Skocz do zawartości
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Autokącik

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Prawidłowa temperatura silnika Vectra A

Featured Replies

Napisano

Witam mam pytanie jaka powinna być prawidłowa temperatura silnika Vectry A 1,8 z 91 roku. Otóż przy temperaturze powietrza na dworzy 10 stopni przy normalnej jeździe po miescie silnik nagrzewa sie z trudem do 70 stopni a przy korkach wzrasta też opornie do pierwszej kreski którą zaznaczyłem szczałką na zdjęciu czyli 80 stopni.Czy to trochę nei zamało moze termostat jest niedomkniety i dlatego silnik nie potrafi nabrac prawidłowej temperatury.Dziękuje za odpowiedź

wskaźnik

Napisano

A jak było wcześniej? Czy wskaźnik zaczął nagle taką temperaturę pokazywać? Czy wcześniej pokazywał inaczej? Czy od początku jest jak piszesz?

> szczałką

hahaha.gif Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać...

Napisano

termostat do wymiany

ciesz się, że w C18NZ masz do na wierzchu :-)

trzy śruby i po kłopocie ok.gif

Napisano
  • Autor

> A jak było wcześniej? Czy wskaźnik zaczął nagle taką temperaturę

> pokazywać? Czy wcześniej pokazywał inaczej? Czy od początku jest

> jak piszesz?

> Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać...

Z tego co pamiętam zawsze było tak samo przynajmniej 2-3 lata wstecz o ile pamieć mnie nie zawodzi.

Strzałką smile.gif pisałem w pośpiechu

Napisano

> termostat do wymiany

> ciesz się, że w C18NZ masz do na wierzchu :-)

> trzy śruby i po kłopocie

uwaga na sruby bo to malenstwa i lubia sie ukrecac bac gwint w termostacie lubi sie zerwac (obudowa aluminiowa screwy.gif)

  • 2 miesiące później...
Napisano
  • Autor

PO długim czasie chciałbym wrócić do tematu gdyż nikt nie udzielił mi informacji na temat jaka powinna być standardowa temperarura tego silnika. Otóż wczoraj odwoziłem Żone do pracy na dworzu +1 stopień i przez 6 kilometrów przejechane po miescie ale w godzinach wieczornych strzałka nawet nie wyszła mi poza niebieskie pole ( patrz odośnik pierwszy post) a po kolejnych 6 kilometrach strzałka ledwo co wysuneła się poza niebieski obszar. Co jest grane ? Czy po przejechaniu 12 kilometrów temperatura nie powinna byc znacznie wyższa ? Poza tym jak mam ustawione na ciepłe powietrze to zz bocznych nawiewów faktycznie leci gorące powietrze ale juz z centralnych zalewdie ciepławe. Czy termostat jest do wymiany ? Jaką u was wskazuje temperature po przejechaniu takiego dystansu .Dziękuje za odpowiedź

Napisano

Generalnie u Opla w silnikach benzynowych początek otwarcia termostatu to 92 stC, pełne otwarcie jest przy 107stC. Czyli średnio wychodzi około100 stC. Tak miałem np w Astrze F co X14NZ

Napisano

> PO długim czasie chciałbym wrócić do tematu gdyż nikt nie udzielił mi

> informacji na temat jaka powinna być standardowa temperarura

> tego silnika.

Temperatura powinna oscylować w okolicach 90-95 C

EDIT

Darek mnie wyprzedził

Napisano

> PO długim czasie chciałbym wrócić do tematu gdyż nikt nie udzielił mi

> informacji na temat jaka powinna być standardowa temperarura

> tego silnika.

no fakt

> Otóż wczoraj odwoziłem Żone do pracy na dworzu +1

> stopień i przez 6 kilometrów przejechane po miescie ale w

> godzinach wieczornych strzałka nawet nie wyszła mi poza

> niebieskie pole ( patrz odośnik pierwszy post) a po kolejnych 6

> kilometrach strzałka ledwo co wysuneła się poza niebieski

> obszar. Co jest grane ? Czy po przejechaniu 12 kilometrów

> temperatura nie powinna byc znacznie wyższa ? Poza tym jak mam

> ustawione na ciepłe powietrze to zz bocznych nawiewów faktycznie

> leci gorące powietrze ale juz z centralnych zalewdie ciepławe.

