDG.  W dowodzie nie ma żadnych wisów odnośnie zastawu (jest generalnie bez wpisów). Sprzedający mówi że był TYLKO cesja w polisach ubezpieczeniowych
I to mnie dziwi, bo jak niby firma leasingowa ma się zabezpieczyć kiedy właściciel nie będzie go spłacał? 
 
A jak się bank zabezpiecza jak bierzesz kredyt gotówkowy?
Obecnie już chyba nie stosuje się zastawów tak powszechnie jak kiedyś..
Poza tym te pożyczki leasingowe to w zasadzie "kredyty" udzielane przez firmy leasingowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Azbest napisał:

Ok - dowiedziałem się, że samochód był finansowany "pożyczką leasingową" ... podobno spłaconą, ale w dowodzie rejestracyjnym nie ma informacji o zastawie bankowym/leasingowym.

Podobno cesja była tylko w polisie ubezpieczeniowej i nie było zastawu w DO ... co jest dla mnie mało prawdopodobne.

 

Ktoś wie jak to sprawdzić czy na samochodzie nie ciąży jakiś zastaw firmy leasingowej?

 

Widzę że zakup samochodu używanego to trochę droga przez mękę....

Niech od lisingodawcy da ci zaświadczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Maciej__ napisał:

A jak się bank zabezpiecza jak bierzesz kredyt gotówkowy?
Obecnie już chyba nie stosuje się zastawów tak powszechnie jak kiedyś..
Poza tym te pożyczki leasingowe to w zasadzie "kredyty" udzielane przez firmy leasingowe.

 

Nie wiem - nigdy nie brałem kredytu gotówkowego.

 

W internetach piszą że przy "pożyczce leasingowej" stosuje się zastaw rejestrowy. 

https://www.leason.pl/czym-jest-pozyczka-leasingowa-i-kto-moze-z-niej-skorzystac/


 Zabezpieczeniem pożyczki leasingowej jest:

zastaw rejestrowy na finansowanym środku trwałym,
cesja z ubezpieczenia na rzecz firmy leasingowej,
weksel z deklaracją wekslową,
przy pożyczkach dotacyjnych również cesja z dotacji.

 

... a o zastawie rejestrowym można poczytać dosyć niepokojące informacje:

http://dailydriver.pl/porady/prawo/zastaw-rejestrowy-na-samochodzie-co-to-takiego/

.. w skrócie - niekoniecznie może być wpisany w dowód rejestracyjny

Edytowane przez Azbest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.