Skocz do zawartości

Sygnał uruchomionego silnika. skąd?


mikustcz

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę zamontować sobie światła dzienne, i wszystko mam obmyślone, jednak nie wiem skąd wsiąść sygnał, że silnik jest uruchomiony, a nie chcę, żeby światła zapalały się zarazpo przekręceniu kluczyka? macie jakieś pomysły? U kolegi jak zakładałem, to podpiąłem się pod kontrilkę oleju a w stilo przecież jest can i nie ma jako takiego sygnału na kontrolkę...

Poradźcie. wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> co zrobić ??

> Daniel_I odszukaj sobie

Nie mogę nic znaleźć na temat, może jakaś dokładniejsza pomoc?

> pamiętaj że po włączeniu świateł mijania - światła do jazdy dziennej

> muszą zgasnąć...

Wiem, z tym nie będzie problemu, a same światła mają homologację.

jeszcze mam w opcji żeby dorwać gdzieś manetkę od świateł z opcją czujnika zmierzchu i po przekręceniu w pozycję auto dzienne by się zapalały... Tylko skąd taką manetkę... ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chcę zamontować sobie światła dzienne, i ....... <

Jeżeli kolega ma trochę doświadczenia z elektroniką to proponuję zrobić prosty układ komparatora (TL082 + TL431). Układ TL431 ma bardzo dobrą kompensację temperatury ( napięcie referencyjne nie zależy silnie od temperatury otoczenia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeżeli kolega ma trochę doświadczenia z elektroniką to proponuję

> zrobić prosty układ komparatora (TL082 + TL431).

nigdy nie próbowałem bawić się w żadne układy, wolę tradycyjnie, acz na pewno drożej i zajmie więcej miejsca - same przekaźniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nigdy nie próbowałem bawić się w żadne układy, wolę tradycyjnie, acz

> na pewno drożej i zajmie więcej miejsca -> same przekaźniki.

To może w takim układzie przemysłowy przekaźnik czasowy na 12V. Załączenie świateł następowałoby np. po 10-20 sekundach od momentu załączenia zapłonu. Ceny takich przekaźników zawierają się w granicach 50 - 100 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.