Skocz do zawartości

Astra F 1.6 8V LPG - jaki olej - nie wiem co jest teraz.


bizz

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, od dwóch miesięcy powożę Astrą 1.6 71 KM, warunki w jakich nabywałem auto wykluczają kontakt z poprzednim właścicielem, a zaczyna na zakrętach świecić kontrolka oleju i nie wiem jaki dolać.

Pod maską zero informacji, nie mam jak się dowiedzieć co tam było lane, powiedzcie mi więc, co zrobić, aby wyrządzić jak najmniej szkód?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak nie zmieniałeś od zakupu i nie wiesz kiedy była wymiana, to zmień na jakikolwiek 10w40.

a jeśli chcesz tylko dolać... każde 10w40 będzie ok właczając lotos, orlen, k2, organike etc.

ps

na forum jest odpowiedni wątek o olejach, także jak chcesz wiedzieć coś wiecej, to tam pisz, bo to pewnie będzie zlikwidowane jak lelek wejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpierw odpowiedz sobie na pytanie dlaczego tego oleju masz tak mało:

- te silniki z natury nie palą oleju

- może masz wycieki

Jeżeli to drugie jest wykluczone ubywanie oleju może wskazywać na niezbyt dobrą kondycję silnika i wtedy najbezpieczniej zalać olej 15W40.

Jeżeli kwestią ubywania oleju są wycieki to 10W40.

Jeżeli chodzi o markę to jaki Ci się podoba, ja ostatnio zalałem 10W40 Elf i muszę pochwalić uciszył mi się jeden kompensator nawet przy tych mrozach podczas odpalania ani jednego charakterystycznego stuku zaworu. Mój silnik niczym takim się nie różni od mojego oprócz pojemnością i kilkoma pierdołami.

PZDR VEN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, już po Waszych odpowiedziach wiem co i jak.

Mam litr w Megane, 10W40 Lotosu, więc doleję i zobaczę czy znowu ubędzie czy nie.

Jeżdżę nim dwa miesiące dopiero, ale spore trasy, od zakupu już jakieś 7 tysięcy kilometrów, głównie po autostradzie, drodze szybkiego ruchu, nie wiem czy to ma wpływa na spalanie oleju..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeżdżę nim dwa miesiące dopiero, ale spore trasy, od zakupu już jakieś 7 tysięcy kilometrów,

> głównie po autostradzie, drodze szybkiego ruchu, nie wiem czy to ma wpływa na spalanie oleju..

to tym bardziej warto wymienić

lepszy najtańszy ale świeży lotos niż jakiś super hiper mobil 1 po >30kkm.

ps jazda autostradą z prędkosciami >130 (a wiec wtedy kiedy silnik jest męczony na wysokich obrotach) sprzyja podwyższonej konsumpcji oleju jeśli silnik jest już nieco wyeksploatowany.

Stary olej po dużym przebiegu też bardzoej chętnie się spala niż nowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

> uciszył mi się jeden kompensator nawet przy tych mrozach podczas odpalania ani jednego

> charakterystycznego stuku zaworu.

Czy tu chodzi o takie prawie metaliczne klangotanie przez pierwsze 2-3 minuty po uruchomieniu silnika ?

Coś takiego mam co drugie odpalenie.

Jeżdżę na Castrolu Magnatec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli coś mogę skromnie doradzić, to wymień ten olej i filtr.

Koszt nie jest porażający (ja używam oryginalnego GM 10W40 i można dostać bańkę 5l (wchodzi ok 4l) za jakieś 60zł, filtr to ok 10-15zł)

Te silniki jak już koledzy pisali z natury nie biorą oleju (ja mam przejechane 240kkm i od wymiany do wymiany (co 15kkm) ubywa mi jakieś pól litra więc można powiedzieć że nic nie bierze wink.gif

Jeśli Ci będzie brał, to też kwestia ile, bo jeśli to będzie 1l / 500km to upierdliwe i trzeba pomyśleć nad zrobieniem silnika, ale jeśli to będzie 1-2l na 15kkm, to da się z tym żyć.

ps.

Jak już miga kontrolka to poziom jest taki, że nawet bagnet z zasady nie dostaje do lustra oleju, więc zaczyna się jeździć "na krawędzi"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zaczyna na zakrętach świecić kontrolka oleju

Chodzi o kontrolkę ciśnienia oleju? Czy może masz dodatkowo w misce czujnik poziomu oleju? W sytuacji awaryjnej można lać co jest pod ręką, ale wtedy jak najszybciej trzeba wymienić całą oliwę. Chyba lepiej smarować byle czym niż zatrzeć, bo nie było tego typu co wlany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to tym bardziej warto wymienić

> lepszy najtańszy ale świeży lotos niż jakiś super hiper mobil 1 po

> ps jazda autostradą z prędkosciami Stary olej po dużym przebiegu też bardzoej chętnie się spala niż

> nowy

Jest wyeksploatowany. Ma przejechane 292 kkm, z czego jakaś połowa na LPG. Ale pali mało, w trasie między 7.5-8.5 litra LPG, benzyny nie sprawdzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chodzi o kontrolkę ciśnienia oleju? Czy może masz dodatkowo w misce czujnik poziomu oleju? W

> sytuacji awaryjnej można lać co jest pod ręką, ale wtedy jak najszybciej trzeba wymienić całą

> oliwę.

Zawsze można lać co jest pod ręką, byleby to coś spełniało minimalne normy jakościowe wymagane przez producenta silnika.

Wszakże wszystkie oleje silnikowe od klasy SF w górę sa ze sobą mieszalne.

Konieczość wymiany oleju po dolewce innego oleju zachodzi tylko wtedy, gdyby zabrakło Ci oleju akurat na jakiejś wiosce i jedyne co byłoby osiągalne na dolewkę to powiedzmy superol nie spełniający wymaganych norm. Wtedy na takiej miksturze lepiej za długo nie jeździć, tylko po powrocie do cywilizacji wymienić całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest wyeksploatowany. Ma przejechane 292 kkm, z czego jakaś połowa na LPG. Ale pali mało, w trasie

> między 7.5-8.5 litra LPG, benzyny nie sprawdzałem.

gdyby t był prawdziwy przebieg, to jeszcze nie jest tak źłe.

Te silniki, o ile ktoś ich nie przegrzał, przytarł etc, potrafią nastukać nawet i 400-500kkm bez remontu kapitalnego.

Wymień ten olej na jakiś najtańszy 10w40 (niekoniecznie GMowski, bo tego silniki lubiące olej zwykle palą najwięcej) i jeździj dalej bezawaryjnie.

ps

najlepszego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.