to akurat normalne, powietrze w środkowych nawiewach jest mieszane ciepłe/zimne

> Czy termostat jest do wymiany ? Jaką u was wskazuje temperature

> po przejechaniu takiego dystansu .Dziękuje za odpowiedź

zdecydowanie do wymiany

sprawny termostat nie powinien otwierać się przed osiągnięciem temperatury 92 st.C

przy obecnych temperaturach powinno to nastapić po kilku kilometrach jazdy

generalnie: prawidłowa temperatura cieczy chłodzącej to okolice 90

skoki w górę są możliwe w mieście, w korkach, przy częstych postojach na skrzyżowaniach itp.

wymień wreszcie ten termostat, bo koszt niewielki (z obudową w granicach 40zł)

przy odbrobinie dobrych chęci zrobisz to sam, bo w tym silniku jest bardzo łatwy dostęp ok.gif

jeżdżąc z taką temperaturą narażasz się m.in. na podwyższone spalanie paliwa

Napisano

> EDIT

> Darek mnie wyprzedził

taaa, a co ja mam powiedzieć? zlosnik.gif

się rozpisałem...

Napisano

Imo powinna. Ja bym się tam nie patyczkował na Twoim miejscu tylko termostat wymieniał. Przecież to grosze kosztuje. Ewentualnie możesz jeszcze wykonać tzw test macajewa hehe.gif

Wsiadasz w auto przejeżdżasz kilka km i sprawdzasz czy przewody od chłodnicy są ciepłe czy zimne. Jeśli powiedzmy po dwóch czy trzech kilometrach rury są już ciepłe to znaczy, że termostat do wymiany (przepuszcza). Generalnie przewody powinny być chłodne dopóki termostat nie otworzy dużego obiegu.

A standardowa temperatura dla tych silników to coś w okolicach 90* z tym że wskazaniami na tablicy się nie sugeruj za bardzo bo w oplach to on pokazuje co chce. Co do jednego stopnia na pewno dokładność nie jest.

A jeśli chodzi o to chłodniejsze powietrze ze środkowych nawiewów to w astrze z '91 też tak miałem (i wiem że inni też) więc chyba po prostu tttm.

Napisano

> taaa, a co ja mam powiedzieć?

> się rozpisałem...

icon_rolleyes.gif to co ja mam powiedzieć...

hehe.gif

Napisano
  • Autor

No i wielkie dzięki dzisiaj kupie a jutro postaram się wymienić moze ktos mi opisać gdzie jest ten termostat moze jakies zdjecie i jakich kluczy będe potrzebował.Dziękuje

Napisano

> No i wielkie dzięki dzisiaj kupie a jutro postaram się wymienić moze

> ktos mi opisać gdzie jest ten termostat moze jakies zdjecie i

> jakich kluczy będe potrzebował.Dziękuje

fotki nie mam pod ręką...

ale termostat łatwo znajdziesz, jest po lewej (stojąc przed otwarta maską) stronie silnika,

w okolicach obudowy paska rozrządu

wychodzi z niego gruby, zawinięty wąż (świński ogon) w kierunku górnej części chłodnicy

rozmiar klucza - nie pamiętam, ale na pewno typowy ok.gif

termostat wygląda tak (fotka z allegro):

281655009-466642843_1.jpg

post-30072-14352498535023_thumb.jpg

Napisano

> taaa, a co ja mam powiedzieć?

> się rozpisałem...

No ty poemat tworzyłeś jak my pisaliśmy swoje odpowiedzi zlosnik.gif

Napisano

> No ty poemat tworzyłeś jak my pisaliśmy swoje odpowiedzi

znajdź mi tam chociaż jeden rym zlosnik.gif

do autora pytania: znalazłem jeszcze moje fotki z wyciągnietym silnikiem

termostat w żółtym kółeczku ;-)

281655050-01.jpg

281655050-02.jpg

post-30072-1435249853546_thumb.jpg

Napisano
  • Autor

> znajdź mi tam chociaż jeden rym

> do autora pytania: znalazłem jeszcze moje fotki z wyciągnietym

> silnikiem

> termostat w żółtym kółeczku ;-)

Dzieki już wiem wszystko

Napisano

> Dzieki już wiem wszystko

powodzenia przy wymianie waytogo.gif

przygotuj się, że trochę płynu wycieknie

możesz wcześniej upuścić, albo przygotować odpowiednie naczynie :-)

