Skocz do zawartości

Chwalem siem - skrzynka bassssowa - okrojony manual


RAFALEK

Rekomendowane odpowiedzi

A wiec postanowilem zbudowac sam krzynke basowa. Nie byloby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt ze glownym zalozeniem (poza graniem oczywiscie) byla oszczednosc miejsca w i tak malym bagazniku kropasa i w miare sprawny i szybki demontaz skrzynki jezeli potrzebne byloby wiecej miejsca smile.gif No i zrodzil sie moj twor, ktory o dziwo gra i to calkiem przyjemnie i co wazne wreszcie mam bagaznik back zeby.GIF

Ponizej mini tutorial. Niestety z braku pod reka sprzetu foto no i z braku czystych rak nie bylo jak pstryknac wiecej fotek.

Materialy i narzady:

1. Zywica (duuuuuuuzo zywicy zeby.GIF )

2. Mata szklana (duuuuuuuzo maty szklanej zeby.GIF )

3. Folia spozywcza i tasma malarska (papierowa)

4. plyta na przednia scianke

5. Gabka do wygluszenia wnetrza (zywica ma to do siebie, ze wpada w rezonans stad wazne aby dobrze ja wytlumic)

6. Material obiciowy (sprzedali mi material na wkladki do butow zeby.GIF )

7. Butapren

8. Pudlo rekawiczek gumowych (idzie to jak woda 270751858-jezyk.gif )

9. Oczywiscie glosnik

10. Pierdoly jak rozpuszczalniki, pedzelki do zywicowania, silikon i jakies drobiazgi typu wkrety smile.gif

11. No i troche samozaparcia i cierpliwosci

Bagaznik wylozylem folia spozywcza, pozniej okleilem tasma raz przy razie, potem wsjo nasaczylem zywica, jak zastyglo to jeszcze raz zywica, potem mata szklana i nasaczmy mate szklana oczywiscie zywica zeby.GIF

1.jpg

Wyciagamy skorupe i powtarzamy czynnosci z zywica i mata. Ja dalem w sumie okolo 6 warst podwojnej maty i poszlo kiele 4 litrow zywicy zeby.GIF

2.jpg

Pozniej wymierzanie i wycinanie plyty przedniej, przykrecenie jej na wkrety, dociecie nierownych brzegow skorupy

3.jpg

A tak wyglada skorupa juz sklejona i uszczelniona silikonem smile.gif

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

Wyglada jak zywy organizm zeby.GIF

9.jpg

A to serce zywego organizmu zeby.GIF

10.jpg

A tak wygla krzynka obita juz i oklejona materialem z zewnatrz smile.gif (tutaj tez wazne dokladne oklejenie, coby krzynka nie skrzypiala i nie brzeczala 270751858-jezyk.gif )

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

Docelowo wzmacniacz mial byc zamkniety w skrzynce ale moj blad w obliczeniach i wzmacniacz sie w niej nie zmiescil 270751858-jezyk.gif Ale i tak mam juz prawie caly bagaznik wolny i do tego mila muzyczke wiec cala zabawe uwazam za udana i warta swieczki smile.gif Postaram sie w najblizszym czasie cyknac jakies foty krzynki juz wstawionej w kropku smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak dla mnie to troszkę licha konstrukcja i ten lamiant pracuje razem

> z membraną, chyba że czymś usztywniłeś i nie była to gąbka.

Powiem Ci ze tez sie tego obawialem ze razem z subem (szczegolnie jak miala byc wersja zamknieta bez BR) bedzie puchnac lub peczniec lub poprostu mi sie to polamie w drobny mak na pierwszym lepszym dolku. Nawet mialem pomysl zeby w srodku laminatu zamknac skrzynke zlozona z MDF'u ale... jak sie przyjrzysz pierwszemu zdjeciu to przy fotelu zalamala mi sie pod ciezarem zywicy (nie dokladnie przykleilem do fotela) scianka do srodka. Pomyslalem eee zywica sie ugnie. Po 2 warstwie musialem juz docinac plyte przednia i wierz mi - ledwo co naprostowalem te scianke i to przy pomocy najwiekszego srubokreta jaki mialem zeby.GIF . Juz po 4 warstwie zywica tak stwardniala ze spokojnie moglem wejsc na skrzynke i nie pekla ani sie nie ugiela. Po tych wszystkich 6 warstwach juz nie robilem zadnych testow wytrzymalosciowych ale prawie pol centymetra zywicy wiem ze jest nie do ugiecia i nie do polamania a przynajmniej nie w "normalnych" warunkach uzytkowania smile.gif Predzej chyba ugielaby sie plyta z mdf'u od zywicy smile.gif Nie wiem, nie znam sie na zywicach. Wiem, ze jest kilka rodzajow zywicy i byc moze inna zywica bylaby bardziej elastyczna i moglaby sie znieksztalcac, jednak to co ja kupilem (zywica poliestrowa) twardnieje na kamien smile.gif Jedyne co to wygluszylem wewnatrz gabka akustyczna (taka tam ona akustyczna jak ja... ale jako akustyczna ja kupilem 270751858-jezyk.gif ) i staralem sie dokladnie z zewnatrz okleic obiciem. W sumie 2cm gaby w srodku plus pol cm obicia z zewnatrz skutecznie wytlumilo wszelkie prrr i bzzz jakie dochodzily jak robilem pierwsze testy bez zadnych wytlumien i z dziurami (po 2 warstwach niedokladnie bylo jeszcze wyzywicowane 270751858-jezyk.gif ).

