Skocz do zawartości

Demontaż kanapy a DR


Pietro_M

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów,

wiem, że jesteście doświadczeni w kwestii zmiany wywalania kanapy z tyłu w autach, stąd moje pytanie -

gdzie należy się udać po zaświadczenie o zmianie liczby miejsc, żeby można było to zmienić w dowodzie rejestracyjnym? cool.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam kolegów,

> wiem, że jesteście doświadczeni w kwestii zmiany wywalania kanapy z tyłu w autach, stąd moje

> pytanie -

> gdzie należy się udać po zaświadczenie o zmianie liczby miejsc, żeby można było to zmienić w

> dowodzie rejestracyjnym?

W pierwszej kolejności po takiej zmianie trzeba się udać do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów celem wykonania przeglądu i uzyskania zaświadczenia, że samochód można dopuścić do ruchu srutututu... Jeżeli nie masz klatki wstawionej to mogą się czepiać po co to itd i że musisz zamontować kratke jak w VANie. Jeżeli już uzyskasz papierek z OSKP to idziesz do Wydziału Komunikacji z prośbą o zmianę w dowodzie rej.

Pozdr!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W pierwszej kolejności po takiej zmianie trzeba się udać do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów

> celem wykonania przeglądu i uzyskania zaświadczenia, że samochód można dopuścić do ruchu

> srutututu... Jeżeli nie masz klatki wstawionej to mogą się czepiać po co to itd i że musisz

> zamontować kratke jak w VANie. Jeżeli już uzyskasz papierek z OSKP to idziesz do Wydziału

> Komunikacji z prośbą o zmianę w dowodzie rej.

> Pozdr!

Widzę kolega z Tychów a pierwszy raz na forum widzę zlosnik.gif

Wracając do tematu, trzeba zrobić przegląd rozszerzony, generalnie nie mają prawa się czepiać bo nie ma do czego, koszt ok 70pln, gościu wypisuje Ci papiery i z nimi idziesz do WK w celu wyrobienia nowego DR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Widzę kolega z Tychów a pierwszy raz na forum widzę

> Wracając do tematu, trzeba zrobić przegląd rozszerzony, generalnie nie mają prawa się czepiać bo

> nie ma do czego, koszt ok 70pln, gościu wypisuje Ci papiery i z nimi idziesz do WK w celu

> wyrobienia nowego DR

W takim razie spróbuję uderzyć dzisiaj bez kanapy i pasów, może uda się zrobić ten przegląd rozszerzony.

Bez wymiany DR się nie obejdzie (może wystarczy adnotacja)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> gdzie należy się udać po zaświadczenie o zmianie liczby miejsc, żeby można było to zmienić w

> dowodzie rejestracyjnym?

A ja się zapytam, po co?

Po co zmieniać jakieś tam wpisy w dowodzie?

Jaki przepis miał by regulować obowiązek wożenia w samochodzie kanapy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam kolegów,

> wiem, że jesteście doświadczeni w kwestii zmiany wywalania kanapy z tyłu w autach, stąd moje

> pytanie -

> gdzie należy się udać po zaświadczenie o zmianie liczby miejsc, żeby można było to zmienić w

> dowodzie rejestracyjnym?

koszt takiej imprezy 50zł, wystarczy jechać na zwykłą stację diagnostyczną

przejdzie przegląd bez problemu z większej ilości miejsc na mniejszą gorzej było by w odwrotną stronę- takie słowa usłyszałem jak robiłem taki przegląd

zmieniałem wtedy ilość miejsc na 2 i silnik na 1.4 koszt razem 50zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ja się zapytam, po co?

> Po co zmieniać jakieś tam wpisy w dowodzie?

> Jaki przepis miał by regulować obowiązek wożenia w samochodzie kanapy?

chociażby jak trafisz na czepialskiego pana policial.gif to może zabrać Ci dowód

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> chociażby jak trafisz na czepialskiego pana to może zabrać Ci dowód

Czepialski pan może zabrać dowód w nowym aucie prosto z salonu.

Ja sie pytam o podstawę nakazującą zmiany w dowodzie rejestracyjnym.

