Skocz do zawartości

Światła do jazdy dziennej - opcja


Me109G6AS

Rekomendowane odpowiedzi

Zamontowałem takie, zgodnie z obowiązującymi od 31.12.2009 roku przepisami, czyli zapalają się bez świateł pozycyjnych i bez oświetlenia tabl. rejestracyjnej, oraz gasną w chwili włączenia świateł mijania.

Ale! Aby nie zamykać sobie możliwości ich użycia w innej sytuacji zamontowałem włącznik 3-pozycyjny i mam możliwość wykorzystania tych świateł jako halogeny. Tak, słabe to halogenki (29W), ale może się kiedyś przydadzą. 270635636-JUMP2.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zamontowałem takie, zgodnie z obowiązującymi od 31.12.2009 roku przepisami, czyli zapalają się bez

> świateł pozycyjnych i bez oświetlenia tabl. rejestracyjnej, oraz gasną w chwili włączenia

> świateł mijania.

> Ale! Aby nie zamykać sobie możliwości ich użycia w innej sytuacji zamontowałem włącznik 3-pozycyjny

> i mam możliwość wykorzystania tych świateł jako halogeny. Tak, słabe to halogenki (29W), ale

> może się kiedyś przydadzą.

Fotke jakąś masz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja bym chciał. Poprosze fotki i świateł i wyłącznika

Vito, moja Pan, to standartówa, wymieniłem tylko maskownice w zderzaku na halogenowe i zamontowałem w nich "dzienne". A przełącznik to zwykły "halter" wsadzony w miejsce sterowania szybami elek., których nie mam. frown.gif

Niemniej, jeśli chcesz to foty pstryknę. Bardziej miałem na myśli to, że może ktoś też będzie dawał do swojego misia dzienne i "podsunąłem" tylko, żeby je wykorzystać też jako pseudo halogeny. Hougk! cool.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Vito, moja Pan, to standartówa, wymieniłem tylko maskownice w zderzaku na halogenowe i zamontowałem

> w nich "dzienne". A przełącznik to zwykły "halter" wsadzony w miejsce sterowania szybami

> elek., których nie mam.

> Niemniej, jeśli chcesz to foty pstryknę. Bardziej miałem na myśli to, że może ktoś też będzie dawał

> do swojego misia dzienne i "podsunąłem" tylko, żeby je wykorzystać też jako pseudo halogeny.

> Hougk!

montowales wg manuali ze stronki Panda Team czy po swojemu? jak po swojemu to opisz jak.

a nie da rady zrobic tak:

wsadzamy zarowke 55W czyli jak do przeciwmgielnych. montujemy jakis przekaznik, ktory jak nacisniemy przelacznik to obniza nam zapiecie do 21W i robi z przeciwmgielnych dzienne?

czy do dziennych sa inne klosze niz do przeciwmgielnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> montowales wg manuali ze stronki Panda Team czy po swojemu? jak po swojemu to opisz jak.

" mnie Pindzia na gwarancji więc nawet nie kombinowałem tylko ASO-wiec mi podłączał. " - Czytamy ze zrozumieniem. grinser006.gif

> a nie da rady zrobic tak:

> wsadzamy zarowke 55W czyli jak do przeciwmgielnych. montujemy jakis przekaznik, ktory jak

> nacisniemy przelacznik to obniza nam zapiecie do 21W i robi z przeciwmgielnych dzienne?

> czy do dziennych sa inne klosze niz do przeciwmgielnych?

Klosze są inne.

Przeciwmgielne:

mgowe.jpg

Dzienne:

dzienne.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> " mnie Pindzia na gwarancji więc nawet nie kombinowałem tylko ASO-wiec mi podłączał. " - Czytamy ze

> zrozumieniem.

> Klosze są inne.

