Skocz do zawartości

Popsuła się instalacja LPG - co mogło się stać?


Gienek

Rekomendowane odpowiedzi

Instalacja gazowa jest zamontowana w Lanosie 1,5 16V. Jest to sekwencja a sterują nią STAG 200. Awaria objawia się tym iż pomimo pełnego zbiornika gazu, gdy samochód przełącza się na LPG to za chwilę słyszę pisk taki jak gdy gaz się kończy i samochód wraca do zasilania benzyną. Byłem już z tym problemem dwa razy u gazownika który zakładał mi instalację ale jak na złość gdy zajadę do niego to samochód ładnie pracuje na gazie i wszystko jest ok. Za pierwszym razem gazownik przeczyścił zaworki w zbiorniku i przy filtrze fazy lotnej. Niestety na długo to nie pomogło. Za drugim razem przeczyścił mi parownik i też na długo nie pomogło. Gazownik to tłumaczy tym, że jak jestem u niego to wszystko działa jak należy a komputer nie pokazuje żadnego błędu i nie bardzo wie co jest.

Po ponownym wystąpieniu błędu wkurzyłem się i sam podpiąłem swego laptopa pod sterownik gazu. Na poniższym obrazku to co mi pokazał program

00341ae4eed5.jpg

kliknij na obrazek aby go powiększyć

Jakieś pomysły co się mogło zepsuć? Dodam tylko, że samochód ma 340 tyś przebiegu w tym 200 na LPG. Filtry były ostatnio wymieniane i nic nie pomogło.

W razie dodatkowych pytań służę odpowiedzią o ile będę potrafił odpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mialem podobnie, przerwany byl przewod plusowy od zasilania kompa (STAGa 300). Raz pokazywal blad spadku napiecia, po resecie juz tego bledu nie bylo widac (mimo, ze objawy byly takie same).

Gazownik (przypadkowy, polecony przez znajomego) bez podchodzenia do auta powiedzial, ze jakis problem z zasilaniem musi byc i w 3min znalazl miejsce, w ktorym jest przerwany przewod blush.gifzlosnik.gif

Moze warto isc w ta strone hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gdzie jest zamontowany czujnik ciśnienia gazu?

trójnik od czujnika powinien być zamontowany za filtrem fazy lotnej

z trójnika idzie wężyk gumowy do czujnika który wygląda tak jak na foto

http://skleplpg.pl/elektryczne-preparaty-narzedzia/36-ac-czujnik-cisnienia-ps-01-2-.html

link pierwszy z grafiki googla

czasem pomaga "opukanie" tegoż

imho na 95% to jego wina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czasem pomaga "opukanie" tegoż

> imho na 95% to jego wina

> czasem pomaga "opukanie" tegoż

> imho na 95% to jego wina

Mam takie coś u siebie smile.gif

Jak to się płucze? Nalać do środka denaturatu i pomachać tym na lewo i prawo a potem wylać, czy robi się w jakiś inny sposób?

PS

Pamiętam, że jak byłem w stacji która mi zakładała GAZ i dwóch gazowników rozmawiało ze sobą co się mogło stać, że piszczy i przełącza się z powrotem na benzynę to między nimi wywiązał się dialog:

- Pewnie uległ uszkodzeniu czujnik ciśnienia - powiedział pierwszy gazownik

- Jakby uległ uszkodzeniu czujnik ciśnienia gazu to przełączałby się na benzynę ale nie piszczałby - odpowiedział drugi gazownik

- Fakt, masz rację - odpowiedział pierwszy gazownik - to musi być coś innego

Mieli rację z tym piszczeniem czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> - Pewnie uległ uszkodzeniu czujnik ciśnienia - powiedział pierwszy gazownik

> - Jakby uległ uszkodzeniu czujnik ciśnienia gazu to przełączałby się na benzynę ale nie piszczałby

> - odpowiedział drugi gazownik

> - Fakt, masz rację - odpowiedział pierwszy gazownik - to musi być coś innego

> Mieli rację z tym piszczeniem czy nie?

Mnie zawsze STAG 300 piszczy jak się konczy gaz - czyli spada cisnienie ponizej granicznego.