Mala poprawka smile.gif

Do budowy skrzynki uzywalem zywicy kupowanej w sklepie z lakierami samochodowymi. Droga byla ta zywica (ok 26 zl litr plus kilka zl utwardzacz). Postanowilem na allegro zaopatrzyc sie w zywice. Znalazlem za 9 zl litr razem z utwardzaczem... Taka sama (przynajmniej teoretycznie) jak moja ale... wczoraj wieczorem kleilem nia inna moja zabawke (szczegoly w krotce zeby.GIF ) i... nie dosc ze zaluje sie straaaasznie dlugo to powiem szczerze, ze faktycznie jest elastyczna. Niby przez noc juz stwardniala, nie klei sie ale naprawde latwo sie ugina. Fakt ze to dopiero pierwsza warstwa ale na malej powierzchni jest sie ugina. Wiec moze faktycznie budujac z innej zywicy skrzynka by sie zniekjsztalcala od cisnienia glosnika. Jednak ta zywica ze sklepu jest naprawde twarda jak kamiec smile.gif Coz widac zywica poliestrowa zywicy poliestrowej nie rowna 270751858-jezyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gratulacje! Super to wygląda!! A to jest do Mk1??? to ja poprosze 1

> sztukie na lewą stronę ) i podaj cene

Ofkors do MK1 ale tym sposobem mozna zrobic subka praktycznie do kazdego auta zeby.GIF A nad propozycja "masowej" produkcji... hmmm pomysle jak juz bedzie cieplej bo sie namarzlem troche przy zabawie z moim prototypem 270751858-jezyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Super stary naprawdę masz cierpliwość i chęci , podziwiam takich

> ludzi gratki tak czy mać pozdrówka

no fajnie ,ale ja tego nie robilem ... odp na posty autora !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> WIELKIE brawa za inwencję

> Jak rozwiązałeś kwestię mocowania skrzynki

hmmm... na wcisk? zeby.GIF skorupa ksztaltem odpowiadala dokladnie wszystkiem oblosciom w kropku wiec jak doszlo obicie zewnetrzne to akurat "na wcisk" pasuje krzynka smile.gif Nie lata, sama nie wypada a i wyciagnac ja trzeba mocniej szarpnac i przede wszystkim zlozyc oparcie fotela smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak obliczyc litraż skrzyni pod taka konstrukcje ?

Hmmm no tu jest problem zeby.GIF Ale na cale szczescie producent glosnika nie podaje dokladnej sztywnej objetosci tylko widelki (kilka litrow) wiec mniej wiecej jest to do wyliczenia. Mozna innym sposobem poprostu w gotowa skorupe nalac wody odpowiednia ilosc i zaznaczyc poziom i tam ciac i wstawiac przednia scianke 270751858-jezyk.gif Ja wyliczylem "na oko" i biorac widelki produceta glosnika mysle ze w nich sie zmiescilem smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Z racji iz niestety (a moze i stety 270751858-jezyk.gif ) nie jestem juz szczesliwym puntomaniakiem frown.gif w/w krzynka jest do "oddania" w dobre rece (bagazniki) zeby.GIF Jezeli ktos jest zainteresowany zapraszam na priv smile.gif Dodam tylko, ze w komplecie jest wzmacniacz (4 kanalowy Blaupunkt) oraz glosnik widoczny na zdjeciach czyli calkiem niezly JBL'ek oraz kable bardzo dobrej firmy Rockford Fosgate 4 kanalowe 5m dlugosci. cool.gif

PS

Mam jeszcze elipsy JBL, Sinus Live 165 mm w drzwi (cyki gratis NEO25) oraz radio Clarion 958 smile.gif Wszystko poza cykami 270751858-jezyk.gif w bdb stanie smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wczoraj wieczorem

> kleilem nia inna moja zabawke (szczegoly w krotce ) i... nie

> dosc ze zaluje sie straaaasznie dlugo to powiem szczerze, ze

> faktycznie jest elastyczna. Niby przez noc juz stwardniala, nie

> klei sie ale naprawde latwo sie ugina. Fakt ze to dopiero

> pierwsza warstwa ale na malej powierzchni jest sie ugina. Wiec

> moze faktycznie budujac z innej zywicy skrzynka by sie

> zniekjsztalcala od cisnienia glosnika. Jednak ta zywica ze

> sklepu jest naprawde twarda jak kamiec Coz widac zywica

> poliestrowa zywicy poliestrowej nie rowna

Ciekawe czy fajnie łupie 893goodvibes.gifclaps.gif

Jeśli chodzi o żywice z allegro, to spróbuj dać więcej utwardzacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.