Skocz do zawartości
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Autokącik

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Zużycie bieżnika w oponach

Featured Replies

Napisano

Ile czasu (czytaj kilometrów) trzeba, żeby zużyć 1mm bieżnika?

Napisano

> Ile czasu (czytaj kilometrów) trzeba, żeby zużyć 1mm bieżnika?

zalezy od wielu czynnikow

styl jazdy, temperatura, rodzaj opony, nawierzchnia i wiele wiele innych

Napisano
  • Autor

> zalezy od wielu czynnikow

> styl jazdy, temperatura, rodzaj opony, nawierzchnia i wiele wiele

> innych

Rozumiem.

Możemy przyjąć, że:

- opony letnie,

- temp ok. 20m st. C,

- styla jazdy spokojny.

Napisano

> Ile czasu (czytaj kilometrów) trzeba, żeby zużyć 1mm bieżnika?

Był już kiedyś taki temat 270751858-jezyk.gif Na pewno dużo zależy od stylu jazdy i rodzaju opony, w mniejszym stopniu od prędkości i od tego gdzie się jeździ. Średnia pewnie wychodzi ok. 1mm na 10kkm

Napisano

> Rozumiem.

> Możemy przyjąć, że:

> - opony letnie,

> - temp ok. 20m st. C,

> - styla jazdy spokojny.

"-auto waży

-rozmiar opony to

-model i producent opony to

-nawierzchnia po której jeździsz to

-często kontroluję ciśnienie

-..."

Za dużo zmiennych proszę pana.

Jedni zużywają komplet opon w 10tys km, inni jeżdżą 100tys i wszyscy uważają, że jeżdżą spokojnie. Nie ma reguły.

Odpowiem tak: na 1mm opony można przejechać od 1 kilometra wzwyż przy spokojnym stylu prowadzenia auta. cool.gif

Napisano

> Jedni zużywają komplet opon w 10tys km, inni jeżdżą 100tys i wszyscy

> uważają, że jeżdżą spokojnie.

Przy spokojnej jeżdzie jeden komplet letnich opon starcza mi na jakieś 60 kkm.

Napisano

> Rozumiem.

> Możemy przyjąć, że:

> - opony letnie,

> - temp ok. 20m st. C,

> - styla jazdy spokojny.

mysle ze ok 1mm na 10tys ale to wszystko zalezy nie zawsze jezdzisz w takich samych warunkach smile.gif

Napisano

> mysle ze ok 1mm na 10tys ale to wszystko zalezy nie zawsze jezdzisz w

> takich samych warunkach

Zwłaszcza że sama droga z całą pewnoscia ma wpływ. Nawet bez gwałtownych manewrów jestem pewien że przy gładkiej jak stół nawierzchni zużycie będzie mniejsze niż na statystycznych polskich drogach....

Napisano

> Zwłaszcza że sama droga z całą pewnoscia ma wpływ. Nawet bez

> gwałtownych manewrów jestem pewien że przy gładkiej jak stół

> nawierzchni zużycie będzie mniejsze niż na statystycznych

> polskich drogach....

duzo czynnikow ma wplyw na zuzycie nawet bardzo duzo mozna wyliczac w nieskonczonosc

Napisano

> Ile czasu (czytaj kilometrów) trzeba, żeby zużyć 1mm bieżnika?

nie ma czegoś takiego

, wszystko zależy od opon ,nawierzchni , stylu jazdy itp. itd.

powiem Ci że w zimówkach zjadło mi coś około 7 mm bieżnika w 15 tyś. km około w busie , a letniaki mają jeszcze 3/4 mimo przebiegu 40 tyś. km

Napisano

> Zwłaszcza że sama droga z całą pewnoscia ma wpływ. Nawet bez

> gwałtownych manewrów jestem pewien że przy gładkiej jak stół

> nawierzchni zużycie będzie mniejsze niż na statystycznych

> polskich drogach....

No wiesz, niektórzy statystycznie nawet za granicą maja dość wymagające dla opon drogi. Któryś z kącikowiczów wypowiadał się o wiejskich drogach w Irlandii, że są jak gruboziarnisty papier ścierny i że trzeba tam zmieniać opony wyjątkowo często.

Napisano

> No wiesz, niektórzy statystycznie nawet za granicą maja dość

> wymagające dla opon drogi. Któryś z kącikowiczów wypowiadał się

> o wiejskich drogach w Irlandii, że są jak gruboziarnisty papier

> ścierny i że trzeba tam zmieniać opony wyjątkowo często.

oj tak slyszalem jakie sa drogi w Irlandii zeby.GIF

Napisano

> duzo czynnikow ma wplyw na zuzycie nawet bardzo duzo mozna wyliczac w

> nieskonczonosc

Tak ale IMO o samej nawierzchni nie myśli się na pierwszym miejscu, a w Polsce może to mieć kolosalne znaczenie....