> Przeciwmgielne:

> Dzienne:

szkoda. bo przydaly by sie takie i takie smile.gif

jednak jakby zrobic tak jak pisalem to ciekawe, czy policial.gif by sie czepiala. czy by widzieli wogole roznice, ze to przeciwmgielne przerobione na dzienne a nie dzienne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Klosze oprócz innych szkieł mają inne oznaczenie "wytopione" - dzienne: RL; przeciwmgielne B.

no rozumiem. ciekawi mnie tylko, jakby takie przeciwmgielne swiecily z moca 21W smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no rozumiem. ciekawi mnie tylko, jakby takie przeciwmgielne swiecily z moca 21W

Witam z sąsiedniego kącika. Pozwolę sobie odpowiedzieć, jak ja to rozwiązałem. Co prawda mam Matiza, a nie Pandę, ale lampy chyba te same (Wesem). Mam dwa zestawy lamp i na zimę zakładam halogeny (dwie śrubki + złączka kabli) i przełączam trójpozycyjny włącznik pod maską na pozycję I. Na lato natomiast zakładam dzienne i przełączam włącznik w pozycję II. A co do samego świecenia 21W lampek... Jako halogeny przeciwmgielne się zupełnie nie sprawdzają, ale zdarzało mi się jeździć tylko z włączonymi dziennymi po zmroku (tylko na próbę w okolicach garażu) i oświetlenie jest słabe, ale da się tak jeździć (porównywalne z wypalonymi światłami mijania) - z tym, że ja mam dzienne podłączone na przekaźniku i grubym kablu, co oznacza, że dostają sporo wyższe napięcie. Może ktoś będzie chciał skożystać z tekiego rozwiązania - jeśli tak, to mam gdzieś schemat wspólnej instalacji pod światła dzienne i przeciwmgielne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedno pytanie - po co masz wylaczink trojpozycyjny jak zmieniasz cale halogenki? na kazdej pozycji wylacznika masz inne napiecie?

tez bede montowal dzienne ale ja bym chcial zrobic tak -

wlacznik trojpozycyjny:

0 - dzienne wylaczone

1 - dzienne zapalaja sie po odpaleniu silnika, gasna po zgaszeniu. gasna tez, po wlaczeniu swiatel mijania.

2 - dzienn swieca sie razem z mijania

bede potrzebowal pomocy w podlaczeniu smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czyli wystarczy przeciąć żółty kabel i podłączyć do zielonego tak??

Nie tylko, należy w tylnej klapie odciąć zasilanie lampek od obwodu idącego z body, czyli żółtego przewodu. Następnie na dole lewego słupka, gdzieś pod tapicerką odnaleźć w wiązce przewód zasilający tylne światło pozycyjne i do niego podłączyć zasilanie oświetlenia tab. rej.

Szczegółów nie pamiętam bo robiłem to chyba dwa lata temu metodą poszukiwań, prób i błędów a schemacik narysowałem sobie dopiero później w razie czego gdybym zapomniał co jest do czego.

P.S.

Lampki oświetlenia tab. rej. zasilane są dwoma przewodami idącymi z body.

Jeden należy odciąć i zaizolować w pokrywie bagażnika, obie lampki połączyć do drugiego a ten drugi odciąć w wiązce pod słupkiem i podłączyć do pozycyjnego. Wszystko oczywiście starannie zaizolować!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mam gdzieś schemat wspólnej instalacji pod światła dzienne i przeciwmgielne.

> będziemy wdzięczni o wrzucenie schemaciku na forum

hop na IKM

To, co napisałem na końcu okazało się nieprawdą - przyczyną włączania się dziennych przy wyłączonym zapłonie i włączonych postojówkach był most, który zrobiłem przy podłączaniu podświetlania włącznika (nieujęty na schemacie). Z dodatkowych uwag: "poganiacze" - to podłączenie świateł przeciwmgielnych pod długie (spokojnie można wyrzucić tą część instalacji - łączy się on z resztą instalacji jednym kablem). Jedyną wadą tej instalacji jest podłączenie świateł przeciwmgielnych w taki sposób, że można je włączyć po włączeniu stacyjki bez włączonych świateł postojowych - co nie powinno być możliwe. Oczywiście zarówno dzienne, jak i przeciwmgielne gasną po zgaszeniu samochodu.