Zauważ, że to nie łamie homologacji, nie jedziesz VAN`em w 5 osób, tylko autem 5cio osobowym bez (ze zdemontowaną) kanapą. Jaki przepis tego zabrania.

Dodam, że miałem kontrolę wioząc w SC fotel do spania, taki jednoosobowy, i się znudzony policjant tylko dziwił że się fotel zmieścił, ale nie czepiał się że to auto nie do przewozu mebli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam klatkę w samochodzie a w dowodzie miałem wbite liczbę miejsc: 5... Zatrzymała mnie Policja i skroili mi dowód, trochę się nachodziłem i nazałatwiałem żeby go odzyskać i wiem że głupie wymontowanie kanapy jest przeróbką konstrukcyjną pojazdu niestety... A to, że niektórzy nie zwracają na to uwagi przy kontroli świadczy tylko o ich niewiedzy i niezanjomości przepisów. Także radzę sobie zrobić przegląd rozszerzony albo jeździć z odrobiną strachu cool.gif

Zgodnie z art. 66 ust. 4 pkt. 6 ustawy prawo o ruchu drogowym:

"…"

Zabrania się dokonywania zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu, z wyjątkiem:

a" pojazdu, na którego typ zostało wydane świadectwo homologacji lub decyzja zwalniająca pojazd z homologacji,

b" pojazdu, w którym zmian konstrukcyjnych dokonał przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w tym zakresie.

"…"

Zmiana liczby miejsc w pojeździe "bez różnicy czy z większej na mniejszą, czy odwrotnie"

stanowi zmianę konstrukcyjną.

Zgodnie z cytowanym powyżej przepisem wymontowanie fotela powinno być wykonane przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność w tym zakresie "dowodem wykonania takiej czynności jest zazwyczaj faktura VAT - na fakturze powinien znaleźć się również PDK warsztatu - właściwe dla tych czynności , tj. 4520Z - jednak nie jest to wymagana przez wszystkie Stacje Kontroli Pojazdów, ale lepiej mieć".

Następnie jedziesz z fakturą na badania i diagnosta opisuje zmiany, co stanowi podstawę do zmiany liczby miejsc w samochodzie "w razie wątpliwości mogą nakazać sporządzenie opinii biegłego, ale to ma raczej miejsce w przypadku zwiększania liczby miejsc, a nie ich zmniejszania".

Podstawę działań diagnosty stanowi:

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 16 grudnia 2003r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzenia badań technicznych pojazdów oraz wzoru dokumentów stosowanych przy tych badaniach "Dz. U. 03.227.2250".

§ 2. ust. 1 Badania techniczne dzieli się na:

"…"

5" dodatkowe - dotyczące pojazdu, w którym dokonano zmian konstrukcyjnych lub wymiany dopuszczonych przez prawo elementów powodujących zmianę danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym dotyczących w szczególności:

a" rodzaju, podrodzaju pojazdu, przeznaczenia, masy własnej, dopuszczalnej ładowności, liczby miejsc, dopuszczalnej masy całkowitej po istotnej zmianie położenia środka ciężkości pojazdu lub innej istotnej zmianie konstrukcyjnej, dopuszczalnej masy całkowitej ciągniętej przyczepy, największego dopuszczalnego nacisku osi po zmianie konstrukcyjnej powodującej istotną zmianę rozkładu nacisku na osie pojazdu,

b" silnika

"…"

§ 13 pkt. 5

"…"

W przypadku gdy dodatkowe badanie techniczne dotyczy pojazdu, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 5 lit. a, uprawniony diagnosta po wykonaniu badania technicznego wystawia opis zmian dokonanych w pojeździe, który stanowi załącznik do zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym. Wzór opisu zmian dokonanych w pojeździe określa załącznik nr 10 do rozporządzenia."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zgodnie z art. 66 ust. 4 pkt. 6 ustawy prawo o ruchu drogowym:

> "…"

> Zabrania się dokonywania zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu, z wyjątkiem:

A teraz poprosze definicje rodzaju pojazdu. jakie rodzaje pojazdów mamy i czym sie różnią.

Bo ja rozumiem, że zmiana konstrukcyjna zmieniająca rodzaj pojazdu wymaga przeglądu.