Napisano

> No wiesz, niektórzy statystycznie nawet za granicą maja dość

> wymagające dla opon drogi. Któryś z kącikowiczów wypowiadał się

> o wiejskich drogach w Irlandii, że są jak gruboziarnisty papier

> ścierny i że trzeba tam zmieniać opony wyjątkowo często.

Hehe ja sie wypowiadalem.

I nadal podtrzymuje to co mowilem. Komplet opon starcza mi na max 15kkm, z czego wsumie juz po 10kkm wypadaloby wymieniac.

Tylko ze po pierwsze tak jak kolega napisal - asfalt jest tak szorstki, ze idac powiedzmy bosymi stopami bylaby duza szansa sie pokaleczyc. A po drugie na odcinku 20km z domu do pracy, mysle ze max 10% jade po prostej. Pozatym caly czas zakrety. Innymi slowy mowiac - przez 15% czasu mam kierownice prosto. Pozatym jest caly czas w ktoras strone skrecona.

Nie wiem czy zdjecie dobrze oddaje, ale to sa takie malutkie kamyczki. Tak wyglada asfalt.

283567593-x.jpg

post-9230-14352507163219_thumb.jpg

Napisano

> Hehe ja sie wypowiadalem.

> I nadal podtrzymuje to co mowilem. Komplet opon starcza mi na max

> 15kkm, z czego wsumie juz po 10kkm wypadaloby wymieniac.

> Tylko ze po pierwsze tak jak kolega napisal - asfalt jest tak

> szorstki, ze idac powiedzmy bosymi stopami bylaby duza szansa

> sie pokaleczyc. A po drugie na odcinku 20km z domu do pracy,

> mysle ze max 10% jade po prostej. Pozatym caly czas zakrety.

> Innymi slowy mowiac - przez 15% czasu mam kierownice prosto.

> Pozatym jest caly czas w ktoras strone skrecona.

> Nie wiem czy zdjecie dobrze oddaje, ale to sa takie malutkie

> kamyczki. Tak wyglada asfalt.

W UK jest podobnie. Asfalt jest szorstki, przez co też głośny. Na zakrętach, miejscach hamowania dokładają jeszcze warstwę o zwiększonej przyczepności, która właśnie przypomina papier ścierny. W maździe opony michelin primacy hp 205/5/16 po 20kkm były już na granicy przydatności do użytku. Teraz Toyo proxes t1r 255/45/18 po 25kkm są zużyte w około 70%. Za to przyczepność jest bardzo dobra, abs nie musi pomagać nawet przy mocnym hamowaniu.

Napisano

> Ile czasu (czytaj kilometrów) trzeba, żeby zużyć 1mm bieżnika?

Dla prównania, z mojego doswiadczenia:

opony letnie Dunlop, przejechane ok. 80 tys. km i bieżnik miał wysokość ok. 5mm (mierząc do dna, czyli jakieś 3-3,5 mm powyżej wskaznika granicznego zużycia). Pomiar suwmiarką analogową każdej opony w kilku miejscach.

Nie wiem, jaka byłą wysokość bieznika w nowych ale opony te okazały się dość odporne na zużycie.

Napisano

> Ile czasu (czytaj kilometrów) trzeba, żeby zużyć 1mm bieżnika?

Bardzo różnie. Zależy od opon i stylu jazdy.

Jedne opony potrafią się zużyć już po 50kkm nie katując ich (moje obecne Hankook Optimo). Inne prawie nie ścierają się ... za to też nie trzymają się drogi (na przykład Dębica Vivo, Firestone Firehowk) hehe.gif

Napisano

U mnie opony wystarczą na około 100kkm. W szoku ? Nie dziwie się. Klocki utrzymują się u mnie na 80kkm. Taki mam styl jazdy, więc jak sam widzisz - jeśli jakość towaru jest wysoka, a kierownik bryka na lajcie - możesz długo eksploatować... Im wyższa moc i ostre hamowanie na kołach tym bieżnik szybciej znika.

Napisano

> Ile czasu (czytaj kilometrów) trzeba, żeby zużyć 1mm bieżnika?

10tys km przy normalnej jeżdzie.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Ostatnio przeglądający 0

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.

Account

Navigation

Szukaj

Szukaj

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.