Skocz do zawartości

Awaryjne, długotrwałe zasilanie pieca CO z podajnikiem i pompkami?


00Tom00

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

w związku z niepewną sytuacją na rynku energii w Polsce, gdzieś z tyłu głowy zaczęły kotłować się myśli, a co jeśli będą przerwy w dostawie prądu z sieci...

Najbardziej newralgicznym urządzeniem jest dla mnie piec CO z podajnikiem (motoreduktor) oraz pompkami CO... + lodówka :)


 

Pierwsze co przychodzi na myśl to generator spalinowy prądotwórczy, jednak modele z czystym sinusem na wyjściu kosztują ładnych pare tysięcy. A z sinusem modyfikowanym średnio nadają sie do osprzętu piecy CO.


Do głowy wpadł mi poniższy pomysł.
Z  racji tego, że mam UPS-A  1300W mocy skutecznej z pełnym sinusem (do serwerów) , którego obecnie nie używam - tak się zastanawiam czy gybym zamiast małych akumulatorków w tym UPS podpiąć się grubymi kablami bezpośrednio do aku w samochodzie + odpalony samochód, to czy taki zestaw byłby w stanie pochodzić przy obciążeniu ciągłym ~300W np ciągle 1-2dni?

Jak myślicie ma to szanse powodzenia?

Niby teraz alternatory na biegu jałowym wytwarzają sporo A, ale nie wiem kompletnie jak to się ma do ładowania aku w samochodzie, które będzie mocno obciążone...

 

 

Edytowane przez 00Tom00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, 00Tom00 napisał:


Do głowy wpadł mi poniższy pomysł.
Z  racji tego, że mam UPS-A  1300W mocy skutecznej z pełnym sinusem (do serwerów) , którego obecnie nie używam - tak się zastanawiam czy gybym zamiast małych akumulatorków w tym UPS podpiąć się grubymi kablami bezpośrednio do aku w samochodzie + odpalony samochód, to czy taki zestaw byłby w stanie pochodzić przy obciążeniu ciągłym ~300W np ciągle 1-2dni?

Jak myślicie ma to szanse powodzenia?

 

 

 

 

Większe UPS maja bardzo często akumulatory połączone szeregowo więc sprawdź czy Twój na pewno zasilany jest z 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, 00Tom00 napisał:

Z  racji tego, że mam UPS-A  1300W mocy skutecznej z pełnym sinusem (do serwerów) , którego obecnie nie używam - tak się zastanawiam czy gybym zamiast małych akumulatorków w tym UPS podpiąć się grubymi kablami bezpośrednio do aku w samochodzie + odpalony samochód, to czy taki zestaw byłby w stanie pochodzić przy obciążeniu ciągłym ~300W np ciągle 1-2dni?

Jeśli moc stała/ciągła tego UPS jest większa od sumy ciągłego obciążenia( lodówka, sterownik pieca, pompy itd) to da radę. Obstawiam , że 1300 to chwilowa moc tego UPS i jeśli startujący silnik agregatu sprężarkowego lodówki nie przekroczy mocy maksymalnej/chwilowej to będzie działać.

Natomiast lepiej chyba wyposażyć tego ups w dodatkowy akumulator nawet samochodowy żeby mógł dłużej pracować.

 

Poza tym jeżeli UPS jest w typu online lub line-interactive to poradzi sobie z zasilaniem pieca i lodówki będąc podpiętym do generatora spalinowego nie produkującego pełnej sinusoidy. :) Więc zakup generatora i wykorzystanie takiego UPS nie jest głupim pomysłem. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, 00Tom00 napisał:

Słuszna uwaga... 2 aku po 12 v, wyjściowo 24v - i cały plan poszedł :(

Kup agregat prądotwórczy tak jak pisałem. Nawet jak nie będzie dawał pełnej sinusoidy to Twój UPS jest najprawdopodobniej typu online i urządzenia są zasilane z jego przetwornicy i idealne nada się jako awaryjne zasilanie Twoich urządzeń. :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.09.2022 o 11:25, 00Tom00 napisał:

Pierwsze co przychodzi na myśl to generator spalinowy prądotwórczy, jednak modele z czystym sinusem na wyjściu kosztują ładnych pare tysięcy. A z sinusem modyfikowanym średnio nadają sie do osprzętu piecy CO.

 

No nie do końca - klasyczna prądnica daje idealny sinus na wyjściu, wszystko rozbija się o kwestię stabilnych obrotów silnika który ją napędza oraz o układ AVR który reguluje napięcie.

 

Czyli krótko mówiąc potrzebujesz agregat z mocnym silnikiem który nie będzie kucał pod obciążeniem, nie potrzebujesz wcale agregatu inwerterowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.