Demontując jednak kanapę, zmieniasz rodzaj pojazdu? Bo zdaje się że jednak dalej jest to rodzaj pojazdu osobowy?

> Zmiana liczby miejsc w pojeździe "bez różnicy czy z większej na mniejszą, czy odwrotnie"

> stanowi zmianę konstrukcyjną.

Zmiane konstrukcyjną, nie prowadzącą do zmiany rodzaju

> Zgodnie z cytowanym powyżej przepisem wymontowanie fotela powinno być wykonane przez przedsiębiorcę

> prowadzącego działalność w tym zakresie "dowodem wykonania takiej czynności jest zazwyczaj

> faktura VAT - na fakturze powinien znaleźć się również PDK warsztatu - właściwe dla tych

> czynności , tj. 4520Z - jednak nie jest to wymagana przez wszystkie Stacje Kontroli Pojazdów,

> ale lepiej mieć".

Nie wiesz chyba o co w tym przepisie chodzi. Dotyczyć on ma dowolnych przeróbek z VAN na osobowy i odwrotnie. Oraz dobrowolnej zmiany ilości miejsc w pojazdach tzw. Uzytkowych, minibusach, co by sobie ludzie dowolnie do auta nie montowali kanap pozwalających w dostawczaku wozić ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam kolegów,

> wiem, że jesteście doświadczeni w kwestii zmiany wywalania kanapy z tyłu w autach, stąd moje

> pytanie -

> gdzie należy się udać po zaświadczenie o zmianie liczby miejsc, żeby można było to zmienić w

> dowodzie rejestracyjnym?

a po co cokolwiek zmieniac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> chociażby jak trafisz na czepialskiego pana to może zabrać Ci dowód

A niby za co, masz potwierdzenie przepisem czy piszesz bo słyszałeś?? Bo mnie wielokrotnie zatrzymali bez kanapy i co z tego? Teraz w leonie mam wbity hak, a go zdjąłem bo szpeci to też mam iśc zmieniac papiery bo hak odkreciłem?? hehe.gifhehe.gifhehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja sie nie chce kłócić, wiesz lepiej to OK, jeździj tak dalej, przecież ja nie bronię. Tylko żeby nie było zdziwienia jak trafisz na normalnych policial.gif którzy orientują się w przepisach. Zorientowałem się naprawdę BARDZO dokładnie jak mi dowód skroili i wiem, że wymontowanie kanapy tylnej jest przeróbką konstrukcyjną zmieniającą rodzaj pojazdu, nie chce mi się teraz tego szaukać a poza tym nie mam czasu bo zaraz do pracy idę. Dlatego kończę swoją wypowiedź w tym poście, ale jest tak jak pisałem, pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale ja sie nie chce kłócić, wiesz lepiej to OK, jeździj tak dalej, przecież ja nie bronię. Tylko

> żeby nie było zdziwienia jak trafisz na normalnych którzy orientują się w przepisach.

> Zorientowałem się naprawdę BARDZO dokładnie jak mi dowód skroili i wiem, że wymontowanie

> kanapy tylnej jest przeróbką konstrukcyjną zmieniającą rodzaj pojazdu, nie chce mi się teraz

> tego szaukać a poza tym nie mam czasu bo zaraz do pracy idę. Dlatego kończę swoją wypowiedź w

> tym poście, ale jest tak jak pisałem, pozdro

Ja powiem tak jak mnie zatrzymali tam kiedyś akurat coś wiozłem i sie pytam czy jeżeli wymontuje kanape i będe tak jeżdził to moge zapłacić? Na to policjant powiedział: "Pan ma zarejestrowane auto na 5 osób czyli 5 miejsc siedzących, czyli 5 nie więcej, ale mniej dlaczego nie. byle nie jechać w 5 jak nie ma kanapy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja powiem tak jak mnie zatrzymali tam kiedyś akurat coś wiozłem i sie pytam czy jeżeli wymontuje

> kanape i będe tak jeżdził to moge zapłacić? Na to policjant powiedział: "Pan ma zarejestrowane

> auto na 5 osób czyli 5 miejsc siedzących, czyli 5 nie więcej, ale mniej dlaczego nie. byle nie

> jechać w 5 jak nie ma kanapy....

