Skocz do zawartości

Francuzy to jednak niezłe figlarze są...


poziomek

Rekomendowane odpowiedzi

Hybryda spalinowo-...powietrzna

Quote:

Koncern PSA, za którym stoją marki Citroen i Peugeot, we współpracy z Boschem pracuje nad nowym rodzajem napędu hybrydowego, wykorzystującym silnik spalinowy ze skrzynią automatyczną oraz pompę hydrauliczną i zbiornik sprężonego powietrza.

Podczas jazdy z niewielkim obciążeniem - zwłaszcza po mieście - pompa hydrauliczna mogłaby częściowo lub samodzielnie odpowiadać za napęd samochodu. Do zasilania jej zbiornika służyłby silnik benzynowy oraz system odzyskiwania energii podczas hamowania.

Projektanci szacują, że miejskie auto wielkości Citroena C3 z nowym rodzajem napędu zużywałoby w cyklu mieszanym niespełna 3 l/100 km.

Pierwsze samochody PSA z napędem spalinowo-powietrznym mogą pojawić się w 2016 roku.


Czy mi dobrze świt a w pamięci ,że automobile na sprężone powietrze to właśnie we Francji kiedyś były popularne? Czyżby sentyment narodowy? grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale jak skończy - homologacja się skończy?

Powietrze się skończy

> Przecież to hybryda - dopompuje.

Ale wtedy zabierze moc i nie będzie darmowej klimy wink.gif

Poza tym jakoś nie wierzę w sprawność takiego rozwiązania w porównaniu z np elektryczną hybrydą. W tej chwili istnieje bardzo wiele pojazdów które mają instalację pneumatyczną (ciężarówki, autobusy) i nie słyszałem żeby gdzieś próbowano wspomagać tym napęd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Powietrze się skończy

> Ale wtedy zabierze moc i nie będzie darmowej klimy

> Poza tym jakoś nie wierzę w sprawność takiego rozwiązania w porównaniu z np elektryczną hybrydą.

Pierwsza generacja będzie pewnie średnio udana, ale zastosowanie takiego modelu zamiast "ekologicznych" akumulatorów, jest zdecydowanie warte przyklaśnięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pierwsza generacja będzie pewnie średnio udana, ale zastosowanie takiego modelu zamiast

> "ekologicznych" akumulatorów, jest zdecydowanie warte przyklaśnięcia.

Ciekawi mnie jaka jest sprawność takiego układu jako całości.

Czyli że mały silnik doładowuje butlę z powietrzem, a nie napędza kół

jako takich. Co w przypadku gdy butla będzie pusta, a my będziemy

chcieli jechać. Bilans będzie dodatni, czy ujemny? hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ciekawi mnie jaka jest sprawność takiego układu jako całości.

> Czyli że mały silnik doładowuje butlę z powietrzem, a nie napędza kół

> jako takich. Co w przypadku gdy butla będzie pusta, a my będziemy

> chcieli jechać. Bilans będzie dodatni, czy ujemny?

Ujemny, bo to nie perpetuum mobile zlosnik.gif

Pojechać pojedzie, ale wydaje mi się że sprężarka i silnik pneumatyczny mają mniejszą sprawność niż prądnica i silnik elektryczny. Rozwiązanie elektryczne jest stosowane od bardzo dawna np w lokomotywach spalinowych, a pneumatyczne wcale, chociaż pociąg i tak ma sprężarkę i zbiorniki. Myślę że muszą istnieć ku temu przesłanki techniczne.

Oczywiście jeśli rozwiązanie okaże się tanie i w miarę funkcjonalne, to może znaleźć swoją lukę. Ale nie sądzę że to ma szanse stać się powszechne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zastanawia mnie jaką to będzie miało sprawność.

Super małą. Przy sprężaniu wydziela się bardzo duża ilość ciepła - powietrze będzie magazynowane w zbiorniku, który pewnie będzie to ciepło szybko oddawał do otoczenia - oddanie ciepła do otoczenia spowoduje zmniejszenie ciśnienia wewnątrz zbiornika (cząsteczki będą się mniej dynamicznie poruszać) - no i tarcie jakiegoś tłoczka, w którym będzie rozprężenie. Mamy tutaj tylko do czynienia z ciśnieniem więc sprawność będzie ekstremalnie mała - jedyna zaleta, że do sprężania będzie można wykorzystać hamowanie - tylko po co jak dzisiejszy nowoczesny akumulator mniejszy i więcej energii może zmagazynować... Przerost formy nad treścią - ale innowacja jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.