Skocz do zawartości

Zakup samochodu ciężarowego od firmy


czesiek_

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, może ktoś miał podobną sytuację.

Mam możliwość/okazję zakupu mojego auta służbowego z firmy zarejestrowanego jako ciężarowy. Nie mogę znaleźć jednoznacznej informacji w internecie czy wiąże się to z jakimiś dodatkowymi opłatami. Przy zakupie takiego auta firma może sobie odliczyć vat, czy teraz będę musiał go zapłacić?

Jak wygląda sprawa z innymi opłatami?

Dzięki za odpowiedź;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie kupujesz auto za kwotę brutto. Firma wystawia fakturę idziesz z nią do WK i rejestrujesz. Tylko sprawdź czy faktura dobrze wypisana, i chyba musisz mieć ksero wpisu do ewidencji i chyba potwierdzenie że jest VATowcem sprzedającego.

Aha nie spisujesz Umowy K-S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bo własność jest przenoszona na podstawie faktury sprzedaży.

Czyli jeżeli kupuję samochód m-ki Toyota i na f-rze stoi w pozycji "sprzedający" - Toyota Motor Poland Sp. z o.o. to ja mam przepraszam przytargać jeszcze dodatkowo zaświadczenia watowskie i wypis z KRS?!

Przepraszam, ale chyba wprost zapytałbym się proszącego o takie sprawy czy się z (nie powiem czym, bo się znowu ktoś ośmieli...) na rozum zamienił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli jeżeli kupuję samochód m-ki Toyota i na f-rze stoi w pozycji "sprzedający" - Toyota Motor

> Poland Sp. z o.o. to ja mam przepraszam przytargać jeszcze dodatkowo zaświadczenia watowskie i

> wypis z KRS?!

> Przepraszam, ale chyba wprost zapytałbym się proszącego o takie sprawy czy się z (nie powiem czym,

> bo się znowu ktoś ośmieli...) na rozum zamienił.

Wszystko zależy od wydziału komunikacji. Przez rok sprzedawałem skutery chińskie. W niektórych wydziałach komunikacji wystarczyła faktura za skuter (plus oczywiście jakieś wyciągi świadectwa homologacji itp) ale były też wydziały które wymagały, żebym dawał klientowi mój wpis do ewidencji, zaświadczenie od producenta że firma w której pracowałem może sprzedawać te skutery i inne papiery dotyczące firmy. Jest to głupota, ale co ja mogłem zrobić... zamiast kłócić się z wydziałem komunikacji, wolałem dać to wszystko klientowi, żeby bez problemu zarejestrował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bo własność jest przenoszona na podstawie faktury sprzedaży.

Boże ......

Czemu wypowiadasz się o sprawach, o których nie masz pojęcia ?

Weź proszę kodeks cywilny i pokaż mi przepis potwierdzający Twoją nowatorską tezę.

Bo jest tak - własność przechodzi na mocy UMOWY sprzedaży. Umowa ta może być zawarta w dowolnej formie (dorozumianej, ustnej, pisemnej, aktu notarialnego itp...).

Faktura jest dowodem księgowym, potwierdzającym zawarcie umowy sprzedaży.

Dlaczego warto zawrzeć umowę sprzedaży na piśmie:

1. Reprezentacja podmiotu.

Jeśli rzecz jest sprzedawana przez spółkę, spółka ta składa oświadczenia woli poprzez organy. Zwykle jest to 2 członków zarządu lub 1 członek zarządu i 1 prokurent.

W dzisiejszym stanie prawnym faktura nie wymaga podpisu, a nigdy w życiu nie widziałem faktury podpisanej zgodnie z reprezentacją widniejącą w KRS.

W braku pisemnej umowy podpisanej przez uprawnione osoby może dojść do sytuacji w której się okaże, że rzecz trzeba będzie zwrócić, bo spółka stwierdzi, że umowa nie została zawarta.

2. Postanowienia umowne.

W związku z reprezentacją (pkt 1) tylko osoby uprawnione do składania oświadczeń w imieniu spółki mogą pewne rzeczy oświadczyć i ich oświadczenia np. w zakresie stanu technicznego samochodu itp. są dla spółki wiążące. Warto je mieć na piśmie.

No, ale "mądrzejsi" powiedzą że własność przechodzi na podstawie faktury, a potem będą płakać do telewizora (tefałen, Jaworowicz), że ktoś ich 270747800-sex.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli jeżeli kupuję samochód m-ki Toyota i na f-rze stoi w pozycji "sprzedający" - Toyota Motor

> Poland Sp. z o.o. to ja mam przepraszam przytargać jeszcze dodatkowo zaświadczenia watowskie i

> wypis z KRS?!