P.S. Moda proszę o poprawienie orta w moim poprzednim poście: wykorzystanie, a nie wykożystanie icon_rolleyes.gif Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jedno pytanie - po co masz wylaczink trojpozycyjny jak zmieniasz cale halogenki? na kazdej pozycji

> wylacznika masz inne napiecie?

Jeśli dobrze rozumiem, to pytanie do mnie.

Nie, napięcie jest to samo, przełącznik trójpozycyny jest po to to, żeby oba podłączenia (zarówno dziennych, jak i przeciwmgielnych) były zgodne z prawem

> tez bede montowal dzienne ale ja bym chcial zrobic tak -

> wlacznik trojpozycyjny:

> 0 - dzienne wylaczone

> 1 - dzienne zapalaja sie po odpaleniu silnika, gasna po zgaszeniu. gasna tez, po wlaczeniu swiatel

> mijania.

> 2 - dzienn swieca sie razem z mijania

rozwiązanie nr 2 jest niezgodne z przepisami 270751858-jezyk.gif

> bede potrzebowal pomocy w podlaczeniu

będziesz musiał nieco przerobić mój schemat, bo u mnie wygląda to następująco:

0 - światła wyłączone

1 - światła dzienne załączają się po włączeniu zapłonu, gdy nie są zapalone żadne inne światła, gasną po zapaleniu postojówek (czyli używanie "poganiacza" nie gasi świateł dziennych) lub po zgaszeniu zapłonu

2 - światła przeciwmgielne włączają się po naciśnięciu przycisku (dodatkowego - zwykły przełącznik 0/1) lub po zapaleniu świateł długich (niezgodne z przepisami, ale pomocne przy doświetlaniu drogi tuż przed sobą - np. dziury), gasną po odłączeniu przełącznikiem 0/1 lub po zgaszeniu zapłonu.

Z dodatkowych informacji - przełącznik trójpozycyjny mam wmontowany w puszkę hermetyczną (normalną jak w instalacji domowej) pod maską. W puszce mieszczą się oprócz włącznika również dwa przekaźniki (gdyby zastosować te mniejsze, to weszłyby prawdopodobnie 3), choć jest dość mocno ciasno biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wiem, ze rozwiazanie nr 2 jest niezgodne z prawem, ale chec miec taka mozliwosc

> co do podlaczenia - chyba pojade do jakiegos elektryka bo nie bardzo kumam ta cala kablologie

Spokojnie ją przeanalizuj, to nie jest nic trudnego, ja Ci za wiele nie pomogę poza tym schematem, bo już niewiele pamiętam z tego, a poza tym też robiłem bardziej na logikę, niż opierając się na wiedzy. Nie wiem również, co z Waszym CANem, ja mam zwykłą instalację...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> rozwiązanie nr 2 jest niezgodne z przepisami

Jeżeli zwać je nadal dziennymi wink.gif

U mnie pozycja "II" zapala "halogeny", które świecą razem z mijania np.

przy pozycji wyłącznika "I" - dzienne (bo takie wówczas świecą zlosnik.gif) gasną w momencie zapalenia świateł do jazdy.

Wszystko zgodne z prawem. smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeżeli zwać je nadal dziennymi

> U mnie pozycja "II" zapala "halogeny", które świecą razem z mijania np.

> przy pozycji wyłącznika "I" - dzienne (bo takie wówczas świecą ) gasną w momencie zapalenia świateł

> do jazdy.

> Wszystko zgodne z prawem.

heh no w sumie o to mi chodzi smile.gif jakbys jeszcze schematem rzucil to bylby gicior smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No tu jest problem.

ale w czym problem? przeciez jak sam zakladales to wiesz co i jak robiles. wystarczy, ze nasmarujesz w paincie jak kabelki polaczyles z czym i bedzie git smile.gif

btw: czy jak wlaczysz dzienne i strzelisz dlugimi to dzienne ci gasna czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno! Jeżeli ktoś będzie planował taką "operację" radzę sprawdzić wymiary atrap pod zabudowę reflektorków do jazdy d.