Bo dokładnie o to w tym chodzi. Jak co tydzień pojedziesz do urzędu zapłacić za zmianę to oni kasę chętnie wezmą, nawet przepis na to podsuną. Jak co dziennie będziesz jeździć na wymianę oleju to warsztat też chętnie będzie toto robił i pewnie znajdzie uzasadnienie.

Tak więc, póki nie zmieniamy rodzaju pojazdu (o podrodzajach nic nie ma w tym akcie), nie zmieniamy nic związanego z homologacją, nie ma potrzeby zmiany w dowodzie rejestracyjnym. I kumaty policjant wie o tym, i dlatego sie nie czepia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policjant może zabrać dowód za niezgodność danych w dr z stanem faktycznym. Równie dobrze może to być to że w dowodzie pisze kolor nadwozia niebieski a ktoś sobie pomaluje auto na biało jak i to ze w dowodzie pisze 5 osobowy a miejsc jest tylko 2. Prawda jest taka że jeśli będzie chciał to przepis znajdzie żeby go zabrać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Teraz w leonie mam wbity hak, a go zdjąłem bo szpeci to też

> mam iśc zmieniac papiery bo hak odkreciłem??

Skoro wolisz płacić więcej za przegląd to nie idź zmieniać papierów wpysk.gifhehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Policjant może zabrać dowód za niezgodność danych w dr z stanem faktycznym. Równie dobrze może to

> być to że w dowodzie pisze kolor nadwozia niebieski a ktoś sobie pomaluje auto na biało jak i

> to ze w dowodzie pisze 5 osobowy a miejsc jest tylko 2. Prawda jest taka że jeśli będzie

> chciał to przepis znajdzie żeby go zabrać

wlasnie rozmawialem ze stacja diagnostyczna i sprawa ma sie nastepujaco

1) jesli wyjecie tylnej kanapy jest na stale to trzeba zrobic przeglad bo to jest zmiana

2) jesli wyciagamy kanape bo chcemy sobie cos przewiesc a potem ja montujemy na miejsce to nietrzeba robic przegladu, demontaz czasowy niewymaga przegladu i policja niezabierze DR, bo mozna wracac na pusto albo po cos jechac lub montaz jest bezsensowny bo jutro tez cos przewozic bedziemy, byle tylko niewozic ludzi bez kanapy ok.gif - slowa pana ze stacji kontroli pojazdow w zabrzu na ofiar katynia cfaniak.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 2) jesli wyciagamy kanape bo chcemy sobie cos przewiesc a potem ja montujemy na miejsce to

> nietrzeba robic przegladu, demontaz czasowy niewymaga przegladu i policja niezabierze DR, bo

> mozna wracac na pusto albo po cos jechac lub montaz jest bezsensowny bo jutro tez cos

> przewozic bedziemy, byle tylko niewozic ludzi bez kanapy - slowa pana ze stacji kontroli

> pojazdow w zabrzu na ofiar katynia

Dokładnie.... Ale co tam modnie jest mieć w dowodzie 2 miejsca więc trzeba zmienić i uj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wlasnie rozmawialem ze stacja diagnostyczna i sprawa ma sie nastepujaco

> 1) jesli wyjecie tylnej kanapy jest na stale to trzeba zrobic przeglad bo to jest zmiana

> 2) jesli wyciagamy kanape bo chcemy sobie cos przewiesc a potem ja montujemy na miejsce to

> nietrzeba robic przegladu, demontaz czasowy niewymaga przegladu i policja niezabierze DR, bo

> mozna wracac na pusto albo po cos jechac lub montaz jest bezsensowny bo jutro tez cos

> przewozic bedziemy, byle tylko niewozic ludzi bez kanapy - slowa pana ze stacji kontroli

> pojazdow w zabrzu na ofiar katynia

No jak ktoś ma klatke, to ciężko wytłumaczyć, że tylko na chwile wyciągło się kanapę

Poza tym u nas jest tak, ze diagnosta swoje a policjanci swoje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A niby za co, masz potwierdzenie przepisem czy piszesz bo słyszałeś?? Bo mnie wielokrotnie