Zaświadczenie to nie, ale odpis z KRS to jak najbardziej.

Skąd urząd ma wiedzieć że Anna Malinowska, która machnęła parafkę pod FV jest uprawniona do reprezentacji TMP ?

Przecież mogłeś sprzęta zawinąć, fakturę druknąć w domu i heja do urzędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zaświadczenie to nie, ale odpis z KRS to jak najbardziej.

> Skąd urząd ma wiedzieć że Anna Malinowska, która machnęła parafkę pod FV jest uprawniona do

> reprezentacji TMP ?

> Przecież mogłeś sprzęta zawinąć, fakturę druknąć w domu i heja do urzędu.

A od kiedy to osoba uprawniona do wystawiania FV ma być ujawniona w KRS jako upoważniona do reprezentacji firmy?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A od kiedy to osoba uprawniona do wystawiania FV ma być ujawniona w KRS jako upoważniona do

> reprezentacji firmy?!

No więc właśnie.

Jeśli FV podpisuje pani Ziuta, to proszę pokaż mi dowód na to, że TMP złożyło oświadczenie woli zawarcia umowy sprzedaży.

FV jest wyłącznie dokumentem księgowym, obrazującym przepływ kasy, a nie jak niektórzy sądzą czymś co zastępuje umowę.

Można by posłużyć się przepisem o osobie czynnej w lokalu przedsiębiorstwa, ale to troszkę śliskie przy sprzęcie za XX kzł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No więc właśnie.

> Jeśli FV podpisuje pani Ziuta, to proszę pokaż mi dowód na to, że TMP złożyło oświadczenie woli

> zawarcia umowy sprzedaży.

Jak już - słusznie skądinąd - zauważono wyżej, umowę można zawrzeć (SKUTECZNIE!) również w formie ustnej.

Pisemna forma nie jest wymagana do tego, żeby była skuteczna.

Wyjątki oczywiście są (sprzedaż nieruchomości itp), ale co do zasady - wyżej patrzymy.

I teraz - skoro w wykazie dokumentów niezbędnych do zarejestrowania pojazdu jest umieszczone "f-ra lub umowa", to...

Prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I teraz - skoro w wykazie dokumentów niezbędnych do zarejestrowania pojazdu jest umieszczone "f-ra

> lub umowa", to...

Wiesz, przez kilka lat służyłem Rzeczypospolitej w urzędzie i wszelakie "wzory od Joli" są mi doskonale znane.

Nie mają one nic wspólnego z obowiązującym prawem, a działają na zasadzie "a wie Pan, bo myśmy to sobie tak z koleżanką wyinterpretowały" - autentyczna odpowiedź na podstawę prawną żądania ode mnie jakiegoś dokumentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie mają one nic wspólnego z obowiązującym prawem, a działają na zasadzie "a wie Pan, bo myśmy to

> sobie tak z koleżanką wyinterpretowały" - autentyczna odpowiedź na podstawę prawną żądania ode

> mnie jakiegoś dokumentu.

Urzędy idą nawet dalej - uważają stosowanie prawa za zbyteczne i szkodliwe.

Nie dalej jak dwa dni temu wiceprezydent Kielc wprost zabronił Miejskiemu Zarządowi Dróg stosowania kpa i u.d.i.p. w kontaktach z interesantami. hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dla MZD pewnie waga ta sama.

Większa. Przecież z oryginalną pieczątką (może nawet czerwoną) i podpisem, a nie jakiś wydruk z mało popularnej gazety (Dziennik Ustaw - kto to czyta ? Nasz Dziennik, Dziennik Polski, Dziennik Bałtycki to tak, ale gdzie jest Ustaw ?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Boże ......

> Czemu wypowiadasz się o sprawach, o których nie masz pojęcia ?

> Weź proszę kodeks cywilny i pokaż mi przepis potwierdzający Twoją nowatorską tezę.

> Bo jest tak - własność przechodzi na mocy UMOWY sprzedaży. Umowa ta może być zawarta w dowolnej

> formie (dorozumianej, ustnej, pisemnej, aktu notarialnego itp...).

> Faktura jest dowodem księgowym, potwierdzającym zawarcie umowy sprzedaży.

> Dlaczego warto zawrzeć umowę sprzedaży na piśmie:

> 1. Reprezentacja podmiotu.

> Jeśli rzecz jest sprzedawana przez spółkę, spółka ta składa oświadczenia woli poprzez organy.

> Zwykle jest to 2 członków zarządu lub 1 członek zarządu i 1 prokurent.

> W dzisiejszym stanie prawnym faktura nie wymaga podpisu, a nigdy w życiu nie widziałem faktury

> podpisanej zgodnie z reprezentacją widniejącą w KRS.