Niestety obrazka w pierwszym poscie nie widze, wiec nie wiem co tam jest, ale sprawdziłbym:

a) obwody zasilania cewek elektrozaworów gazu w komorze silnika i na butli, najlepiej w momencie kiedy piszczy. Po prostu zmierzyłbym napiecie na koncowkach cewek. Powinno być co najmniej 12V

b) jezeli a) jest ok, a czujnik cisnienia pokazuje za mało, to po takiej akcji odkreciłbym przewod gazu fazy lotnej za filtrem i zobaczyłbym czy jest cisninie gazu (powinno sie utrzymywac jeszcze chwile po wylaczeniu silnika). Oczwiscie nie robilbym tego w garazu i nie przy wlaczonym silniku.

Jezeli a) i b) wyglada ok, to zmierzylbym woltomierzem napiecie na koncówkach czujnika cisnienia, czy jest skok przed i po wlaczeniu gazu, czy w ogole jest na nim napiecie.

Oczywiście kable i wtyczka od czujnika do przeglądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niestety obrazka w pierwszym poscie nie widze, wiec nie wiem co tam jest,

Błędy aktualne

1. Ciśnienie gazu za niskie

A obok

CIŚNIENIE BAR

Gazu 0,53

MAP 0,19

I to chyba wszystko co godne uwagi na obrazku

> Mnie zawsze STAG 300 piszczy jak się konczy gaz - czyli spada cisnienie ponizej granicznego.

A ma coś z ty wspólnego wskaźnik poziomu gazu? Przez cały czas działa on poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ma coś z ty wspólnego wskaźnik poziomu gazu? Przez cały czas działa on poprawnie.

nie ma- czujnik poziomu gazu jest przy wielozaworze w butli

sprawdź ten czujnik ciśnienia- najlepiej zrobić podmiankę

u kumpla kiedyś wystarczyło że postukał w niego śrubokrętem i z gdanska dojechal do białegosotku na lpg smile.gif

na miejscu w ac wymienili gratis na nowy,mimo ze bylo już po gwarancji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Błąd: Ciśnienie gazu za niskie

Dzieki, obrazek pojawił sie. Swoją drogą cisnienie 0,53 przy pracy na benzynie to faktycznie dziwne. U mnie cisnienie w fazie lotnej jest wieksze przed przelaczeniem niz po.

Czy ta wersja softu nie ma "oscyloskopu" ?

Interesujące by było obejrzenie przebiegu cisnienia w czasie przelaczania na gaz.

BTW... mozna by wpiąć manometr w rurkę z gazem w fazie lotnej, nawet taki od pompki powietrza. Na pewno by mozna w ten sposob sprawdzic czujnik cisnienia.

Edit: Przy moich wtryskiwaczach jest np. mały króciec kompensacyjny, na który zapewne naszła by rurka gumowa od pompki nożnej. Po właczeniu gazu pompka pokazywała by mi cisnienie gazu w aucie. grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ale nie w zakładce "błędy"

To to ja wiem, pytam bo cokolwiek dziwnie sa "opisane" zakladki na obrazku, a w zasadzie nie opisane. zlosnik.gif

A najlepiej to przydał by sie plik *.osc z pracy na benzynie od wlaczenia silnika po dluzszym postoju z momentem przelaczania na gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dzieki, obrazek pojawił sie. Swoją drogą cisnienie 0,53 przy pracy na benzynie to faktycznie

> dziwne.

Jak instalacja zaskoczy i działa to jest ponad 1 bar. Jakie masz ciśnienie przy pracy na benzynie?

> U mnie cisnienie w fazie lotnej jest wieksze przed przelaczeniem niz po.

U mnie też jak wszystko jest w porządku.

> Czy ta wersja softu nie ma "oscyloskopu" ?

Ma

> Interesujące by było obejrzenie przebiegu cisnienia w czasie przelaczania na gaz.

> BTW... mozna by wpiąć manometr w rurkę z gazem w fazie lotnej, nawet taki od pompki powietrza. Na

> pewno by mozna w ten sposob sprawdzic czujnik cisnienia.

Bardzo dobry pomysł. Muszę skołować jakiś manometr i w weekend sprawdzę co i jak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od sprawdzenia, czy prawidłowo działają elektrozawory. Sprawdź przewód elektrozaworów w butli i przed reduktorem. W moim Lanosie przewód ten przetarł się o drążek kierowniczy po 2 latach. Sprawdź, czy nie upala się oprawa bezpiecznika na przewodzie zasilającym Staga. Też przerabiałem taki przypadek. Wymieniłem całą oprawę na większą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.