> zatrzymali bez kanapy i co z tego? Teraz w leonie mam wbity hak, a go zdjąłem bo szpeci to też

> mam iśc zmieniac papiery bo hak odkreciłem??

tak jak tu wcześniej pisali więc nie będę się powtarzał

nie słyszałem tylko rozmawiałem z policjantem z gościem ze stacji diagnostycznej itp.

jeśli trafisz na czepialskiego i będziesz miał 2 kubły i pasy przymocowane do podłogi to co powiesz mu że kanapę wiozłeś czy fotel?

mną zaczeła interesować się policja przez gadanie innych osób że co mam w aucie (chodzi o silnik)

wolałem udać się w tym przypadku na stację i zrobić ten przegląd za całe 50zł i mieć spokój podczas kontroli czy innych przeglądów

a każda zmiana w aucie typu wyjęcie kanapy czy coś tak jak mi powiedział Pan ze stacji jest zmianą konstrukcyjną więc się ciesz że miałeś do czynienia z policją która przymknęła oko lub nie wiedziała do końca jak to jest

i nie porównuj tu haka który jest demontowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a każda zmiana w aucie typu wyjęcie kanapy czy coś tak jak mi powiedział Pan ze stacji jest zmianą

> konstrukcyjną

Jeśli tak, to każda zmiana kół, zmiana przewodów hamulcowych, zmiana amortyzatorów na gazowe, sprężyn na progresywne, też jest zmianą konstrukcyjną i wymaga przeglądu. Mam nadzieję że równie gorliwie te zmiany będa odnotowywane przez waszych diagnostów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Policjant może zabrać dowód za niezgodność danych w dr z stanem faktycznym. Równie dobrze może to

> być to że w dowodzie pisze kolor nadwozia niebieski a ktoś sobie pomaluje auto na biało jak i

> to ze w dowodzie pisze 5 osobowy a miejsc jest tylko 2. Prawda jest taka że jeśli będzie

> chciał to przepis znajdzie żeby go zabrać

mam 30 dni na zmiande danych w dowodzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wawerku, dorzuce Ci jeszcze jedną historię z tym związaną ukazującą jaki to dziwny kraj i jakie przepisy nas obowiązują.

Kiedyś trafiłem Rzeczoznawce opisującego Zafirę z 5-cioma miejscami i kratką, która została w końcu usunięta, a na jej miejsce wjechała rozkładana ławeczka dla dwóch kadłubków z pasami ofkors. Auto miało stać się siedmioosobowe.

Gościu robił foty, liczył cos, mierzył, cudował - wszakże za opinię ze trzy stówki miał wziąć więc musiał pozory stwarzać.

Zagadałem go, co by było, jakbym chciał z seja kanapę out i być zgodny z wpisem w DR. Typ odparł, że konieczna będzie opinia icon_eek.gif

Pytam się jaka opinia. A on, że zmiany zostały dokonane zgodnie z przepisami hehe.gif

Dałem se luz ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem że to dziwny, a przede wszystkim mało precyzyjny kraj jeśli chodzi o przepisy, a i nadinterpretacja lub zła interpretacja, z racji braku odpowiedzialności urzędniczej jest powszechna.

Ale nie dajmy się zwariować, bo niedługo powietrze w oponach będziemy homologować lub badać na zgodność z załącznikiem.

A, i broń boże nie ładować w opony azotu!! zmieni się masa auta, nacisk na oś, a i nie wiadomo czy opona ma homologację na napełnianie jej azotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja wiem że to dziwny, a przede wszystkim mało precyzyjny kraj jeśli chodzi o przepisy, a i

> nadinterpretacja lub zła interpretacja, z racji braku odpowiedzialności urzędniczej jest

> powszechna.

> Ale nie dajmy się zwariować, bo niedługo powietrze w oponach będziemy homologować lub badać na

> zgodność z załącznikiem.

> A, i broń boże nie ładować w opony azotu!! zmieni się masa auta, nacisk na oś, a i nie wiadomo czy

> opona ma homologację na napełnianie jej azotem.

może samym azotem nie ale mieszaniną 70% azotu z innymi gazami pewnie tak, ot taki sprytny sposób żeby obejść ten przepis:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.