> W braku pisemnej umowy podpisanej przez uprawnione osoby może dojść do sytuacji w której się okaże,

> że rzecz trzeba będzie zwrócić, bo spółka stwierdzi, że umowa nie została zawarta.

> 2. Postanowienia umowne.

> W związku z reprezentacją (pkt 1) tylko osoby uprawnione do składania oświadczeń w imieniu spółki

> mogą pewne rzeczy oświadczyć i ich oświadczenia np. w zakresie stanu technicznego samochodu

> itp. są dla spółki wiążące. Warto je mieć na piśmie.

> No, ale "mądrzejsi" powiedzą że własność przechodzi na podstawie faktury, a potem będą płakać do

> telewizora (tefałen, Jaworowicz), że ktoś ich

No cóż. Czas zacząć się barykadować. Bo...? Bo na większość posiadanych przeze mnie rzeczy ( w tym 2 samochody) mam faktury a nie mam umów. I co teraz. Nie ma umowy to firma, która sprzedała mi sprzęt fotograficzny mi go zabierze, firma sprzedająca materiały budowlane też mi zabierze styropian, blachę a nawet cement z muru. O samochodach nie wspomnę.

Nic to. Trzeba żyć dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I teraz - skoro w wykazie dokumentów niezbędnych do zarejestrowania pojazdu jest umieszczone "f-ra

> lub umowa", to...

...to kolega Noras ma racje i idę podwyższać płot ze strachu przed firmami od, których kupiłem kilka rzeczy na fakturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zaświadczenie to nie, ale odpis z KRS to jak najbardziej.

> Skąd urząd ma wiedzieć że Anna Malinowska, która machnęła parafkę pod FV jest uprawniona do

> reprezentacji TMP ?

> Przecież mogłeś sprzęta zawinąć, fakturę druknąć w domu i heja do urzędu.

Z takim podejściem to i notarialnie potwierdzoną umowę K-S można podważać rotfl.gif Bo SKĄD urząd ma wiedzieć, czy istnieje taki notariusz, jaki potwierdził umowę, skąd ma wiedzieć, czy osoby figurujące na umowie są istniejącymi osobami, ba, skąd ma wiedzieć, czy Jan Kowalski legitymujący się dowodem osobistym Jana Kowalskiego jest Janem Kowalskim a nie Świętym Mikołajem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wiedzieć, czy istnieje taki notariusz, jaki potwierdził umowę,

Jest wykaz na każdej stronie właściwej rady przykład

> skąd ma wiedzieć, czy osoby figurujące na umowie są istniejącymi osobami, ba, skąd ma wiedzieć, czy Jan Kowalski

> legitymujący się dowodem osobistym Jana Kowalskiego jest Janem Kowalskim

Po to są identyfikatory (Pesel, imiona rodziców) oraz zdjęcie w dowodzie.

Idź do banku po drobny kredyt - poproszą Cię o 2 dokumenty ze zdjęciem, nawet jeśli ryzykują 2k zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest wykaz na każdej stronie właściwej rady przykład

> Po to są identyfikatory (Pesel, imiona rodziców) oraz zdjęcie w dowodzie.

> Idź do banku po drobny kredyt - poproszą Cię o 2 dokumenty ze zdjęciem, nawet jeśli ryzykują 2k zł.

A mogą poprosić o trzy albo i cztery, i nadal nie będą mieli 100% pewności, że to ta osoba. Tak samo jak i z "parafką" na FV. Jeśli urząd będzie miał potrzebę, to sobie sprawdzi kim "parafujący" jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dlaczego warto zawrzeć umowę sprzedaży na piśmie:

kupujesz auto w salonie to tez piszesz umowe K-S? facepalm%5B1%5D.gif

> Zwykle jest to 2 członków zarządu lub 1 członek zarządu i 1 prokurent.

nie ma regul

jak sobie wlasciciel wymysli

wszystko jest w KRS

> że rzecz trzeba będzie zwrócić, bo spółka stwierdzi, że umowa nie została zawarta.

facepalm%5B1%5D.gif

na kazda rzecz kupiona w sklepie powinienes spisywac umowe ok.gif

> No, ale "mądrzejsi" powiedzą że własność przechodzi na podstawie faktury,

dokladniej jesli nie ma umowy to bodajze wlasnosc w momencie zaplaty przechodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> na kazda rzecz kupiona w sklepie powinienes spisywac umowe

Na to jest przepis o osobie czynnej w lokalu.

> dokladniej jesli nie ma umowy to bodajze wlasnosc w momencie zaplaty przechodzi

Przejście własności nie ma żadnego związku z zapłatą.

Tutaj Ci wszytko wytłumaczą.

Parę lat zejdzie, ale nie będziesz bzdur w necie pisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.