Napisano

> PO długim czasie chciałbym wrócić do tematu gdyż nikt nie udzielił mi

> informacji na temat jaka powinna być standardowa temperarura

> tego silnika. Otóż wczoraj odwoziłem Żone do pracy na dworzu +1

> stopień i przez 6 kilometrów przejechane po miescie ale w

> godzinach wieczornych strzałka nawet nie wyszła mi poza

> niebieskie pole ( patrz odośnik pierwszy post) a po kolejnych 6

> kilometrach strzałka ledwo co wysuneła się poza niebieski

> obszar. Co jest grane ? Czy po przejechaniu 12 kilometrów

> temperatura nie powinna byc znacznie wyższa ? Poza tym jak mam

> ustawione na ciepłe powietrze to zz bocznych nawiewów faktycznie

> leci gorące powietrze ale juz z centralnych zalewdie ciepławe.

> Czy termostat jest do wymiany ? Jaką u was wskazuje temperature

> po przejechaniu takiego dystansu .Dziękuje za odpowiedź

Kolego,masz uszkodzony termostat,zaciął Ci się w pozycji otwartej,dlatego auto wciąż jedzie na duzym obiegu cieczy,przez co bardzo wolno się nagrzewa.Przy narmalnej eksploatacji ze sprawnym termostatem,auto powinno zacząc się nagrzewać już po 2-3 km.Więc,szybko go napraw,a problem będziesz miał z głowy.Pozdrawiam........

Napisano

Albo termostat... albo czujnik temperatury do zegarów. zlosnik.gif

Napisano

> Temperatura powinna oscylować w okolicach 90-95 C

> EDIT

> Darek mnie wyprzedził

ja mam teraz zima praktycznie 90 lub pod 90 termostat sprawny ale sie troche dziwie ze strasznie wolno sie te ople nagrzewaja.

Napisano

> fotki nie mam pod ręką...

> ale termostat łatwo znajdziesz, jest po lewej (stojąc przed otwarta

> maską) stronie silnika,

> w okolicach obudowy paska rozrządu

> wychodzi z niego gruby, zawinięty wąż (świński ogon) w kierunku

> górnej części chłodnicy

> rozmiar klucza - nie pamiętam, ale na pewno typowy

> termostat wygląda tak (fotka z allegro):

klucz 10 i srubokret do odkrecenia opaski od przewodu gumowego i powtazam jeszcze raz ostroznie ze srubami mi sie raz uwalily i mialem nieliche problemy bo trzeba bylo rozrzad caly sciagac juz o obudowie termostatu nie wspominajac sciana.gif

Napisano

> ja mam teraz zima praktycznie 90 lub pod 90 termostat sprawny ale sie

> troche dziwie ze strasznie wolno sie te ople nagrzewaja.

edit

moze dla tego ze mam dodatkowo chlodnice oliwki? hmm.gif

Napisano

> ja mam teraz zima praktycznie 90 lub pod 90 termostat sprawny ale sie

> troche dziwie ze strasznie wolno sie te ople nagrzewaja.

TTTM zlosnik.gif

Astra dość długo mi się grzała, viki też... tyle że ja od razu po odpaleniu grzanie na max, nawiew na 2 i jadę. Więc to też ma wpływ dość spory na czas grzania. Ale ja lubię ciepełko zlosnik.gif

Napisano

> TTTM

> Astra dość długo mi się grzała, viki też... tyle że ja od razu po

> odpaleniu grzanie na max, nawiew na 2 i jadę. Więc to też ma

> wpływ dość spory na czas grzania. Ale ja lubię ciepełko

to tak jak ja chyba sobie cala chlodnice zaslonie zeby.GIF

Napisano

> termostat do wymiany

dobrze prawisz... miałem to samo wink.gif

> ciesz się, że w C18NZ masz do na wierzchu :-)

> trzy śruby i po kłopocie

w moim C16NZ już nie było tak kolorowo... zlosnik.gif

Napisano

> dobrze prawisz... miałem to samo

> w moim C16NZ już nie było tak kolorowo...

no ba :-D

a wyobraź sobie, że w vectrze (X18XE1) mam tak samo jak w astrze (C18NZ)

tylko pompa wspomagania trochę przeszkadza przy demontażu termostatu :-)

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Ostatnio przeglądający 0

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.

Account

Navigation

Szukaj

Szukaj

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.