Moje kupiłem z wiarą, że skoro napisano do Fiata Pandy 2003-09, to będą pasowały, jednak były odrobinę za niskie (prywaciarze). Niby się to nie rzuca w oczy, ale jest lekka szparka od góry, mnie mierzi, i planuję wymienić. Tym bardziej, że to były niewielkie koszta coś 20 parę zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeszcze jedno! Jeżeli ktoś będzie planował taką "operację" radzę sprawdzić wymiary atrap pod

> zabudowę reflektorków do jazdy d.

> Moje kupiłem z wiarą, że skoro napisano do Fiata Pandy 2003-09, to będą pasowały, jednak były

> odrobinę za niskie (prywaciarze). Niby się to nie rzuca w oczy, ale jest lekka szparka od

> góry, mnie mierzi, i planuję wymienić. Tym bardziej, że to były niewielkie koszta coś 20 parę

> zł.

ja kupilem oryginaly fiata wiec mam nadzieje, ze beda ok.

btw: atrapy kupujcie w aso bo sa tansze niz na allegro. ja niestety najpierw kupilem na allegro a potem sobie plulem w brode smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy potrzebuje informacji co musi spełniać taka lampa do zamontowania do samochodu. Najlepiej jakby potparte było to ustawą lub czymś podobnym. Potrzebne mi jest to do porozumienia się ze sprzedawcą z allegro....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mr. Google powiedział tak:

Przepisy prawne w Polsce (wyciąg):

Świateł dziennych można używać zamiast obowiązkowych świateł mijania w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, od świtu do zmierzchu. Na kloszu lampy musi widnieć oznaczenie RL.

Światła dzienne muszą być zainstalowane:

Symetrycznie względem osi pojazdu

Na równej wysokości

Odległość od ziemi do dolnej krawędzi lampy minimalnie 25 cm, od ziemi do górnej krawędzi maksymalnie 150 cm

Odległość między lampami mierzona od wewnętrznej krawędzi musi wynosić minimum 60 cm, chyba że szerokość pojazdu jest mniejsza niż 130 cm - wtedy odległość minimalna wynosi 40 cm

Lampy nie mogą wystawać poza boczny obrys pojazdu lub być zamontowane dalej niż 40 cm od niego

Ponadto minimalna powierzchnia świecenia lamp musi być ≥40cm², a w przypadku włączenia świateł mijania światła dzienne mają zostać samoczynnie wyłączone. Dodatkowo, w samochodach rejestrowanych po raz pierwszy po 31 grudnia 2009 roku, światła pozycyjne tylne, światła obrysowe przednie, boczne i tylne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej nie mogą włączać się razem ze światłami dziennymi. W pojazdach rejestrowanych do 31 grudnia 2009 roku dopuszcza się zainstalowanie świateł do jazdy dziennej w taki sposób, że włącza się również oświetlenie pozycyjne oraz tablicy rejestracyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki bardzo. mam nadzieje, ze dam rade to podlaczyc a jak nie to znajde dobrego elektryka :

teraz mi tylko podajcie jeszcze kolory kabli + po stacyjce, + postojowe i +mijania i gdzie ich szukac? pod kiera czy przy body?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To już inna bajka. Zawsze mozna kupic te na P21W i zastąpic zwykłą żarówe, ledową

Kupiłem ledowe jakies super biper mocne i kiszkowato świeciły(nie zadrogie, bo dwie 20zł) nie wiem jak świecą takie po 50zł za sztukę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a czy ktos montowal sobie moze swiatla dzienne diodowe np takie ?

> w sumie zamocowac je w zaslepki halogenow... nie wydaje sie to czyms ani skomplikowanym ani

> czasochlonnym

ostatnio zamontowalem swiatla do jazdy dziennej z homologacjami E i RL oraz działają zgodnie z przepisami czyli wylanczaja sie jak zalancza sie swiatla mijania... zdjecia musze zrobic....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.